ma.gurushealth.ru

Декоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија

Декоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија

Видео: Градинарство-107 Actinidia - киви Северна сестра

Многу видови - иста како и на Далечниот Исток.

Сепак, потопла клима фаворизира концентрацијата е исклучително ретки егзотични растенија кои го преживеале од мраз во северната хемисфера. Многу од овие се вели дека ботаника, реликтни растенија беа прилично стабилен во средината и јужните географски широчини на нашата земја. По неколку години од воведувањето на десетици мошти преземено корен во ботанички градини и arboretums од европскиот дел на земјата. Нивното присуство во збирките на егзотични растенија не е само за информативни, но, исто така, од големо научно значење. Затоа, мора да вложиме максимални напори да се шири културата на овие древни претставници на растителното царство.

Видео: најубави цветни дрвја и грмушки во светот


Кога станува збор за такви мошти, мора прво да се јавите на гинко билоба. Оваа неверојатна дрво е зачуван во својата природна состојба само во планините на Тиен-Mu-Шан во источниот дел на Кина. Од античките времиња, гинко засадени во близина на будистички храмови. Околу 1730 година тој бил однесен во Европа. Гинко лист модел е единствен: ако на неколку десетици игли поврзани со вентилатор. Тоа е игли, бидејќи Гинко припаѓа на одделот за gymnosperms, како бор, смрека, смрека. Но, без шишарки на Гинко. Женски дрвја (овој вид dvudomen) секоја есен зрели семки, личи кајсија покриени со крв и месо. Можеби тоа е причината зошто јапонските нарекуваат ова растение "сребро кајсија". Овие семиња се варени или пржени, јаде. Во тоа време, на големо изненадување предизвикани во Европа порака за живеење гинко. Впрочем, тоа беше се верува дека овие древни дрвја умреле многу одамна, не остава потомци. Чарлс Дарвин го нарекол гинко "жив фосил", познат германски државник, поет и, ако се сеќавате, nerd Гете напишал песна за оваа неверојатна растение, споредувајќи ја анализира листови со срцата на љубителите.


Во Гинко билоба не е меѓу живите растенија од тесно поврзани видови. Сите од нив починале како резултат на одмрзнување. Сите уште повеќе изненадува дека единствениот преживеан видови од овој род беше доста зимски Харди. Тој успешно да растат во Украина и во балтичките држави, а во засолниште за зима - во Москва и Ленинград. Падот зеленило гинко станува лимон-жолта, многу убава. Во зима, листовите падне, исто како и нашата дрвени предмети. Гинко семе или пропагира од сечи. Интересно, семиња 'ртат веднаш откако ќе падне на земјата и не бараат стратификација. Гинко расте подобро во богатите и исцедена почва, но може да се толерира суша и недостатокот на доволно хранливи материи.

Уникатната убавина на Гинко билоба што го прави еден од највредните растенија за soliternyh слетувања. Можеби малку инфериорен во однос на популарноста на гинко и уште еден претставник на голосеменици - Metasequoia gliptostrobovidnaya. Тоа не е дека името е многу слична на имињата на многу дрва од семејството Taxodiaceae? Но Metasequoia исто така припаѓа на ова семејство. Ова е уште еден доказ за заедничко потекло од Северна Америка и Азија Floras. Како и многу Taxodiaceae, metasequoia во зима фрла игли со краток странични гранки. Откако во креда период metasekvoyevye шуми се зголеми во Северна Америка, Гренланд и Спитсберген. Тогаш тие изумреле, и ботаничари долго веруваа Metasequoia фосили, поглед. Само во 1941 година, кои живеат дрвја metasequoia најпрво биле пронајдени. Тие испадна да биде не толку многу - околу 1.000 зрели дрвја во планините на Кина.
Сега metasequoia дрва може да се најде во многу паркови и ботанички градини во нашата земја. Тие беа доста стабилен во услови на умерените ширини. Тие се одгледуваат во Ленинград (од 1953 година) и балтичките држави. Во Москва, metasequoia замрзнува и бара засолниште за зима. Расте на сите почви, но особено успешни - богатите исцедена loams. Оваа брзо-растечки видови, како и во јужните региони на земјата Metasequoia користи во шумски насади. Metasequoia е многу убава во есен, кога круна сензација во различни бои кои се движат од жолта до црвена цигла. За декоративни карактеристики и ботаничка вредност Metasequoia обично се садат како тенија во средината на паркови. го пропагираат во различни начини: со семе, сечи, иглолистен сечи.


Кина и Јапонија се во нашите градини и паркови се неколку интересни видови на семејството Taxodiaceae: Cryptomeria јапонски и kunningamiya lanceolate. Првиот од нив дома расте огромна дрво, висина до 45 м. Патем, во суптропските брегот на Црното Море Cryptomeria расте толку брзо како во Јапонија. Пука од овој тип се покриени со еден вид на кратки игли, кои го направија да изгледа сосема необично. Cryptomerias посветам на семиња и сечи. Тоа не е доволно зимски Харди, но задоволителен зими во југо-западниот дел на Украина. Во Киев, пред снег ладен ниво и поради тоа бара засолниште за зима. украсни хортикултура градинарство се познати различни форми cryptomerias yaponskoy- домот игли со сино-сина боја и златен ниска. Понекогаш тие Рачки за внатрешни уредување и потопување.


Kunningamiya lantsetovidnaya- е сосема невообичаено иглолисни. Дебели пука kunningamii покриени со дебели темно зелена игли, чија должина е 7 см. Единствена круната на дрвото секогаш го привлече вниманието на посетителите. Kunningamiya доволно издржлив на дождови. Тоа може да се види во Кавказ, парковите, Крим, дури и во поволна клима на Transcarpathia е сменета во остри зими. Затоа, во повеќето ботанички градини на умерените ширини на нашата земја kunningamiyu одгледува во затворени простории или отстранети за зимата во стаклена градина.
Од семејството чемпрес оваа географска област во нашите градини и паркови беа: Источните флора и фауна, Chamaecyparis Pisifera, Juniperus chinensis, thujopsis овенати и некои други. Најпопуларните во уредување биота Исток и нејзините бројни паркови форма. На изглед е сличен на флора и фауна на петтиот, но тоа пука се насочени вертикално нагоре. Врз основа на ова, дури и флора и фауна можат да се разликуваат од далеку. Флора и фауна е добро пропагирани од семиња и сечи. Таа расте релативно бавно. отпорни на суша, но не може да се толерира waterlogged почвата. Тоа е полу-сенка, но во сенка и украсни густа круна izrezhivaetsya флора и фауна. Флора и фауна добро се поднесува фризура, во јужниот тоа е често расте не само во форма на тенија, но во исечени жива ограда. Флора и фауна исток има долго време се одгледува во Украина и делумно во балтичките држави. Во Москва, тоа е силно се замрзнува и бара засолниште за зима.


Кипар gorohoplodnyy- е големо дрво расте во татковината на висина од 25-30 метри. Обликот на игли и пука тоа е донекаде сличен на петтиот или флора и фауна. Уредување е познато многу паркот форми Chamaecyparis Pisifera та :. излегува од acicular игли, златна, сребрена, филаментозни, ниски, итн За жал, овој вид не е доволно зимски Харди во остри зими замрзнува, во близина на Москва, па дури и во балтичките држави. Пропагирани од семе или исечоци чемпрес. Тоа е суша отпорни и undemanding да расте услови на дрвото. Тоа се одгледува како тенија во рабници на насади и рок градини.


Многу повеќе Харди Juniperus chinensis, која успешно се одгледува во балтичките земји, Украина и во близина на Москва. Ова е едно ниско дрво или грмушка со ерекција или да се отвори филијали, покриени со игла или скала-како игли. Во услови на раст и undemanding. Ramznozhaetsya семиња (пред сеидбата треба да бидат групирани) или исечоци. Ова смрека, исто така, има многу интересни парк форми, кои се разликуваат во боја и оригиналноста на круната на игли.


Многу помалку може да се најде во културата thujopsis овенати, роден на островот Хоншу во Јапонија. Тоа е една убава дрво (во културата на повеќето грмушка) со рамен пука покриена со скала-како игли. Во нашата земја thujopsis расте од 1870 година, кога за прв пат е воведен во Nikitsky ботаничка градина. Расте и во Кавказ, во југо-западниот дел на Украина. Постојат многу орнаментални форми на паркот. Пропагирани од семиња и сечи. Расте полека, и сенка-hygrophilous.


На листопадни дрвја и грмушки на Кина и Јапонија во европскиот дел на земјата воведе многу интересни егзотични растенија кои може да заличи било градина. На пример, Paulownia tomentosa, убава дрво со голема должина од 30 см и лисја. Долго време пред целосно oblistvleniya Крун Paulownia обложени panicles бројни пирамидални inflorescences со голема должина од 6 см, тубуларна цвеќиња. Тие се многу привлечни: мирисна, бледо виолетова. Подоцна, околу септември, овошје зрее кутии со бројни мали семиња. Тие остануваат на дрвото во текот на есен и зима. Семиња 'ртат брзо и младите растенија во присуство на соодветни услови расте многу енергично. За жал, ова егзотично дрво нема доволно зима цврстина дури и во Киев и Одеса тешко оштетен од мраз, и поради тоа бара засолниште за зима. По штета пука брзо вратена. Paulownia е еден од најубавите егзотични растенија на нашиот југ.


Донекаде слични по изглед од азиски видови Paulownia Catalpa: овални и Bunge. Тие исто така имаат големи листови и убави цвеќиња во пирамидални panicles. Тие се репродуцира со семе. Расте брзо. Релативно hygrophilous и светлосни бара. Зима цврстина чувствувате Paulownia и да го достигне во Москва, Ленинград (Catalpa овален) или Калининград и Белорусија (Catalpa Bunge). Catalpa добро не само како soliternyh растенија, но, исто така, да се создаде авенија садење.


Релативно ретки во колекциите на ботанички градини и паркови brussonetsiyu хартија или кинески хартија-дрво. Тоа е слично на црница, па brussonetsii Листовите се донекаде потсетува на свила, но тие се поголеми, до 20 см. Слично и плодовите на овие дрвја. Но, особено ценети од кората и phloem brussonetsii од кои се направени во Кина, високо-квалитетна хартија. Brussonetsiyu порасна од семето. Расте брзо, undemanding да расте услови, отпорни на суша, но релативно термофилни. Во нашата земја brussonetsiyu успешно расте во Кавказ, Украина, но на север се сериозно погодени од мраз.


Кога станува збор за егзотични дрвести растенија од Југоисточна Азија, ние не можеме да заборавиме на локалните претставници на семејството Magnoliaceae. Интересно е тоа што таму се зголемува во близина на видови на класата американски Магнолија. Најинтересен од Магнолија Kobus, гола и liliales хибрид помеѓу последните две - Магнолија × Soulangeana и магнолија stellata и Liriodendron кинески. Најубавата од нив - Магнолија × Soulangeana и декоративни форми: Лине надвор со розова цветни ливчиња, црвена и розова со комплетно Александрина со темно виолетова ливчиња. Магнолија цвеќиња цветаат во мај или малку порано, за да oblistvle-ција, или истовремено со неа. Повеќето freezeproof Магнолија Kobus, таа дури и во близина на Москва малку страда од тешка мразови. Останатите видови се одгледуваат на југ: во Украина, барем во балтичките држави. Liriodendron кинескиот јазик е различен од Америка видови пошилест лисја, а неговите цветови се без светло портокалова боја. Во културата на овој вид е многу ретка.


Кога луѓето зборуваат за цветни дрвја и грмушки на кинески и јапонски потекло, не може да се заборави на познатиот Сакура. Патем, ова име често се кријат разни видови на растенија поврзани со нежни розови цвеќиња. Но, повеќето точни одговори на оваа титула и цреша serrulate декоративни форми: belomahrovaya, rozovomahrovaya и други. Во татковината на цреша расте во форма на прилично големо дрво, слично на нашето цреша. Тоа цвета пред прелистувам, а потоа целата круна станува извонредно убава - како чипка во бели или розови цвеќиња. Но, тука е крајот на цветни, и бриз носи голем број на деликатни ливчиња. Секој кој го видел "дожд" од цреша цветови, нема да ги заборавиме оваа некогаш. Сепак, декоративни Тери се формира таков спектакл ние не се откажуваме: цвеќиња тие падне целосно, но како тие се убави во цут! Cheremukha serrulate доста издржлив на дождови. Тоа успешно одгледува во Украина, вклучително и декоративни форми за паркови, како и во балтичките држави. На стратификуван семе што се испоставува вообичаената форма во која цвеќе може да биде бела или розова, и одгледување парк форми често се користи за вакцинација на локално Харди rootstocks, како што се цреши.


Ниска грмушка со светло-црвени цветови на луѓето често се нарекува јапонски дуња. Во моментов, на насловот на неговата Henomelis katayansky. Тој беше воведен во Европа во 1800 година На цветни период е тешко да се најде друга грмушка со оваа необична око-фаќање боја на оган многу цвеќиња, па chaenomeles прилично широко распространета во културата. Ова е олеснета од страна на неговата упорност, како и во близина на Москва, тој малку мрзнување. Фабриката е скромен, суша отпорни, брзо расте. Но, изобилство цути и донесува плод само на самото место осветлена од сонцето. Познати и паркот форми на овој вид со бели и двојно цвеќиња. Размножување стратификуван растителни семиња, корен пијавки или поделба на Буш. Културата може да се исполни и минијатурни форма на кармин-црвена цвеќиња. Тоа chaenomeles Јапонија, кој претходно беше опишан како chaenomeles Mauleya. Двете Хјун-шумата убава декорација на секоја градина. Тие се спектакуларни во една култура и грмушки поставеност група.

Видео: Насловна кинески свила пилешко! Невообичаени декоративни милениче. даде Lapu


Во Кина, многу баран декоративни својства на pions. Меѓу нив има и грмушки, грмушки и трајни растенија. Еден од најчестите во културата на treelike божур - грмушка до 2 метри со типичен вид на сложени и големи листови, до 20 cm во дијаметар цвеќиња. Меѓу многуте форми и варијанти на овој вид постојат растенија со розова, бела, Тери бела, црвена и други бои и форми на цвеќиња. Божур дрвото-засадија не само како на тенија. Pions на различни сорти често се одржи од најубавите градини, каде што секоја грмушка е чудно и боја богатство. Божур дрво Харди доволно. Тоа е нашироко се одгледува во Украина, а делумно и во балтичките држави, па дури и во Ленинград.


Исклучително убава во цут Wisteria кинески. Кинески Wisteria и една од најегзотичните лозите јужниот дел на земјата. Таа успешно се одгледува во Украина, барем тука тоа цвеќе помалку изобилие. Лиана доста тежок. тоа се разредува со семе или исечоци. Тоа е рапидно расте.


Доста популарни во јужниот и Sophora japonica. Ова дрво исто така припаѓа на бобово стаблото семејството. Во јуни, цут светла жолти цветови на Sophora во големи гроздовиден inflorescences, а потоа дрвото е особено домот. Остатокот од времето, пагода е многу слична на белата багрем (Робин), со која често се мешаат. Sophora се одгледува во Кавказ, во Централна Азија, во Крим, во јужниот дел на Украина. Декоративни форми на овој вид може да има виолетови цвеќиња, плач и дури и различни пирамидални круна. Тоа е широко користен во јужните делови на земјата, создавајќи од Sophora улица, парк низи, или како на тенија.


Во 1865 година, го претстави во Европа, Јапонија Јуда дрво. Во изгледот, ова дрво е многу слична на вар. Цут е грозен. Но, во пролетта, кога цветаат остава, и да падне на крајот на сезоната на растење Јуда дрво е неодолива. Кронова дрво станува пурпурни-розова, огнени, и ако тоа се запалил. Јуда дрво се пропагирани од семиња. Јуда Младите расте брзо. Тие се зимски Харди доволно. Растенија се одгледуваат во балтичкиот регион, во близина на Москва и Ленинград. За Јуда дрво треба свеж или влажен глинест почвата плодна. Тој сенка, но расте најдобрите во полна сончева светлина. Ова е една од најубавите дрвја на јапонски потекло.

Видео: јапонски јавор. Соодветна грижа и расте Јапонски јавор


Дури и порано, околу 1751, што беше воведен од Кина Ailanthus altissima, или како што се нарекува, кинески пепел. Тоа е големо дрво со лисја imparipinnate комплекс навистина наликува на пепел, остава само Ailanthus невообичаено долго, до 60 см, а се до 25 остава секоја од нив. Кога мелење на листовите испуштаат посебен мирис на кој Ailanthus е лесно да се научат. Многу убава овошје лета одред дека многу кластери виси од гранките. На крајот на летото, тие се црвеникаво-кафена боја и се издвојува во однос на позадината на зелена, жолта подоцна круна. Ailanthus расте со брзо темпо, давајќи една година зеле до 2 m и повеќе.


За жал, овој вид на брзо растечки декоративни и зимски Харди доволно. Се одгледува во Кавказ, Крим, Украина. Ailanthus расте и во влажна и плодна почва. Тој е љубовта на светлината, може да направи суша и сиромашните почви. Ailanthus семиња се одгледува. Во култура позната за декоративни форми на овој вид со разновидниот лисја, светло-црвени плодови.
Многу необични егзотични видови можат да бидат претставени во збирките на кинески флора. Но завршува резиме на повеќето спомене видови, никој не може да заборави за cotoneaster, кои се особено бројни. Тоа се мали грмушки со исправени, притаен или ширење гранки. Тие припаѓаат на семејството Розоцветни. Во пролет и рано лето cotoneaster грмушки се покриени со огромно мнозинство на мали бели или розови цвеќиња. Особено убава зимзелени видови cotoneaster кинеско потекло: хоризонтална, Franchet, Dammer, итн напуштена Cotoneaster Dammer, на пример, се формира една грмушка на заостанува долго пука, cotoneaster напуштена - "перница" на ниски пука обложени светла мали листови .. Хоризонтална cotoneaster расте "сад" на Cirrus дивергентни пука. Криви лачен beloopuschennymi пука со лисја карактеристика на cotoneaster Franchet. Ниско-растечка видови на cotoneaster, засолниште за зима снег, зима е добро за Москва и Ленинград. Но, тие обично се наоѓаат во повеќе јужен градини и паркови: Украина, балтичките држави. Cotoneaster се пропагирани од семе или од дели. Семето на зимзелени видови бараат стратификација не. Младите cotoneaster расте брзо. Тие се многу скромни и суша отпорни. Најдоброто место да се стави на декоративен kizilnikov- карпести ридови и терасовиден градини. Тие изгледаат одлично меѓу камењата или плочи, создавање на минијатурни пејзажи.


Се разбира, предложените спектар на егзотични растенија само во мала мера се одразува разновидноста на флората на Југоисточна Азија. Сепак, ние не смееме да заборавиме дека егзотични видови на јужните географски широчини може да има ограничена дистрибуција во културата на отворен терен. Многу украсни дрвја и грмушки одгледува во Кина и Јапонија, само на југ од земјата, како и во повеќе северни ботанички градини и арборетум ги содржи во оранжериите, делумно изложени во отворен терен за собирање на летото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Обичен равнец билка (nerba millefolii). Фаза се собираат и исушени цветни растенија заеднички…Обичен равнец билка (nerba millefolii). Фаза се собираат и исушени цветни растенија заеднички…
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Passiflora трева (herba passiflorae). години на култивирани растенија собрани во текот на цветни и…Passiflora трева (herba passiflorae). години на култивирани растенија собрани во текот на цветни и…
Трева centaury (nerba sentaurii). Собрани во текот на цветни и суви трева една и две години тревни…Трева centaury (nerba sentaurii). Собрани во текот на цветни и суви трева една и две години тревни…
Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?
Северна Америка видови на украсни егзотични растенијаСеверна Америка видови на украсни егзотични растенија
Најдобрите растенија за традиционална кинеска медицинаНајдобрите растенија за традиционална кинеска медицина
» » » Декоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија