ma.gurushealth.ru

> Бебе playpens. Препораки за избор. Видови на модерната арени

Постојат различни мислења: Некои велат дека на сцена е штетно, додека други напротив - корисни. Како да бидете сигурни дека детето е во арената е секогаш во добро расположение? Playpen за многу родители е еден вид на безбедност вентил во исто време. За опасностите и придобивките од овој "агол" за бебето, има многу мислења, како да се верува - треба да се избере, но од фактите за разрешување нема да работи. Иронично е тоа, но многу деца "заклучок" playpen гледа во повеќе од позитивни, не постои приговор, ниту особено континуиран рикање. За родителите, однесувањето на детето може да се нарече фиаско, но не се премногу се занесуваат, доволно е доволно. Други, чии деца ги гледаат арена како напад врз личната слобода, ние може да се препорача да им помогне на вашето дете да се справат со неподготвеноста да го поминуваат времето во арената. За почеток тоа ќе биде добра идеја да ни трошка одредување на дел од омилените играчки на вашето бебе.
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени

Видео: Како да се избере еден шетач и playpen

Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени

Видео: Препораки за избор на детска количка

Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени

playpen за многу родители е еден вид на безбедност вентил во исто време. За опасностите и придобивките од овој "агол" за бебето, има многу мислења, како да се верува - треба да се избере, но од фактите за разрешување нема да работи. Иронично е тоа, но многу деца "заклучок" playpen гледа во повеќе од позитивни, не постои приговор, ниту особено континуиран рикање.

За родителите, однесувањето на детето може да се нарече фиаско, но не се премногу се занесуваат, доволно е доволно. Други, чии деца ги гледаат арена како напад врз личната слобода, ние може да се препорача да им помогне на вашето дете да се справат со неподготвеноста да го поминуваат времето во арената. За почеток тоа ќе биде добра идеја да ни трошка одредување на дел од омилените играчки на вашето бебе.

За мали деца играчки перцепира како анимирани пријатели, ако пријатели не се обиде да ја напушти "zagonchik"Затоа, не е толку лошо. Не веднаш откако ќе го стави на детето во playpen, да бегаме, седи тука. Даде на вашето дете да се разбере дека овој дел од големата игра кога внатре со своите играчки, и - од надвор.

Времето што ќе се одржи вашата бебе во playpen се утврдува од страна на родителите и на децата, кои исто така имаат свои желби и испарливи расположение. Но го задржи во затвор (дури и играчки) повеќе од еден час не се препорачува. Детето треба да се движи, да се истражуваат светот, а во рамките на истиот агол тоа е невозможно да се направи. Постарите детето, повеќе бескорисни станува арена.

Кога детето да достигне возраст од две арена станува бесмислено е предмет на внатрешноста на децата. Затоа, при изборот playpen родителите треба да покажат максимум генијалност да се пресмета и да купат навистина потребно нешто, не е убаво бижу, не предизвика детето не е ништо лошо расположение. Се разбира, сето тоа зависи од самото дете, пространи соби и големина на паричник, но сега, со огромен избор на производи за деца, можете да изберете безбеден и ефтин арената на повеќето скромни цени. Да, тоа е безбеден! И ние не се зборува само за психолошката состојба на вашето бебе, туку и за неговото директно гледање, варење и моторни функции.

Видови на модерната арени

Конвенционално, сите playpens може да се подели во четири типа:

Manege Детско креветче

Manege бебе кревет е арена дека има екстра место за спиење бебе. Обично место за спиење е на врвот и дното на playpen. Manege Детско креветче станува неопходен за чести патувања и заминувања од природата на детето. Во овој случај, вие не мора да носат посебна и playpen и кревет, а вие може да се добие релативно компактна, мал уред што успешно ги комбинира функциите и на сцена и кревети. Во случај на такви ситуации, не се јавуваат, стекнување арена креветчето може да биде непрактично, бидејќи цената на нив, обично неколку пати повисока од конвенционалните арени и го стави на бебето да спие може да биде во нормална креветчето. Playpens, Cribs доаѓаат во две форми - книга виткање и виткање чадор. Поранешниот се повеќе гломазна, но имаат релативно рамен под, па спиење е идеален. Вторите се повеќе компактен при превоз на нив може да се здипли во обична кеса, но тие имаат нерамен под на рачките се наоѓа во средината и преклопете го душекот. Нозете арена креветот не треба да се лизга. Оптимално, ако креветот има дополнителни централна нога, кои ја зголемуваат цврстината на конструкцијата. Дури и подобро, кога креветот се опремени со тркала со сопирачки, со што лесно може да се пресели.

Дополнителна функционалност, кои можат да бидат опремени со playpen кревет.

Менување на маса. Подобро да се купи кревет колиба без маса, како што тоа обично е премногу слаба, да го издржат дете расте и неговото присуство се зголемува цената на таквите Manezhki.

Систем за движење болест - малку тресе креветот што создава вибрации преку која бебето заспива брзо. Но, тука постои еден протест. Ако детето е навикнат на движење болест на рака, тогаш тоа е веројатно дека таквите креветче да биде во можност да затишје. Достапноста на оваа функција, исто така, влијае на цената Manezhki кон негово зголемување.

Присуството на дополнителни виси играчки. Се верува дека нивната употреба во арена не е сосема соодветен, бидејќи бебето е многу брзо да се навикнеш на нив, и тие му е здодевно. Пораснале деца преферираат играчки кои може да се допре, да ја напуштат.

Позадинско светло (обично треперење) - служи за да се одвлече вниманието на децата, на пример, ако детето почна да плаче. Повторно, ние мора да разберат дека овој трик не е секогаш работа, а не сите деца.

playpen дрвена

Дрвени playpen може да биде квадратна или хексагонални. Дизајнот на дрвени рамки, како по правило, многу сигурен и издржлив. Особено погодно дрвени playpens за мали деца кои учат да застане како зграби барови дете многу полесно отколку пластични прстени кои се користат во други видови на арени. Покрај тоа, дрвени playpens се многу стабилни и може да издржи било скокање на вашето бебе. Дрвени playpen обично нема можност за преклопување дизајн.

Што да барате при купувањето на дрвени арена?

- при купувањето на дрвени playpen, бидете сигурни дека на просторот помеѓу решетките е безбедно за детето. Препорачаната растојанието помеѓу барови е 6 cm;

- playpen дрво треба да се третира соодветно на тоа - треба да биде не chipping, пукнатини или Chipping. Инаку, бебето може да се изгребани или иверица. Playpen, лакирани, на база на вода, веќе го задржи својот изглед и интегритет;

- аглите на дрвени сцена мора да биде исправен и на ѕидовите и подот не зборуваат ниту еден прилог. Ако арената се случува преку обврзувачки завртки, бидете сигурни дека тие се заштитени со специјални капачиња;

- до арена треба да се наредени специјална заштитна ткаенина, или направени од специјален цврст материјал. Ако на врвот на арената ќе бидат наредени со материјална сила на неправилно, бебето, кога тој ќе почне почетнички, pogryzet тоа.

Manege екран

Е обична пластични панели, кои се инсталирани директно на подот и прицврстени заедно. Партиции ќе ви овозможи да се создаде било кој вид на структура, а со тоа диверзификација на секојдневниот дете. Сепак, овој вид на арени доби мала ширењето должи на фактот дека бебето е пораснат, кој за повеќе од една година, лесно уривање на оградата. Оваа сцена е многу почитувана димензии во собраа форма, па тоа е повеќе погоден за големи станови или куќи. При купувањето на playpen екран посебно внимание треба да се посвети на обезбедување на монтажа - супстандардни прилог не може да ги задржи дури и многу мало бебе.

playpen мрежа

Е лесен, што го прави особено погодно кога сакате да ја префрлите на мајка ми сцена од една соба во друга. Мрежест ѕид бебе playpen заштити од повреди во текот на есента. Многу удобен модел аголна форма, како што зазема помалку простор отколку на пример во правоаголна модел. Купување на playpen, потребно е да се обрне внимание на големината на мрежата клетки - тие не треба да биде премногу голем, така што бебето припивам може да падне надвор од арената, и се доволно мали, така што, помеѓу бебето на клетките прсти може да се залепи. Mesh playpen обично имаат можност за преклопување дизајн. Главната предност на решетката модели е нивната ниска цена и со мала тежина. Шкарт е дека мрежата е потребно периодично се мијат со детергент.

гумени playpens

Облик гумени арени претежно круг, но исто така има и квадратни модели. На дното на овие арени е тешко да си дете со сигурност може да го чувствува тоа. Ѕидовите на гумени арена направени од издржлив, транспарентен материјал. Сам по себе, на надувување арена, доволно стабилна да не над врвот за време на бебето скокање. Гумени арена е погодно, бидејќи во отпушта што е потребно многу малку простор и затоа е лесен за чување и носење.

Совети за избор на playpen

- дното арена треба да се состои од мек материјал кој е лесен за чистење. Тоа не е препорачливо да се избере модел со oilcloth дното како што детето може да pogryzt-

- playpen мора да биде стабилна;

- при изборот на решетката playpen, погледнете за нето - тоа треба да биде затегнат;

- во областа на детето ќе научи да станувам на нозе. Затоа, на сцена мора да имаат тешко столпчиња или прстени прицврстена за конструкцијата со цел да биде во можност да се одржи на нив;

- Па, ако виткање playpen, тогаш тоа може да се движи од соба во кујната или бањата, или да се посети и патувања;

- пред првата употреба на playpen треба да се мијат темелно;

- ако е пожелно, полн со коњи сала е комарец нето, бидејќи комарците многу долго време да се лекува кај малите деца;

- тоа не е препорачливо да се стави во голем playpen играчки како што бебето може да застане на нив и да се обиде да излезе од арената. Децата може да имаат созреана да се изгради барикади од мали играчки, да излезе на сцена. Ова треба да се смета;

- премногу светла и колоритна сцена, брзо ќе се умори на дете, па затоа е најдобро да се изберат playpens тивка тонови.

Целта на арената

Избрани арена треба:

направени од безбеден материјал за бебето, како бебето playpen мора да се обиде на заб;

се здобил со цел да го издржат сите движења на детето;

да бидат доволно големи за детето, а во исто време доволно компактен за стан;

лесно да се свитка и да се расплетува, тоа беше можно да се носат во автомобилот;

страничните ѕидови мора да биде безбеден, така што детето не беше во можност да им помогнам на рацете, нозете, главата.

Со купување на некој playpen, мамо може да спаси многу време за домаќинство задолженија, и дете ќе научат да се истражуваат светот на сопствените.

Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени
Бебе колиба. Препораки за избор. Видови на модерната арени

Избор playpen

При изборот на playpen треба да се обрне внимание на:

1.Stenki подобро пастелни тонови на помалку уморни очи на детето. клетки на мрежата не треба да помине прст бебето, па тие мора да бидат многу мали. Па, ако арена има тешко штанд, во прилог прстени, сметајќи дека на бебето може да се научи да се нагоре.
2.Pol playpen треба да биде од водоотпорен слој и лесно да се чисти.
3. Во голем арена бебе удобно. Ако вашата соба големина дозволува, тоа е подобро да се земе голем простор на playpen.
4. За безбедност playpen бебе мора да биде стабилна и силна, кои не можат да се превртуваат со вашето дете.
5.U тркала playpen (ако го има) мора да биде блокатори.
6.Material playpen, од кој е направен, мора да биде еколошки. затоа што бебе може да грицкам на рабовите, потребно е да лак или со боја не е паднал во устата на бебето.
7.U арена мора да имаат заоблени агли, да го заштитат детето од повреди. На арената треба да биде не испакнатите делови.
8.Proverte механизам за заклучување, за заклучување обелоденети playpen. Тој не треба да се појават спонтано.
9.Skladnoy playpen ви дава поголема флексибилност, овозможувајќи тој да се движат од соба в соба, во кујната, го земам за посета.

Видео: Како да се избере патнику за бебето. Што е подобро да се купи проходилки

Сепак, при изборот на playpen исто така треба да се земе во предвид мислењето на психолозите кои тврдат дека бебето многу време за спроведување во арената, одложен развој, како лишени од можноста да истражуваат својата околина. Педијатри веруваат дека арената со ограничување на мобилноста на детето го задржува својот физички развој.

Затоа, не заборавајте дека детето не може да биде долго време да се стави во playpen. Преработка на итни прашања, даде слобода на бебето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Судска медицинаСудска медицина
Сексологија и сексуална патологијаСексологија и сексуална патологија
Патување со дете 3-7 годиниПатување со дете 3-7 години
Сите потребни работи на вашиот неродено бебеСите потребни работи на вашиот неродено бебе
Дома детето самДома детето сам
Детето го цица прстот, зошто и како да се одвикне бебето цицање прстиДетето го цица прстот, зошто и како да се одвикне бебето цицање прсти
ТВ образование или деградација на општествотоТВ образование или деградација на општеството
Единаесет недели по породувањетоЕдинаесет недели по породувањето
На второ дете во семејството: кога и како?На второ дете во семејството: кога и како?
Ви треба поддршкаВи треба поддршка
» » » > Бебе playpens. Препораки за избор. Видови на модерната арени