ma.gurushealth.ru

Конјуктивитис кај новороденчиња: причините, симптомите, лекување и превенција. Конјуктивитис кај децата кои се лекуваат

конјунктивитис манифестации може да биде повеќе или помалку изразени. Често, локални манифестации на општи болести се придружени со промените во телото: Покачување на температура, главоболка, воспаление на горните дишни патишта. Конјунктивитис - многу честа болест, вклучително и кај децата во првата година од животот.
Конјуктивитис кај новороденчиња: причините, симптомите, лекување и превенција. Конјуктивитис кај децата - Третман

Тоа често се случува очи новороденче е воспалени и постојано течат солзи. Некои мајки се започне за лекување на децата на свој - "народни лекови" или капки кои ќе ги советуваат фармацевт во аптека. Да го стори тоа во секој случај тоа е невозможно, бидејќи тоа е најверојатно станува збор за конјунктивитис доволно сериозни болести кои влијаат на слузницата на окото.

Главната надворешна манифестација на конјунктивитис се фотофобија, кинење, туѓо тело сензација во очите, болка, мукозните-гноен исцедок, црвенило на очите. конјунктивитис манифестации може да биде повеќе или помалку изразени. Често, локални манифестации на општи болести се придружени со промените во телото: Покачување на температура, главоболка, воспаление на горните дишни патишта. Конјунктивитис - многу честа болест, вклучително и кај децата во првата година од животот.

Конјуктивитис кај доенчињаПричините на болеста

Причините за распространетоста на гноен конјунктивитис можат да бидат различни. Ова е првенствено гноен-септички болест на новороденото. Тие се предизвикани од зголемување на бројот на новороденчиња со мала имунолошка заштита, меѓу нив - предвремено родени бебиња и деца родени од мајки во високо-ризичните групи, како и неуспехот да се усогласат со хигиена режим во акушерската болница и така натаму. Често се препорачува, да се користи 20% раствор на натриум sulfacyl предизвикува иритација на конјуктивата, особено кај доенчиња со променети реактивност ткива. Ова води кон развој на воспаление на конјунктивата. Често гноен конјунктивитис се случи кај доенчиња со нарушувања на lacrimal патишта.

видови на конјунктивитис

Неколку различни типови на конјунктивитис:
бактериски;
вирусна;
Chlamydia;
алергии;
автоимуни коњуктивитис.

бактериски конјуктивитис

Главната бактериски агент (гноен) конјунктивитис е Staphylococcus aureus, но во последниве години е зголемување на ширење на патогени гноен конјунктивитис што се Staphylococcus epidermidis, Streptococcus, Escherichia и Pseudomonas aeruginosa, гонококот. Проблемот сега е гноен конјунктивитис предизвикани од Chlamydia trachomatis.

Конјунктивална воспаление може да бидат предизвикани од страна на индивидуалните агенти и нивните здруженија, како што се бактерии и вируси, кои работат истовремено.

Коки (сферични бактерии форма) првенствено стафилококи - се најчеста причина за инфекција на конјуктивата, но тоа продолжува попозитивно.

стафилококна конјуктивитис кај доенчиња

Кај новороденчињата, болеста најчесто се предизвикани од Staphylococcus злато сам или во различни асоцијации со други микроорганизми. Често, стафилококни конјунктивитис се случува против позадината на некои болести на црниот дроб, бубрезите, срцето, итн или други болести на септички доенчиња (omphalitis - папочната воспаление рана, пиодерма - воспалителни лезии на кожата, воспаление на средното уво -. воспаление на уво, и други).

Инкубациониот период (времето од инфекција да се манифестација на болеста) стафилококна конјуктивитис трае 1 - 3 дена. Често процесот се вклучени двете очи одеднаш. Дренажа на конјунктивална шуплина - Мучо-гноен лик од изобилува да се ограничени, се акумулира во внатрешниот агол на окото. Со богата гноен очните капаци залепени на нивните рабови се појави повеќе кора. Оваа болест влијае главно деца 2-7 години на 2-годишна возраст е ретка.

Третманот се состои во миење конјунктивалното ќесе антисептик решенија, доделување на широк спектар на антибиотици во форма на капки за очи. Специфични дрога е доделен на лекар, врз основа на индивидуалните карактеристики и возраста на детето, во исто време, исто така, се зема предвид подносливост. На фреквенцијата на капнување изнесува 6-8 пати на ден и се намалува за 3-4 пати колку што е подобрување. Третманот бара најмалку 2 недели.

Гноен конјуктивитис предизвикани од грам-негативна микрофлора. Гноен конјунктивитис најчесто предизвикуваат негативни микроорганизми од фамилијата Enterobacteriaceae (Escherichia coli, Proteus, Klebsiella) и Pseudomonas aeruginosa. Овие патогени се најопасни, како што тоа предизвикува тешки акутни конјунктивитис, во кои се погодени рожницата.

Исто така, заеднички манифестации гноен конјунктивитис карактеристични симптоми на конјунктивитис се изразени долниот очен капак едем, изобилен гноен исцедок, присуството на нанос, лесно пренослив филм на површината на конјунктивата.

гонококните неонатален конјунктивитис (Blennophthalmia). Во случај на инфекција за време на породувањето болест е предизвикана од гонококот и обично се развива во 2 до 3 дена по раѓањето. Прогресија на болеста на некое подоцнежно време укажува на инфекција од надвор.

Се чини синкаво-виолетови изразен оток на очните капаци. Потечени очни капаци стане густа, тие се речиси невозможно да се отвори за очите инспекција. Така од конјуктивална крвави празнина празнење истури месо боја течна храна. Конјунктивата е црвена, и крварат лесно олабави. По 3-4 дена, оток намалува век. Гноен исцедок од очите, изобилен, кремаста смеса, жолта боја.

Исклучителни gonoblennorei опасност лежи во рожницата лезии се до смртта на окото. Во случај на наплата на конјуктивата постепено станува нормална појава, но во тешки случаи може да останат мали лузни. Да се ​​потврди дијагнозата бара лабораториски испитувања на исцедок од конјуктивална празнина за GC.

Општо лекување опфаќа администрирање сулфа лекови и антибиотици со широк спектар во дози соодветните возраст. Локално администрирани чести мачкање очи антибактериски и дезинфекција решенија. Во ноќта на очните капаци се постават масти кои содржат сулфонамиди или антибиотици.

Третманот треба да се продолжи до заздравување и негативните резултати на содржината на истражувањето на конјунктивална празнина за GC. Прогноза со навремено и енергични третман поволни. Третманот го спречува развојот на компликации во корнеата и со тоа да ја елиминира слепило или слабовидните лица. Во нашата земја, до 1917 година blennophthalmia беше причина за слепило кај околу 10% од случаите. Денес, благодарение на широката тековните превентивни мерки кај новороденчињата строг систем на оваа болест стана реткост.

Според сегашните закони (RF МЗ цел № 345 од 26.11.97) gonoblennorei профилакса кај новороденчето е задолжително. Веднаш по раѓањето на бебето очи е избришана со памук натопен со раствор за дезинфекција (furatsillin 1: 5000, rivanol 1: 5000), како и вграден во секое око една капка од 20% раствор на натриум sulfatsil. Закопување на лековитата супстанција се повтори по 2 - 3 минути.

Главно во спречување на неонатална gonoblennorei е повеќе темелно тестирање на бремени жени, навремена и активен третман.

Chlamydia конјуктивитис кај доенчиња. Како по правило, кламидијална конјунктивитис се јавува кај деца на мајки кои имаат кламидија генитални органи. Инфекција на детето најчесто се случува за време на породувањето. Веројатноста за пренос на кламидија инфекција од болно дете на мајката, според различни автори, 40-70%. Хламидијална фреквенција конјуктивитис достигнува 40% од неонатален конјунктивитис.

Хламидијална неонатален конјунктивитис може да биде еден или двострано. Тоа се случува најчесто во акутна - 14-тиот ден по раѓањето на детето, во ретки случаи - еден месец по раѓањето. Конјунктивитис е акутна, со изобилство на Мучо-гноен исцедок. Во долните очни капаци конјуктивата може да се формираат лесно пренослив филм. Предвремено родени бебиња кламидијална конјунктивитис може да започне уште во 4 дена по раѓањето.

Воспаление на конјунктивата може да се земе хроничен тек со промена на периоди на егзацербација и распаѓање, голем број на деца може да се развие хламидијална неуспехот на други органи (отитис медиа, пневмонија, итн), Можни интоксикација - главоболка, треска, итн

Главната улога во третманот на одредени антибиотици (пропишани таблети или инјекции и капки или масти).

Вирусна конјунктивитис. Оваа болест е често поврзувана со херпес симплекс вирусот. Најпогодени едно око е продолжен, слабите, придружени со осип на плускавци на очен капак кожата. Понекогаш аденовиралните инфекција се јавува во првите денови од животот, лекарот доделува соодветен третман.

лабораториска дијагноза

Дијагноза на конјунктивитис обично е јасна. Врз основа на клиничката слика, за да се утврди причината за овој процес е тешко, затоа, за било воспаление е пожелно да се земе брис од конјуктивата или да се направи гребење. Како резултат на материјалот може да биде веднаш дамка и испитува под микроскоп или да направите култура на хранлив медиум, испратен во лабораторија за проучување на микрофлора и чувствителност на антибиотици утврди. Добиените резултати им овозможи да се додели правилно лекување.

Исто така, за дијагностички користат различни методи за детекција на антитела на крв (Тие се произведени од страна на имунолошкиот систем кога е проголтан од патоген организам).

третман

Комбинирана терапија на неонатална бактериски конјуктивитис ги вклучува следните чекори:
отстранување на конјунктивална празнење од печката со плакнење со средство за дезинфекција решенија;
закопување анестетици (доколку синдром на рожницата компресија во еден век, фотофобија);
употреба на антибактериски лекови во форма на капки, масти.

Внушаване на лекови треба да се врши 7 - 8 пати на ден за 6 дена, а потоа 5 - 6 пати на ден (3-4 дена) и уште 2 - 3 пати на ден, додека не заврши лекување. масти за очи се применува на внатрешната површина на очни капаци 2 - 3 пати на ден, на спиење.

Каде да поминат третман - дома или во болница - во секој случај утврден од страна на лекар во зависност од формата на конјунктивитис, тежината на болеста, возраста на детето и слични компликации. За да го отстраните гноен потребни чести мачкање очи. За таа цел, користете furatsillina или раствор на калиум перманганат. Кога го миете очните капаци треба добро да се разреди и наводнување со гумен балон ( "круша"). Помеѓу мие во текот на капки на ден instilled во интервали од 2 - 3 часа за 7-10 дена. Во текот на ноќта наметне маст sulfanilamidnymi лекови или антибиотици.

превенција

s инфекција кај новороденчињата Тие се мајка и медицинскиот персонал. Пренос се врши во воздухот и контакт патеки. Пренос фактори се водечки воздух рацете на медицинскиот персонал, предмети новороденчето нега (пипета, памук топки, газа) и решенија кои се користат за лекување на очите секојдневно детето.

Спречување на гноен конјунктивитис вклучува сет на мерки треба да се врши во антенаталните клиники, одделенија мајчинство и педијатриски области. Меѓу овие мерки - навремено и систематско идентификување и лекување на урогенитални инфекции во beremennyh- лекување на гениталниот тракт антисептик sredstvami- спроведе превентивен третман на новородени очи.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! Бактериски конјунктивитис новороденчиња мора да се диференцира - разликува од други болести. Тие се:
Манифестации на реактивни иритација на очите, која може да се случи во одговор на секој траума, вклучувајќи го и закопување на лекови кои се користат за целите на спречување на конјунктивитис.
Оваа реакција може да се одржи од неколку часа до 2 ~ 3 дена и работи без лекување.
Конјунктивитис, dacryocystitis појави на позадина - воспаление на новороденчиња на назолакримални канал, кој се јавува главно се должи на опструкција на назолакримални канал. Најчестите опструкција предизвикани од присуството во назолакримални канал желатинозна приклучок или филм, кој обично се апсорбира пред раѓањето или во првите недели од живот.2.
Вродени ентропија очните капаци. Карактеристичните црти: двонасочен процес, кога се гледа без ектропија не е видлива цилијарното работ на очните капаци и трепките не се видливи, трепките се сврте кон окото, и често се тријат рожницата. Волвулус век е опасно, бидејќи маргина на цилијарното со трепките наштети на рожницата за време на движењето на очите за време на спиењето, таму е неговиот воспаление, чистење и заматување. Кога овие аномалии даде добри резултати пластична операција.

Во акутна конјунктивитис не може да се зацврсти и печат на очите, како завој создава поволни услови за бактерии, го зголемува ризикот од воспаление на рожницата.

Како да се закопаат капки и маст во неговите очи, да се постават

Дете или се на вашите раце, или стави, фиксна главата, прсти проширување пресече око, ширење на очните капаци, и празнина е формирана на долниот капак, натопи една или две капки раствор. Потоа нежно масажа на око преку очните капаци.

Маст за очи во цевки опремен со специјална тесен врат, што го прави лесно да се стави во аголот на окото од цевка тенка лента на маст. Самата маст се дистрибуира преку окото.

видови на конјунктивитис

Повикувајќи се на патоген кој предизвикува конјунктивитис, може да се идентификуваат групи обединета заедничка карактеристика карактеристики:

вирусна конјуктивитис
вируси Причината се толку заразени бебе може воздухот капки. Конјунктивитис се шири многу брзо, особено во групи деца. И дома, вирусна инфекција може да се болни целото семејство. Започнете акутна, често лошо, прво едно око, а потоа се приклучи на вториот. Се појавува лабава, водени празнење (око "проток", вели дека пациентите). Окото станува црвена, отекува, тоа боли. Детето има покачена температура, тоа е против позадината на хрема (настинка) настани.
Конјуктивитис во позадина на децата инфекции.
- Мали сипаници, конјунктивитис. вклучување око понекогаш е првиот знак на морбили на детето. Отпочнување на процесот се карактеризира со фотофобија, неможноста да се широко отворени очи, црвенило на конјунктивата. Понекогаш 2-3 дена од болеста на возраст од конјуктивата осип, која се уште не е на телото.
- Вариола конјунктивитис. Кога сипаници болеста кај детето може да влијае и на конјунктивата на окото. Се чини дека големите сипаници акни по обдукцијата кои остануваат лузни. За да се спречи гребење на око и појава на инфекција на детето потребно е да се строго ги следат како секундарна инфекција води до сериозни последици.

бактериски конјуктивитис
Кога се инјектира во окото на микроорганизми има бактериски конјунктивитис. Детето може да се инфицираат преку нечисти раце, играчки, предмети за домаќинството. Дури и малите раски, прашина, песок навлезе во конјунктивалното празнина, може да предизвика микроскопски на конјуктивата повреди. Во нив нешто и да добијат бактерии кои предизвикуваат болест.
Почетокот е како остар, во случај на повреди на очите, како и постепено, крвави очи може да биде еден или и двете, понекогаш вториот око станува вклучени во инфективен процес на неуспехот да се усогласат со правилата за хигиена. Чувството на "песок" во очите, оток, слатка жолто-зелена празнење, очните капаци залепени заедно во утринските часови и венеат на трепки жолтеникава корка на.
Често воспалителни болести на уво (отитис), носот (ринитис) и параназалните синуси (максиларниот синузитис, etmoidit) може да доведе до ширење на инфекцијата во окото. Малите деца кои имаат потешкотии со пуштањето на носната пасуси со акумулирање празнење, постои кастинг содржината носот во око преку канал назолакримални. Затоа, педијатри препорачуваат носната пасуси за ослободување на дете без "акции smorkatelnyh" и да бидат сигурни да се спроведе дневниот тоалет око болно дете за да се спречи ширењето на инфекцијата.

габични конјунктивитис
Габични конјунктивитис ретко развиваат други форми, често како компликација на габична инфекција на очните капаци и кожата околу очите, со недостаток на имунитет. Таа се карактеризира со тешки, вклучувајќи длабоки очи средини и тешко да се третираат.

алергиски конјуктивитис
Причината е ефектот на сите видови на алергени, се повеќе и повеќе околу нас и нашите деца. Од алергени вклучуваат куќна прашина и животински првут, чад од цигари, домаќинство хемикалии и лекови, храна, полен во пролет-лето период. На посебен тип на алергиска реакција се развива со заразни болести, алергии, кога телото реагира на пенетрација на инфективен агенс.
Болеста е билатерално и развива акутно или постепено, често се најде хронична, во тек за долго време и е тешко да се третираат. Главната манифестација е оток, чешање, печење. Едем често се протега на кожата на очните капаци.

Акутна дрога конјунктивитис развива во просек во рок од 6 часа по употребата на лекот, едем се манифестира со нагло зголемување на слузницата, чешање, гори. Со долготрајна употреба на лекови исто така може да се развие алергиски процес, но тоа има субакутен, често со развојот на мукозна сувост, чувство на "контаминација" на очите, чешање непостојана.
Кога пролетта алергиски конјуктивитис, т.н. пролет хрема, оставајќи ги на сонце, децата се жалат на фотофобија и солзење. Тоа е поврзано со зголемена чувствителност на УВ зраци.
Висока температура - конјунктивитис е поврзано со зголемена чувствителност на полен, се случува против позадината на други манифестации на сезонски алергии како затнат нос, кивање, кашлање, кој се уште е иста полен. Pollinozy имаат јасна "сезонски" и повторливост.

неонатален конјунктивитис
Исто така, ние мора да се обрне внимание на гонококна и кламидијална конјунктивитис, развој кај новороденчињата. Инфекцијата се јавува за време на минување низ раѓањето канал на мајки кои страдаат од гонореја и кламидија.

Blennophthalmia - билатерални болест, симптомите почнуваат 2-3 дена на животот во форма на тешка оток, крварење, често се вклучени подлабоко очи средина што води до тешка оневозможување на компликации.

Хламидијална коњуктивитис (paratrahoma) се развива во 5-12 дена од животот, се манифестира со акутен почеток, мукозните или гноен исцедок, често се случува на позадината на конгенитална пневмонија.
Во моментов, сите жени треба да се подложи на задолжително тестирање во антенаталните клиники и во идентификување на активна инфекција за лекување на болеста. Новородени деца трошат профилактички тоалет око користење на раствор на борна киселина и инсталирал 1% раствор на сребронитрат.
Таквите неонатален конјунктивитис како gonnoblennoreya и paratrahoma првиот лекуваат во болниците, а во потешки случаи, детето може да се пренесат на специјалист единица за понатамошно лекување.

Конјуктивитис кај децата - Третман

Конјунктивитис Третманот е главно локални: капки или посебни подготовки. За општо лекување ретко прибегнува, обично во случаи на рожницата во процесот, во изнемоштени деца, но, исто така, не секогаш. Антибиотици често се воздржи поради habituation да ги патоген, лезии на кожата, појава на алергии. Вкупниот третман е насочена кон борба против истовремена со вкупна истата болест.

Кога вирусна конјунктивитис општо лекување ако се доделени, во форма на антивирусни лекови.

Многу луѓе погрешно веруваат дека конјунктивитис - болест што ќе помине само од себе. Да, тоа се случува, особено во бактериска или вирусна конјунктивитис. Кога детето поминува грип или ОДС, му се обновува и, заедно со други инфекции и конјунктивитис исчезнува. Но, тоа не е вредно за ризик и третираат конјуктивитис кај вашето дете себе. Бидете сигурни да се консултираат со специјалист клиника, каде што лекарите може да се препише на правото на третманот во зависност од потеклото на болеста и придружните фактори на вашето дете.

Тоа се смета за повеќето ефикасна терапија со лекови и сеопфатна локалните, и назначен immunoukreplyayuschie лекови, мултивитамини, мачкање очи. Покрај тоа, предуслов за наплата е добра лична хигиена.

Третман на алергиски конјунктивитис долго, бара препишување на двете локални и општи активности. Изолирајте специфична терапија на алергиски конјуктивитис кој се состои од престанок на контакт со осомничени алерген и зголемена отпорност на тоа. Во недостаток на оваа терапија во времетраењето на проектот (месеци). Не-специфична терапија се врши кога е пронајден алерген. Тоа води разбира, ефектот е забележлив по 2 недели од почетокот на третманот. Често, дополнителни дијагностички методи и да се консултираат алерголог.

Поголема зачестеност на конјунктивитис, многу заразна бара нивно навремено препознавање, правилно препишани лекарства и да преземат мерки за да се спречи нивното ширење.

Веднаш по откривањето на симптомите на конјунктивитис на едното око во дете, родителите треба да се преземат чекори за да се обезбеди дека процесот не е вклучен на другото око, а не на другите членови на семејството се болни. Родителите не треба да се испрати на болните деца во детската колективно и навремено се консултира офталмолог.

Конјуктивитис кај новороденчето

За спречување на инфекција на раѓање, сите новороденчиња закопани во очите на антисептик решение, или капки кои содржат антибиотик, но неколку дена по раѓањето, некои бебиња може да започне гноен исцедок од око, кој се меша со нормален отворањето на овој век.

Овој феномен се нарекува неонатален конјунктивитис, и може да влијае само едно око, но почесто се продлабочуваат, и двете. Конјуктивитис кај новороденчиња не смее да биде премногу загрижени родители, тоа не е ништо повеќе од една блокада на носната лигавица или канал одлив на солзи, проследено со воспаление и производство на секреција.

Сепак, конјуктивитис кај доенчињата може да се повтори во текот на првите неколку месеци од животот, но тоа треба да исчезне со текот на времето. Со помош на офталмолог за третман на неонатален конјунктивитис одморалиште тоа е многу ретка.

Оваа инфекција на белите дробови, кој кај новороденчето може да се случи во секое време од денот се појавува кај постарите деца, главно, во утринските часови, кога бебето се буди. Доволно е да се нежно чистење секрети окото користење солен раствор и направи нежна масажа на долниот очен капак до коренот на носот. Во овој случај, ќе видите дека гној исчезнат во рок од неколку часа.

Ако, пак, очите да продолжат да се продлабочуваат по чистење и не одат по 12-24 часа, или се придружени со изобилен црвенило на очните капаци и треска, консултирајте се со педијатар или очен лекар.

Акутен гноен конјунктивитис

Таа не прави никаква смисла да се ископа пад во конјунктивалното празнина ако има гној или мукозните празнење. Тоа многу микроби кои без никакви капки, не се доволни за да се третираат. Затоа, по будењето и во текот на денот како што е потребно на конјуктивата празнина треба да се чистат. Понатаму, манган решение за перење може да се користи пијалак чај, камилица или само зовриена вода.
Таа не прави никаква смисла да го закопаат два или повеќе капки, бидејќи капацитетот на конјунктивалното ќесе - една капка. Остатокот оди за образ.
Кога прекумерна кинење, па дури и повеќе гноење медицина изми се одвои од конјунктивалното шуплина и буквално 20 минути подоцна и тоа не е таму. Ако капки instilled 6-8 пати на ден (како и обично совети лекари), тогаш постои избор на бактерии отпорни на хлорамфеникол, на конјунктивитис и станува хронична. Затоа, неопходно е да се капе на секој час, а ако имате трпение - а потоа на секои половина час. Не плашете се од предозирање, хлорамфеникол практично не се апсорбира од конјуктивална шуплина и има само локален ефект.
Кога спиеме, зад затворените клепки се термостат услови и "не е завршена" денот на бактерии почнат да се размножуваат. Тоа е причината зошто во хроничен конјунктивитис може да биде единствениот знак на лепење трепките во утринските часови. Се разбира, ние може да продолжи да се честите капнување на капки - тоа е многу ефективна мерка, но потоа пациентот и негувателот треба да спијат. Затоа, пред да одам да спијам за век и треба да се постават на тетрациклини маст, своите антибактериски акција ќе трае до утрото. Ако детето се стави во кревет, во попладневните часови, и еден ден пред спиење се постават маст. Пропише маст за будење, не ми се допаѓа: тоа ја замаглува видот, го прави лепливи очните капаци, создавајќи чувство на непријатност. Попладнето е подобро да ги закопа капки.

По 1-2 дена, кога феномен на конјунктивитис преставам, можете да одат на 6 оброци на ден и да бидат сигурни да се инсталира капки маст пред спиење. Однесувајте се потребни додека симптомите не исчезнат, а уште три дена - инаку еден преживеан бактерии почнат да се размножуваат, а ние се хроничен конјунктивитис со посебен антибиотик-отпорни бактерии.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акутниот бактериски конјуктивитис: третман, симптомитеАкутниот бактериски конјуктивитис: третман, симптомите
Болка во очите на можните причини за болка во очитеБолка во очите на можните причини за болка во очите
Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеАлергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Аденовирусен конјуктивитис, симптоми и третманАденовирусен конјуктивитис, симптоми и третман
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Воспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптомиВоспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптоми
Конјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманотКонјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманот
Вирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеВирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Конјуктивитис кај новороденчиња: причините, симптомите, лекување и превенција. Конјуктивитис кај децата кои се лекуваат