ma.gurushealth.ru

Декоративни егзотични растенија од Централна Азија

Декоративни егзотични растенија од Централна Азија

Тоа е невообичаено и толку богат во поглед на ботаниката. На падините на планините може да се најде тука јаделе - резидент на северниот дел на Северно шума, и не е далеку од нив да се види нежен праски и калинки термофилни.

Во песоците на пустината во камшици fluttering на ветрот извртени Haloxylon, и солена вода земјиште бизарни зеленикаво-црвена розети raspolzlis Salicornia. Се разбира, не сите од нив се погодни за уредување, но чудна флора на Централна Азија, главно рударството, долго време беше и продолжува да биде најбогат извор на воведувањето на растенија во други делови на нашата земја.

Видео: Eremurus - Ненадмината чудо во градината - трајни градина цвеќе


Кога луѓето зборуваат за иглолистен Централна Азија, прв од сите мисли на смреката, или како што се нарекуваат тука, obarche. Смрека шуми покриваат голем дел од планинските падини, особено во планинските предели и е голем избор на видови и форми. Ова може да биде дрвја, искривени стебла кои достигнуваат висина од 10 m и повеќе, бујна bushland, формирајќи бизарни плексус на работ на брзаци, живописни зимзелени "перница", ако некој расфрлани вешт раката на алпски пасишта. Централна Азија смрека лушпеста различни игли и shishkoyagody доста голем, некои видови на кои локалните луѓе го користат за храна. Најпознати смрека Туркестан и Zeravshan. И двете се многу зимски Харди, скромен и украсни интернат. Сепак, овие интересни видови Централна Азија смрека, за жал, се уште недоволно познат во градинарството. Пропагирани од семе на смрека, изложување на нив пред сеидба продолжен стратификација. Тие растат бавно, формирајќи густа грмушки.


На зимзелени дрвја од Централна Азија во европскиот дел на земјата Воведени Schrenk смрека и елка Семенова. Тие растат во планините на Тиен Шан и Alatau, формирање на северните падини и во речните долини, шуми - острови "тајга" во Централна Азија. Интересно е тоа што во многу места раст борови корен пониски гранки круни. Потоа овие дрвја изгледа исклучително живописен: тие се чини дека растат надвор од бушава млади грмушки, во близина прстен околу пирамида стара мајка растенија. Schrenk смрека - на dlinnohvoynaya од домашни смрека. Стрелките на овој вид достигнува должина од 4 см. Долго тече гранки се круниса Schrenk смрека неверојатно убави паркови во насади. Ела Семенова е сосема поинаква. Нејзините филијали, покриени со млади светло зелена игли расте речиси хоризонтално, а дрвото наликува на тим од детски пирамида. Двете растенија се многу издржливи во услови на умерените ширини. Сепак, постојат Семенов ела, како и многу други видови на елки, страда од крајот на пролетта мразови. Тогаш младиот игли се претвори жолта и падне. Но, тоа се случува најчесто во млада возраст, но со текот на годините на стабилноста на Семенов ела зголемува.


Пропагирани од семе од двата вида. Пред сеидба, тие се натопени во вода, по што тие брзо да 'ртат. На младите на возраст од фабриката долго "седи", но по 4-6 години на раст постепено се забрза. И двата вида се многу тешки на влага и плодноста на почвата. Schrenk смрека и елка Семенова - речиси единствениот голем зимзелени дрвја од Централна Азија. Затоа, тие се речиси една задолжителна компонента на географска собирање на покраината.


Понекогаш во ботанички градини во централното подрачје на растенијата може да се види бизарни грмушки, нежен зелени пука се покриени со скала-како лисја, како конска опашка пука. Тоа ефедра. Тие припаѓаат на одделот за голосемени растенија, како и смрека, ела, смрека, но за разлика од вториот семе Ephedra опфатени сочни месо. Тоа го прави да изгледа како цветни растенија и плодови. Необичниот изглед на ефедра, особено во зреење женски грмушки на светло-црвени или жолти "плодови", што го прави еден од најегзотичните претставници на флора Централна Азија. Се покажа дека многу од локалните ефедра (Конска опашка, Fedchenko, средно) е сосема зимски Харди дури и во Москва. Затоа undemanding суша ефедра може да се користат во уредување. Ефедра се пропагирани од семиња. Особено убава ефедра слетување на карпести места. Патем, овие растенија (исто така наречени четинари) се користат во медицината за лекување на реума и болести на срцето.


Однадвор слични на ефедра тамариск, или тамариск. Ова е ниска грмушка со мали лушпеста остава на тенки зелени пука. Но tamariksy- цветни растенија. Тие цути за долго време, речиси цело лето, ако времето е погодна. Истовремено пука зрее бројни мали кутии со влакнест семиња. Тамариск расте многу брзо. Некои од нив (смрека, разгранети и слични mericariae lisohvostnikovaya) доста зимски Харди во умерените ширини. Тамариск понекогаш се нарекува "смил", како ова растение е во состојба да преживее каде што други видови може да не. Тамариск гранка е исто така лесно да се вгради, како врба гранка. Тамариск продолжува да живее во почвата вода и солена вода. О, не се плаши од песок полнење и фризури, па фабриката е доста популарен во уредување. Tamarix предизвикана како тении се формираат исечени рабови, тие се зајакне на менувањето на песок. Чувствителни тенки тамариск пука формира еден вид на транспарентен зелена магла на позадина на вегетација, мали розови цвеќиња што му дава извонредна убавина.


Од многуте Розоцветни Централна Азија, прво треба да се напомене Nedzvedtskogo -Small јаболкницата со црвеникава лисја се исклучително убави во цветни период, кога црвено-виолетови цвеќиња што шармантен букет направи. Дури плодот на црвено јаболко Nedzvedtskogo не само во изгледот, тие имаат карактеристични розова месо. Многу драг на декоративни јаболко Мичурин. Nedzvedtskogo јаболкницата е доста издржлив на дождови во умерените ширини и скромен. Тоа е брзо расте и е многу украсени со украсни садење. Ова јаболкницата засадени по должината улички, што се користи како пасијанс или група насади.


Многу помалку може да се најде во збирките на ботанички градини и arboreta Aflatun vjazolistnogo. Оваа мала дрво или грмушка, розови цвеќиња кои цветаат пред oblistvleniya. Во овој период, на пролет Aflatun многу убава. Се испостави дека тоа е доста жилав и може да се зголеми дури и во Москва, со што Aflatun перспектива декоративен изглед за внесување во европскиот дел на земјата. Розова или бела цвеќе во пролет украсени дрва и грмушки и бадеми обични кајсија. Цветни бадем и кајсија едноставно неодолива. Тие цветаат пред нашите европски овошни растенија, а со тоа, како што се одбележува доаѓањето на пролетта. За жал, и двата вида на зимски Харди доволно кајсија прерасна во ширина Polesie Украина и бадеми -Повеќе југ - кон subzone на степски.


Многу убава во насади exochorda Тиен Шан. Ова е ниска грмушка со едноставни триаголник лисја. Во текот на цветни целиот exochorda круната покриени со бројни бели цвеќиња и ресни за одмор станува паметен. Exochorda доста жилав, и тоа беше успешно се одгледува во многу градини и паркови на умерените ширини.


Сите Розоцветни пропагира главно од семиња, кои пред сеидба бараат стратификација. Младите растенија расте брзо. Тие се скромен, може да се толерира некаква нијанса. Розоцветни се користи не само како тении. Од нив се создаде исечени жива ограда и граници, како тие се толерирани и градинарски. Овие растенија се вредни за зајакнување еродирани падини, и многу од нив мора да го стори истото, и хранлива вредност.


Меѓу егзотични растенија од Централна Азија треба да се нарекува и морето buckthorn и oleaster. И двата вида, сепак, има многу поширок опсег (заеднички buckthorn од југозападна Европа во јужниот дел на Сибир региони на земјата, провинциалист - од регионите југоисточна на Алтај), но тоа е многу специфични за планински предели на Централна Азија. Тоа се мали дрвја или грмушки со тесни сребро (од морето buckthorn) или beloopushennymi (во Loja) остава на шилести криви пука. Фабрика цвеќиња maloprimetny. Во морето buckthorn, тие се лишени од вообичаените perianth. Главната убавина на Буш - во домот зеленило. Покрај тоа, морето buckthorn е многу атрактивен по зреење на жолта овошје, drupes, кои се буквално се држат до фабрика пука (женски грмушки, бидејќи buckthorn dioica). Дури и во зима, кога лисјата се паднати одамна од гранките, елегантна венец busovidnyh drupes продолжи украсување пука.

Видео: Житарици во градината. Пејзаж трикови. издавање 117


Морето buckthorn и глупак доста зимски Харди во умерените ширини. Тие се многу скромен и може да расте на карпести и песочни почви сиромашните. Издржат суша, тие треба силна сончева светлина. Множете овие растенија не само за семиња (која, патем, треба да се стратификуван пред сеење), но, исто така, коренот пука, изобилно размножувањето околу мајката растенија. Пука лесно да се добие саканиот модели на машки или женски морето buckthorn, а тоа е речиси невозможно да се погоди кога садење семе. И двата вида расте многу брзо. Тоа не е само убава soliternye растенија, но, исто така, вреден материјал за контрола на ерозијата садење, зајакнување на речните брегови, потоците и пошумување техногенна депонии.


Извонреден дрво на Централна Азија, источниот чинар, или како што често се нарекува, чинари. Всушност, овој вид доаѓа од источниот Медитеран и Мала Азија, и тоа долго време се одгледува и во Централна Азија. Гигант platens тука за да достигне висина од 40 метри и со дијаметар од 4 m или повеќе. Во изгледот наликува на нашите диви Норвешка јавор, SYCAMORE но остава заменик. Кога ќе се погледне на чинар, таа секогаш восхитува светлина, како лишен од кората багажникот, ова е популарно чинар понекогаш се нарекува "бесрамни". Факт е дека секоја пролет дрвото е ослободен од стариот кората, како да се соблекува, формирање на нови, млади. Овој имот е карактеристика на многу јужниот дрвенести растенија и се однесуваат на нив да се адаптира во топла клима. За жал, Харди чинарот доволно, особено во млада возраст, и тоа удира на студ. Млади дрвца треба засолниште за зима. Platanus orientalis одгледува во Украина и во повеќе јужните делови на земјата. Пропагирани од семиња него. Чинар расте многу брзо и презема други видови на дрвја околу половина. Тој е суша отпорни, undemanding да расте услови, во млада возраст неколку сенка-доказ. Овој прекрасен и уникатен дрво е широко се користи за уредување улиците на градовите на југот и паркови.


Приказната на егзотични растенија од Централна Азија ќе биде далеку од целосна без споменување на локалните лалиња и Eremurus. Како и тие, а другите се еден вид на симбол на Централна Азија. Секој кој има некогаш некогаш ги посетат овие места никогаш нема да го заборавам чудна сцена со цветни облаци Eremurus или со светли тепих на лалиња.
На Централниот лалиња бројни видови (нивните Ботаника брои до 66) од најинтересните лалиња Одлично, Tubergena, Фостер (црвени цвеќиња), се чувствувате, Алберта, Островски (со портокал цвеќиња), Bieberstein, Кауфман (со жолти цветови), доцна и Туркестан (со бели цветови). Патем, многу бои на лалиња може да варира од бела до црвена повикувачи. Лалиња се група на растенија - ephemeroids. Ова значи дека тие започне на почетокот од сезоната на растење, брзо барака нивната форма овошје кутии, а во почетокот на летото сува, останатите прикриен во почвата до следната пролет. Лалиња се многу скромен, суша отпорни. Покрај тоа, тие не се толерира прекумерната влага на почвата и може да се навлажни преку во такви области. Пропагира лале светилки, семиња, или бебиња. Семето што тие растат и цветаат за долго време околу 5-7-та година. Лалиња Централна Азија - еден од најдобрите украси за цвеќе и рок градини. Се разбира, од големината на цвеќе и богатството на бојата се значително инфериорен во однос на најдобрите сорти на овие растенија признати во хортикултурата, но диви лалиња се добро се пренесе на единственоста на природниот пејзаж на Централна Азија, својата единствена убавина.
Eremurus многу помалку познат во украсни хортикултура. Ова се должи на повеќе софистицирани обработка на необични јужниот растенија. Почвата е краток вертикална eremurusa ризом, од кои дебели корени пајакот во различни насоки. Секоја година, на долниот дел на ризом умира надвор, а на врвот на растечка ново. Eremurus суптилно Одговарајќи на повисоки влага во почвата и брзо се навлажни преку текот на долг дождови. Тие мора да се одгледува на покачена, добро исцедена почва. Секоја пролет на површината на почвата расте розета на долги линеарна остава eremurusa со карактеристична висок труп. Inflorescence eremurusa - големи кружни четка достигнувајќи должина од 80 см или повеќе. Цвеќе просечна големина, со различни бои. Цветни започнува од дното на inflorescence и постепено се шири кон својот врв. Како лалиња Eremurus венеат претежно во првата половина на летото и да одат во состојба на мирување. Сепак, културата често се гледа продолжување на растечкиот Eremurus до есен. И се разбира тие се типични ephemeroids.


На многу земји од Централна Eremurus (тогаш тие имаат околу 50) се најинтересните Eremurus tyanypansky, изненадувачки, Олга (со розови цвеќиња), angustifolia, жолта, мамење (со жолти цветови), бела (бел цвет), Алберта (црвени цвеќиња), Regel (а виолетова-кафеава цвеќиња). Со правилен избор на делот за собирање Eremurus станува извонредна декорација парк. Овие растенија се добро прилагодени за рок градини и карпести градини, цветните леи и цвет граници.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Модар патлиџан, одгледување, заштитаМодар патлиџан, одгледување, заштита
Nayaksin (najahinum). На воден раствор кој содржи 1 ml од 1 mg на отров кобра централна Азија…Nayaksin (najahinum). На воден раствор кој содржи 1 ml од 1 mg на отров кобра централна Азија…
Берберис АмурБерберис Амур
Ротквици, jicamaРотквици, jicama
Северна Америка видови на украсни егзотични растенијаСеверна Америка видови на украсни егзотични растенија
Смртта на дождовни шуми се виновни древните луѓеСмртта на дождовни шуми се виновни древните луѓе
» » » Декоративни егзотични растенија од Централна Азија