ma.gurushealth.ru

Зимзелени дрвја и грмушки

Зимзелени дрвја и грмушки

Смрека (Picea). Sem. бор (Pinaceae)


Е. Европа (Picea excelsa)
Расте и во сенка. Многу убава во компактни групи и на границата на градина (особено на север), каде што тенките дрвја може да се создаде убава зимзелени хеџ ветроупорен. Се бара нормално глина влажна почва. Пропагирани од семиња и со калемење.


E. бодликава (P. pungens). Висината на дрвото до 30 метри, до зеленкаста игли сребрено-сива, бодлив. Постабилен од смрека Европа, и другите четинари. Нормално сака влажна почва.


E. Срби (P. omorica). Дрвја до 30 метри, убава форма, со тесен круна. Игли и слично на ела игли, рамен, долги 2 см, темно-зелена и брилијантен. За да undemanding почвата. Се препорачува за еден садење мали градини. На големи површини на добар изглед групи.


Ариш (Larix). Sem. бор (Pinaceae)


За разлика од другите иглолисни игла ариш враќа на годишно ниво. Од оваа сличност со дрвени предмети беше нејзиното име. Младите игли се изненадувачки добар во пролетта на неговата деликатна светло зелена боја и пријатен мирис. Ариш - светлосни бара, брзо-растечки видови. Високи ариш засадени во мали градини не е препорачливо.

Особено ценет за декоративни квалитети на ариш и Камчатка. Пропагирани од семиња.


Европската Л (L Europaea, Л. децидуата). Во суштина правота на растенија до 30 метри висок Тесни, тенки игли различни во должина. Се собираат во поголеми снопови.


Kamchatkan L. (L. kamtschatica). Дрвја во висина и 35 m. Игла isskrivlennye должина од 1 cm, модрикаво-зелена боја. И двете се добри ариш во еден слетувања и групи, заедно со други раси.


Douglas (Pseudotsuga). Sem. бор (Pinaceae)


Брзо растечки мека карпа со игли дрва достигне 30 м. К почви undemanding, сместува со прашина и чад. Се користи во групни и индивидуални насади.


L. Gray (P. caesia). Енергични дрво со убава компактен круна, гранки малку воскресна. Игли од сребро сино-зелена боја.


L. sizaya (P. glauca). А дрво со конусна круна, филијалите главно исправено, модрикаво-зелена игли.


Смрека (Juniperus). Sem. чемпрес (Cupressaceae)

Видео: Вашата прекрасна градина. Дрвја и грмушки во градината. Хеџ. цветни аранжмани


Juniperus засадени во градините шарени групи и еден копии - на тревниците и меѓу едногодишни. Пропагирани од семиња и сечи.


М. обични (Ј communis). Кронова тесен. Расте на песочна падини и варовник излези. Тоа претпочита влажна, богата вар и песок почвата. Трансплантација носи лошо. Љубовта на светлината. Од м. Од обичните, може да се создаде еден вид на зимзелени со мека зелена хеџ тенки игли. Убав во една слетувања и групи.


Козачки М. (Ј sabina). Грмушка до 1-2 метри. Тоа претпочита влажна почва нормално.


М. Вирџинија (Ј virginiana). На младите растенија грмушка круна тесен stoyachaya- стариот игла во хоризонтална положба. Тој претпочита влажна почва, но лесно да се помири со вообичаените градина.


Кинески М. (Ј cinensis). Во наши услови, ниски грмушки. Посебни предност се дава форма F. pfitzeriana, чија игли се распоредени хоризонтално или малку нагорно покачени. Се бара богата варовник почва и сончево место. Засадени на тревникот во близина на камениот ѕид и камења.


Fir (Alies). Sem. бор (Pinaceae)


Убава иглолистен тесен конусна или пирамидални круна. Во изгледот наликува смрека, само кората на тоа повеќе мазни. Игли се темно зелени, рамни, помек од смрека, тапи, речиси секогаш од дното со две светли линии, покриени со восочни цут. Убава во групи и во една култура во градината и на тревникот. Присуството на чад во воздухот носи лоша. Пропагирани од семиња.


П. Фрејзер (А. Фрашери). А дрво со тесен тенки круна, 9-20 метри во височина. Младите растенија кората сива, а подоцна станува црвеникава. Игли долги 1-2,5 см, темно-зелена, дното со две лесни ленти. Се бара светлина, и порозни почвата. Благ пораст го прави погоден за садење во поединечни градини. Во многу ладни зими може да се изгуби.


АП-боја (А. concolor). Дрво 25-50 метри висок. На темно зелена игли се наредени во должина чешел од 4-8 см. Расте на суви почви.


П. Аризона (А. arizonica). Дрво на 15 метри височина. Кората светло сива, еластична, слична на кора. Игла должина од 3 см, се наведна до врвот.

Видео: зимзелени растенија во градината дизајн


P. Мелем (A. ealsamea). Дрво 15-25 метри висок. Игли долги 1,5-2,5 см, темно-зелена, кршливи, со мирис балсам.


P. сибирски (A. siberica). Дрвото до 30 метри, расте бавно. Иглите се меки, до 3,5 см. Претпочита влажна почва нормално.


Бор (Pinus). Sem. бор (Pinaceae)


Тоа е во пораст за сиромашните песочна почва, светлосни бара.


S. планина (P. Montana). Polupolegshy грмушка или мало дрво. Тие се засадени на тревникот, на песочна плажа или на падините и во предниот дел на високи дрвја. Пропагирани од семиња.


C. Black (P. nigra). А дрво со пирамидални круна, висина до 30 м. Тоа претпочита вар богати почвата.


S. cembra (P. cenbra). Дрво до 25 m, круна пирамидални или конусна. Тоа треба нормално влажна почва, полу-сенка. Црн бор и кедар на тревникот убава Европската група во една садење.


Тис (Taxus). Sem. Тис (Taxaceae)


Т. Berry (T. baccata). Дрвото до 15 метри. Во дивината се случува во кавкаски шуми, Кримската во Карпатите. Тоа претпочита влажни и сомнителните места. Трансплантација носи лошо. Пропагирани од семиња и сечи. Е повеќе отпорни на ниски температури. Тиса истакна Тис Бери се разликува од остро истакна игли. И двете се убави во градината во еден садење. Расте и под други дрвја.


Thuja (Thuja). Sem. чемпрес (Cupressaceae)


Т. Запад (Т. occidentalis). Огромни растение расте полека, игли рамен, лушпеста. Расте на било доволно влажна, хранливи материи во почвата. Се толерира сенка и се сечат, па затоа често се користи за жива ограда. Прекрасна група на тревникот или во подножјето на рок градина. Пропагирани од семиња и сечи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јужна и Северна дрвјаЈужна и Северна дрвја
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Растот на антенски дел од јаболкоРастот на антенски дел од јаболко
Репродукција arborvitae, сечи, семињаРепродукција arborvitae, сечи, семиња
Градина декорација, infieldГрадина декорација, infield
Drevyanistye houseplantsDrevyanistye houseplants
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Просечната висина за јаболков rootstocksПросечната висина за јаболков rootstocks
» » » Зимзелени дрвја и грмушки