ma.gurushealth.ru

Декоративни егзотични растенија Кавказ

Видео: Агаве - огромна егзотични растенија во flowerbed е многу слична на огромниот алое

Декоративни егзотични растенија Кавказ

Овде, на релативно мал простор, може да се забележи постепена транзиција од вечните снежни врвови за суви степи на исток, каде што и ќе се почувствува здивот на пустините на Централна Азија, во суптропските шуми на брегот на Црното Море.

Видео: ретки и егзотични растенија

За различни видови состав на вегетацијата Кавказ дури и тешко да се најде било општа дефиниција. Растат тука зимзелени шуми, постојат карактеристични за Kolkheti влажна суптропски шуми со грмушки на зимзелени грмушки и винови лози, се искачи високо во планините живописен ливади и грмушки грмушки, додека одговара на Каспиското степи избледена и xerophytic грмушки.

Видео: Декоративни растенија во градината (тематски весник)


Иглолисни видови на Кавказот се релативно малку. Најинтересен од нив борови дрвја, особено Pitsundskaya и Елдар. Првиот од овие се наоѓа на западниот брег (Кејп Pitsunda). Ботаничари често се комбинираат со Алепо боровите од Мала Азија во еден вид. Бор Pitsundskaya многу суша отпорни, светло-бара, и скромен. Тоа е брзо расте и се смета за неопходни за пошумување на јужниот планински падини. Во повеќе северните делови на земјата, тоа не расте.


Елдар бор - ендемична во Азербејџан. Ова значи дека е на друго место не се случува природно. Игли на бор Елдар пократки и густина од бор Pitsunda. Таа расте побавно. Тоа е суша отпорни и сол-толерантни видови. Тоа е нашироко се одгледува во Централна Азија, каде што е особено ветувачки, Кавказ и други јужните региони на земјата.


Повремено во Кавказ (обично n Крим) ги исполнува Pine Палас. Тоа е повеќе мраз отпорни и одгледува во Киев ширина. Оваа прекрасна тенки дрво со долги игли и поголема од онаа на Шкотите борови шишарки. Бор Палас undemanding да расте услови, расте и во карпести почвата и песок. Во урбаните средини dymostoyka доволно. Сите борови дрвја се пропагирани од семиња. Пред сеидба, тие се групираат, или потоната во вода, а потоа тие брзо да 'ртат.


Постојат шуми на Кавказ и источна смрека ела Нордман. И двете се многу декоративни дрво во градинарството и се високо ценети во шумарството. Picea orientalis - на korotkohvoynaya од домашни смрека. Должината на нејзините игли не надминуваат 10-11 mm 1. Дрвото достигнува висина од 50 m или повеќе. Таа има висока отпорност на ветер и дрва резонанца. Нордман Елка не е инфериорен во однос на него во големина. Игли во овој ела неколку извртени во базата, така што долниот дел од сребрени игли е на врвот. Кронова ела Нордман многу убава, темно зелена, со карактеристична сребро ракети извртени игли. Но, тоа е помалку издржлив на дождови. Во близина на Москва Нордман ела е сериозно погодени од мраз. Поуспешно одгледува во Украина и делумно во балтичките држави. Двете раси барајќи влажни и плодни почви, сенка. Тие се користат не само за градинарство, но исто така и во шумските насади.

Видео: Северна Kavkaz.Tsvety.Dekorativny сончоглед


На листопадни дрва Кавказ првенствено наменети даб. Тие беа тука многу, околу десетина. Многу кавкаски даб сосема декоративни и многу зимски Харди. Видови, како даб Nicolai Андерс Фон Hartwiss, krupnopylnikovy, меки, и успешно се одгледува во близина на Москва. да растат надвор од свежо набрани желади. Ако сакате да ги зачувате желади до пролет, тие се групираат, или продавница во песок под снег. Oaks бавно, особено за време на првите 10-15 години. За нивно одгледување треба добро осветлување, плодна почва. Oak Nicolai Андерс Фон Hartwiss, за разлика од другите, не толерира суша. Многу декоративни костен даб. Остава неговата долга, до 15 до 20 см над uzkozubchatye работ. Во изгледот тие се многу слични на листовите на костен. За жал, костен даб не е доволно мраз, и поради тоа не расте северно од Киев.


Во јужниот дел на паркови привлече многу големи стебла zelkova, што остава малку личат на листови од брест, но пократко од вторите. Во шумарството, дрвната Zelkova Carpinifolia вреднува високо доволно. Таа има добра текстура, совршено полиран, има голема густина и цврстина. И убава Zelkova Carpinifolia. Поради тоа, често се користи како на тенија. За жал, zelkova доволно издржлив на дождови. Тоа се одгледува во Крим, јужниот дел на Украина, во Централна Азија. Во Москва, тоа е се бориме против тешка мразови. Овој вид на пребирливи во врска со плодна и влажна почва. Zelkova пропагирани од семе и коренот пука, која изобилно се појавува околу мајка дрвја.


Доволно блиску zelkova рамки. Во Кавказ, тие се 3 типа: кавкаски, Јужна и голи. Тие се разликуваат во мали надворешните карактеристики, и заедно личат брест. Тоа се мали дрвја или грмушки со оригинални сферични drupes. Тие растат брзо, суша отпорни, undemanding да расте услови. На повеќето Харди меѓу нив кавкаски HACKBERRY, кој успева да расте, дури и во Москва. Одгледани од семе или од дели рамки. Тие се засадени во заштитни појаси јужниот појас по улиците, во паркови и градини.


Од 1873 година тој се одгледува во парковите јавор кадифена, или величествен. Овој силен убава дрво со карактеристична светло-зелени зеленило секогаш го привлече вниманието на посетителите. За време на зреење panicles голем pinkish krylatok празник украси виси од неговите гранки. Тоа е успешно одгледува во Украина. Во повеќе северните области на овој вид на високо оштетување мразови. Пропагира кадифено јавор стратификуван семиња. Тој се бара за плодност и влага во почвата. Ова е една од најубавите листопадни дрвја, воведени од Кавказ. кадифено јавор се користи како тенија, како и да се создаде густа низи парк.


Неколку кои не слушнале за Кавказ железо дрво. Тие велат дека во старите времиња, земјоделците се користи столбови планинари на дрвото против Дамаск сабји Шах платеници. И ништо - дрво не успее. Ботаничарите го нарекуваат ова дрво Папагалот персиски. Тоа е слично на магичен вештерка леска ореви, кои се заеднички во Северна Америка и Југоисточна Азија, дури и листовите се слични едни на други. Папагалот цути во рана пролет, но не и како декоративни како вештерка леска. Затоа Папагалот помалку популарни во уредување. Дали е тоа како интересен пример за висок квалитет на дрво. Таа е Папагалот pinkish, со карактеристична кафеава боја, многу густа и тешка. За овие физички и технички квалитети Папагалот цениме шумарите. Папагалот добро реагираат на сечење, и од него направи кадрава граници или огради. Сепак, папагалот не е доволно зимски Харди. Можно е да се расте во Украина, но дури и таму е сериозно погодени од мраз во остри зими. Папагалот се пропагирани од семиња. Расте многу бавно. 100 години, дури и во татковината достигнува височина од не повеќе од 10-11 м Тоа е многу сенка толерантни растенија е лесно да се заедно под крошна на дрвјата. По најавувањето форми шутира трупецот, ретко дава пијавки.


Во Кавказ, многу невообичаено егзотични растителни видови. На пример Albizia julibrissin. Уникатната убавина, таа природно се случува овде само во Talysh, но надвор од Русија, исто така, е во пораст во Иран, Кина и Јапонија. Albitius висина не поголема од 15 метри. Ова дрво е невообичаено доброто dvazhdyperistymi остава формирање на широка, речиси чадор круна. Albitius цвета цело лето, а потоа на врвот на својата пука се појави комплекс corymbose inflorescences на розови цвеќиња. Albitius му припаѓа на семејството на мимози. На ливчиња на своите цвеќиња речиси се намалува, но невообичаено долги нишки розова многу цвеќиња даде шарм на дрво и егзотика. Albitius - термофилни јужниот дел на растенијата. Таа фабрика во Кавказ, Крим и Централна Азија. Понекогаш тоа може да се најде во градовите јужниот дел на Украина, па дури и во Transcarpathia, но тоа не мора прекрасен сјај, во јужниот дел. Albitius пропагирани од семе или со калемење. Млади садници се зголемува брзо, особено на влажни песочна почва. Albitius е многу мала и не толерира сенка. Парк познати форми на овој вид со цвеќиња во различни бои: розова, розова црвена, виолетова и бела боја. Сите од нив се користат за декорација на градските улици, насипи (Albitius толерира прскање на солена вода) и паркови на нашиот јужен крајбрежните градови.


Доста популарни во уредување и кавкаски видови на rhododendrons: кавкаски, жолта и Pontic. Ова е ниска грмушка со зимзелени (кавкаски и понтиската) или листопадни во зима (со жолта боја) лисја. Тие се многу убави за време на цветни, кога совети на снимањето се опфатени големи светли цвеќиња. Во кавкаски рододендрон се жолто-бело, во Понт - виолетово-виолетова, во zheltogo- жолта или речиси портокал. Цветаат грмушки за долго време, од мај до јуни. Потоа тие се претвори во шарени букети од околните вегетација. Rhododendrons пропагирани од семе или корен poroslyu- семиња имаат мал. Тие се сее на влажна површина тресет и горниот капак стакло. Саден материјал и направи растенија растат доста бавно. Најмногу ладно отпорни меѓу нив рододендрон luteum, кои се добро во цут, и во Москва. Повеќе термофилни - рододендрон ponticum, но тој е во цут и вроди со плод, иако тоа бара засолниште за зима. Rhododendrons се одгледуваат во специјално распослано за оваа трева, бидејќи овие растенија бараат кисели почви богати со органски. Тие се прилично сенка, но тоа е подобро цут на осветлени средини. Познат декоративни форми со rhododendrons од типот на боја на цвет. Во кавкаски рододендрон, тоа може да биде бела, розова и бела, темно розова, златни zheltoy- во рододендрон Pontian - бела, виолетова, црвена, розова и виолетова. Сите rhododendrons се прекрасна колекција декорација кавкаски растенија. Тие исто така се користат за дизајн на рок градини, цветните леи, како тении.
Многу јужниот паркови и градини може да се најде мало дрво или грмушка со жилав зимзелени лисја и убави бели цветови во racemes. Ова ловоров медицински, природно расте во грмушки на шумата типични за Colchis. Кога ловоров цвета, пријатна арома дејствија се шири далеку. Таа мора да се запомни дека листовите и семето од ловор особено содржи големи количини на цијановодородна киселина е многу отровни. Патем, па ловор, и е важна медицински растенија. Laurel одгледува главно во јужните региони на нашата земја во Кавказ, Крим и Централна Азија. Постојат многу познати форми на овој вид на паркот :. Rotundifolia, magnolielistnaya, мали-листен, разновидниот, пирамидални, angustifolia и други Лорел и Харди доволно во умерените ширини ретко се издига над нивото на снегот. Расте и во плодна и влажна почва, сенка-многу. Laurel не се користи само како тенија, но, исто така, да го запрат слетувања, како што толерира сечење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Градина декорација, infieldГрадина декорација, infield
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Пука на диви рузмарин Marsh (Sõrmus ledi ralustris). Собрани во август и септември во фазата на…Пука на диви рузмарин Marsh (Sõrmus ledi ralustris). Собрани во август и септември во фазата на…
Просечната висина за јаболков rootstocksПросечната висина за јаболков rootstocks
Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…Дива цреша плодови (fructus Ради). Собрани во текот на целосна созревање и сушено овошје од диви и…
Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?
Берберис АмурБерберис Амур
» » » Декоративни егзотични растенија Кавказ