ma.gurushealth.ru

Што витамини се погодни за деца од 1 година? Витамини за деца од 1 година во храната. Современите пристапи кон недостаток на витамини во воспитувањето на децата

збор "витамини" Тоа доаѓа од латинскиот збор - "Вита"Тоа значи живот. Како и витамини за телото на детето бара минерали се градежен материјал на телото, без која не е можно за нормално ментално и физички развој. Недостатокот на минерали води кон нарушување на способноста на телото да ги апсорбира витамини.
Што витамини се погодни за деца од 1 година? Витамини за деца од 1 година во храната. Современите пристапи кон недостаток на витамини во воспитувањето на децата

збор "витамини" Тоа доаѓа од латинскиот збор - "Вита"Тоа значи живот. Како и витамини за телото на детето бара минерали се градежен материјал на телото, без која не е можно за нормално ментално и физички развој. Недостатокот на минерали води кон нарушување на способноста на телото да ги апсорбира витамини. Според сегашните услови, земајќи ги во предвид животната средина, потребата за витамини се зголемува. Денес, децата често доживуваат емоционален стрес.

Многу фактори влијаат на развојот на недостаток на витамини во децата, што се изразува со летаргија, раздразливост, слабост, замор, слаба отпорност на инфекции. таму е прашање на родителите дека детето треба да се даде дополнителна заштита во форма на минерали и витамин комплекси. Важно е да се погоди вистинската рамнотежа на витамини и минерали. што се приближува витамини за деца 1 година? Ние нудиме листа на некои витамини за деца од една година. Мулти-јазичиња.

Таблети за џвакање. Витамин А, D, C, E, B1, B2, B6, B12, ниацинамид, пантотенска киселина, фолна киселина, цинк, бакар, манган, хром, селен, јод, железо, селен. (Од година на 4 години). VitaMishki. Разџвакани желе пастили. Витамин А, C, D, E, Б2, Б6, Б12 и фолна киселина pantote-нови, биотин, калциум, магнезиум, јод, цинк, холин, инозитол, овошни сокови, не содржат вештачки бои и конзерванси. (Од година на 4 години). Витрум циркус. Таблети за џвакање. Витамин А, C, D, E, B1, B2, B6, B12, фолна киселина, никотинамид. (Од 2 години.) Џунглата. Таблети за џвакање. Витамин А, бета-каротин, D3, Ц, Б1, Б2, Б5, Б6, Б12, сонце, железо, фосфор, бакар, јод, магнезиум, цинк (од 2 години.) Американски Cyanamid. Таблети за џвакање. Витамин А, Д, Е, Ц, Б6, Б12, К1, фолна и пантотенска киселина, биотин, тиамин, рибофлавин, ниацинамид, железо, магнезиум, јод, фосфор, калциум, цинк, манган, молибден, хром. (Од 2 години.) Д-р Вал.

Таблети. Витамин Ц, рутин, манитол, натриум алгинат, Спирулината (3 години) врвови. Таблетки, сируп. Витамин А, МТ, C, B1, B2, B6, B12, PP, B5, фолна киселина, калциум, фосфор, вештачки бои материјал, природни вкусови (со 4 ​​ови.) Нура берзи. џвакање мултивитамини Природни децата. Таблети за џвакање. Витамин А, D, E, B1, B2, V6,3, C, Б12, холин, ниацин, инозитол, фолна и пантотенска киселина. (4 години). KID`S формула. Таблети. Витамин А, бета-каротин, C, D3, E, B1, B2, B3, B5, Б6, Б12, К1, фолна киселина, биотин, калциум, магнезиум, јод, цинк, бакар, железо, манган, селен, молибден , хром, бор, ванадиум, никел, лим, холин, инозитол, рутин, ориз трици, сок од морков, сок од јачмен никулци, хлорела, спирулина, Тасев биле корен. (4 години).

Витамини за деца од 1 година во храната

Многу мајки се прашувате што Витамини за деца од 1 година потребни од страна на телото. Со години се менува исхраната на детето, па дури и повеќе е во близина на исхраната на возрасните. Секој родител знае дека производите кои содржат витамини неопходни за правилен раст и развој на трошки.
Денес 13 познати хранливи материи, кои се нарекуваат витамини

Витамин А (450 mg)

Таа се наоѓа во путер, млечни производи, бубрезите и црниот дроб, моркови, зелка, бостан, кајсии, жолчки од јајца, домати.

Витамин Б1 (0,7 mg)

Тој е член на пченица и пченка, ориз, грав, компири.

Витамин Б2 (0,8 mg)

Вклучено во говедско месо, бакалар, скуша, пилешко месо, сирење, урда, млеко, сурови јајца, брокула.

Витамин Б5 (3 mg)

Вклучено во риба, месо, кикирики, црниот дроб, бубрезите, жолчка од јајце, млечни производи.

Витамин Б6 (1mg)

Пилешко и говедско месо, леќата брашно, компири, просо.

Витамин Б9 (0.05 g)

Вклучено во 'ржан леб, грав, цвекло, моркови, диња, кајсии, тиква.

Витамин Б12 (0,7mkg)

Содржани во треска, говедско црниот дроб, скуша, јајца, брокула, млеко, сирење.

Витамин Ц (40 mg)

Вклучено во јагода, црна рибизла, агруми, морето buckthorn, зелка, пиперки, магдонос и компири.

Витамин А (10 микрограми)

Содржани во црниот дроб на риба, млеко, путер, јајца, јајца.

Витамин Е (6 mg)

Таа е член на сончоглед и пченка масло, ореви.

Витамин К (15 mg)

Вклучено во киселица, кромид, марула

Витамин PP (9 mg)

Резултати во говедско црниот дроб, јунешко месо во бубрезите, телешко, јагнешко месо, зајак, јазик, леќата.

Витамин H (20 микрограми)

Вклучено во домати, кикирики, морков, кашкавал, шунка, сардини, соја брашно.

Ако знаете која храна да содржи некои витамини, ќе бидете во можност да напишат исхраната на храна на вашето дете и на тој начин го контролираат она што ќе биде во неговото тело добиле доволно витамини.

Современите пристапи кон недостаток на витамини во воспитувањето на децата

Во моментов, тоа е тешко да се најде некој кој нема да биде помалку или повеќе свесни за улогата на витамини во организмот. Особено активни овој проблем се дискутира во есен и зима, бидејќи на општото мислење дека на крајот на зеленчук и овошје изобилство од сезоната на телото добива помалку витамини, па лекарите од сите дисциплини, речиси секој ден што го слушаат од нивните пациенти да побара да се препорача мултивитамински препарати за спречување на сезонски недостаток на витамин во телото. Често лекарите во нивната пракса се соочуваат со фактот дека самите пациенти "именува" се витамин комплекси, што дури и не мислам дека постои перцепција кај јавноста за безопасност vitaminov- со пациентите за она што витамини се лекови, па и тие, како и сите други лекови, треба да се именува исклучиво од страна на лекар. Ова прашање е особено важно во педијатрија, затоа што децата витамини треба да се дава во доза од возраста. Покрај тоа, на еден или друг подготовка витамин може да се нанесува со одредена возраст, а исто така треба да се разгледа Цел Целта витамин комплекси (превенција или лекување на недостаток на витамин А). Современите пристапи кон избор на витамин комплекси и корекција витамин дефицит кај децата се дискутира на семинар за педијатри, кој се одржа октомври 1 во Донецк.

Професор на Одделот за педијатрија на Донецк Националната Медицински универзитет, ИТН Борисов запре на карактеристика на недостаток на витамин А кај децата и сподели искуство од примената на мултивитамински комплекс врвови. Таа истакна дека статусот на витамин е показател за физичкото здравје на детето, поради недостаток на витамин влијае на функционирањето на сите телесни системи. Во овој случај, спротивно на популарното верување распространетоста на хиповитаминоза не зависи од времето на годината. Според В.М. Studenikina (RAMS Научниот Институт за истражување на Педијатрија Детско здравје центар), до крајот на XX век во 70-100% од децата забележан недостаток на витамин Ц, 60-80% од населението на детето - недостаток на витамини Б, недостаток на витамин Д е забележано во 60% од бебињата. Во Западна Европа, каде што повеќето од населението добива балансирана исхрана, витамин дефицит се јавува во 20-30% од децата. Ова укажува на тоа дека во современиот свет, дури и во луѓето чија исхрана е балансирана, постои дефицит на витамини, што укажува на потребата за дополнителна доза на мултивитамински додатоци. Од 30 супстанции, наречени витамини, 13 се неопходни за организмот, бидејќи вршат виталните функции: витамин Д и витамин А се прохормони, витамин Б, витамин К, витамин А - коензими, витамин Ц и витамин Е, каротеноиди и биофлавоноиди се антиоксиданси.

Ние не треба да заборавиме на улогата на елементи во трагови - содржината во телото е не повеќе од 0,005% по маса, на редовна доза на железо, јод, бакар, манган, цинк, кобалт, молибден, селен, хром, флуор со храна или вода во телото тоа е апсолутно неопходно за нормална живот. Елементи во трагови се вклучени во пластични процеси и изградба ткива во одржување на киселинско-базната рамнотежа, електролити составот на крв и вода-сол метаболизмот.

Според степенот на недостаток на витамин А е изолирана дефицит на витамин манифестирањето на класични симптоми на недостаток на витамин, и недостаток на витамини, која се карактеризира со општи симптоми (замор, летаргија, главоболки, итн), без никакви специфични симптоми. Исто така изолирани државната граница каде што не постојат клинички манифестации на недостаток на витамин А, но на ниво на витамини во крвта се намалува, а во стресни ситуации за организмот (физички вежби, зголемена ментална или психо-емоционални оптоварување) развивање на недостаток на витамини. Причини за основно недостаток на витамини кај децата се потхранети (глад), небалансирана исхрана со доминација на јаглехидрати (во развој недостаток на витамини Б1, Б6, Ц), недостаток или вишок на протеини (развивање на недостаток на витамини А, Б2, Б6, Б12 и витамин Ц, А, Б2, односно, никотинска киселина), религиозни ограничувања, вегетаријанска, неправилно готвење на производите, несоодветно чување производи, сезонски витамин дефицит. Причините за секундарен недостаток на витамин - малапсорпција на витамини за црниот дроб, тенкото црево, ендокринопатија, земајќи лекови кои се влоши нивната апсорпција (масло лаксативи) малапсорпција на витамини со генетски нарушувања на ензимски системи нарушувања транспорт витамини поради нарушувања на протеински дефицит екскреција витамини (со болести на бубрезите, итн.), зголемена потрошувачка на витамини (пубертет, треска, вежби, лекови).

Тоа е фокусирана за вклучување на потребата комплексна терапија мултивитамински препарати кога се администрира кај пациенти антациди (задолжително дополнување на витамини А, F, фолна киселина, калциум, железо), контрацепција (бара дополнување на витамини Б, Ц, фолна киселина, цинк), антибиотици. Од широк спектар на антибиотици ослабне ефектот на витамини Б1 и Б2, тетрациклин антибиотици крши апсорпција на витамини А, Б12 и ергокалциферол, пеницилин го намалува ефектот на витамин Б6, сулфонамиди зголемена екскреција на аскорбинска киселина од страна на бубрезите, важно е да се користи комплекс витамини за време на терапија со антибиотици.

Во краток преглед, ризикот од развој на витамини и микрохранливи недостатоци треба да вклучува деца и адолесценти во периодот на повеќето брзиот раст, децата кои се вклучени во спортот, децата кои страдаат од акутни инфективни болести на вирусни или бактериски потекло, болести на кардиоваскуларниот систем, гастроинтестиналниот тракт, долгорочните преземање на одредени лекови, вегетаријанци, деца кои живеат во семејства со низок социо-економско ниво, како и живеат во опасен за животната средина x региони.

Постојат три варијанти на витамини и минерали корекција: лековити, превентивни и на елиминација (излачување на вишокот со хипервитаминоза и giperelementozah).

Во првата година од животот на условите за превенција vitaminodefitsitnyh доволно да се придржуваат до препораките на доењето со навремено воведувањето на тврдата храна, особено на децата со лимфниот вид устав, голем родилна тежина и вишок на телесна тежина, како и почитување на денот, со голем број на изложеност на свеж воздух, превенција и навремено лекување на рахитис и акутни респираторни болести.

Бебињата кои се од шишиња хранети, мора да се прилагоди мешаници што содржат целиот спектар на витамини, макро и микроелементи. Комплементарни со овие деца се препорачува сокови, овошни пиреа и зеленчук и житарици збогатени со железо и други есенцијални микронутриенти.

Деца постари од 1 година за спречување на недостатоци во исхраната не е доволно за да се полни, балансирана исхрана. Поточно, според VF Lapshina, дневни витамини и минерални материи во исхраната на децата 4-6 години неколку пати пониски од предвиденото (Табела 1).. До денес, тоа се покажа дека ниту еден од храна (вклучувајќи природни и вештачки збогатена) не ги содржи сите витамини неопходни за покривање на потребите на организмот во овие супстанции. витамин содржина во прехранбени производи зависи складирање време (по 3 дена чување во фрижидер се изгуби околу 30% од витамин Ц) готвење (замрзнување, сушење, машинска, пастеризација, складирање во метален сад нагло намалување на содржината на витамин во почетните материјали), места одгледување на овошје и зеленчук (зеленчук одгледувани во пластеници или трајно се чуваат, содржат витамини значително помалку во споредба со отворен почвата на зеленчук). Така, исхрана игра важна, но не и одлучувачка улога во превенција и третман на дефицит на витамин. За таа цел, индивидуални избор на посебни мултивитамински препарати.

Во Украина, серија на безбедноста на мултивитамини и витамински и минерални препарати, наменета за деца од различни возрасти, во согласност со нивните дневни потреби за исхрана, е претставен под името врвови. Тие имаат две дози: превентивни и куративни. Треба да се напомене дека технологијата на производство Pikovita (Колет линија) е на ne од најмодерните. Тоа драстично ги зголеми изолира некомпатибилни состојки во вообичаените услови на интеракција едни со други, за да ги заштити од светлина, оксидација и уништување од страна на акција на влага и воздух, и, исто така, да се обезбеди постепеното ослободување на активната супстанција. Pikovit сируп содржи 9 витамини и се препорачува за деца постари од 1 година. Нејзиниот состав е врз основа на природни овошни состојки. А сируп може да се даде сам или додадена на чај, сок, овошно пире.

Пастили Pikovit и врв D претставува збир од 10 витамини и минерали 2 (калциум и фосфор). Тие се наменети за деца над 2 години. Pikovit D не содржи шеќер и може да се користи кај деца со дијабетес мелитус и за различни ограничување диети.

Таблети за џвакање Pikovit Плус содржи 12 витамини и 4 минерали (калциум, цинк, јод, железо), тие се применуваат за време на оброк за деца 4-6 години: 1 таблета на ден, деца од 7 години и постари - 2 таблети на ден.

Составот на пастили Pikovit Форте вклучува 11 витамини. Тие се наменети за деца на училишна возраст. Да се ​​направи се за дневните потреби на витамини детето е доволно да се земе 1 таблетка дневно. Така Pikovit серија е погодно за користење од страна на деца дозирани форми, од кои секоја е наменет за деца на одредена возраст. Ефикасноста Pikovita потврди во неколку клинички испитувања. Вклучувајќи ги испитуваат ефикасноста на лекот Pikovit Форте во шемата за рехабилитација на деца со хронични болести на дигестивниот и респираторниот. Откриено е дека приемот на мултивитамински препарат ја подобрува ефикасноста на комплексот на намалување на лекување.

Во јули - септември 2007 година во Украина спроведе мултицентрична студија Pikovit лекови. На настанот присуствуваа 597 педијатри и семејството на докторите кои работат во 200 болници во 110 градови. 14 442 деца на возраст од 4 до 14 години со главните симптоми vitaminodefitsita или во третман на хронична соматски болести се назначени Pikovit, врв или врв D Форте. По третманот Pikovit лекови е значително намалување на тежината на симптомите vitaminodefitsita (сл. 1). Pikovit исто така, покажа добра подносливост и Хипоалергично: несакани ефекти биле забележани само во 0,6% од пациентите.

Собраните податоци за текот на подготовките на ефикасноста и безбедноста профил, висок витамини и минерали Pikovit овозможија на Украина Здружението на педијатри препорачуваат нивната широка употреба во спречувањето на хиповитаминоза, како и во третман на акутни и хронични заболувања. Pikovit - само витамини и минерали се препорачува од страна на Здружението на педијатри на Украина.

Како да се витамини

Витамини за деца под една година се достапни во форма на капки, гелови и прав. При изборот на витамин комплекс, изберете форма која ќе биде најлесно да се даде на детето. Gipovitaminoznyh под одредени услови може да се администрира со интрамускулна инјекција, но како да се додели, и да ги извршуваат овие постапки треба да се биде специјалист.

При изборот витамини за доенчиња, потребно е да се обрне внимание не само на активни супстанции кои се дел од мултивитамини, но исто така и за поддршка, особено кога станува збор за вкусови и бои. Познато е дека дури и кај здрави деца, тие може да предизвика алергиски реакции, па види внимателно за детето, и на изглед е некаква индикација, дали чешање, лупење на кожата, сува кожа, губење на апетит за неколку feedings, отстранување на лекот и консултирајте се со лекар. Понекогаш на приемот на истиот витамин друг бренд елиминира алергиски реакции.
Давање деца витамини препорачува наутро за време на оброк или веднаш по неа. Во однос на дозата, следете го строго, или дози кои се дадени во апстрактни, или доктор рецепт, што тој го даде за време на консултации.

Во моментов, најпопуларните витамини за деца под една година - тоа monovitamin Akvadetrim (содржи само витамин Д) и витамин комплекс на повеќе табови Бебе (содржи три витамини - А, Д, Е). Витамин А (ретинол ацетат) - прилагодување на нормален раст на развој на организмот клетки на детето и е одговорен за формирање на нормална визуелна функција. е потребен витамин Д (Kolekaltsiferol) за правилен развој на скелетот и бебешките заби, приемот е важен фактор во спречувањето на рахитис. Витамин Ц (аскорбинска киселина) има антиоксидантни својства, промовира формирањето на ткиво и формирањето на крвта, го подобрува имунитетот е вклучен во метаболичките процеси, тоа може да го спречи приемот на анемија.

форма за повеќе јазичиња бебе - капка. Шишето е предвидено со фармацевт пипета што е погодно за да се утврди точниот износ на лекот. Мулти-јазичиња Детско земени заедно со оброк или веднаш по приемот. Овој комплекс не содржи конзерванси, парфеми, бои, кои во голема мера ја намалува веројатноста за појава на алергиски реакции кај доенчиња.

витамин Д

Витамин Д - група на биолошки активни супстанции (вклучувајќи холекалциферол и ергокалциферол). Холекалциферол се синтетизира од дејството на ултравиолетовите зраци на кожата и влегува во телото со храна. Ергокалциферол може да дојде само со храна.

Група Д Витамините се важен дел од исхраната на човекот. Дневните потреби (RDA) на возраст од 1 до 70 години (вклучувајќи ги и бремените жени и доилки) е 15 или 600 микрограми на холекалциферол МЕ (И.Е.).

Сем витамин D (холекалциферол и ергокалциферол) е навистина провитамин. За да се активира холекалциферол мора да се трансформира првиот во црниот дроб на 25-хидрокси-холекалциферол (скратено 25 (HO) D), а потоа и во бубрег - 1,25-дихидрокси-холекалциферол (калцитриол). При оценување на соодветноста на одредени човечки витамин Д, најмногу корисни и разноврсна лабораториските параметри е концентрација на 25-хидрокси-холекалциферол серум. Минималната вредност и оптимално здравје на коските во повеќето поединци во однос на населението од 20 ng / ml (50 nmol / l). Дополнителна корист недвосмислено не успеа во клинички студии од постигнување вредности над 30 ng / ml (75 nmol / l). Сепак, според одредени насоки, "оптимална" се смета за интервал од 30-60 ng / ml (75-150 nmol / L).

Растворливи во масти. Исто така, потребни масти за соодветна апсорпција на овој витамин во цревата. Главен извор на индустриското производство на витамин Д (ергостерол) се квасец.

Недостаток на Витамин Д - феномен доста честа појава. Во САД, според голем популациска студија спроведена во 2001-2006 година, застапеноста на "недостаток на ризик" на витамин Д кај возрасни и деца постари од 1 година изнесува 8%. За да го можете да додадете 24% од лицата со статус на "ризикот од неадекватен внес". Вкупно, речиси една третина од населението на САД. Во некои други земји, со доволен степен на сончево зрачење, како што се Индија, Пакистан, Иран, Кина, голем дел од населението (според некои извори, до 60-80%) имаат недостаток на витамин Д. Симптомите

Сепак, со оглед на распространетоста личности "дефицит" на витамин Д може да се разликуваат значително во зависност од она што на ниво на 25-хидрокси-холекалциферол, крвта се зема здраво за границата (16, 20 или 30 ng / ml или било која друга). САД Институтот за медицина во 2010 година воведе нова класификација на адекватноста на статусот на витамин Д, во зависност од нивото на 25-хидрокси-холекалциферол серум.

Долгорочна дефицит на витамин Д може да доведе до зголемување на инциденцата на рак се зголемува веројатноста за појава на остеопороза. недостаток на витамин Д, игра голема улога во развојот на рахитис кај децата.

хипервитаминоза на витамин Д може да предизвика нарушувања на метаболизмот на калциумот, што резултира во хиперкалцемија и хиперкалциурија. Продолжена ергокалциферол третман или холекалциферол хиперкалцемија обично е предизвикана од акумулација на провитамин Д3, но можат да бидат предизвикани од страна истовремено прекумерно консумирање на храна која содржи многу калциум, како што се млечните производи.

Pikovit 1 + 150 мл сируп за деца од 1 година (ЕЕЗ.) - 660 tenge

Pikovit сируп за деца, содржи комплекс од витамини, кои се важни фактори за метаболичките процеси во organizme.Normalizuet активност на срцето и промовира нормално функционирање на нервниот sistemy.Sposobstvuet одржување на структурата и функцијата на коските, забите, непцата.

структура
5 ml сируп содржи
активната супстанција: ретинол палмитат (витамин А) 900 IU
Холекалциферол (витамин D3) 100 IU
Рибофлавин (витамин B2) 1 mg
пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6) 0,6 mg
тиамин хидрохлорид (витамин Б1) 1 mg
цијанокобаламин (витамин B12) 1 mg
Аскорбинска киселина (витамин Ц) 50 mg
никотинамид (витамин PP) 5 mg
Д-пантенол 2 mg
Помошни состојки: агар, трагакант, сахароза, течна гликоза, односно ароматичните портокал масло, вкус на портокал концентрат, вкус, грејпфрут концентрат, полисорбат 80, безводен раствор на лимонска киселина, црвена боја 4R (E124), натриум бензоат, прочистена вода.

фармаколошки својства
фармакодинамика
Pikovit сируп за деца, содржи комплекс од витамини, кои се важни фактори за метаболички процеси во телото.
Витамин А е вклучен во синтезата на различни супстанции (протеини, липиди, мукополисахариди) и овозможува на нормална функција на кожата, мукозните мембрани, како и на органот на видот.
Витамин Д3 игра важна улога во одржувањето на калциум и фосфор рамнотежа во телото. Со својот недостаток на калциум е намалена (остеопороза) во коскено ткиво.
Витамин Б1 нормализира функцијата на срцето и промовира нормално функционирање на нервниот систем.
Витамин Б2 придонесува за регенерација на ткивата, вклучувајќи ги и клетките на кожата.
Витамин Б6 помага за одржување на структурата и функцијата на коските, забите, desen- влијае еритропоезата, придонесува за нормално функционирање на нервниот систем.
Витаминот Б12 е вклучен во еритропоезата, промовира нормално функционирање на нервниот систем. Б витамини се вклучени во формирањето на различни ензими кои го регулираат метаболизмот.
Витамин Ц е вклучен во оксидација на голем број на биолошки активни супстанции, регулирање на метаболизмот во сврзното ткиво, метаболизмот на јаглени хидрати, згрутчување на крвта и регенерација на ткивото, го стимулира производството на стероидни хормони, нормализира капиларна пропустливост. Витаминот Ц ја зголемува отпорноста на инфекции, го намалува инфламаторен одговор.
PP и витамин Д-пантенол - коензими кои се вклучени во метаболизмот на протеини, во синтезата на масни киселини и холестерол, и во производството на енергија потребна за нормално функционирање на централниот нервен систем.

индикации
- профилакса на состојби кои опфаќаат зголемена потреба од витамини
- премногу работа во училишна возраст
- зголемена физичка и невропсихијатриски оптоварување
- недостаток на апетит, неправилни, неисправни или монотоно исхрана
- за време на периодот на опоравување по болести
- да се зголеми отпорноста на организмот да се заразни и настинки
- во комбинирана терапија со употреба на хемотерапевтски агенси.

Дозирање и начин на администрација
Лекот се зема орално.
Деца на возраст од 1 до 3 години: се препорачува да се даде 2 лажици (10 ml) сируп дневно.
Деца од 4 до 6 години: 1 лажица сируп 3 пати на ден (15 ml) сируп дневно.
Деца на возраст од 7 до 14 години: 1 лажица 3-4 пати на ден (15-20 ml) сируп дневно.
Сируп може да се даде со лажица или се меша со чај, сок или овошје пире. Во отсуство на апетит сируп треба да се даде на ден за 1 месец. Примање на втор курсот во 1-3 месеци. Да не се надминува препорачаната дневна доза.

несакани ефекти
- алергиски реакции.

Контраиндикации
- хиперсензитивност на дрога
- дијабетес (Pikovit сируп за деца, содржи 3 гр шеќер во 5 ml сируп).

интеракции на лекови
Витаминот Ц го зголемува ефектите и несаканите ефекти на антимикробни агенси од групата на сулфонамиди (вклучувајќи го и изгледот на кристали во урината).

Предупредувања
Можеби урина пожолтување - е сосема безопасни и се должи на присуството во подготовката на рибофлавин.
Не земајте Pikovit во комбинација со други производи кои содржат витамини.

предозирање
Симптомите се: зголемување на несакани ефекти.
Третман: активен јаглен, stomach- лаважа симптоматска терапија, доколку е потребно.

Информацијата е само за информативни и не може да се користи да се одлучи за применливоста на одреден лек Секоја информација обезбедена на сајт, не е замена за консултација со лекар и не може да гарантира позитивен ефект на лекот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?
Треба да го земам витамини за очи?Треба да го земам витамини за очи?
Судска медицинаСудска медицина
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Како да се зачува витамините во хранатаКако да се зачува витамините во храната
Complivit (complivitum). А сложени производи кои содржат витамини и минерали. Се произведува во…Complivit (complivitum). А сложени производи кои содржат витамини и минерали. Се произведува во…
Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…Gipopolivitaminozy, poliavitaminozy се почести отколку изолиран роднина или целосен неуспех на еден…
Таблети "amitetravit" обложена (tabulettae "amitetravitum" obductae). Таблети,…Таблети "amitetravit" обложена (tabulettae "amitetravitum" obductae). Таблети,…
» » » Што витамини се погодни за деца од 1 година? Витамини за деца од 1 година во храната. Современите пристапи кон недостаток на витамини во воспитувањето на децата