ma.gurushealth.ru

Тајните на расцветани шуми

Видео: Тајните на Vepsian шума

Тајните на расцветани шуми

Пролет е, најверојатно, е угодно на сите, не само за доаѓањето на топло, сончеви денови и јасно сино небо, но исто така брзо будење на растенија од зимскиот принудени хибернација.

Видео: стоп-анимација серија тајните на шумата 12 / КРАЈ !!!

Убавината на пролетта цут особено се чувствува во мај, кога цветаат овоштарници, покриен со цврсти бели и розови цвеќиња магла. Цветни видови дрвја толку светла, и тоа почнува на одделни видови многу порано - во април.


Обично ние ја напушти шумата по почетокот на топлото време, кога земјата се суши по топењето на снегот. Но, кој успеа да одат во шумата во рана пролет будење, веројатно, не се жалам ова патување. Во шумата, воздухот е чист, особено во ова време, и дрво, осветлена со светла пролетното сонце, невообичаено светла. Но, посебен шарм на оваа шума даде расцутена веќе долго пред прелистувам дрвја и грмушки. Овие рани цветни Вуди вклучува претставници на две семејства - врба и бреза.


Кој од ranotsvetuschih шумски дрвја пред сите брзаат да се приклучат во пролет цветни, се грижи за нивните деца? Веројатно малкумина ќе бидат во можност да одговори на ова прашање. И поради падот во шумата, каде што видови веќе барака нивните ranotsvetuschie, бидејќи дури и еднаш во период од цветни дрвја, луѓето обично не се залага за цветни дрва. Но, тука не се обрне внимание на самиот почетокот на цветни на некои видови на врба е сосема невозможно.


Еден ден на утринска прошетка во шума во март, одеднаш престана, волшебен изглед aquifolium мала врба или врба. На нејзината издолжена тенка црвена пука ефикасно доделени бројни сребрена меки "јагниња" - незрели inflorescences.


Ние го искинаа гранче и дома, по внимателно разгледување симпатична малку "јагниња", убеден дека ова е уште не е целосно развиен машки inflorescence-обетки. По некое време на следниот прошетка, видовме уште еднаш исто Буш, од кои раскина гранче. Сега на Буш наместо сребрени меки грутки беа големи златни обетки. Буш изненадувачки трансформираат со притискање посебна убавина во средината на цветни. Тој беше обвиен во златен филигран капак од многуте, кој се прошири на машки catkins: тие се интегрираат различни силно намалена florets, се состои од два жолти stamens испакнати на долги голи жици.

Видео: серија стоп-анимација тајните на шумата 8 / крај ... (чудовиштето Висока и Некогаш По Висока)


Не е далеку од расцутот на Буш машки забележавме и помалку светло цветни грмушки со скромни зелена catkins жените, кои би можеле да се доделат многу намалена цвеќиња, се состои од nectaries, толчникот на јајниците голи и жолта стигмата, како и да имаат повеќе влакнести bracts шушка.


Со ranotsvetuschim применува друг вид на врба - коза врба, богато цветаат во април. Во летото на коза врба скромен, но во рана пролет и дрвја - вистински украс на шумата. Многу други видови на врба цвет во периодот oblistvleniya или дури и по.


Меѓу ranotsvetuschih да се најде друг дрвни видови - сива Алдер. Во Алдер се формирани рудиментирана машки и женски цветови во втората половина на летото и зимата во форма на обетки, кои се нарекуваат отворени пупки, како тие се лишени од бубрежна скали, и на почетоците на органи машките и женските генеративен се опфатени со нив само bracts зимата, е во контакт едни со други .


Во почетокот на март, имавме еден ден да се види на промена на боја на пролетта Алдер catkins имаат во изобилие расте на брегот на реката во Москва Warri евла во рок од силна топењето на снегот машки темно кафеава сјајна обетки почна да се здобијат со виолетова боја. Alder грмушки со повеќе обетки виси надолу како да формира нежни магла во позадина затемнет пролет снег и сива облачно време. Многу години подоцна, се сеќавам на убавината на будење, подготвувајќи се да цветаат јасика.
Alder цветаат во април, а на обетки ја Заостанува Флорални Вага со разделуваат, изложување на жолта stamens, полен почнува обилен години.


Ја смета за машки цвет, ќе видиме дека во пазувите на секој pritsvetnoi скали се седи на три цвеќиња, се состои од chetyrehrazdelnoy tepals и четири жолти stamens. Црвеникава женски цветови, секој цвет се состои од dvuhgnezdnoy јајниците со две колони и долга црвена stigmas. Женски цвеќиња се наоѓаат под скали на две bracts.
Бришење прашина трае 3-4 дена, а потоа машки catkins се исуши и да падне на земјата. По оплодувањето, женски цвеќиња растат и постепено се претвора во Вуди испакнатините Алдер, кои се јасно видливи во зима голи гранки. Мали семиња се откажат од шишарки во текот на зимата и пролетта.


Заедно со цветање на Алдер, можеме да видиме и обичните цветни леска или лешник дрво. Речиси секоја година на грмушки на леска во крајот на летото, голем број на мажи обетки, слично на отворено машки Алдер пупки. Тие се покриени со темна боја смоли за overwintering. Машки цвет лешник се состои од четири раздвоеното stamens. А женски цветови рудиментирана во Алдер и леска зима во различни засолништа: во евла - во мали обетки, но тие се скриени од леска во бубрежната ваги - женски во бубрезите. Ова gemmule Браун пред цветни и речиси целосно невидлив, но тоа може да се најде во близина на машки обетка. Но, во периодот на цветање тоа е полесно да се детектираат, зашто од сите бубрежни ширевте скали се појави светло црвена stigmas на некои цвеќиња, а останатите делови на цветот се на насловната страница на бубрезите скали.
Оплодени цветови од леска во падот формирана вкусни ореви со lignified школка и мека cupule. Сепак, не секоја година ние се занесе леска ореви, а постојано се обидува да се соберат на годишно ниво во изобилство во врска машки и женски цветови застарени. Пречка е времето: пролетта мраз најчесто ја уништуваат раст tronuvshis во машка обетки. Преместен освен покривање скали открие деликатно stamens - полен и замрзнува, и грмушки се оставени без култура на ореви. Обично само 1 на секои 5 години, леска во Москва богати плодови и вкусни третира своите плодови и народот, и протеини - повеќе ловци на орев.

Видео: серија стоп-движење тајните на шумата 10


Но, назад во пролетта шумата и да бараат друг ranotsvetuschuyu раса - трепетлика, влегува во период на цветање речиси истовремено со лешници и 2 недели пред неговото oblistvleniya. На некои трепетлика виси темно сива кожен catkins дебели и секој staminate цвеќиња под нивните реси, влакнести скали тоа е лесно да се види во чинија во форма на bracts 3 до 30 stamens со светло црвена anthers. Од друга Аспен - женски примероци - висечки обетки се многу потенки и се направени од цвеќиња кои имаат влакнести шушка во зелена пехар bracts наоѓа јајниците со надворешно проектирање шише-зелена колона со испакнати две, три или со четири-црвена stigmas.
Во листопадна шума или во арборетум може да се забележи почетокот на цветни и некои видови на Неапол, како што се јавор или Северна Америка Maple црвено. Тенки јавори опфатени пред oblistvleniya bunchy лабава пупки. Цветот се состои од зеленкаста quinquepartite Чашка и Корола жолта pyatilepestnogo, осум (пет до десет) Стамен, толчникот со dvuhkryloy "јајниците, стил и две криви деликатна stigmas. Обично се наоѓаат restichnye цвеќиња со осум stamens неразвиени Стамен и толчникот со неразвиена и осум нормално stamens. Јајниците е покриена nectary, гледајќи како диск.


Многу импресивна цути во рана пролет црвена јавор, благодарение на бројните својата светла црвена stamens и pistils од иста боја. Рано во цут и некои пепел.
Ranotsvetuschih по цветни видови, во почетокот на мај, во Москва почнува oblistvlenie масивни дрвја и грмушки, и има блесок на расцутот на многу шумски дрвја: бреза цут, крајот на видови од врба, топола, јавор, јасен, многу видови на семејството Розоцветни.


Обично во денови на празници мај во Москва има еден млад светло зелена, новонастанатите листовите. Во шумата меѓу строги темно зимзелени смрека и бор се појави светло-зелени дамки oblistvlyayuschihsya дрвени предмети - бреза и јасика. Во бреза во исто време ќе дојде време на цветни од плодот на затворени пупки, слични на пупки, во која на почетокот на зимата листовите се појавуваат мали и држејќи се надвор како свеќа, до женски зелени обетки. Заедно со женскиот catkins се појави од бубрезите и неколку листови.


Постојат бреза пупки и отворени - машки обетки, слична на машки catkins на Алдер и лешник. Во бреза машки и женски catkins се наоѓа во близина на гранки, и во двете машки и обетки на жените на секој скали не е цвет, и три.


Кога цветни разделуваат со кафени скали во машки обетки стануваат видливи три пара (три цвеќиња) раздвоеното stamens, sepals две спротивставени. Во исто време, затоа што секој trilobate скали лепење во женски зелени мали верува номиниран три пара црвеникаво-виолетова stigmas (пар од секој цвет).
Ние го гледаме цветни листопадни дрвја. И кога "цветаат" четинари? Појавата на генеративен органи на четинари се нарекуваат "цветаат" условен, како на репродуктивните органи не се презентирани цвеќиња и strobila. Жените strobila дозна megastrobilami, копчиња или женски, машки и strobila - microstrobili - беа споменати машки spikelets се состои од бројни stamens. Ако ги погледнеме под лупа женски копчиња, како што се јадење, можеме да видиме дека таа се состои од многу imbricated nonoverlapping megastrobil и одделни megastrobil е семе скали со ovules, со седиште на централната оска во axils на скали.


Семе скали по зголемувањето оплодување во големина и drevesneyut формирање удари зрели морфолошки карактеристики типични за секој вид.
Иглолистен првиот "цвета" и ариш. Обично тоа е "цветаат" во Москва започнува во почетокот на мај. Истовремено со појавата на игли за краток пука расте женски удари, а веднаш на истиот пука се наоѓа во непосредна близина на мажите жолто овална spikelets. Жените удари обично се опкружени на игли база зрак. За време на "цветни" во мали, вертикално стои рачки жените се видливи само матна lobed скали и лого семе во основата на две ovules не се видливи, како тие се во ова време на кратки покривка скали. Од времето на зреење семе конус скали надминуваат стапка на раст опфаќа скали, и видливиот дел на конуси е веќе надвор од семе скали. Жените копчиња доаѓаат во различни бои: розова, бледо зелена, виолетова и виолетова. За време на "цветни" ги опфаќа младите светло зелена игли, како и бројни жените и мажите рачки ариш конуси се многу декоративни.


Нешто подоцна, ариш, околу средината на мај, "цветаат" Европската смрека. Нејзината "цветаат" се совпаѓа со цутење на бубрезите, кои се формираат на чекори на зголемување од рачката и гранки. Тоа се случува речиси истовремено со расцутот на птица цреша. Тоа беше во периодот на цветање птица цреша е добро да се биде во зимзелени шуми и да уживаат во "цветаат" смрека. На една од пониските гранки на смрека поклони, расте некаде на работ на шумата, ние може да биде среќа да се најде еден кластер на spikelets црвеникаво-жолта машки, со кои се дава пука на минатата година елегантен изглед. Сега ние треба да се погледне на дрво повисоки, и таму најверојатно ќе биде во можност да се види на крајот од главните пука пурпурно-црвени или зелени смарагд женски удари, испакнати вертикално на гранки. Тие се состојат од еден слој и семе скали наоѓа на нив ovules. Семиња смрека зрее во околу 4-6 месеци по опрашување, т. Е. За да падот во текот на годината на опрашување. Во зрели конуси покривање скали не се видливи: тие се скриени и обезбедени во текот на семе во форма на тесни блиски до неа јазици.


За време на "цветни" Норвешка смрека е нашиот втор вредни видови дрвја - бор - се уште не е подготвена да "цветаат". "Цветни", таа ќе започне само на почетокот на јуни, кога на крајот на пука и раст ќе го обликуваат лисјата, игли. Кога тенките "цвета" на бор уште расте пука на краевите од кои се очекува да расте мали црвени испакнатини - женски испакнатини или megastrobily. Бор "цветаат", во исто време на појавата на игли на младите пука од тековната година, кои се прво во, за време на раст, постојат голи, зеленкаста, мека. Тогаш тие drevesneyut, да се претвори кафеава и покриени со мали кафени скали - рудиментирана лисја, кои растат во axils на кратки боцки брзо, а во почетокот на јуни мембранозен обвивка покажува пареа зелена игли. Жените испакнатини се појави еднаш избегна готови расте и нови притисне дури и некои игли ќе се движат подалеку од бегство.


Во еден од најтоплите денови во почетокот на јуни, женски shishechka станува особено интензивна црвена боја. Ова е кулминација на "цветаат" - shishechka чека за полен, и ако опрашување се случува успешно, женски shishechka се зголеми малку во големина, малку odrevesneet и, како и запирка, малку потпрена на ногата, ќе биде во оваа форма зима. Тоа е исклучително интересно е дека процесот на оплодување во Pinus sylvestris случи само следната пролет, и семе созревање во текот на есента следната година, тоа е. Д. формирањето на семе по опрашување до достасување пред повеќе од 2 години, а во некои видови, семето на бор зрели само крајот на третата година.


Во почетокот на мај, почнува масовно "цветаат" не е само локално, туку и воведе видови на зимзелени шуми видови. Во првата декада на мај, може да се види на "цветни" на арборетум Северна Америка Даглас Мензис во Ivanteevsky во регионот на Москва. Оригиналниот "бушава" женски испакнатини на различни дрвја имаат различни бои: црвена, зелена или розова. Машки уши се црвенкасти или жолта боја. Многу убава во "цветаат" период (почетокот на јуни) смрека, бодликава сина боја. Таа, како и Даглас, на врвот на дрвјата се појави доста големи, до земјите аспиранти женски рачки, насликани во различни дрвја во црвени, зелени смарагд или розова. Убава со "цветаат" и Канада ела.


Паралелно со отворањето на лисјата почнува цветни Манџурискиот орев. Ние може да се види на една гранка на женските цветови, се собраа на 3 10 парчиња. четка на врвовите на пука и машки цвеќиња во долги (30 см) polyanthous обетки.


Во пепел меки, Пенсилванија, машки и женски inflorescences се на различни дрвја - фабриката е dioecious. Машки цветови се собрани во една кратка густи panicles, и жените - во лабава panicles.


Ние заврши блискоста со различни цветни на локалните раси во предградието на шумата и цветни на некои воведе видови во една од arboreta. Видовме карактеристиките расцутот на различни видови и убавината на цветни и убеден - како монотип дрвни видови и структурата на машки и женски полови органи, и доспеаност порите цветни. И веројатно, многу ќе сакате да ја посетите шумите или во арборетум во различни периоди од пролетта и летото да се најде цветни дрва и грмушки и да се восхитувам на нивната убавина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Како да се спаси култури од штетнициКако да се спаси култури од штетници
Развој на цветни пупки малиниРазвој на цветни пупки малини
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Градина декорација, infieldГрадина декорација, infield
Сезонски развој на брусницаСезонски развој на брусница
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Календар работи во областа на заштитата на растенијата во градинатаКалендар работи во областа на заштитата на растенијата во градината
» » » Тајните на расцветани шуми