ma.gurushealth.ru

Далеку декоративни егзотични растенија

Видео: Далечниот Исток растенија во градината. Пејзаж трикови. издавање 110

Далеку декоративни егзотични растенија

Видео: Украсни градинарски растенија средината бенд. Земја Мудрост. прашање 18

Според флористичкиот состав на Далечниот Исток, можеби, постои најинтересните егзотични растенија, кои се доста погодни за одгледување во градини и паркови од европскиот дел на Русија.

Ова е значајна група на делегиран видови кои се многу слични на нашите дрвја и грмушки :. монголски даб, Манџурискиот пепел, липа Амур, Алдер меки ела holophylla, Dahurian ариш, итн Од овие растенија, можете да се создаде заеднички простории, иако многу од нив се доста декоративни и погоден за тении во паркот насади. Сепак, повеќето интересни видови на растенија, кои се дава единствен идентитет на локалната природа. Овие видови преживеале од времето на глацијацијата, кој поштедени од локалната флора. Во шумите на Далечниот Исток и на бројни острови во близина на тоа рамо до рамо со едни со други претставници на тајгата и суптропските. Ова е можеби единственото место во нашата земја, каде што може да се види голем број на кедар борови и магнолија, магнолија и строги смрека. Тешка атмосфера на Далечниот Исток се разви во овие растенија многу корисни својства, особено мраз. Затоа, "Далечниот Исток" и се вкорени во умерените ширини на европскиот дел на земјата. Но, она што секогаш ги издвојува од другите растенија, тоа е предвремено раскинување на сезоната на растење. Европа, Северна Америка и други видови уште вегетираат, а "Далечниот Исток" во септември ќе почнат да се претвори жолта, па дури и да шутнат на лисја.


Кога станува збор за повеќето декоративен флора на Далечниот Исток, во најголем дел од зимзелени сеќавам кедар бор. Овие величествен дрвјата се толку уникатен што тоа е тешко да се спореди со било иглолисни. Понекогаш погрешно се нарекува бор кедар кедри: точно кедри не се наоѓаат тука, и не изгледа како тие се на кедар бор. Најубавите и силен бор кедар корејски. Огромни дрва на камен борова се типични за тајга на Далечниот Исток. Сребро-густа зелена игли гранка опфаќа речиси до база на цевката, така камен борова гигант изгледа паметни колона меѓу околната вегетација. Во Сибир, ширењето на сибирски камен бор, што е малку инфериорен во однос на Кореја во убавина и елеганција. Во текот на Сибир и на Далечниот Исток се сретна со притаен кедар - ниска грмушка со карактеристична притаен пука. Тој се чини дека некој вид на минијатурна реплицира сите карактеристики на кедар борови. А чудна форма на џуџе борови за е извонредна, а тоа ја прави една од повеќето украсни зимзелени грмушки во културата го прави.


Кедар борови различни од вообичаените бор, не само изгледот на дрвја, борови иглички (тие имаат 5 игли во гроздовете) и конуси. Тие се прилично сенка, расте бавно во млада возраст, претпочитајќи влажна и прилично плодна почва (дури и притаен кедар песоци и трошоци kamnezemom). Cedar бор е многу жилав, па на северната граница на нивно одгледување се приближува на граница на шумата и тундра. Размножување своите семиња, кои мора прво да бидат групирани во влажен песок или тресет. За да се забрза растот на младите кедар борови, често се накалемен врз Шкотите бор. Истиот метод може да се пренесува сексуално зрели растенија, а со тоа се забрза формирањето на пупки на дрвјата пресадена.


На неколку видови на масла кои се наоѓаат во Далечниот Исток, најмногу декоративни смрека Ayan. Таа се разликува рамен криви игли, на долната страна на која има модрикаво-бела боја. Кронова дрво изгледа многу елегантна. Ayan смрека е доста жилав, не само во Москва и Ленинград, но исто така и во повеќе северните географски широчини. Добро, тоа ќе се вкорени во влажен глинест почви. На млада возраст расте бавно. Смрека Ayan многу полу-сенка, и затоа може да се сади, дури и под крошните на дрвјата. Пропагирани од семе на оваа раса. Тие 'ртат и на 12- 14-тиот ден по сеидба. Пред сеење семе пожелно да се впие во вода за 8-12 часа.


Доста голем број на Далечниот Исток на ела. Тие се тука, има околу десетина видови. Ова влага-љуби-сè видови им се допаѓал на сурова клима на Primorye.


Многу од нив се многу декоративни. На пример, Елка tselnolistnoi долго посочи игли. дрво Кронова паѓа на земјата. За жал, Abies Holophylla навистина ретки во култури, особено во паркот насади, и тоа не е само декоративен, но, исто така, антифриз дрво. таа е една од најбрзо растечките на сите елки. Abies Holophylla лесно да расте од семе. Како у сите ела, овој вид на пребирливи во врска со плодна и влажна почва. доволно декоративен во културата и други Далечниот Исток ела: Khingan, Сахалин, и други.


Добро познат во садење Тис - реликтни дрво Далечниот Исток. За разлика од другите видови на зимзелени Тис не се формирани удари и светло розова prisemenniki, имајќи форма на бобинки. Овие "бобинки" се формираат само на женските примероци од Тис, што ги прави особено декоративни време на созревање на семе. Солидна Тис семиња 'ртат за долго време, не помалку од 2 години, па има потреба од долгорочни пред-стратификација. Tis е лесно да се пропагира на друг начин: со исечоци и пијавки од трупецот (Патем, последниот имотот е крајно изненадувачки за иглолистен). Сенка-Тис, доста жилав, расте најдобрите во плодна и влажна почва. Имаме многу Тис различни декоративни форми: густа, ниски, златни. Тие се разликуваат во изгледот и боење на игли. Простирање на бранови форми претежно vegetatively.
Убава насади во смреката на Далечниот Исток. Тие се доста различни. На пример, тешко смрека дрвја растат до 8 метри. Но, смрека сибирски форми густа перници речиси сферични. Друг поглед - крајбрежни смрека - расте ниска тепих на притаен гранки. Така, тоа е можно да се најде на спротивната на форми на живот кои се во украсни насади формира ретки контраст меѓу овие растенија. Овие растенија се многу скромен и Харди, тие можат да бидат култивирани во различни растителна климатски зони на земјата. За жал, тоа треба да се напомене дека тие уредување не се користат. Далеку расте смрека видови можат семе (тие треба seedbed стратификација) или со вегетативни средства. Тие растат релативно бавно. Растенија многу сенка и затоа се заедно и под крошните на дрвјата.


Во Далечниот Исток е уште една интересна иглолисни растенија perekrestnoparnaya microbiota. Овој вид се најде само во планините на Sikhote-Alin, камениот placers јужните падини. Ботаничарите се јавите ендемични microbiota, како што не расте никаде на друго место во светот. Ова притаен грмушки, чии долги гранки искорени лесно непожелните корени. Игли microbiota мали, спротивното. големи носителка ја лентата со испакнатини. Семиња 'ртат по пре-стратификација. Тоа е доволно антифриз и сенка толеранција може да се користи за слетувања, дури и во северните региони на земјата: форма на притаен грмушки зима целосно скриен под снег, мраз не се плаши од неа. Microbiota расте најдобрите во влажна, хумус. Ова е една од најубавите ниско-растечка грмушки. Да се ​​пропагира тоа е можно не само од семе, но вкоренети гранки. Microbiota е подобро прилагоден за создавање на карпести ридови, обвивка на банките на резервоари, за садење во mixborders. Во Далечниот Исток на собирање на растенија што е потребно да се одвои простор во изложеност преден план.


Подигање на егзотични растенија на Далечниот Исток за формирање на главната група изложеност или како тении, главно листопадни видови треба да се обрне внимание на obovata Магнолија. Ова е единствениот антички семејство магнолија, која во природна состојба се наоѓа на територијата на СССР. Магнолија obovata расте во листопадни шуми на островот куни-широк и во Јапонија. Тоа е големо дрво со невообичаено големи, до 30-40 cm долги листови. Цветовите се бели или крем бела, со дијаметар од 15-18 см. На овошје, тоа е подобро да се јавите на стебла, зрее во септември и изгледа долга црвена краставица. Магнолија obovata се пропагирани од семиња. Тие мора да бидат претходно се групираат. Младите растенија треба засолниште за зима, но со текот на годините се зголемува нивната цврстина. Ова магнолија успешно се одгледува во Украина и во балтичките држави, но во Москва и Ленинград, тоа е силно се замрзнува. Магнолија бара плодна и влажна почва, тоа може да расте со малку сенка, но цвета само во осветлени средини. Да се ​​вклучат магнолија и магнолија Chinese- највредните лековити и овошни растенија на Далечниот Исток.


Интересно Егзотични видови се наоѓаат меѓу семејството Araliaceae. Aralia себе расте во Далечниот Исток во форма на дрвјата и повеќегодишни треви. На пример, Манџурискиот Aralia расте до височина од 12-15 метри. Нејзината дебелина внатрешниот барел е покриена речиси директно столпчиња и приклучници се наоѓа на врвот на долго, 1 m, slozhnorassechennyh лисја. Не е за ништо дома овој Aralia наречен "палма на Далечниот Исток" или "ѓаволот дрво" - и двете имиња постојат доволно основи. Цвеќе Aralia непривлечни, но со падот на бројни зрели црно овошје во долги panicles, и тие се многу украсени со растенија. Тревни видови (Aralia Racemosa Aralia и континентална) во текот на летото пораст на висина од 2 m, формирајќи грутки од бујна зеленило и paniculate кластери со плодови.


Многу чудна и kalopanax semilopastny или dimorfant - уште еден претставник на Aralia. Тоа е големо дрво кој е сличен на јавор. Dimorfant доволно зимски Харди во Москва, иако во неколку остри зими замрзнува таму. Мали трње расте Eleutherococcus, комплексни PYA-tipalchatye лисја, кои се толку слични на женшен лисја. И двете од овие растенија се смета за најзначаен медицински видови, така што тие растат на uchastke- голема гордост за градинар. Сите Araliaceae бара плодна и влажна почва. Размножување на можност семиња (korneporoslevye aralia и Eleutherococcus - пренос во roslevin). Семе бара пред-стратификација. Тревни и грмушки да цветаат веќе на 3-4-та година, и дрво малку подоцна, по 6-7 години. Araliaceae - еден од најдобрите накит збирки на Далечниот Исток растенија.


Треба да се напомене дека Далечниот Исток флора изобилува со винова лоза, вклучувајќи и многу прекрасни егзотични видови: Кинески магнолија, hydrangea petiolate, разни видови на грозје, drevogubtsev и актиниди. Многу од нив се многу подмолно.


Особено ценет во градинарството Hydrangea paniculata со бројни големи пупки.

Видео: Ретки растенија. Пејзаж трикови. издавање 130


Цвета доцна, околу во август - септември, кога повеќето растенија имаат сезона завршува развој. Затоа, многу декоратори цениме hydrangea. Во култура позната и големи форма на овој вид, кој се состои од маталки неплодна, но многу убави цвеќиња. ги Corollas по цветни не се урнат. Постепено сликање ливчиња варира од бела до розова. Во оваа состојба, грмушки остане во текот на зимата. Пропагирани од семе или исечоци од hydrangea. Hydrangea paniculata е доста издржлив на дождови. Таа е поставена во отворен простор со влажна плодна почва, каде што на годишно ниво и цвета изобилно. Ова е една од најатрактивните и елегантен грмушки за планот на предната подот.


На ниско ниво, но многу украсни грмушки на Далечниот Исток на прво место треба да се нарекува Роса rugosa и Lespedeza двуцветен. Роза rugosa - еден од локалните атракции Primorskogr раб. Таа ја формира густи грмушки во близина на морето и на падините на ридовите. Брилијантен збрчкан лисја со големи црвени цвеќиња го красат овие многу грмушки, но тие се посебно атрактивен во август - септември, кога зрели бројни светло црвена боја на врвовите на пука. Тие се многу хранливи, содржи до 2% од аскорбинска киселина и околу 14 mg на провитамин А% врз основа на сува тежина. Роза rugosa е доста издржлив на дождови во умерените ширини на европскиот дел на земјата. Таа расте во изобилство и плодни дури и на сиромашните песочна почва каде korneporoslevye формира купчиња и грмушки. Пред сеење на семето на роза колковите треба да бидат групирани.

Видео: градина


Може да се подигне овој вид на дива роза и трансплантација на индивидуални poroslevin. Тие се добро аклиматизирам и во првата година може да цвета и вроди со плод.


Lespedeza dvutsvetnaya- релативно ниска грмушка на Leguminosae семејство. Тоа цути во крајот на летото, а потоа и грмушки се покриени со црвени или виолетови цвеќиња четки. До мраз продолжува да цвета lespedeza, поради тоа, тоа право се смета за еден од најпознатите раскошен крајот на грмушки. Lespedeza успешно одгледува во балтичките држави и Украина. тоа силно удира на ладно, но тоа брзо расте во Ленинград и Москва. Lespedeza се пропагирани од семиња. Тоа расте најдобрите на плодна почва запали, но не толерира суша.


Склучување на преглед од најмногу ветува егзотични растенија на потекло на Далечниот Исток, треба да се забележи Амур плута, и Манџурискиот орев. Ова е прилично големи дрвја кои достигнуваат и татковина на висина 25 м. И Листовите се pinnate комплекс. Убави дрвја и за време на овошје зрее, со мов - црна месести drupes дека остануваат на дрвото во текот на зимата, во орев - лажни drupes во долги оригиналниот венци. Двете дрва прилично зимски Харди и малку погодени од мраз, па дури и во ширина од Москва и Ленинград. Патем, Манџурискиот орев - најмногу Харди видови меѓу другите ореви. Затоа, неговата иднина во одгледување, а не само како декоративен но исто така и овошни дрвја. Размножување кадифе и ореви, семиња, кои мора да бидат пред се групираат. Младите растенија расте релативно брзо. Кога олабавување стебла и двата вида значително забрзување на развојот. кадифе величествената круна и орев - една од главните атракции на Далечниот Исток собирање на растенија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Градина декорација, infieldГрадина декорација, infield
Корени istoda (radices rolugalae). Собрани во есен и суви корени на дивите трајни тревни растенија…Корени istoda (radices rolugalae). Собрани во есен и суви корени на дивите трајни тревни растенија…
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Труење со растенија: прва помош, симптоми, знациТруење со растенија: прва помош, симптоми, знаци
Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…
Тинктура zamanihi (tinctura echinopanacis). Тинктура (1: 5) на 70% алкохол на корените и ризоми…Тинктура zamanihi (tinctura echinopanacis). Тинктура (1: 5) на 70% алкохол на корените и ризоми…
Трева centaury (nerba sentaurii). Собрани во текот на цветни и суви трева една и две години тревни…Трева centaury (nerba sentaurii). Собрани во текот на цветни и суви трева една и две години тревни…
» » » Далеку декоративни егзотични растенија