ma.gurushealth.ru

Педијатар Коморовски бронхитис: Причини и симптоми. бронхитис третман и превенција

Воспаление на бронхиите од ниту калибар на различни етиологија (заразни, алергиски, токсични), кој развива во краток временски период на време. Разграничување акутен бронхитис, акутен опструктивен бронхитис, акутен бронхиолитис.
Педијатар Коморовски бронхитис: Причини и симптоми. Бронхитис - Третман и превенција

Педијатар Коморовски бронхитис - воспаление на бронхиите од ниту калибар на различни етиологија (заразни, алергиски, токсични), кој развива во краток временски период на време. Разграничување акутен бронхитис, акутен опструктивен бронхитис, акутен бронхиолитис.

Причини за акутен бронхитис

Почесто отколку не фактор предизвикувачот на акутниот бронхитис - различни вируси, бактерии помалку веројатно. Irritatsionnye бронхитис се случи по изложеност на токсични хемикалии, физички фактори. Алергиски акутен бронхитис. Бронхитис често ја придружува дифтерија, тифус, голема кашлица. Бронхитис Етиологија и клинички карактеристики често се во зависност од возраста на децата.

Патогенезата на акутен бронхитис

Патогенезата на бронхијална опструкција во опструктивен бронхитис и бронхиолитис комплициран и предизвика, од една страна, влијанието на респираторни вируси себе, од друга - анатомски и физиолошки карактеристики на децата и нивната склоност кон алергиски реакции. Влијанието на респираторни вируси во бронхопулмонарна систем на детето на различни начини: тие оштетување на респираторниот епител, зголемување на пропустливост на слузницата, да придонесе за развој на едем и воспалителна инфилтрација на клеточни елементи, ја нарушуваат мукоцилијарниот клиренс. бронхијална грчеви може да биде предизвикана од страна на ослободување на биолошки активни супстанции. Еден значаен дел од децата со епизоди бронхијална опструкција се повтори, делумно потоа развој на астма.

Акутниот бронхитис (едноставен) - акутно инфламаторно заболување е бронхијална тече без знаци на бронхијална опструкција.

Симптоми на акутен бронхитис

Во акутен бронхитис е генерално зголемување на температурата на телото. Времетраењето на температура варира во зависност од видот на агент. Значи, кога респираторниот синцицијален и параинфлуенца инфекции, времетраењето треска е 2-3 дена, а ако микоплазма и аденовирус - 10 дена или повеќе. Главниот симптом на бронхитис - кашлица, сува и опсесивно во почетокот на болеста во иднина - влажни и продуктивна. Аускултација открива широка дифузни груб суво и мокро средни и големи клокотот Рале.

Клиничката слика на акутен бронхиолитис

Типично, треска трае 2-3 дена (аденовирус инфекција - до 8-10 дена). Состојбата на децата е доста тешка, се изговара знаци на респираторен дистрес: цијаноза nosogubnogotreugolnika, скратен здив експираторен или мешани, тахипнеа. Често се забележува отекување на градите дел од помошните мускули на дишењето, вовлекување на соодветни места на градниот кош. За ударни идентификуваат кутија белешка, на аускултација - расфрлани влажни фино отежнато дишење при вдишување и издишување. Многу поретко се слуша средни и krupnopuzyrchatye крепитации, бројот на кои ќе се смени по искашлување.

Компликации може да се развиваат со прогресија на респираторни заболувања. Зголемувањето RaS02, развој хиперкапнија, што укажува на влошување на состојбата може да доведе до апнеа и asfiksii- многу ретко се случуваат пневмоторакс и медијастинални емфизем.

Клиничката слика на акутна опструктивен бронхитис

Знаци на бронхијална опструкција често се развие на првиот ден на САРС (порано од бронхиолитис), барем - на 2-3rd ден од болеста. Детето беше забележано бучни отежнато дишење со продолжен рок, се слушаат на далечина (далечински отежнато дишење). Децата може да бидат немирни, често се промени држење на телото. Сепак, нивната општа состојба, и покрај сериозноста на опструктивна феномени, и понатаму е на задоволително ниво. Температурата на телото долна или нормално. Изразено тахипнеа, мешани или odyshka- експираторен дишење може да учествува помошни muskulatura- градите оток, повлечена согласност нејзиниот простор. Ударни звукот кухо. Аускултација идентификуваат голем број на расфрлани влажни средни и krupnopuzyrchatyh и сува отежнато дишење.

бронхитис

Можеби, тоа е тешко да се најде некој кој не е запознаен со бронхитис на лично искуство. Воспаление на бронхиите, кои се бронхитис е релативно лесно да се добие. Најважните причини за бронхитис се различни вируси и бактерии, кои се особено бројни околу нас во оф-сезона. Понекогаш спори од мувла предизвика бронхитис, специфични алергени или токсични супстанции, на состанокот со нив во современиот човек животната средина, за жал, не е невообичаено. Најчестите пат на инфекцијата - воздухот, односно вдишување на заразена плунка капки во контакт со болниот човек.

симптомите на бронхитис

Симптомите на бронхитис често се меша со истовремена симптомите на настинка или грип, а уште помалку присутна во "чиста" форма:

бронхитис започнува со сува кашлица, особено мачи пациентот во текот на ноќта;

по неколку дена на сува кашлица се претвора во продуктивна кашлица;

позадина на кашлица е општ замор, слабост, главоболка и малку покачена температура, која во овој случај се доволно брзо (неколку дена), но кашлицата се задржува долго време (неколку недели).

Кога првите симптоми на бронхит е важно да се започне лекување веднаш. Поради лично искуство, многу луѓе веруваат дека тие знаат како да се третираат бронхитис. Сепак, со оглед на можните компликации и ризикот од сериозни болести, лекување на бронхитис треба да се одржи строго под медицински надзор!

Бидејќи симптомите (знаци) на бронхитис тешко да се превиди - често кашлање целосно исцрпување на пациентот и прави неспособна нормален сон - бронхитис се дијагностицира во раните фази на болеста. Третманот на бронхитис вклучуваат следниве активности:

антитусици, олеснување на сува кашлица;

за подобрување на искашлување на секрет кога е влажна кашлица;

многу топло пијалаци;

поштеда режим;

влажност на воздухот во просторијата;

драстични ограничувања на пушењето, откажувајќи се од кофеин и од храната, иритирачки фаринксот (сува, зачинета);

антибиотици се строго во бактериски бронхитис природата во текот на акутната фаза на болеста.

Важно е да не престанеш да лекување на бронхитис, заедно со рокот за прием на лекови препишани од вашиот лекар. И да продолжи да ги почитува ограничувањата, вклучувајќи го пушењето и исхраната, се многу топол пијалок, се грижи за влажноста на воздухот во просторијата.

И покрај познатите времетраењето на кашлица кај бронхитис (од неколку недели до неколку месеци), во случај на бронхитис симптомите перзистираат подолго од еден месец, тоа е императив да се ре-примени на лекар за понатамошна опсервација. Многу често се заврши лек бронхитис, астма се движи во, се сеќава на ова!

Исто така, вреди да се напомене дека во третманот на бронхитис се високо ефективни не-дрога, хардвер методи на третман кој може да биде препишан како медицинска терапија во врска со, или пак независно.

Бронхитис - Третман и превенција

Причини за бронхитис

Видео: Како да се третираат опструктивен бронхитис? - Д-р Komarovsky

Вируси кои предизвикуваат акутни респираторни инфекции или настинка, и може да предизвика акутен бронхитис, но на функција на бронхијална воспаление на дрвото (како што е споменато погоре) е можноста за приклучување на секундарна бактериска инфекција.

Понекогаш тоа промовира развој на бронхитис вдишување на чад од тутун, прашина, отровни гасови, и хлороводородна киселина, која е во таква болест како што е на досудено гастроезофагеален рефлукс од желудникот во хранопроводникот и гркланот.

Фактори на ризик за развој на бронхитис

Ризикот од акутен бронхитис или транзиција во хронична форма зголемува неколку пати ако сте пушач или пасивно го вдишуваат чадот од тутунот. Ова особено се однесува на децата чии родители пушат. Во овој случај, освен за бронхитис кај децата го зголемува ризикот од акутни респираторни вирусни инфекции, астма и пневмонија. Во случаите каде што вашиот имунолошки систем е ослабен со акутна или хронична болест, ризикот од развој на бронхитис, исто така, се зголемува.

Ако се работи во области со висока концентрација на прашина во воздухот, како памук, како и хемикалии, киселини, бази, пероксиди, ризикот од болести бронхопулмонарна зголемува.

Ако имате кашлица со флегма нетранспарентно, болка или непријатност во грлото, малку покачена температура, а симптомите перзистираат за 2-3 дена, секогаш треба да се консултираат со лекар. Вие треба да бидете особено внимателни ако имате коморбидитети како што се астма или срцева слабост.

Ако често се повторуваат бронхитис, посетете го вашиот доктор. Можеби живеат во неповолни еколошки региони, или работат во опасни работи. Има целосна информација, лекарот ќе биде во можност да му ја додели најефективниот третман.

Дијагностички методи бронхитис

На специјалист обично се слуша со стетоскоп вашиот бронхиите и белите дробови. Да се ​​исклучат посериозни болести, како што се пневмонија, може да биде доделен на Х-зраци. Исто така, спроведе анализа на спутум потребни за идентификација на предизвикувачкиот агенс.

третман бронхитис

Во зависност од тежината на болеста, лекарот ќе ви препише лекови и или не-фармаколошки третман. Најчесто назначен вдишување, масажа, физикална терапија вежби, физикална терапија и лекови кои го намалуваат подобрувачи на вискозитет слуз и искашлување (експекторанси и муколитици), имуномодулатори, антибиотици. Многу ретко може да препише лекови кои ги потисне на кашлица.

Често, лекарите препорачуваат лекови, изготвен врз основа на растенија - билки. Бронхитис корисни decoctions мајка и маќеа, рузмарин, Elecampane, црна ротквица сок со мед, сок од хлебните екстракт од анасон и мајчина душица комбинација билни препарати, како што се Bronhikum. Прифати билни потребно на секои 3 часа чување строго терапевтска доза, како предозирање може да предизвика повраќање. Тоа не е неопходно, сепак, да се прецени важноста и можностите на хербални лекови. Ако 3-4 ден од болеста кашлица станува влажна и плунка се уште е тешко, тоа е потребно да се започне терапија со современи синтетички муколитични лекови, кои ќе ви додели на лекар.

Антибиотици за бронхитис не секогаш се именувани. Потребата за нивната употреба може да се утврди од страна на лекар. Сето тоа зависи од тежината, природата на времетраењето на патогенот и болести. Досега, не постои ефикасен антивирусен лек.

На третман без употреба на лекови се следните активности:

- пиење многу течности за да се тенки на слуз;
- соодветен одмор;
- климатизација во собата каде што се (воздух колку што е можно, треба да бидат влажни и чисти).

Кога комплексот третман на болеста е исто така корисни светлина масажа на градите.

Физичко движење (но не премногу активна) подобрување на бронхијална прочистување на акумулираните лигите и забрзување на заздравување. Јадете светлина, доволно високо-калорична храна. Вие треба да пијат многу. Тело, особено за време на неговата болест, треба многу течност. Тоа ја подобрува елиминацијата на токсините од телото, тоа придонесува за разредување и отстранување на флегма.

Спречување на бронхитис

Следниве едноставни совети ќе ви помогне вашето тело да се борат против инфекции:

- целосно да се опуштите;
- пијат многу течности;
- за климатизација во собата, како е можно. Топлиот и влажен воздух помага да изхрачвам плунка и отстранување;
- не пушат;
- ако се работи за долго време или се наоѓаат во подрачја со загаден воздух, носат заштитна маска.

третманот на бронхитис

До доаѓањето на лекар:

1. Задолжително одмор во кревет

Видео: Што е бронхитис? - Д-р Komarovsky

2. Пиење многу течности: топла зовриена вода, овошни пијалаци, чаеви анти-воспалителни и expectorant билки (thermopsis, еукалиптус, жалфија, кантарион, подбел мајка).

3. помагала: сенф обвива.

4. инхалација (пепел, ела масло).

Третман со лекови назначи лекар. Тоа е експекторанс лекови и средства за чистење слуз, зеленчук и медицински потекло. Со нивна помош, таа брзо се бега.

третман на бронхитис треба да бидат сеопфатни и целосно, со цел да се спречи преминот на акутна форма на болеста во хронична. Мора да значи дека е потребно да се направи анализа на спутум (обично микробиолошка култура), да ги идентификуваат специфичните патоген. Во некои случаи, избран антибиотик што ќе го попречат овој вид на микроорганизми.

Обично, лекарот ви препише и витаминска терапија (витамини групи C, A, B).

Препорачливо е да се откажат од - барем за време на болест.

Многу добри резултати се дадени физикална терапија, масажа, терапевтски вежби.

Третманот на бронхитис кај деца

Со оглед на сите погоре, станува многу важно прашање за тоа како да се излечи бронхитис како дете?

Прво, не се обидуваат да се излечи бронхитис кај дете на свој - како што знаеме, ова е основната грешка на родителите. Консултирајте се со доктор за болно дете кој ќе даде препораки врз основа на причините за бронхитис, возраста на детето, карактеристиките на болеста. Запомни дека не сите од бронхитис бараат антибиотска терапија. Само специјалист може да се донесе таква одлука.

Ако ние лекување на бронхитис кај дете дома, симптомите на труење се појави, додека висока температура, отежнато дишење, и како резултат на тоа - да бара хоспитализација.

Третманот на бронхитис - комплекс. Во прилог на антибактериски и antitussive терапија, се користи физичка методи на лекување. Масажа ќе ви помогне јасно слуз од бронхиите. Кога влажна кашлица да им помогне на топла компресира. Меѓутоа, ако отежнато дишење, масажа на топлина, топла компресира и топлина третмани се контраиндицирани.

Општо земено, третманот на бронхитис кај дете трае 2-3 недели. Сепак, во последниве години, болеста е изменета: бронхитис може да трае 3-4 недели. Покрај тоа, симптоми на бронхит сега почнаа да се појавуваат поинтензивни. Невролошки реакции се изразени значително повеќе: бебе Станува нервозни и нерасположено. Родителите треба да бидат трпеливи и симпатии кон таква состојба на детето.

Бидете сигурни да се земе на болницата, но не го потрошат на чистење на станот или гледање сапунски опери. Болни за вас Ние помина во близина на болно дете и да му помогне да се опорави. Читање книги, се свитка загатки или дизајнер - на кратко, да биде во секое време со син или ќерка. Тоа е побрз за било кој лек ќе им помогне на децата со бронхитис стане здрава!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рехабилитација на деца и младинци со бронхитис во поликлиниката. Повеќекратен опструктивен бронхитисРехабилитација на деца и младинци со бронхитис во поликлиниката. Повеќекратен опструктивен бронхитис
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Астматични бронхитис кај децата, третман, симптоми, знаци, причиниАстматични бронхитис кај децата, третман, симптоми, знаци, причини
БронхитисБронхитис
Акутен и хроничен бронхитис за време на бременоста, третман, причините, симптомитеАкутен и хроничен бронхитис за време на бременоста, третман, причините, симптомите
БронхиолитисБронхиолитис
Акутен бронхитисАкутен бронхитис
Kapbotsicteih (carbocysteine) s-карбоксиметил цистеин. Синоними: bronhokod, Mucodyne, mukopront,…Kapbotsicteih (carbocysteine) s-карбоксиметил цистеин. Синоними: bronhokod, Mucodyne, mukopront,…
Приказни boleznipediatriyaПриказни boleznipediatriya
Бронхитис ostryydiffuznoe акутно воспаление на дрво трахеобронхиалното. Таа се однесува на честите…Бронхитис ostryydiffuznoe акутно воспаление на дрво трахеобронхиалното. Таа се однесува на честите…
» » » Педијатар Коморовски бронхитис: Причини и симптоми. бронхитис третман и превенција