ma.gurushealth.ru

Жолтица кај новороденчињата. Причини за. Жолтица кај новороденчиња - методи на лекување. Хемолитична болест на новороденче

неонатална жолтица се физиолошки и патолошки. Физиолошка жолтица исчезнува во рамките на кратко време. Патолошки неонатална жолтица предизвикана од болест и често бара медицински надзор. Условите во кои новороденчиња понекогаш жолтица боење на кожата, белките на очите и видливи мукозните мембрани, во моментов има повеќе од 50!
Жолтица кај новороденчињата. Причини за. Жолтица кај новороденчиња - методи на лекување. Хемолитична болест на новороденче

Може жолтица кај новороденчињата имаат физиолошки - да го стави на друг начин, во ред? И што ако новороденчето ikterichnost (жолта боја), на кожата и белката на окото?

Видови на жолтица кај новороденчињата

неонатална жолтица се физиолошки и патолошки. Физиолошка жолтица исчезнува во рамките на кратко време. Патолошки неонатална жолтица предизвикана од болест и често бара медицински надзор. Условите во кои новороденчиња понекогаш жолтица боење на кожата, белките на очите и видливи мукозните мембрани, во моментов има повеќе од 50!

Сепак, најчеста жолтица кај децата, само што се појави во светлина, - физиолошки. Таа се јавува кај околу 60-70% од децата и се појавува 3-4 дена по раѓањето. Оваа состојба - не е болест, и на крајот минува. Таа е поврзана со незрелоста на некои од системите во телото на детето, одговорна за размена на специјална материја - билирубин.

Жолтица кај новороденчињата причини изглед:

Билирубин кај новороденчињата
Билирубин е формирана во уништување на еритроцитите - црвените крвни клетки крв, хемоглобин-содржат и кислород-обезбедување на органи и ткива. Пред раѓањето, додека трошка не дише на неговата сопствена земја, во неговото тело на пренос на кислород еритроцити со посебен (фетална) хемоглобин.

Овие црвени крвни клетки по раѓањето како бескорисни, се уништени за да се произведуваат големи количини на билирубин. Ова се нарекува индиректен билирубин, или бесплатен. Тоа е нерастворлив во вода, па не може да се издвоите во урината. конвертирање на растворлива форма и изведените со жолчката ангажирани во црниот дроб. Дури и здрави деца веднаш по раѓањето, често недостасуваат посебен протеин, кој обезбедува пренос на билирубин во клетките на црниот дроб, каде што е по серија на биохемиски реакции поврзани со супстанции кои го прават тоа растворливи.

Оваа е да се осигура дека на билирубинот не е токсичен и безбедно да се отстрани од телото. Обезбедување на таквата трансформација неколку ензимски системи. Многу од овие системи на новороденчињата заврши нивното созревање и почнуваат да се целосно работат само неколку дена по раѓањето.

Постепено се подобри и билирубин на работа на системот за распределба. Обично 1-2 недели жолтица боење на кожата исчезнува без да предизвика било каква штета на детето. Сега е јасно зошто на неонатална жолтица кај предвремено родените бебиња е почеста и поизразени и трае подолго од доносени бебиња. И зголемување на изразување во крв билирубин во предвремено не зависи од телесната тежина при раѓање, туку од степенот на зрелоста на плодот и проблеми на мајката за време на бременост. Најчестите "жолта" бебињата од повеќекратна бременост, новороденчињата кои имале дефекти при раѓањето, бебињата родени од мајки со дијабетес.

Нивото на неонатална билирубин

Кога физиолошка жолтица, честа состојба на децата, како по правило, не страдаат. Само ако тоа е високо изразена, децата се спие, мрзливи цица, понекогаш тие понекогаш и повраќање. За сериозноста на жолтица се суди на надворешните манифестации, како и на ниво на директен билирубин во крвта. Тоа достигнува максимум во третиот ден од животот. Дете организам "борбата" со вишок билирубин, поврзувајќи го со крвта на протеини албумин, со што се спречува неговите токсични ефекти. Но, ова не е секогаш случај.

Со многу силно зголемување на нивото на билирубин албумин не може да "блок" целосно, и тој влегува во нервниот систем. Тоа може да се токсични, особено на виталните нервни центри, мозокот. Оваа состојба се нарекува "керниктерус", или "билирубин енцефалопатија." Симптоми: тешка поспаност, конвулзии, намалена цицање рефлекс. Меѓу подоцна манифестации - глувост, парализа, ментална ретардација.

Претходно, во случај на зголемување на слободен билирубин се користат интравенски раствори на гликоза, аскорбинска киселина, фенобарбитон, cholagogue за забрзување на елиминација. Сега се повеќе и повеќе специјалисти и клиники низ целиот свет одбиваат да користат лекови за третман на неонатална жолтица. Покрај тоа, употребата на одредени средства смета неефикасен.

Денес, повеќето ефикасно и докажан метод за намалување на билирубин токсичност при физиолошка жолтица - фототерапија (светло терапија). капак кожата посебна инсталација бебето (во просек од 96 часа по курс).

Под влијание на билирубин светлина се претвора во не-токсични деривати, главниот на кој се нарекува "lyumirubin". Тој има поинаков начин на одгледување, и 12 часа подоцна, тој излегува од телото во измет и урина. Несакани ефекти на фототерапија може да предизвика лупење на кожата и чести водени столици, а некои деца се доживее поспаност.

По прекин на терапијата, сите настани се одвиваат без трага. По излегувањето од трошоците во болница колку што е можно во текот на денот да се изложуваат на бебето индиректна сончева светлина. Најдобра превенција и третман на физиолошка жолтица - почетокот и чести храна за. Затоа што децата со покачено ниво на билирубин е зголемена поспаност, тие треба да бидат сигурни да се разбуди за хранење.

Колострум, или "во почетокот на млеко" во првите неколку дена, да дејствува како лаксатив и помага да брзо да излезе од мекониум (измет првороден). Билирубин, која е претворена во црниот дроб, исто така, се прикажува заедно со него. Ако мекониум не оди брзо, билирубин од стомакот може повторно да влезат во крвотокот, а со тоа зголемување на нивото на жолтица.

Дури и со ретка жолтица предизвикана од мајчино млеко не е препорачливо да се откажат од доењето. Да се ​​направи разлика на овој вид на жолтица кај новороденчињата им овозможи на подоцнежен датум изглед (по 1 недела од животот). Оваа состојба е поврзана со содржината во мајчиното млеко на супстанции кои ја намалуваат активноста на ензимите, обезбедување на "трансформација" индиректни билирубин во директен растворливи.

патолошки Жолтица кај новороденчињата причини развој:

Патолошки жолтица обично се јавува во текот на првите денови по раѓањето. Често тоа се зголемува на црниот дроб и слезината може да ја смени бојата на изметот и урината станува темно во боја, понекогаш спонтано новороденче кожата модринки и петехијални крварења. на тест на крвта постојат знаци на засилен распаѓање на еритроцитите (хемолиза) и анемија. Кога патолошки жолтица третман од страна на специјалисти. Тоа зависи целосно од причината за оваа состојба.

Кога некомпатибилност на мајката и новороденчето крвни групи и / или Rh фактор случува масовно уништување (хемолиза) на црвените крвни клетки. Тешка жолтица често кога мајка ми ми крвна група, II како дете, или (ретко III). Се верува дека на секоја наредна бременоста го зголемува ризикот од такви компликации. Тоа е поради оваа причина, жени со Rh-негативни е особено опасно да абортира.

уништување на еритроцитите може да биде предизвикана од страна на различни генетски детерминирани нарушувања, како што microspherocytosis (анемија-Chauffard Minkowski), нарушувања на структурата на хемоглобинот (на пример, српеста анемија), менување на формата и структурата на еритроцитите и така натаму. Во третманот на условите придружени со уништување на црвените крвни клетки, често се користи за размена на трансфузија, со цел да се "исперат" билирубинот и антитела кои предизвикуваат хемолиза.

Голема група на жолтица кои произлегуваат од повреда на црниот дроб од вируси, бактерии, протозои. Јасно е дека без третман на инфекција во такви случаи, тоа е невозможно да се направи. За жал, во моментов, не сите вродени инфекции постојат ефективни третмани. Ова ја нагласува потребата за внимателна подготовка за бременост, особено во присуство на заразни болести, за да се намали ризикот од пренос на бебето.

Т.н. механички жолтица се случи како резултат на повреди на одливот на жолчката циста жолчниот канал, панкреасот прстенест, атрезија (неразвиеноста) жолчката потези. Во овој случај, хирургија е потребно.

Кога пилорна стеноза и опструкција на ниво на билирубин зголемување на дебелото црево причина во крвта е неговата реапсорпција од цревата. Во овие ситуации, исто така, може да им помогне на хирурзите.

Уставниот хепатална дисфункција (Гилберт-ов синдром-Meylengrahta) - наследна болест која е многу слична на неонатална жолтица - се случува доста често. Причината за неуспехот во метаболизмот на билирубин во овој случај - повреда на обврзувачки својата поради наследни ензимски системи инфериорност на црниот дроб. Обично, оваа состојба бара медицински третман и се разгледува од страна на гастроентеролози.

Хормонални нарушувања, исто така, предизвика жолтица кај новороденчињата. Ова се случува, на пример, хипотироидизам - намалување на функционална активност на тироидната жлезда. Оваа форма е во комбинација со други знаци на жолтица недостаток на тироидните хормони: големи димензии стомакот, сувост на кожата, ниска телесна температура, особено, зарипнат крик, запек, отекување на лицето, очите на новороденче, одложена осификација и други. Постои жолтица, хипотироидизам 2-3-тиот ден од животот, трае до 3-12 недели, а понекогаш и до 4-5 месеци. Третманот се врши под надзор на ендокринолог со употреба на дрога - тироидните хормони.

Не се биде специјалист, тоа е невозможно да се разбере сите сложността на дијагнозата на толку голема група на болести како жолтица кај новороденчињата (zheltushki). Важно е да се разбере - долгорочно зачувување на боење жолтица кожата на детето бара задолжително истражување. Таа нужно мора да се состои од заедничка анализа на крвта, определување на вкупен билирубин и негови фракции во серумот, функцијата на црниот дроб тестови, тест за хемолиза (Coombs), ултразвучно испитување на абдоминалната празнина, доколку е потребно, да се консултира со хирургот или други техничар за да се потврди дијагнозата и навремено лекување.

Жолтица кај новороденчиња - Методи за третман на

Во повеќето случаи нема потреба во третманот на неонатална жолтица (хипербилирубинемија). Но треба да се следат внимателно зголемувањето на жолтеникаво кожата и очите на детето, или за промена во однесувањето на детето.

Децата кои имаат ниво на билирубин во крвта доволно високо за да им е потребен третман. Без оглед на причината, ако не се борат со покачено ниво на билирубин, акумулација на билирубин во крвта на бебето може да предизвика оштетување на мозокот (билирубин енцефалопатија), што пак може да доведе до загуба, ментална ретардација и проблеми во однесувањето на слухот.

Највообичаен начин на лекување на хипербилирубинемија е фототерапија, во која флуоресцентни светлина се користи за да се трансформира на крв билирубин во форма брзо и да го повлече од телото. Стандардна светлина терапија се користи во болниците. Но, доенчињата страдаат од жолтица, и не покажуваат други знаци на болест може да се третира дома со користење на фибер-оптички ќебиња или преливи. Таквите ќебиња побавно отколку конвенционалните фототерапија, намалување на нивото на билирубин, така што тие се користат само во умерени случаи на жолтица болест. Понекогаш стандардните методи на лекување и ќебиња на фибер-оптички може да се користи истовремено.

Ако новороденчето се одржа фототерапија текот на жолтица во болница, вие можете:

Праша дали може да се преноќи во болница за да се продолжи да се грижи за детето. Ако не може да остане во болница, ќе се применуваат чести посети.
Чести контакти со детето во текот на светлината терапија, кога бебе Таа се наоѓа во инкубаторот. Може да се држи раката во инкубатор преку дупки кои се наоѓаат од двете страни на инкубаторот.
Разговарајте со вашето бебе или да пее со него, затоа што децата може да се слушне преку инкубаторот.
Држете го бебето во раце, кога тој / таа е извадена од инкубатор за краток период.

Флуоресцентни светлината се користи во фототерапија на деца заболени од жолтица не е опасно ако се користи како мерка на претпазливост. Кога детето е светлина терапија, неговото око носат специјални очила, така што нема да ги оштетат. Поени отстранети додека хранење на бебето. За време на периодот поминат во матката, децата да се навикне на мрак, па точките што апсолутно не се загрижени.

Ако детето се третира за жолтица дома, тоа е многу важно да се разбере како да се користи на сите опрема. Ако имате било какви прашања, консултирајте се со вашиот лекар. Можеби ќе треба да го носи бебето во лабораторија секојдневно да се провери нивото на билирубинот. Да се ​​осигура дека сè тече како што треба, можете да ја посетите дома медицинска сестра.

Ако развој жолтица била предизвикана од страна на развој на други болести може да се стави на сосема поинаков третман. На пример, ако е тешка жолтица се должи на фактот дека телото на детето уништува црвените крвни клетки (некомпатибилност групи и крвните фактори), детето може да треба да имуноглобулин. Ако ова не работи, детето да ги собереш во болница да се направи трансфузија на крв.

трансфузија на крв

Трансфузија на крв - еден вид на медицински третман во која крвта се заменува со дел или на изгубена крв поради повреда, операција или болест.

Преку трансфузија на крв, луѓето обично се дава само дел од крвта да се елиминира нивната болест. Многу ретко поминуваат целосна трансфузија на крв.

Трансфузија на крв може да дојде од анонимен донатор, или лицето може да депонира својата крв, во рамките на подготовките за операција.

Хемолитична болест на новороденче

Хемолитична болест на новороденото е резултат на несогласноста на мајката и бебето крв за Rh фактор и неговите подвидови или крвни групи. Болеста се јавува во форма на отекување, жолтица и анемични форми. Едематозни форма е најтешка, и се манифестира вродени anasarca, тешка анемија, хепатоспленомегалија. Како по правило, овие деца не се одржливи. На жолтица и анемични форми на болеста се поповолни, но исто така може да претставува закана за здравјето на детето. За помалку сериозно ниво на хемоглобин во крв од папочна врвца е повеќе од 140 g / l, нивото на индиректни билирубин во серум под 60 pmol / l. Во овој случај, доволно на конзервативната терапија. може да се бара хемолитична болест на новороденото умерена јачина и тешка однесување ЕТР хирургија. Во клиничките жолтица или вродени или се појавува во текот на првите денови од животот, има бледо жолта (лимон) сенка, постојано напредува, во контекст на она што може да се појават невролошки симптоми билирубин токсичност. Секогаш означени хепатоспленомегалија. Промена на бојата на измет и урина е невообичаено.

Пораз структури на централниот нервен систем (ЦНС) се јавува кога нивото на индиректни билирубин во серум парк доенчиња над 342 pmol / L.

За новороденчиња, ова ниво варира 220-270 mmol / l, за glubokonedonoshennyh - 170-205 pmol / l. Имајте на ум дека, сепак, на длабочина од оштетување на централниот нервен систем не зависи само на ниво на индиректни билирубин, но исто така и од времето на нејзината изложеност во мозочното ткиво и придружни болести, влошува со сериозна состојба дете.

Превентивни мерки за спречување на хемолитична болест на новороденото, која мора да се одржи за Клиниката за жените, се во регистрацијата на сите жени со Rh-негативни и 0 (I) крвна група, расчистување на историјата на податоци во однос на достапноста на фактор сензибилизација одредување на нивото Rh антитела, и ако е потребно спроведување на почетокот на испорака. Сите жени со Rh негативна крв на првиот ден по раѓањето покажа администрирање на анти-Д-глобулин.

Со развојот на хемолитична болест на новороденото се врши размена на трансфузија во предоперативниот период се користи фото и течност терапија.

Наследни хемолитична анемија е голем избор. Најчестите од нив - microspherocytic хемолитична анемија Chauffard Minkowski. Дефектниот ген се наоѓа во 8 пар на хромозоми. На резултат на мутации е производство на абнормални еритроцити имаат сферична форма и помал (помалку од 7 nm) големини, страдаат од прекумерна уништување на крипти во слезината. За историја се карактеризира со семејството роднина со истата болест. Дијагнозата се потврдува со откривање на microspherocytic еритроцити,-Цена Џонс крива поместување на лево, за намалување на осмотскиот на отпорот на еритроцитите, модификација на индексот на сферност и просечна концентрација на хемоглобинот во еритроцитите. Болеста се јавува во бранови, хемолитичка криза се придружени со треска, губење на апетитот и повраќање. Кризи се предизвикани, како по правило, акутна вирусни заболувања, хипотермија, назначувањето на сулфонамиди и така натаму. Д. Главниот метод на третман се смета за спленектомија.

Неонаталниот период може да се открие друг вид на наследни хемолитична анемија, се карактеризира со промена во еритроцитната форми - т.н. инфантилен piknotsitoz. Првите симптоми се појавуваат во текот на првата недела од животот и е почест кај предвремено родени бебиња. Црвени крвни клетки во крвта валкани тестови имаат spinous процеси. Во прилог на анемија се идентификувани како оток и тромбоцитоза. Витамин Е во доза од 10 mg / kg на ден во повеќето случаи води до клинички лабораториски ремисија.

На крвна размаска кај новороденчињата може да се идентификува и mishenevidnye еритроцити, што е типично за хемоглобинопатии (таласемија, српеста анемија). Српеста анемија е почеста кај жителите на Централна Азија, Азербејџан и Ерменија, и се манифестира во неонаталниот период, само во хомозиготна носители на s-хемоглобинот.

Дијагноза на наследни enzimopenicheskih анемија (недостаток на глукоза-6-фосфат дехидрогеназа, пируват киназа, geksogenazy, 2,3-difosfoglitseromutazy, fosfogeksoizomerazy) новороденче е ставен исклучително редок, како што се бара на високо диференцирани истражување. Клиничката слика кај доенчиња со оваа болест откриени хемолитична анемија со ретикулоцитоза, зголемен црн дроб и слезината. Се карактеризира со семејна историја.

Голем хематом во неонаталниот период, исто така, може да предизвика сериозни индиректни хипербилирубинемија и анемија. Во присуство на голем бебе cephalhaematoma, интравентрикуларна хеморагија, субкапсуларна хематом паренхимните органи, масивно крварење во меките ткива придружени со карактеристична клиничка слика.

Механички жолтица карактеризира со акумулација во крвта на директна (врзан) билирубин, која е придружена со жолтица има зеленкаста нијанса, зголемување на големината на црниот дроб, промена на бојата стол (белење) и урина (зголемување на интензитетот на бојата).

задебелување на синдромот на жолчката во новороденче се развива како компликација на хемолитична болест на новороденото, со голема kefalogematomy и асфиктични на раѓање. Во исто време зголемување на интензитетот на жолтица забележани од крајот на првата недела од животот, заедно со зголемување на големината на црниот дроб, понекогаш значајна, и делумно белење стол. Третманот вклучува користење на choleretic и holekinetiki.

Исто така, задебелување синдром на жолчните може да биде еден од првите клинички манифестации на цистична фиброза, особено ако тоа е во комбинација со мекониум илеус лезија или бронхопулмонарна систем. Правилна дијагноза во овој случај да придонесе за утврдување на албумин во мекониум, ултрасонографија (САД) на панкреасот, спроведување на пот примерок.

Предизвика жолтица во неонаталниот период може да биде дефекти на билијарниот тракт: интра-и екстрахепатично жолчниот канал атрезија, полицистични, торзија и нијанси на жолчното ќесе arteriopechenochnaya дисплазија, синдром Aladzhillya синдроми намалување на бројот на интерлобуларните жолчните канали.

Билијарна атрезија на првиот знак на малформации е жолтица, која постојано расте во природата, придружени со чешање на кожата, која е причината зошто децата се многу немирни и нервозни. Постепено зголемување на големината и густината на црниот дроб варира столче карактер: тоа станува делумно или целосно да ја променат бојата. Феномени холестаза доведува до малапсорпција на масти и витамини растворливи во масти, витамини, и неисхранетост расте. На возраст од 4-6 месеци, постојат знаци на портална хипертензија, хеморагичен синдром. Без операција, овие пациенти умираат пред возраст од 1-2 години од животот. Биохемиски тест на крвта детектира присуство на хипопротеинемија, хипоалбуминемија, зголемување на директен билирубин, алкална фосфатаза.

Кога во вид на цевка синдром хипоплазија билијарен тракт (синдром на Aladzhillya), наследени во автосомно рецесивно дефинирани и други малформации: хипоплазија или пулмонална стеноза, абнормални 'рбетник лаци бубрезите. Се карактеризира со стигмата dizembriogeneza: хипертелоризам, истакнати челото, длабоко поставени очи, micrognathia.

Познат фамилијарни форми на холестаза, се манифестира во неонаталниот период. Синдромот Mc Elfresha означени присуство decolorized стол за долг период на време, до неколку месеци. Во иднина отстапувања во состојбата на детето не се почитува. Кога синдром Baylera, од друга страна, по епизодата на холестаза во првите месеци од животот развиена билијарна цироза.

Механички жолтица може да се должи на компресија на билијарниот надвор тумор инфилтрати и други субјекти на абдоминалната празнина. Често постои опструкција на заеднички жолчен канал во вродени холелитијаза.

Изолирана група на наследни дефекти поврзани екскреција на билирубин. Тие вклучуваат Dubin-Johnson синдром, поради "кршење" каналикуларната транспортен систем. Овој синдром се наследува автосомно рецесивно, во придружба на умерено зголемување на нивото на директен билирубин, мало зголемување на големината на црниот дроб, големо ослободување на урина coproporphyrins. Во биопсии на клетките на црниот дроб е забележан во отстранувањето на кафеаво-црн пигмент, меланин-како. синдром на роторот, исто така, се наследува автосомно рецесивно, но на основа на овој синдром е дефект апсењето и акумулација на органски анјони клетките на црниот дроб. Клиничката слика е слична на онаа во Dubin-Johnson синдром. Пигмент таложење во клетките на црниот дроб не.

Правилна дијагноза во синдром кај новороденото период холестаза помош на црниот дроб ултразвук, скенирање радиоизотоп, перкутана биопсија на црниот дроб, холангиографија и т. Д.

Паренхимални жолтица поради паренхимални воспалителни црниот дроб. Причината за лезии може да биде вируси, бактерии и протозои :. хепатитис Б и Ц, цитомегаловирус, коксаки, рубеола, Epstein-Barr вирусот, вирусот херпес симплекс, бледо Treponema, Toxoplasma и други сепса кај новороденче може да биде придружена со директна бактериски лезии на црниот дроб.

Клиничката слика на паренхимните жолтица вклучува голем број на општи и строго специфични карактеристики: децата често се раѓаат предвремено или незрели, со ретардација на растот интраутерина, ниска тежина за бременоста, се знаци на пораз на повеќе органи и системи, така што нивната состојба на раѓање се смета за исклучително тешко. Жолтицата е веќе присутен на раѓање и е сива, "валкано" тон, поради изречената microcirculatory нарушувања, често со кожата манифестации на хеморагичен синдром. Се карактеризира со хепатоспленомегалија. Во студијата на биохемиска анализа на серумот откри и директни и индиректни билирубин дел, зголемена активност (10-100 пати) хепаталните трансаминази, алкална фосфатаза зголемување, глутамат. Eberlein Метод докази за сериозни прекршувања во конјугација механизми на клетките на црниот дроб - огромна сума на директен билирубин дел претставен monoglyukuronidbilirubina. Комплетна крвна слика често открива анемија, ретикулоцитоза, тромбоцитопенија, леукопенија леукоцитоза или. Во coagulogram - недостаток на плазма хемостаза и фибриноген. За да се воспостави патоген инфекција одржи неговата идентификација со полимераза верижна реакција (PCR), определување на титар на специфичен имуноглобулин М и имуноглобулин G. Третманот се состои во доделување на специфична антибактериски и антивирусно имунотерапија.

Во краток преглед, ние се напомене дека дијагностички настани со неонатална жолтица треба да се разгледа голем број на одредби.

Ако историјата е да се обрне внимание на можните фамилијарна болест: се важни случаи на пролонгирана жолтица, анемија, спленектомија со родители или роднини.
Медицинска историја на мајката треба да бидете сигурни да се вклучат информации за крвна група и Rh фактор и таткото на бебето, присуството на претходната бременоста и породувањето, хирургија, повреда, трансфузија на крв, со исклучок на Rh фактор. Една жена за време на бременоста може да се идентификува нарушена толеранција на глукоза, дијабетис, инфективен процес. Исто така потребно е да се дознае дали жената не се лекови кои влијаат на билирубин метаболизмот.
Анамнеза новороденчето вклучува одредување на гестациската возраст, тежина, показателите за раст, Апгар поени на раѓање, доење карактер разјаснувањето (вештачки или природни), времето на појава на жолтица боење на кожата.
Физички преглед помага да се одреди нијанса на жолтица, во собата на индикативни ниво на билирубин користење ikterometra. Утврдени од страна на присуството или cephalhaematoma широка ехимоза, хеморагична манифестации, синдром на едем, хепатоспленомегалија. Неопходно е да се обрне внимание на природата на бојата на урината и столицата. Важен дијагностички точка е точната интерпретација на невролошкиот статус на детето.
Лабораториски методи вклучуваат клинички испитувања на крвта, хематокрит, периферна крвна размаска (потребни за дијагноза на форми и големини на црвени крвни клетки), крвна група и Rh фактор на мајката и детето (страница ви овозможува да се утврди причината за хемолитична болест на новороденото).

Исто така, одржување на директни и индиректни Coombs предложено, дали постои несовпаѓање меѓу крвта на мајката и детето ретки фактори.

Биохемиски тест на крвта (определување на вкупен билирубин и негови фракции, на ниво на црниот дроб трансаминази, алкална фосфатаза, вкупната концентрација на протеини, албумин, гликоза, уреа и креатинин, холестерол и триглицериди, C-реактивен протеин, тимол и t. Д) не само што овозможува дијагностицирање на тип на жолтица, но, исто така, да се соберат податоци за статусот на другите органи и системи кои се важни во именувањето на радикални методи на третман (на пример, во врска со оригиналната функција на бубрезите е многу важно да се има идеја на измени претекување Ania на крвта, како еден од компликации на оваа операција е акутна ренална инсуфициенција).

метод Eberlein (определување на директна фракции билирубин - моно- и diglyukuronidbilirubina) има вредност во диференцијалната дијагноза на механички и паренхимални жолтица.

новороденче жолтица

Новороденче жолтица прв пат се појавува на лицето и вратот, а потоа, како што се "спушта" долу, боење на градниот кош, а потоа - на ниво на папокот и подолу, на нозете, рацете, четка и нога. Степенот на жолтица инциденцата зависи од нивото на билирубинот во крвта: повисоки нивоа на билирубин, големата површина на површината на кожата има бебе иктерична боење. Секогаш претпазливи ако жолтица се шири на задникот, нозете и рацете.
Иктерична боење на рацете и нозете - тоа е многу опасен знак, во која се вели дека нивото на билирубин е многу висок. Високата концентрација на билирубин во крвта може да предизвика мозочните клетки, кој се манифестира во форма на намалена активност на детето, а во некои случаи - во форма на напади. Поразот на клетките на мозокот исто така, може да предизвикаат глувост, церебрална парализа и одложен менталниот развој на детето. Затоа, голема доза на внимание и да им даде на лекарите оваа состојба.

Условно одвои два вида на жолтица. Првиот тип е дефинирана како жолтица "pedicterus"И тоа е нормална состојба за повеќето бебиња. Обично тоа се случува во првите 3-5 дена од животот и ќе трае до периодот на созревање на црниот дроб (14-21 дена од животот). Со овој тип на жолтица општата состојба на детето не е страдање: тоа е активен, има јасно препознатливи периоди на спиење и будност, добра цицање рефлекс, има стабилна температура, црниот дроб и слезината се нормални димензии, мала урина, измет нормално боја.
Овој тип на жолтица не е опасно за децата и не е потребен третман. Единственото нешто што навистина е потребно од страна на децата со физиолошка жолтица - мајчиното млеко. Ексклузивно доење и согласност со сите мајката дои детето правилата му помага на телото да се справат со оваа состојба побрзо.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Постпартална иктерична форма на хемолитична болест. Анемични форма на хемолитична болестПостпартална иктерична форма на хемолитична болест. Анемични форма на хемолитична болест
Жолтица кај новороденчињата со бактериски инфекции, клинички манифестации, дијагнозаЖолтица кај новороденчињата со бактериски инфекции, клинички манифестации, дијагноза
Жолтица кај новороденчето со конгенитална рубеолаЖолтица кај новороденчето со конгенитална рубеола
Ziksorin (zixorin). 3-трифлуорометил-a-етил-бензхидрол: безбоен мрсна маса. Синоними: flumetsinol,…Ziksorin (zixorin). 3-трифлуорометил-a-етил-бензхидрол: безбоен мрсна маса. Синоними: flumetsinol,…
Хепатална конјугација и неонатална жолтицаХепатална конјугација и неонатална жолтица
Класификација на неонатална жолтица. синдром izraelsaКласификација на неонатална жолтица. синдром izraelsa
Вентил заеднички жолчен канал камен. Кога затнувањето на терминалот на заеднички жолчен канал…Вентил заеднички жолчен канал камен. Кога затнувањето на терминалот на заеднички жолчен канал…
Камења билијарниот тракт се една манифестација на холелитијаза. По нападот на билијарна колика може…Камења билијарниот тракт се една манифестација на холелитијаза. По нападот на билијарна колика може…
Жолтица механички патолошки синдром предизвикан од оштетување на жолчката дренажа на жолчните…Жолтица механички патолошки синдром предизвикан од оштетување на жолчката дренажа на жолчните…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Жолтица кај новороденчињата. Причини за. Жолтица кај новороденчиња - методи на лекување. Хемолитична болест на новороденче