ma.gurushealth.ru

Коморовски педијатар онлајн "Д-р Komarovsky училиште"

Програмата д-р Komarovsky - вистинско училиште за мајки и татковци кои сакаат да бидат разумни родители - вели продуцент на проектот Ала Lipovetskaya. - На Јуџин О форум активни родител на сајтот и секојдневна пракса во клиниката во Харков, неколку објавени книги и илјадници благодарни родители. Соочени со таква уникатна педијатар, сфативме дека неговиот совет може да се користи на повеќе луѓе, и понуди да го пренесе своето искуство на екранот.
Коморовски онлајн & quot педијатар, д-р Komarovsky Училиште & quot;

Јуџин Коморовски педијатар онлајн може да се види многу пренос изданија училишта д-р Komarovsky 2010 издание

Водечките пренос самиот циклус педијатар Јуџин Коморовски

Името д-р Komarovsky многу од нас прв пат слушнав за време на грип, треска во есента минатата година, кога на позадината на општа паника тој беше речиси единствениот човек кој беше во можност да се увери јавноста. Додека политичарите се обидоа да игра на картата на епидемија на свински грип, секој во своја корист, а луѓето упаднаа во аптека во потрага на заштитни маски и oxolinic маст, тој смирено и убедливо објасни што да прават. Тоа не е изненадувачки, бидејќи лекувањето на САРС познат педијатар Харков Komarovsky Јуџин О ангажирани во речиси 30 години. Програмата д-р Komarovsky - вистинско училиште за мајки и татковци кои сакаат да бидат разумни родители - вели продуцент на проектот Ала Lipovetskaya. - На Јуџин О форум активни родител на сајтот и секојдневна пракса во клиниката во Харков, неколку објавени книги и илјадници благодарни родители. Соочени со таква уникатна педијатар, сфативме дека неговиот совет би можел

се користи поголем број на луѓе, и понуди да го пренесе своето искуство на екранот. Така е роден ТВ-проект на авторот д-р Komarovsky училиште. Секој број е посветен на еден од здравствените проблеми со кои децата: правилна исхрана за детето, проблемот на ко-спиење, алергиски реакции, итн

Најавените тема се дискутира со гостите во студиото - обични мајки и татковци, баби и дедовци, кои исто така беа загрижени за овој проблем. Во првиот дел од програмата да се види д-р Komarovsky се ѕвездени родители - актери, политичари, спортисти - заедно со своите деца: Вера Брежнев, Снежана Egorova, DJ-паша, Василиј Бондарчук и други.

10 правила за здрави деца спиење

Расте едно дете и за возврат зачувување на себе скучна во мајка хероина и семеен живот во подвиг - не е тешко. За да го направите ова, само вие не треба да спијат.

Затоа, да се разбере и се сеќавам на главната работа: здрава детски сон - тоа е сон, кој е слатка и удобно сите - и двете возрасни и деца!
Правилна исхрана, игри на отворено, чистење на собата, капење, мека, чиста, сува кревет - сите тоа е потребно време, желба, знаење, вештини.

Правило 1. приоритет на
Високо квалитетен семејството, среќни и компатибилен кога родителите имаат можност да спие 8 часа на ден.
Повеќе од било што друго - повеќе јадење и пиење, повеќе сон и свеж воздух - детето треба здрава, одморени и полни со љубов едни на други мама и тато.
Правило 2. Одлучува за режим на мирување
Од раѓањето на режимот на детето треба да биде предмет на режимот на семејството.
Подгответе се за ноќен сон пред тоа, и му се готви на детето. Одредување на време кога почнува ноќен сон, и нека биде едно време, што е погодно за вас! Од 21.00 часот до 5 часот наутро? Ве молам! Од 23.00 часот до 7? За вашето здравје! Да се ​​избере? Сега се обидуваат да го следат.
Правило 3. Одлучи каде да спие, и од кого
Теоретски и практично, постојат три опции:
колиба во спалната соба на родителите - е оптимално за доенчиња и до три години е прифатлив;
креветче во детска соба - идеален за постари деца од една година;
спијат во ист кревет со нивните родители - модерен лудост, повеќето педијатри охрабри, за здравјето на децата спијат поврзани.

Правило 4. Не плашете се да се разбудам Dormouse
Ако сакате вашето дете да спие добро ноќе, нека не се премногу спиење во текот на денот. Не е јасно? Дозволете ми да објаснам.
Просечната дневна побарувачка во текот на спиењето кај децата е како што следува: до 3 месеци - 16-20 hours- 6 месеци - 14,5 hours- 12 месеци - 13,5 hours- 2 години - 13 hours- 4 години - 11,5 hours- 6 години - 9.5 hours- 12 години - 8,5 часа.
Значи, сите знаеме дека едно дете на возраст од 6 месеци спие околу 14,5 часа дневно. Ако сакаме мирен сон за 8 часа на ноќта, а потоа да спие во текот на денот не е повеќе од 6,5 часа. И ако се разбуди во текот на денот 9, а потоа 8 часа спиење во текот на ноќта е малку веројатно.
Не плашете се да се разбудам Соња!

Правило хранење 5. Оптимизирате
Во првите три месеци од животот на детето во текот на ноќта може да има 1-2 пати. На возраст од 3-6 месеци откако исхрана во текот на ноќта е можно. По 6 месеци бебе во хранење на ноќта биолошки не треба.
Детето може да сакате да се справи, детето може да бара комуникација, цицање, подсвиркване, замав и побарувачката е се повеќе и повеќе и повеќе се исполнети барањата.
Постави правилата на игра еднаш и за сите. Може ли да користам мојата мајка да не се хранат, и да ги задоволи потребите на цицање? Дали е можно да Папата, кој, патем, на работа утре, на полноќ бебе лулка, па дури и да пее во исто време? Ако мислите дека можете да - ве молам, но можете да заборавите за здрава детски сон.
Обидете се малку underfeeding во претпоследниот хранење и негување што е можно да се хранат само пред спиење ноќе. Запомнете, глад - не е единствената причина за плачење, и не го приклучиш устата на децата со храна на првиот квичат. Overfeeding - главна причина за болки во стомакот и сродни нарушувања на спиењето.
Правило 6: Имаат добар ден
Во живо активни - одиме, спиење во текот на денот на отворено, ги охрабри познавање на светот и игри на отворено.
Физичка активност (без екстремизам) јасно се промовира здрав сон од детството.
Ограничување на вечерта на емоционален стрес, има позитивен ефект на спиење.
Тивко игри, мирна читање добри приказни, гледање на познатите цртани ликови и, конечно, на мајка ми bayukatelnaya песна - што би можело да биде подобро да се подготват за ноќ до утрото ...
Правило 7. Размислете за воздух во спалната соба
Чист и ладен влажен воздух во спалната соба - непроменливо правило.
Проветрување. Мокро чистење. овлажнител. Термометар и hygrometer. Регулатори за греење радијатори.
Оптималната температура - 18-20 ° C, под услов тоа да е детска соба (односно на местото каде што детето не само што спие, но исто така живее) - но ако зборуваме за детска соба, оптимална - 16-18 ° С.
Оптималната релативна влажност - 50-70%.

Правило 8. Користете можноста за капење
Вечер капење - голем бања со студена вода - одличен начин да се физички уморни, прилично гладни, а потоа да се јаде со апетитот и сонот до утрото.
Масажа и вежби пред капење, средства за хигиена и топла облека по - сето тоа се зајакнува во корист на пливање.

Правило 9. Подготвување на кревет
Душек цврста и мазна - телесна тежина на бебето не треба да доведе до нејзиниот девијации. До две години, без перници. По две години на перница е сосема можно (стандардна големина на новороденчињата перница - 40 x 60 cm, а неговата дебелина се очекува да биде еднаква на ширината рамото на детето).

Постелнина од природни материјали, се мијат со користење на посебен детски прав со темелно плакнење.

Правило 10. Грижете се за пелени квалитетот
Пелени - најефективниот на сите човечки пронајдоци поврзани со спиење. Имено еднократна употреба пелени може да го подобри квалитетот на сонот на сите членови на семејството.

Еден добар пелени во текот на ноќта - тоа е закон, ова е најстариот прифатлива и лесно да се спроведе правило 10 од Правилникот за здрави деца спиење.
Дали сакате да имате дете беше нежна мазна поп, и во исто време се спие во текот на ноќта? Значи, вие треба добар пелени - висок квалитет, удобен, сигурен, докажано, ефикасно и безбедно.

Настинки, САРС

Настинка - болест предизвикана од ладење како ладење organizma- себе.

Значи, две мислења не можат да бидат: ладно - болест предизвикана од хипотермија. Замрзнати, чекајќи автобус ледените јануарска ноќ, натопени нозете, проучување на длабоко баричките, на крајот, имавме пијалок и ладна компот - лошо.

Зошто болен? Ова е посебно прашање и ние ќе одговориме на него уште. Главната работа сега е поинаква. Ние треба јасно да се разбере разликата помеѓу настинката и САРС.

Во теорија, се чини дека ништо, и да се разбереме: САРС - специфични инфекција, тоа инфицирани со контакт со пациентот или со превозникот. Студената "заработи" супер. E. Сите сосема очигледна.

За жал, сите очигледно само во теорија, за практична употреба на зборот "ладно" во повеќето случаи нема никаква врска со неговата вистинска вредност. Размислете за значењето на изразот: "Ние имаме ладно polklassa" ... Дали мислиме дека оваа несреќна класа секое второ дете во пресрет на ладно? Се разбира дека не!

И како ви се омилени печат на медиуми - "сезоната на настинки!" И, наводно, се должи на почетокот на оваа сезона, училиштето затворен за карантин, празнење расадници и лекарите срушени ... Но, сите ние се разбере: карантин, празни градини и уморни лекарите се должи на вирусни инфекции, наместо маса на населението од хипотермија.

Посебна наклонетост произведуваат бројни препораки во однос на спречување на настинки. На прв поглед, и тука не е јасно - фустан-купат чевли, бидете сигурни дека на собна температура, не пијат, не јадат ладно - тоа нема да биде хипотермија, настинки. Па, па таму е само на прв поглед: го слушате радиото, да се прочита на весникот, посета на аптека, гледаат телевизија, да разговараат со пријателите - знаат илјада начини како да се заштитат од студот носот капки, масти, клизма, билки и tabletochku.

Посебна тема - лекување на настинка. Веќе постои вистински акцент на лекови, како и листа Препорачани алатки застрашувачки голем. Покрај тоа, многу често се користи веќе ни споменува терминот "настинка", додека "настинка" значи било Ари. Тоа не е изненадувачки дека третманот на овие болести ги вклучуваат повеќето настинки и антивирусно и антибактериски и антиалергиски лекови, бројни средства и методи на симптоматска терапија.

Најтажната работа е дека концептот на "ладно" и "настинка" не се само популарен, секој ден, фолк, така да се каже, изворите, но исто така доста професионални медицински публикации. Но, кога еден учебник содржи фразата "настинка вируси" или "во серија на настинка болно грло го привлекоа вниманието" - оваа ситуација може да биде збунувачки и се збуни некој.

Историја на создавањето на д-р Komarovsky Училиште

Трансфер е основана во почетокот на 2010 година, украинскиот филмско студио Film.ua. Првично замислен како популарна медицински менувач со четири возење-лекари, но по средбата со Коморовски генерален продуцент Film.ua телевизија Ала Lipovetskaya промени концептот: Јуџин О е автор и водител на програмата, која беше наречена "На Факултетот за д-р Komarovsky".

A.Lipovetskaya:

"Бевме поканети на кастинг Komarovsky. Но, сеуште се во фаза на преговори, тој ни даде да се разбере дека тој не сакал да биде еден од најдобрите четири. Тој еднаш рече "збогум", наместо да ни удри во срцето на омраза ароганција ...<...> … после кастинга он дал нам понять, что беспокоить его можно только по телефону и только в том случае, когда у нас будут достойные для него предложения. А иначе не отвлекать его от реально нуждающихся в его помощи людей. И это зацепило».

- интервју со проектот "Telekritika" [1]

Првиот број на "Школата за ...", беше ослободен 7 март 2010 во централниот украинските ТВ канал Интер и стана лидер на утро емитува со учество од 17,5% и рејтинг од 3,1% (публика "18+" во градовите на 50 илјади. +) [2]. Популарноста на првите прашања придонесе за пандемијата на "свински грип" 2009-2010: "анти-хистерична" статија Komarovsky "" Свинскиот "грип како огледало во кое може да се види сè ..." [3] се широко препечатена и донесе на лекар дополнителни популарност.

Видео: област педијатар - д-р Komarovsky Училиште

Две години по ред пренос стана победник на украинската телевизија Триумф награда [4]: ​​2010 - во категоријата на "образовна програма. Начин на живот "- во 2011 година - во категоријата" Детски програма ".

Украина оди на канали (Интер, Интер +, К-2), Русија ( "Седум"), Белорусија (Белорусија ТВ, првиот канал), Молдавија (ДТЦ).

прашања пренос се објавени бесплатно симнување на официјалниот сајт на д-р Komarovsky [5].

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто новороденче дијареа (течни столици, дијареа)?Зошто новороденче дијареа (течни столици, дијареа)?
Вирусни (заразни) панкреатитисВирусни (заразни) панкреатитис
Бебињата tupeyut хранењето на режимотБебињата tupeyut хранењето на режимот
Наставна програма здрав начин на животНаставна програма здрав начин на живот
Свинскиот грип кај луѓето (H1N1): симптоми, третманот, причините, симптомитеСвинскиот грип кај луѓето (H1N1): симптоми, третманот, причините, симптомите
Снимање на училиштето на дететоСнимање на училиштето на детето
Ascaris кај деца 1, 2, 3 години од опасни аскаријаза во дете?Ascaris кај деца 1, 2, 3 години од опасни аскаријаза во дете?
Коморовски и Malyshev на дијареа (дијареа)Коморовски и Malyshev на дијареа (дијареа)
Новиот грип ќе бидат подеднакво опасни за сите групиНовиот грип ќе бидат подеднакво опасни за сите групи
Pinworm третман (Enterobiasis) кај децата, како и од тоа да се третираат?Pinworm третман (Enterobiasis) кај децата, како и од тоа да се третираат?
» » » Коморовски педијатар онлајн "Д-р Komarovsky училиште"