ma.gurushealth.ru

Грини страв - во шумата да не оди

Видео: Грини страв - во шумата да не оди ..

Секоја пролет, почнувајќи од април, постојат извештаи за функционирам каса и како да се заштитат од болести извршени од страна на нив. Дозволете ни да се испита оваа тема во повеќе детали.

Видео: Megion: Мите страв - во шумата да не оди

Имај Крлежите се членконоги тип, во класата на пајаковидни животни. Овие се обично 2-3 mm во големина се поставени на фабрика висина од 5 см до 1 метар, но понекогаш може да се искачи погоре. Претпочитаат сончеви места, особено многу од нив по патиштата шумата и парк и патеки. Откако ќе се намират во на крајот на филијала или на трева, функционирам повлече напред на предната неколку нозете, каде што се наоѓа е добро развиено сетило за мирис органи, а во заседа за својот плен. Како по правило, одење на маша човечки шума напад на неговиот ниво потколениците, колената и колковите. Откако се преселил во човекот функционирам ползи до таа добива на изложената кожа. Често priglyadyvaet тенка кожа области: ингвиналните набори, вратот, зад ушите, кај децата - на главата. залак опасни за луѓето функционирам подмолно од фактот дека човекот не го чувствува речиси како пирсинг пробосцис својата кожа Мите влегува, заедно со плунка аналгетик супстанција. Само во вториот или третиот ден од каснување станува малку болен. Затоа ја напушти земјата, одење во шумата, паркот, тоа го прави смисла да се преземат мерки на претпазливост: 1. Користете светло обоени облека, тесни-фитинг зглобовите и глуждовите (ова ќе го спречи zapolzaniya грини под облеката, како и поедноставување на откривање на темна светлина ткаенина на крлеж) - 2. да се открие грини во текот на летото куќа во утринските часови поминуваат на трева и грмушки парче lint-лесни ткаенини - ако грини се присутни тие затворена за да на платно, и ќе nastorozhe- 3. при одење само 20-30 минути себе и да ги испита сателитска в со цел рано откривање на Мите на odezhde- мора да се изврши целосен преглед на телото, грбот дома- 4. хомеопатите препорачуваме да ги имате во вашиот дом медицина кабинет дрога Ledum 30 и во случај на каснување од крлеж зема еднаш 3-5 грашок (доза не зависи од возраста) за спречување на болести кои ги грини 5. Можете да ги користите специјални хемикалии, се применува на облека. Забелешка: овие средства не се токсични и не треба да се користи кај деца. Крлежите се опасни? Зошто грини фокусирани толку многу внимание? Тие можат да бидат носители на заразни болести, агенти кои се во можност да се влезе во крвта на човекот преку каснување од крлеж со својата плунка, како и неговиот здроби. Ова првенствено од крлеж енцефалитис - вирусна инфекција која влијае на централниот и периферниот нервен систем. Болеста се манифестира во просек од 7-14 дена по инфекцијата. Болеста често започнува акутно, со треска и зголемување на температурата телото за да се 38-40 ° C. Треска трае 2-10 дена. Се појави слабост, тешка главоболка, гадење и повраќање, слабост, замор и нарушување на спиењето. Загрижени за вкочанетост и болки во телото и екстремитетите може да се случи pomrachnenie свест, ступор. Во ретки случаи, парализа се случува. Често во местото крлежи цицање појави различна големина на еритем (црвенило). Сепак, т.н. еритема мигранс прстен често укажува на други инфекции - крлеж Лајмска болест или Лајмска болест, исто така, се врши од страна крлежи. За прв пат во студијата на болест почна во 1975 година во селото Вар (САД). Инфекцијата со крлежи Лајмска болест се јавува преку каснување од инфициран крлеж. Borrelia (бактерии група Borrelia burgdorferi), содржана во плунката на заразено функционирам, за неколку дена се размножуваат и се шири протокот на крв во внатрешните органи. Најчестите и видлив симптом на борелиоза - црвенило на местото на каснувањето (еритем), кои обично се појавуваат не порано од една недела по залак. Црвенило зголемува во големина, и може да достигне неколку десетици сантиметри во дијаметар.

Сепак, центарот може да се осветли и црвенило станува прстен. Тоа е исто така знак на борелиоза може да биде општа интоксикација на организмот, како и манифестации, како треска, главоболка, треска, болки во телото, замор. Лајмска болест во рана фаза може да се успешно да се третираат со антибиотици. Ако тоа не е направено, болеста може да се земе хроничен тек, манифестирајќи влијае на зглобовите, кожата, срцето, нервниот систем. Borrelia за долги периоди (години) може да се складира во телото на човекот, предизвикувајќи релапс. Оваа болест не се пренесува од човек на човек. Смртта на исходот на болеста се непознати. Секоја година во Русија има речиси 3.000 случаи на штиклирајте-сноси енцефалитис. Во 2010 година во 69 субјекти на Руската Федерација во болниците се осврна на повеќе од 400.000 погодени од крлеж каса. Лабораториска потврда на дијагнозата на штиклирајте-сноси вирусен енцефалит е регистриран 3094 пати борелиоза - 7063 пати. Неколку илјади луѓе биле заразени со други инфекции, распространетоста на кои исто така се вклучени грини. По еден залак. 1. Така, според статистичките податоци, шансите за добивање секој има 40 оризот. Како да се разбере дали каснување од крлеж по алармот? Ако функционирам е заглавен - тоа мора да се отстранат. Ова може да се направи во една медицинска установа или на сопствените. Кога ќе ги избришете своите внимателни да не солза на кожата длабоко во пробосцис од крлеж. Може да се фрли на паразитот јамка на силна нишка што е можно поблиску до своите усните, пресврт неколку пати и се повлече нежно. Може да користите специјални пинцети за да се извлече на крлежот (се продаваат во аптека). Запомни, исто така, дека грини не може да се подмачкуваат со масла, креми, вазелин, парафин, итн По отстранувањето на каснување од крлеж подмачкува било антисептик. Ако пробосцис остана во кожата, веднаш да се побара лекарска помош. Земете еднаш хомеопатски Ledum 30. 2. Ако функционирам жив, тој треба да ги предаде во лабораторија, каде што ќе се утврди дали или не ви донесе функционирам вирусен енцефалитис и Лајмска болест заразени. За да го направите ова, поставете функционирам и парче хартија ткиво влажни (за одржување на влажноста) во чист сад и во рок од два дена да ја однесете до најблискиот центар за хигиена и епидемиологија и заразни оддел на болницата. 3. Ако не е возможно да се испита на крлежот, да ги испита погодените крв за антитела на можноста за инфекција - ова може да се направи во еден ден по каснувањето. Во секој случај, по каснување од крлеж, особено ако жртвата - дете, потребно е да се побара медицинска помош. 4. Кога добивање на позитивен резултат во студијата или функционирам крв во рок од 72 часа по каснувањето погодени администрира човечки имуноглобулин против штиклирајте-сноси енцефалитис вирус (ако тоа не е вакцинирано против штиклирајте-сноси енцефалитис). 5. Внимателно следење на вашето здравје по каснување од крлеж. Кога жалби (главоболка, треска, болки во мускулите, гадење, повраќање, тешка слабост и замор), консултирајте се со лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Грини кај децата. Каснување од крлеж, што да правам? Како да се повлече функционирам во дете,…Грини кај децата. Каснување од крлеж, што да правам? Како да се повлече функционирам во дете,…
Прва помош за каснувања од крлежи за децаПрва помош за каснувања од крлежи за деца
Прва помош. Имунизација штиклирајте-сноси енцефалитисПрва помош. Имунизација штиклирајте-сноси енцефалитис
Карпестите планини пегава треска: Симптоми, патогенКарпестите планини пегава треска: Симптоми, патоген
Марсеј трескаМарсеј треска
Каснување од крлеж води кон алергија на црвено месоКаснување од крлеж води кон алергија на црвено месо
Штиклирајте сноси енцефалитисШтиклирајте сноси енцефалитис
Tsutsugamushi трескаTsutsugamushi треска
Итна помош и постапката за следење на децата со ендемични инфекции на Далечниот ИстокИтна помош и постапката за следење на децата со ендемични инфекции на Далечниот Исток
8 Факти за Лајмска болест8 Факти за Лајмска болест
» » » Грини страв - во шумата да не оди