ma.gurushealth.ru

Декоративни houseplants

декоративни houseplants

Цвеќарството и уредување на станбени простории, една од најпредизвикувачките и возбудливи начини.

Релативно константна температура, прави можно да се користи за оваа намена од највредните видови на егзотични растенија во југо-тропските шуми и топла пустини. Но видови на умерените ширини е многу тешко да се расте во овие услови. Во зима, тие сигурно ќе мора да се доживее на ефектот на ниски температури, па затоа во просториите само повремено содржат одредени видови на повеќето undemanding растенија од нашата област: декоративни форми бршлен, лаванда, крин на долината. Понекогаш тие се "земе" на сезоната, обидувајќи се да се користи за принудување во зима (рози, јоргован, лалиња, лилјани се исти). Но, главната улога во позеленување на станбени простории уште им припаѓа на јужниот дел на термофилни растенија.


Форми погодни за уредување простор, обично се нарекува houseplants. Меѓу нив се декоративни и цветни, украсни листопадни, ampelnye и вкусен видови. Се разбира, оваа поделба е прилично условно, бидејќи многу декоративни и цветни растенија имаат и украсни лисја, а меѓу succulents да најдете многу декоративни и цветни видови, и така натаму.


група декоративни и цветни houseplants на стотици различни видови, различни шарени цвеќиња и долги цветни период. Цветовите можат да бидат големи и еден или, напротив, мали и многубројни. Главната работа е дека за време на цветни период на овие растенија издвоите меѓу околните зеленило и да послужи како одлична декорација на собата или канцеларија. Од најчестите декоративни и цветни растенија треба да се напомене azaleas, Amaryllis, Gesner, Saintpaulia, gloxinia, здравец, фрезија, циклама, обичка.


Декоративни и листопадни видови се разликуваат чудна форма или боја зеленило. Затоа, тие се декоративни текот на годината. Многу видови на оваа група на истиот прекрасен цвет. Многу популарна во уредување на сите видови и форми на begonias, хризантеми, Coleus, чудовиште, палми, смокви.


Ampelnye растенија се користи за садење во висечки саксии или вазни и се разликува непретенциозност. Меѓу многуте видови на ampelnyh притаен и качување растенија кои може да се формира на ѕидот на домот зелена состав. За оваа цел, најчесто се користи spiderwort, бршлен, Гоја (восок бршлен), аспарагус, tseropegii, spindapsusy, мали-листен и кадрава Ficus видови на дрвја и други растенија.


Многу фанови се привлечени од различни видови на succulents. Скромен и необичен изглед, тие ги красат соба. На различните кактуси, млечок, агава, алое, gavortsy, термофилни видови stonecrops да креирате интересни композиции. Succulents толерира сув воздух и сушењето на почвата во текот на зимата. Затоа, пушачите со вода и пареа греење се можеби подобро чувство останатите houseplants.


Најчестиот вид на растечка houseplants е потопување култура. На секои 2-3 години, овие растенија треба да се пресади во тенџере поголем, зголемување на површината на снабдување. Во оваа фаза во целост или делумно се промени оплоди и органски материи. Коренот систем за време на пресадување, обично треба да се намали, бидејќи тоа во голема мера се проширува. Во исто време се отстранат оштетените и заболените корени, и место намалување посеан со прав јаглен.

Видео: Затворен растенија


Најдобро време за трансплантација - пролет, околу почетокот на април. Почвата микс за различни видови на растенија се подготвени поинаку. На пример, треба кактуси во светлина песочна почва (1 дел главни реката песок, 1 дел од листот и 1 дел хумус трева). Monstera и Ficus погоден кирпич со висока содржина на хумус. На хумус богати органски и треба sempoliyam. Така, секој на фабриката е потребно да се подготви посебно мешавина на почвата, ги искористат предностите на специјални референци литература.
Кондензиран растенија не треба непотребно да се оптовари простории. Не смееме да заборавиме дека во текот на ноќта тие се извор на јаглерод диоксид, кој централи произведуваат, консумираат кислород. Препорачливо е да се фокусира на нивните зелени миленичиња во дневната соба, ослободувајќи ги целосно или речиси целосно спална и детска соба. Патем, детето содржат опасни шилести кактуси или отровни олеандер. Ако имаме желба да се насадат дрвја и грмушки, тоа е подобро да се користи на различни begonias, Coleus светли, шарени aucuba или peliyu, скромен Chlorophytum или недостапни за мали деца доволно растенија.


Со текот на годините некои видови, на пример, Monstera, гумени растенија, палми, се размножуваат и да формираат толку богата маса на зелени листови кои ја продолжат својата содржина во сместувачка станува товар. Многу луѓе сакаат да се ослободи од гломазна миленичиња, ги фрли на улица. Ова не треба да се направи, бидејќи на големината затворен растенија се голема вредност. Тие се подготвени за училиште, градинка или било каква институција каде што секогаш постои потреба за големи постројки.

Пропагира houseplants поинаку. Многу видови лесно може да се одгледува од семе :. кактуси, мимози, mesembryanthemum, итн Меѓутоа, овој метод не е секогаш успешен како куќа растенија семиња често nevskhozhimi. Покрај тоа, во првите години на младите расте бавно, особено во klubnelukovichnyh видови кои цветаат само во 5-8th година по ртење. Друга работа, ако станува збор за размножување на дрва за кои репродукција на семе е од суштинско значење. Една од нив е принуден да чека за шест месеци или повеќе, а солидна коска ќе ја даде првата никне. Потоа, со бројот на листовите ќе се зголеми секоја година ... еден по еден.


За среќа, многу видови на затворен растенија лесно се пропагира vegetatively: сечи, дели, сегменти од ризоми, светилки подружници, коренот пука, вакцинации. Способноста на растенијата да се вкорени е толку неочекувано што понекогаш изненадувачки. На пример, некои видови на украсни begonias може да се прошири од листот. Доволно за да го задржи notched јазли вени на површината на влажна песок, за да во близина на секој засек биле млади целосна растенија. Еден дури и посебна корен чешне лист begonias со еден од нејзините главни вени. Индивидуалните остава добра за размножување и сортен sempolii tetrastigma прекрасен лоза. Лисјата на овие растенија е доволно да се одржи некое време во вода или во влажна песок. Тие се појавуваат корени во близина на база на petiole, и до развој на младите растенија. Корен лесно од сечи сарделата, обичка, Гоја, гумени растенија, Coleus, и многу други видови на houseplants. Најдобро време да се вкорени Cherenkov рана пролет, кога повеќето од растенија почнува забрзан економски раст. Но, не сите сечи пред искоренување треба да се чуваат подолго време во вода. Сечи на succulents искорени подобро во влажен песок и кактусот пука прв сушат на воздух, и само по корените се засадени во почвата. Наводнување вкоренети кактуси треба да биде многу умерен, така што нема да предизвика гниење на местото на делот за сечење.


Подружници светилки, парчиња ризоми, со поделба на грмушки и коренот пука ќе копирате сите видови на затворен растенија: Amaryllis, каранфили, bromeliads, achimenes, Gesner. Шарени sansivery може да се инсталира дури и парчиња листови, сечење ги крст. Интересен пример за репродукција се Chlorophytum и saxifrage, кој на долги мустаќи се појави подготвени за садење млади растенија. Кај некои видови на Kalanchoe (Kalanchoe Degremon и Kalanchoe pinnate) на работ на листот формирани бројни размислуваш пупки. Меѓу нив се развој на растенијата, деца, кои се веќе на листата се се добро формиран корени и пука. Otvalivayas од мајката растение, децата се вкорени и да почне да се развива независно. Затоа, во саксии каде што постојат овие видови на Kalanchoe и кондензиран растенија на соседните појавува густа продолжување раст.
Во последниве години, во позеленување на просториите веќе не се ограничени на традиционални тенџере или кутија култура houseplants. Со користење на различни комбинации на егзотични видови со методите на декорација, тоа е можно да се добие оригинални композиции, понекогаш се нарекува "паркови на масите." Како и виси градини, овие композиции имаат одредени симболички ориентација. Таквите џуџе убав градини имаат илјада години од историјата на Јапонија, каде што тие се широко се вика "бонсаи". Се разбира, еден комплексен систем на мерки за да се создаде неверојатни бонсаи и композиции од нив се недостапни за конвенционалните љубителите на растенијата. Затоа, опциите за "Парк на маса" во врска со лесно. Само Висечките градини се организира надвор од отворен терен растенија, и "паркови на масите" типови -од на houseplants. Сепак, ова не е единствената разлика помеѓу овие видови на декоративни уредување. Houseplants и услови за простории, сето тоа бара градинар-декоратор посебен пристап кон формирањето на "Паркот на маса."


Опција "прекрасен планински", создадена врз основа на мека карпа камен, туф, школка рок (вториот е уште подобро). Најдоа каменот прво да им даде малку пирамидален облик, skalyvaya дополнителни делови, така што следниот инструмент акција беше како што е малку што е можно. Аспекти на камен мора да биде доволно мазна и природна. После тоа, во предложената поставување на растенија чукам длето продлабочување 5x5x5 големина или 3x3x3 см, се обидува да ги организира еден вид на хоризонтални веранда. Потесната дијаметарот на отворот можат да се отстранат во еден агол од околу 45 ° С до имагинарен вертикална оска. Подготвени за садење на камен мора да биде инсталиран на штанд, така што доколку е потребно, може да се стави дури и на површината на полиран мебел. За таа треба да биде избран помал сад (послужавник, пластична лента) со ниски рабови, не повеќе од 2 см. Дијаметарот на штандот треба приближно да одговара на димензиите на камен или да биде малку поголем од него. Ако нема соодветни носачи под рацете, тоа е лесно да се направи од тенка плексиглас или стиропор, работ свиткана плоча кога ќе се загреат на потребното ниво.


Треба да се напомене дека на штандот не само што го штити површината на мебел од штета, но, исто така, служи како удобен резервоар за концентрација влага по наводнување и напојување на долниот дел (преплавен со вода во застане лесно се апсорбира порозна туф, школка рок).


Садење растенија произведуваат речиси веднаш во подготвената структура. Почвата во дупка на постројката се врши истовремено со садење. Многу добар изглед на еден рид Rhipsalis, haworthias, Гастер, euphorbias, Echeveria, stonecrops. Наводнување може да бидат доста ретки, не повеќе од 1-2 пати неделно. Растенија се уште се чувствуваат подобро ако периодично прска вода од спреј. Ние силно обраснати примероци не е препорачливо да се отстрани вишокот пука.


Како собирање, можете да го користите различни видови на повеќе суша отпорни кактуси. Тогаш наводнување е подобро да се ограничи на собирање на периодични прскање вода спреј. Бавно расте и undemanding кактуси да изгледа многу убаво на еден рид, и тоа сигурно не може да се спореди со монотоно кондензиран позиција, која одземе овие прекрасни растенија жалба.


Постојат и други растенија колекции за садење на ридот, но тие треба да се мали во големина и релативно ист тип. Каменот не може да се натрупува до голем број на декоративни растенија, бидејќи тоа само по себе има одредени украсни вредност. Таа комбинација на умерена површината на камен со мали централи biogruppkami создава најуспешните композитни ефект.


За да го завршите планираните состав соодветно поставена на врвот на ридот (но не и на врвот на) некои стилизирани структура: минијатурни krepostitsu кулата, се намали од тула или залепени на тенки стапчиња, дознаам индиски или нешто друго, како тоа.


Опција "шума трупецот" создаде за истото, но со очекување на друг тип на затворен растенија. За да го направите ова, прво треба многу на прошетка низ шумата, додека природата не ви даде еден од неговите извонредни дела стари шупливо дрво трупецот. Се разбира, за да го најде во шумата е лесно. Тоа е сосема друго е да се најде еден кој ќе биде соодветен за намената. Таа мора да биде доволно силна за да не се распадна, дури и пред завршувањето на работата. Пожелно е дека трупецот беа една или повеќе празни дупки погоден за садење. Тие, пак, можат да бидат вооружени со вежба и длето, но многу потешко да се повтори исклучително бизарна ovals и криви, што создава природата на старо дрво.


Димензиите на трупецот треба да биде прифатливо да се создаде релативно мал состав - во станот, бидејќи по сите!


По обезбедување на вредни купување шума, ќе почнете да регистрација. Тоа е подобро да се пре-горат во огнот на дрвени површини станат декоративни.


На долниот дел од трупецот се сече на таков начин што тоа има добра поддршка и не се ниша. Ако е можно, на долниот дел на трупецот неколку zauzhivayut и вдлабнатини поставени на различни нивоа. Ова придонесува за повеќе совршена форма перцепција претпоставува структура. Иако, тоа е природно, може да има други решенија на формуларот.


Трупецот треба да биде поставена на посебен штанд кој ќе се спречи ширењето на влага во соба и полесно наводнување направи. Ако дното на трупецот е направено правилно и не се формира ленти за време на наводнување, што може да се повлече густа стојат. За да го направите ова, трупецот е превртена. Како на пример долниот намалување на површина намалување на плоча од пластичен материјал и дополнителни тесен појас по должината на обемот. 1,5-2 см широк појас со зајакнување плоча на трупецот со епоксидна смола. Во задниот дел на сокетот на трупецот на наводнување задоволни конусно пејст плочи и вдлабнатини поврзан со главниот шупливи за садење. Ако врвот наводнување претпоставува наводнување гнездо премногу. Сепак, тоа во голема мера го поедноставува наводнување. Се разбира, наместо густа стојат, можете да го користите редовно пан во форма на лента или плиток сад.


Ако еден стар трупец и да навлезат пукнатини, тие мора да бидат запечатени со смола пред садење. Понекогаш во внатрешноста на вдлабнатини зајакне големината епоксидна смола, но тоа не е задолжително.


На готовиот дизајн е исполнет почвата или се направи тоа во исто време садење. За песната "шума трупецот" погодни фабрика epiphytes. Epiphytes нарекуваат вид кои природно се развие во дрвјата, што е, практично живеат во вдлабнатини на дрва или гранки. Многу добро се погледне во овие видови на орхидеи садење (Bletea, pafiopediulyum), bromeliads (billbergia, ehmeya, kriptantus) и некои други. Вие исто така може да се користи во големи begonias, spiderwort, peperomiya, бршлен, и многу други видови на houseplants. Во овој поглед не треба да се плашиме зголемувањето на бројот на растенија кои може да се скрие речиси целата структура - со појавата на овој состав само победи. Но, ние не може да се сади во исто време голем број на различни растенија, кои постепено се задави. Во вдлабнатината на дијаметар од 5 см може да се сади една фабрика, со дијаметар од 10 см - 2-3 растенија, додека барем една од нив треба да се ampelnye, со дијаметар од 15 см и повеќе - 4-5 растенија од различни големини. Дури и ако дијаметарот на шупливи е 30 см, бројот на растенија не треба да надминува 5-6, но тоа е подобро да се користи големи материјални или барем една фабрика во голема фабрика против други пофини.

Видео: Мојата houseplants. тенџере цвеќиња


Дополнителни стилизирани објекти во состав е веројатно нема да биде соодветно. Исклучување може да направи мали полнети птици или нешто друго, како тоа.


По аналогија со составот на бесење градина "Остров" во собата да се создаде трета опција на маса на паркот "Treasure Island". Поддршка за состав одбран е тркалезна и дека е пожелно темно. пречник од околу 30 см и висина од 5-6 см. Во централниот дел на штандот е здиплен малку порозна камења, ги поврзува нив заедно обоен дихтунзи. Тие можат да се користат и други принципи на темелите на "островот". По пополнување на структурата на земјата засадени растенија. Се разбира, на почвата во "островот" ќе се загрее малку вода. Затоа може да се одгледува главно влага-љуби-сè видови на houseplants: Tradescantia, папирус, Chlorophytum. Оваа комбинација е најдобар пренесува егзотика на јужните острови, обрасната со палми и бујна вегетација. Ако основата на "островот" со сигурност да се изолираат од вода (на пример, преку епоксидна големината долж периметарот на планираната дизајн), тогаш спектар на растенија може да биде значително проширен со sansiver, Nephrolepis, Echeveria, мали-листен begonias и многу други украсни видови.


Да се ​​погледне повеќе значајни состав, пожелно е да стил. Минијатурни shalashika и човечката фигура - тоа е вас и на "островот на Робинзон Крусо". А мал брод со застрашувачки црно знаме ќе го направи вашиот песната "Treasure Island". Патем, се отвори градите, исполнета со мали мулти-обоени парчиња од стакло и бакарни струготини, подобрување на оваа илузија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Градина декорација, infieldГрадина декорација, infield
Drevyanistye houseplantsDrevyanistye houseplants
Сезонски развој на брусницаСезонски развој на брусница
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Растенија во канцелариите направи посреќни вработениРастенија во канцелариите направи посреќни вработени
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Одгледување на украсни растенијаОдгледување на украсни растенија
Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?
Резултати печурки, апсорпција на пластикаРезултати печурки, апсорпција на пластика
» » » Декоративни houseplants