ma.gurushealth.ru

Каде борови дрвја?

Каде борови дрвја?

Шкотите бор се наоѓа од северниот дел на Норвешка во врел Шпанија и Мала Азија, од Ирска до морето на Охотско, тоа е можно да се најде во северниот дел на Кина, Монголија, Алтај, во северниот дел на Централна Азија, во европските планини - во Кавказ, Крим, Карпатите, на Алпите , на Пиринеите, на Балканот, но во планините што обично не се зголеми над 800 метри надморска височина ..

Овој тип на бор може да се смета за единствен во својата прилагодливост на различни услови расте. Овие различни услови, се разбира, одложен отпечаток на Шкотите бор, формирање на многу морфолошки и еколошки форми, па дури и видови. На пример, еден вид наречен креда, се задржува на варовит outcrops на лапорец и излези во регионите Bryansk и Белгород и различни мали испакнатини и кратки светло-зелени игли и џуџе видови расте во длабока sphagnum мочуришта. И покрај постоењето на форма разновидност, Pinus sylvestris секогаш може да се научи од карактеристични видови се особено: на еден типичен пука и игли, наредени во парови на кратки боцки, врз основа на добро whorled и longline локацијата на ретки гранки, формирајќи ветровит круна, со еден вид на кора која е на врвот на тенки стебло, портокалова, а во долниот дел засенчена површина како густа темна црвеникаво-кафена кора. Дали некогаш сте биле во прекрасна борова шума, која се состои од еден век старата борови дрвја, се искачи нејзините деликатни круна во висина од 30 метри? Овие борови шуми може да се најде (но сега ретко) во Bryansk, Кострома.

Видео: Како стари борови дрвја


Киров и другите региони на европскиот дел на СССР и во Урал. Особено голем впечаток на високи борови шуми расте без примеси на други шумски aidov. Овие борови шуми сме се сретнале во регионот Киров, и својата убавина и величественост зачувани во меморијата. Замислете високо прочистен од тенки гранчиња, борови стебла кула што се издига над рамнината зелена покривка на неколку видови на мов. време печурки во овие борови шуми може да се добие многу на ЦЕПС: нивните темно кафеава кадифе шапка смело застана од позадината на тепихот на зелена мов. Со други бор - со покрив од боровинки - успеа да се соберат богата жетва на вкусни плодови со една грмушка на различни сјајна или мат површина и се разликуваат во големина. Особено задоволен со жетвата на големи fruited грмушки. Во боровите шуми сува може да се најде cowberry со расипување на светло-црвени бобинки.


Сите бор, давајќи им можност на жителите на шумата зона на европските печурки и бобинки се состои од само еден тип на бор - Шкотите бор.


Ако само еден вид на бор заземаат големи области, каде што е можно да се најде во останатиот дел од северната хемисфера речиси 100 од своите видови? Други видови се ограничени на поскромен области, а некои видови се ендемични мали живеалиште со специфичните услови на раст.


Запознаени со борови дрвја кои растат во Советскиот Сојуз, и да се најде области каде што може да се најде. Во прилог на широка Шкотите бор во нашата земја со природни штандови може да се најде уште 11 видови на бор. Dvuhvoynye како Шкотите бор видови растат во јужниот дел на европскиот дел на Русија. Овие видови се прилагодени на условите на брегот на Црното Море и во планински услови на Кавказ и Крим. Во планините на Кримската Јужна борова шума формира Палас, или на Крим. Стариот бор 20-30 метри од овој тип може да се разликуваат со рамен umbellate круна која се состои од хоризонтални гранки со краеви криви нагоре, и темно сива glubokoborozdchatoy кортекс.


Во планините на Крим, како и на падините на планината Кавказ расте поединечно или во мали групи од другите јужни бор - бор Кох, или зависник. Таа има карактеристична кафеава грутки со силна задебелување на надворешните краеви на Вуди скали семе, делумно се прошири, и често свиткани како кука на дното на конуси, - па оттука и името на видовите.
Во Кавказ, да расте и многу интересна dvuhvoynye реликтни видови на бор со многу тесен живеалиште: Eldar бор и борови Pitsunda. Елдар бор може да се види во природните стои само на падините на еден од гребени во областа на сува карпести Елдар степите на централна Кавказ. Овој вид е многу суша отпорни, zharovynosliv и формира мали градини на светлината високо 12-15 метри во солена вода и варовнички почви.


Ако успееме да ја посетите на брегот на Црното Море во областа на Запад Кавказ, тоа е можно да му се восхитуваат на бор Pitsunda: нејзината витка стебла се зголемуваат до 30-37 метри, формирајќи единствен плантажа површина од 200 хектари на полуостровот Pitsunda. Ова бор, исто така, се случува поединечно или во мали групи на падините и крајбрежните гребени во тесен појас на брегот, директно во непосредна близина на Црното Море.


Во Далечниот Исток, во јужниот дел на Primorye територија, на крајбрежните падини на друг морето - морето на Охотско расте друг вид dvuhvoynoy бор со мала живеалиште во нашата земја -. Pine погреб, достигнува висина од 30 m мрачните титула оваа многу декоративни бор доби поради неговата широка користете уредување на гробишта на полуостровот Кореја (постојат значајни од својата област).


Заедно со dvuhvoynymi борови дрвја во шумите на нашата земја расте и pyatihvoynye бор, кој на кратки боцки греди организира пет игли. Pyatihvoynye бор дел од групата се случуваат во Советскиот Сојуз, т.н. кедар борови, доби како име се должи на фактот дека тие веќе долго време се ни SOSG ред челик достоинствени кедрите, иако тие се многу различни од претставниците на овој вид на кедар.


Групата pyatihvoynyh кедар борови кои растат во нашата земја, се состои од три високи-видови: Pinus cembra (кедар Европа), - резидент на Карпатите, сибирски камен бор (сибирски кедар), заеднички во онаа огромна сибирски шуми и MNV бор кедар Корејски (корејски бор ) што го краси шуми на Далечниот Исток. Сите овие три вида на кедар борови разликуваат од dvuhvoynyh борови не само во бројот на игли во пакет, но, исто така, располага круната, кората, борови иглички, и поголеми димензии и квалитетот на конуси и семиња. Сите тројца високи кедар борови шишарки е многу солидна и нивните семиња - "бор ореви" како хард школка. Тие се Созерцание, масло за јадење и се познати на луѓето како вкусен третираат. Исто така, постојат разлики во дрво: за разлика од смолести и тешко дрво на Шкотите бор, кедар борови во мека и nezasmolennaya. На територијата на планинскиот Источен Сибир, во зоната на северната тундра и планини на Далечниот Исток се зголемува друг вид на pyatihvoynoy кедар бор - кедар самовилска, која претставува ниско-растечка грмушка непроодни грмушки, ширење на големи површини на мраз. Со pyatihvoynym борови однесува melkotsvetnaya бор кој расте само во Курилски Острови, но често се наоѓаат во други азиски земји. Да се ​​истражуваат на борови дрвја кои растат во други азиски земји, ние изберете само најчестите и мошне оригинални видови. Меѓу нив се и три dvuhvoynye четинари и борови pyatihvoynye. Меѓу вториот најпознат бор melkotsvetnaya и во близина на нејзиниот вид. Многу убава Хималаите pyatihvoynaya Weymouth бор што расте во планините на западна Кина. Поради светла сребрена боја на зелена игли бор наречен "сребро". Нејзината мека и лабава конус, слично на смрека, но 3 пати поголема.


Но, еден од најоригиналните, се разбира, треба да се смета како три-зимзелени борови Bunge, во близина на Хималаите бор Џерард, со јадење семки, расте на надморска височина од 200 метри над нивото на морето во планините во централна Кина и има необична борова кора: светло сива мазна и flaking голем plsti-нас, оголване основните слоеви на младите бели кората. Ова бор поради карактеристична бела кора одамна се засадени во близина на палати и храмови и се смета за свето дрво. Тоа е добредојдена и јадење големи (до 2 см), семиња, ореви. Друга trehhvoynaya бор од подножјето на Хималаите има за јадење од сончоглед, е многу оригинален и се користи за целите на уредување. Ова борови должини nohvoynaya или Роксбург кој се разликува shirokopiramidalnoy речиси чадор круна жлеб црно-кафена кора, и големи цврсти конуси и впечатливи долги (30-35 см), многу мек украсни игли виси надолу во греди на краевите на гранките на светлината зелена насоки. Бор dlinnohvoynaya форми насади во планините со висина од 400 метри надморска височина.
Во зимзелени шуми на умерена топол subzone од Централна и Западна Кина и се шират неколку видови dvuhvoynyh борови бор кинески, или масло, до 25 метри со елегантен сино-зелена игли 10-15 см во должина и блиску до него Јунан бор, бор конуси и чоколадо боја долго (до 34 см), тенки игли, понекогаш собрани од страна на 2 и 3 од игли во пакет. Покрај овие видови расте pyatihvoynaya Арман бор со широка круна на испружена гранки, покриени виси светло зелена игли. Во суптропските зона на Кина откриле уште една плантажа dvuhvoynoy бор - Масон бор, бор Кинески близина, но со тенки и долги (до 20 см) игли.

Видео: Мали градови на Русија: Chernogolovka - Наука град, во центарот на кој се зголемува бор трицепс


Во Кореја полуостровот продолжи бор кедар и борови Кореја gustotsvetnaya височина од 30 м, со широк спектар на неправилна форма и круната игли со мека, дебели виси на краевите на гранки. Овој тип на бор е типичен за Јапонија. И substropicheskih дождовните шуми на јужниот дел на Корејскиот полуостров и во јужниот дел на Јапонија, можете да најдете dvuhvoynuyu Pinus thunbergii, или јапонски црна, достигнува висина од 35-40 метри Тука на горниот строј на планинските шуми може да се види овенат грмушки веќе запознаени огромни бор -. Elfin кедар .


Во планинските шуми на Пакистан и Индија се прошири Хималаите бор, или графити, формирајќи голем густи шуми.


Накратко запознаат со азиските бор видови, ментално брзо напред на Средоземното Море. Овде можете да видите неколку видови на борови дрвја, кои се широко распространети на брегот и во планините и прилагодени на морска клима и уникатен планински услови на постоење. Во западниот дел на Средоземното Море е многу честа појава dvuhvoynaya Алепо бор, и во источниот Медитеран преовладува dvuhvoynaya калабриската бор, или brutskaya. Таму се појавува dvuhvoynaya поморски бор со меки борови иглички и огромен смолести пупки, кои расте и во Шпанија и Португалија. Во Алпите погоре може да се најде Шкотите бор планински бор, се зголеми на алпскиот појас на планините и Pinus cembra.


Од другата страна на Балканскиот полуостров исполнува pyatihvoinaya полека расте Pinus peuce или Балкан.


Во Италија и Грција е многу честа појава црн бор, која расте на различни височини во планините и во земјите на Блискиот (Турција, Сирија, Либан и др.) И Југоисточна Азија, и се карактеризира со група многу декоративни камен борова крајбрежните медитерански растенија, или бор ореви, со оригинални umbellate круна, од растојание како голем чадор и има многу големи удари и бескрилни, а најголем семиња од сите видови на бор (1 кг 1500 семиња, додека сибирски камен бор во 1 кг 4000 семиња). Семето се слични на бор ореви, но тие се многу поголеми и повеќе солидна школка. Овие јадење семки се познати како "Pignolo".


Дури и краток запознавање со европски и азиски видови на борови ги убедува повеќе различни. Дури и поголема разновидност во појавата на различни видови на борови дрвја наоѓаме при споредба на бројни видови на американската борови. Постојат dvuhvoynye, trehhvoynye, pyatihvoynye видови, како и повеќе ретки една, четири и vosmihvoynye.
За повеќе северните области е многу карактеристична dvuhvoynaya џек бор, кој е лесно препознатлив по годишниот прираст, се состои од неколку internodes, и силно криви и коси конуси виси на дрво за многу години неоткриени. Овој тип на бор е интересна за своите биолошки функции, способност да растат на песочна и глинест почви, сува и посебен декоративен ефект и соседниот често со овој тип на смолести бор dvuhvoynaya ценет многу тешко и силно смолести дрво.


Југ - во тајга зона на јужниот дел во Северна Америка - дом на многу брзо растечки pyatihvoynaya Weymouth бор, достигнува висина од 50 до 80 метри Овој тип на борови дрвја и блиску до него уште 15 видови на борови дрвја на Weymouth, вклучувајќи бор Хималаите Weymouth, многу различен од. други видови на бор со суптилно Вуди цилиндрични издолжена конуси, обично виси на долги или кратки petioles. тие се разликуваат и семиња со многу долга и приврзаник крило. Групата е многу декоративни бор Weymouth вклучува јужниот Belle - Мексикански бор Weymouth. Овие бор круни 30 метри shirokokonicheskaya Крона, почнувајќи од земјата и формирана од страна на гранки покриени виси тенки, сиво-зелена игли со сина stomatal ленти. Ова претставува борови шуми во планините на Мексико и Гватемала.


Но, ајде да продолжиме со нашите запознавање со северноамериканските борови. бор група Weymouth вклучува една од најголемите во Северна Америка борови - шеќер бор или Ламберт, понекогаш достигнувајќи 80-100 м. Овој вид на борови шишарки впечатлива рекорд големина има должина од 30-40 см (понекогаш и подолго од 50 см). Шеќер бор расте во северо-западниот дел на Соединетите Американски Држави во шумите Sequoia на Пацификот, заедно со три Ponderosa иглолистен бор - еден од највредните и најчест во САД на борови. Тоа претставува на падините на Карпестите Планини познати западни борови шуми, кои го сочинуваат 32% од сите зимзелени шуми на САД. Јужно од Sequoia шуми во државата Калифорнија на падините на планината на надморска височина од 1.000 до 2.500 метри над нивото на морето чиста борови шуми од бор и борови Ламберт Сабине или бела Калифорнија, достигнувајќи 20-25 метри во висина и има краток криви гранки формирање заоблени и прилично густа круна. Ова декоративни бор со тенка сина цут пука и светло зелена тенка и малку овенати игли има за јадење семки и вредни дрва, од која е извлечена терпентин со мирис на портокал сапун.


Во западните региони се зголемува, и други видови на борови дрвја: планински бор Weymouth бор флексибилни или кедар Калифорнија, Pinus contorta бор belostvolnaya итн Во јужниот дел на Калифорнија меѓу заедницата на зимзелени грмушки на песок наноси и по падините на овенат борови дрвја - долговечниот и kedrovidnaya .. На брегот на Пацификот, можете да најдете долговечни Калифорнија планински бор. Најтрајните бор припаѓаат на групата се состои од 12 различни видови кратки игли (од 1 до 5 см). Меѓу нив се едно, три, четири и pyatihvoynye видови. Некои од нив се шампиони на долговечноста и игли (10- 15 години), и самата дрво. На пример, кои се наоѓаат случаи на Pinus aristata возраст од 5000 години. Еден суши трајни бор, имаше 4844 годишен прстени, што укажува на напредна возраст.


Во суптропските региони во југоисточниот дел на САД објави јужниот дел на областа на борови шуми, што претставува повеќе од 50% од сите Северна Америка зимзелени шуми. Во овие шуми расте највредните 10 видови на бор, наречен јужниот и се најде источниот дел на Велика Plains во Атлантскиот брег. Тие вклучуваат: Pinus taeda или масло за јадење, со чудна шилести конуси, бор echinoid или korotkohvoynaya, мочуриште или езеро или dlinnohvoynaya- подоцна, маса планински бор итн Помалите области се населени бор Елиот или мочурлив, песочна бор, Индијана. . Секој од овие борови и интересни биолошки карактеристики и економично користење.


Се сретнавме со многу видови на борови, расте во Северна Америка и во долините, а во планините, но уште поголема разновидност на видовите бор може да се најде во Централна Америка. Тука, во релативно мал географски простор има околу 40 видови на бор, т. Е., скоро 40% од сите постоечки видови. А интересно е дека постојат и џуџе видови, како што се зголемува во планините на Мексико, на надморска височина од 3700 метри надморска височина WC-на-палма, на висина од 1 m (најмногу планинските на американскиот борови). Но, таму се зголемува и џиновски бор, бор Монтезума pyatihvoynaya пример, формирање одличен висок принос шуми, со многу од дрво. Ова бор - неверојатна убавина има многу декоративни круна хоризонтално отворен редок гранки и доброто "плачат" игли долги 30-45 см, виси pyatihvoynymi облаци на краевите на пука. Многу ефекти и други мексикански поглед - trehhvoynaya бор овенати од оригиналниот бледо зелена тенки и долги насоки на игли опаѓачки, густо покривање на долги тенки гранки, кои формираат широк светлина и nizkoopuschennuyu круна покривање на стеблата со црвено-кафена кора. На границата со Никарагва расте и е најјужниот на американскиот борови дрвја - бор yaytseplodnaya, кој се наоѓа во планините на суптропски зона. Во Мексико, на ширењето е многу убави погледи на борови дрвја, вклучувајќи Weymouth бор Мексико. Pines се типични шуми на Централна Америка, и тука, дури и во најсушните области на тропските зона, можете да видите редок бор. Ние сме реликтни планината борови шуми на борови odnohvoynoy, chetyrehhvoynoy kedrovidnoy и на планинските падини. Pines се типични за островите. Во Куба, на пример, можни се мали височини шири источниот борови шуми со доминација на бор Куба, на западната страна на островот е доминирана од страна на плантажите на Карибите бор, и повеќе богати и влажни почви - од тропските борови.


Нашите дури и површно запознавање со некои бор видови покажува голема разновидност на нивниот изглед и индивидуалните морфолошки карактеристики. А сепак, ние може точно да се утврди членство на која било од 100 видови во еден род - бор.


Кои се надворешни морфолошки карактеристики се реперите со кои може да се научи бор?


Таквите карактеристики заеднички за сите видови на бор, малку. Ајде да се запознаат со нив.


Можеме да научиме од dendrological литература која сите бор се два вида на сесии: издолжени и скратена. На долго пука, што претставува годишен зголемува се наоѓаат, освен за Китки на оваа зелена игли, па дури и на сува кафеава скала-како лисја. Ја најде овие рудиментарни лисја, можеме да видиме дека од нивните синусите држи кратки боцки, кои се наоѓаат и мошне видливи зелена Китки на игли.


Така, присуството на издолжени и кратки боцки, постојат два типа на зеленило, од кои еден е рудиментиран - карактеристичен знак на бор родот. Тоа е чудна уредување на зеленило секогаш може да се препознае бор. Сепак, на локацијата на игли на честички зрак не е единствен на борови. Иглите се наоѓа во греди и larch и кедар. Но, ариш во светло на 20-50 игли - нежна, мека, светло зелена, листопадни и во зима, а на долг снимањето друга локација на една зелена игли. Кедар во кратки снопови од 30 до 40 игла-како напорно и бодлив, три или четири страни игли, и на долго пука една зелена игли се наредени спирално.


Само бор се достапни (и различни е лошо, на прв поглед) сува лушпеста рудиментирана лисја. Според карактеристичните особини секогаш може да се дефинира каков било вид на бор, без оглед на оригиналниот изглед што може да имате. И кога средба со било, дури и богата колекција на четинари во арборетум можеме лесно да ги најдете сите достапни во оваа збирка на видовите бор. Овие пребарувања бор видови е многу возбудливо, и изучувањето на нив е секогаш задоволство, како дел од борови верно да му служи на народот и да им даваат храна и разни предмети за домаќинството. И како голема естетска влијанието на борови дрвја на личноста и што е голема рекреација тие имаат!


Дозволете ни да ја негува и внимателно да ги заштитуваат нашиот мајчин борови и да се воведе повеќе широко victuals вредни видови кои ја збогатуваат шумите на нашата земја.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јужна и Северна дрвјаЈужна и Северна дрвја
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Растот на антенски дел од јаболкоРастот на антенски дел од јаболко
Генетичарите откриле дека американските Индијанци роден на јужен алтајГенетичарите откриле дека американските Индијанци роден на јужен алтај
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Модар патлиџан, одгледување, заштитаМодар патлиџан, одгледување, заштита
Thuja, карактеристики, штетници, болестиThuja, карактеристики, штетници, болести
» » » Каде борови дрвја?