ma.gurushealth.ru

Методи на учење пливање за доенчиња во кадата. Методи на настава бебиња да пливаат

Пливање трошки од раѓањето, сега е модерен грижа за здравјето, но всушност тоа има долга историја. За прв пат да ги учат деца да се плива започна во 4 милениум пред нашата ера во Египет. Ова е направено со цел да се зајакне здравјето на идните војници. И во Русија, базени за деца, беа организирани пред околу 20 години. Сега одиме на пливање со децата може да биде во клиниките и во фитнес центри и во домот на кади.
Методи на учење пливање за доенчиња во кадата. Методи на настава бебиња да пливаат

Во последниве години станаа популарни различни методи на почетокот на развојот на децата, вклучително и дисеминација на стекнатите посебна техника за обука пливање за доенчиња во бањата. И не само во мода, но составен корист на едрење на различни системи на телото.

Главните предности на овие сесии е:

• зајакнување на мускулно-скелетни систем;
• развој на белите дробови и да се зајакне градите;
• развој на големи и фината моторика вештини на детето;
• подобрување на циркулацијата на крвта во ткива и органи;
• зајакнување на имунолошкиот систем преку ефективна ефект на калење.
Важен аргумент во корист на овој метод е присуството на вродени рефлекси пливање на детето, кои се чуваат во првите месеци од животот на бебето. Имајте на ум дека вродените рефлекси постепено да исчезнува. На пример, до околу еден месец од возраста е зачувана рефлекс здив држи кога удри вода на лицето, и до три месеци - автоматско рефлекси на одење и индексирање. Дека пливање помага да го овековечат овие рефлекси!

Кога е класа

Учење да се плива вашето бебе може да почне буквално од раѓањето, откако исцели папочната рана (околу 10-15-ти ден). Иако оптимално време за обука е да се постигне месеци возраст на вашето дете. По можност пред почетокот на часовите пливање консултирате со вашиот педијатар да се исклучи контраиндикации.

А прелиминарна брифинг

Значи, сте се одлучиле да ги обучуваат нивните бебе пливање! Сега треба да се одлучи во изборот на место за обука. Препорачувам ограничување приватни. Прво, јас не препорачувам "Излегувам" со бебиња на јавно место, и, второ, приватна бања е похигиенски место за овој вид на тренинг.

Пред полнење на вода бања, потребно е да се чисти и исплакнете со топла вода. На прв, јас препорачувам дополнителни посипува врела вода бања, и кога бебето ќе порасне, можете да направите без овој препарат.

температурата на водата не треба да надминува 36 C. Намалување на неговите двуседмичник половина степен до 32 C. Во процесот на учење да пливаат, да не се создаде ефект на "бања", која се одржи свеж воздух од околните соба. Температурата во собите во непосредна близина на бањата треба да биде толку ниско, како 20-24 C. Да не се дозволи голема температурна разлика!

Пракса пливање со бебињата мора да биде 3-4 пати неделно во интервали на задолжителен одмор. Пожелно е да се спроведе постапката во попладневните часови, додека околу шест во вечерните часови, како и подоцнежните сесии може да дејствува за да се спречи возбудлив и мирни спиење на бебето.

Должината на престојот во вода се определува индивидуално. Првично, класи не треба да биде долг (околу 10 минути). Подоцна остане во водата може да се зголеми ако процесот на детето е патување задоволство, со што и обука до 30-45 минути.

Пред тренинг препорачуваме да потрошите светлина милува масажа на теле за 5-7 минути.

Започнуваме пливање обука

Првиот месец од класи

Првично, обука се сведува на одржување на вашиот тренинг здив.

Што е најважно - да научат како да се одржи на бебето. Тоа е потребно за одржување на десната рака grudnichka долната вилица, без да се допира на вратот и левата рака да се стави на задниот дел од главата. Кога навигацијата на грбот на една страна треба главата да се одржува, од друга - на газ. По 1-2 недели, можете да учат на вашето бебе да се нурне, со ножот да црпи вода и наводнување на лицето на детето. Не заборавајте сите на неговите акции да ја придружува пријатен тон со коментари како на пример, "пливаат", "нурне", "одвратен" ...

Вториот месец на часови

Видео: Учење да се плива бебиња дома

По еден месец на обука може да се практикува нуркање со поддршка. За оваа "нуркање" е намалена за премачкување малку се соочуваат децата вода и светлина тоа брцнувајќи за 1 секунда во водата. Пред неколку недели се зголеми нурне од уште 1 секунда (вкупно време нурне треба да се зголеми за 3 секунди).

Третиот месец на часови

Тоа е месец на авто-плавателност! Ја совлада сите "навртки и завртки" на пливање, можете да се движите на најважната фаза на техники на почетокот на пловидба.

Ако вашето бебе е убеден под вода за околу 3 секунди, не вреска, не се плаши од вода, може да почнат да се прости од вашите раце, додека за нуркање. И до крајот на третиот месец по почетокот на часовите без брцнувајќи вашите раце, бебето може да пливаат под вода околу 20-30 см (должина на престој под вода не треба да надминува 4 минути).

по пливање

Ти го направи одлична работа, да имаат положено сет на вежби! Сега е неопходно да се исуши на телото добро, да се облекуваат во согласност со времето на годината. Ушите треба да се суши со памук фитил, што треба да се остави за пет минути. И да бидат сигурни да се јаде густа, 20-30 грама повеќе од вообичаеното!

Ако се прави со бебето надвор од куќата, а потоа излезе во текот на летото треба да биде не порано од 15-20 минути после тренинг, и во зима - не порано од половина час.

Ние се извлечат заклучоци

Врз основа на горенаведеното, начинот на пливање обука grudnichka да го совладате секој родител. И тоа не треба да се биде професионален инструктор. Во секој случај, од оваа техника ќе се извлече непобитен корист: зајакнување на мускулите, нервите, grudnichka имунолошкиот систем и да се сврти на процесот за капење не е во секојдневниот процес "жива" во детско бања, и убаво и корисно процес. И сте сами мама во бања, Ќе добие море од емоции, да видат колку малку сума плива!

Методи на настава бебиња да пливаат

Пливање трошки од раѓањето, сега е модерен грижа за здравјето, но всушност тоа има долга историја. За прв пат да ги учат деца да се плива започна во 4 милениум пред нашата ера во Египет. Ова е направено со цел да се зајакне здравјето на идните војници. И во Русија, базени за деца, беа организирани пред околу 20 години. Сега одиме на пливање со децата може да биде во клиниките и во фитнес центри и во домот на кади.

Повеќето деца сакаат да пливаат, бидејќи тоа е нивниот мајчин елемент. Малку го поминува во вода (или подобро, во амнионската течност), сите девет месеци, чека за неговото појавување во светот. И тоа е резултат на вродена рефлекс grudnichka - пливање вештини и рефлекс да го задржам здивот своите, додека за нуркање. Ако не се развие оваа корисна вештина, тоа е веќе три месеци бебето на речиси целосно ја загуби. Тоа е причината зошто лекарите препорачуваат да се започне часови по пливање, бидејќи на возраст од две недели трошки.

Започнете класи најдобрите во голема када со инструктор, и продолжи - во базен (3 месеци).
Часовите може да се направи дома. За таа цел, во прилог на многу пространа бања, ќе ви треба:

* А вода термометар;
* Песочен часовник (тие помагаат да се контролира на траењето на работниот однос и не се оддалечила од часовник - сите се фокусираат на децата);
* Potoplyaemye играчки (со нив нема да биде забавно само да пливаат - до крајот на обуката деца се веќе може да се нурне за играчка, па дури и тоа да се нагоре од дното);
* Југ со топла вода (така што детето не е замрзнат после капење). На првата класа, пожелно е да ги покани инструктори од поликлиника grudnichkovomu пливање од пред настава пливање бебе, родителите мора да научат методите на наставата и техника поддржува трансакции. Учење да пливаат доенчиња се состои од пет фази. Во секој случај не може да се скрши нивниот редослед и веднаш да донесе повеќе комплексни фаза!

Првата фаза

Најодговорни, таа одвои околу 30 часа.

Во ова време на бебето треба комплетно да престанеме да се плашиме од водата и да научат како да се валкаат безбедно во бањата. Температурата на водата во почетокот на пливање обука - 37 ° C. Тогаш тоа е можно да се постепено да се намали температурата на 0,5 ° C за да им даде повеќе класи и калење ефект. Така, температурата на водата во вашиот мини-базен или када до крајот на обука може да биде до 34 ° C. Првата лекција е подобро да се одложи, бебето не имаат време да се уморни и не се досадуваат во водата - 10 минути е доволно.

Првата лекција е најдобро да се прави во почетокот на денот, строго во исто време секој ден. Важно е да се даде на детето да се чувствуваат сигурни во своите способности. Да го направите ова, нежно да разговара со него за време на часот, а новата поддршка воведе постепено. Бебе часови по пливање започнува со најосновните поддршка. Детето е ангажиран во хоризонтална положба (на задната страна) во текот на вода останува само неговото лице. Во оваа позиција, со трошки-пливач врши следниве вежби.

"Војник". Мамо левата рака поддржува инструктор главата или трошки право - На врв опфаќа пониски торзото. Во оваа позиција, може да непречено извршување на бебето по бања и назад.

"Двојно заклучување". Дете лежи на стомак, дланка мајки се underbust трошки палците таа ги опфаќа дел од грбот и рамениците на младиот пливач, додека одржување на брадата. Во оваа позиција, бебето се врши во текот на бања, симулирање пливање на стомакот.

"Орлеанка". Малку лежи на стомак, а мама или инструкторот има левата рака на збирките, право - го поддржува стомак. Одмор на децата во првата фаза на обука во исправена положба - десната рака треба да се поддржи главата, лево - градите дебелина.

"Лажица". Оваа поддршка (комплицирани) е воведен на 15 лекција - мама дланката од десната рака поддржува само главата останува.

Видео: За младите родители. пливање доенчиња

Ако мајката е добро владее во овој метод на настава, тоа е можно да се донесе на бебето на клиника еднаш месечно, кога се пресметуваат нова задача.

реваншот

Се состои од 40-50 сесии и трае околу 2 месеци.

температурата на водата во втората фаза на тренинг е намалена до 33 ° C. Покрај тоа, детето е сега треба специјална опрема, која, патем, не е нужно се најде во продавници, и сосема може да се направи независно.

* "Боне сирена" - обичен лен капа со парчиња пена. Тоа им помага на детето да го држи телото во водата додека пливаат на грб.
* "Сирена Ѓердан" - обложени крпа лента пена која се стврднува околу вратот на детето додека пливаат во градите.
* "Појасот на Нептун." Погодно едноставни гумени топла вода шишето во капакот на ткаенина, која само треба да се зајакне на грбот на бебето.

Класи во бањата на почетокот на периодот составен од записи и лизгање. Кога ќе ја објавите на задната страна на позицијата на главата поддршка со една рака или само еден прст, во обид да го оставиме тоа за неколку секунди без поддршка.

Видео: Учење да се плива бебе

До крајот на вториот период, може да почне да движења во водата. Првиот - на вежбата "велосипед" (глава додека одржи на површината на водата "хаубата сирена" или суспензија под задниот дел на главата, која го задржува асистент), потоа "ползи" (наизменична нозете испружени), а потоа на "меч" (симултано флексија на колена со проследено со колена разредување, зацрвстувањето и со затворање на нозете).

Третата фаза

Се состои од 50 часови и е наменета за 2 месеци.

Во овој момент, детето е веќе поседувате во бања на задната страна. Ако тоа не оди, тоа го користи "капа сирена" или суспензија.

Видео: Лиза Zaitsev Пливање со бебиња до една година

Кога позицијата на градите може да се користи "Нептун појас" или малку поддршка на децата под брадата или стомакот. До крајот на третиот период, се препорачува да ги охрабри независна бебе пливање. Мајка држи трошки со неколку потези, а потоа и неколку го турка напред, така што тој самиот продолжи да плива, се повторува овие движења.

Четвртата фаза

Значи дека времето за престој на бебето во вода да достигне педесет минути, температурата на водата со што постепено се намалува до 30 ° C. Во овој период, подобрување на способноста на авто-плавателност на грбот, градите, нуркање во потрага по спушти до дното на играчка. Како дете оди на одмор на дното на бањата. Тој се учи да издишување на вода. За да го направите ова, прво покаже како да се удар на водата, и нудат да се повтори таква акција, а потоа, со цел поттикнување на имитација издишува во водата со нурне во устата и носот.

Петтата фаза

Таа се разликува од четвртиот само од фактот дека во оваа фаза на обука pipsqueak објавен во целост "независни пловидба", излегува од бањата во голем детски базен. Ако сите поддршка и жици се добро воспоставени во четвртата фаза, со транзицијата кон базенот нема да има тешкотии.

Кога бебето почнува да се научат да пливаат не е со три недели старост, а подоцна, на пример, од третиот месец од животот, обуката треба да бидат отстранети, со таа разлика што времетраењето на секоја фаза ќе биде помал.

Убаво и лесно

Лекции во базенот се отстранува со деца вишок тензија на мускулите (хипертоничност), развива респираторниот систем, подобрување на циркулацијата на крвта, метаболизмот и што е најважно - на нервниот систем.

Во вода, детето станува 7-8 пати полесно отколку во нормална средина, дека ќе му помогне да се ослободи од за време на траењето на прекумерна вкочанетост на зглобовите и мускулна напнатост карактеристика на бебиња, и да добијат дополнителни можности за движење.

По часови по пливање деца спијат подобро, се потивки, купување на добар апетит. Вршење на вежби во вода помага да се зголеми капацитет на белите дробови, подобрување на терапија со кислород во крвта.

Покрај тоа, пливање може да послужи како одличен начин на стврднување и, како последица на тоа, се намали инциденцата на настинки кај децата.

Во прилог на рекреативни функции, мора да носат пливање и забавни. Стори сé што е со цел да трошка согледува оваа активност како возбудлива игра во која - секогаш во главната улога. Со овој пристап, бебето ќе добие од максимална корист на пливање!

Ние ги учат да пливаат новороденче

Пливање предизвикуваат позитивни емоции мали деца (радост, смеа) дека со крајот на седницата да одат пливање сопирање реакција - здрав длабок сон.

Се покажа дека децата се раѓаат со одредени рефлекси, кои во отсуство на обука исчезнуваат во рок од 3-5 месеци. Ако бебето во првите денови од својот живот за вршење на посебни вежби во вода, таа брзо ќе почнат да пливаат на нивните сопствени, а тоа е, порано отколку да се оди.

Пливање предизвикуваат позитивни емоции мали деца (радост, смеа) дека со крајот на седницата да одат пливање сопирање реакција - здрав длабок сон. Од пливањето подобрува кардиоваскуларниот систем и респираторниот систем, го зајакнува мускуло-скелетниот систем, станува интензивен метаболизам, апетитот е добар резултат. Брзо зголемување на телесната тежина. Пливање има позитивен ефект на психомоторен развој. Таквите деца многу порано почнете сами да седат, да стојат, прошетка.

Возраста на која тоа е најдобро да се почне наставата бебе пливање - 2-3 недели, но може да биде порано. Со 3,5 месеци вродени рефлекси пливање почнуваат да бледнеат, така и за најдобри резултати, пожелно е да почнат да учат да пливаат до оваа возраст.

Она што родителите треба да знаете:

Добро запознаени со методологијата на пливање (видете ја статијата "Методи на учење пливање") и следете ги инструкциите точно методист-инструктор.
Пливање класи се одржуваат секој ден во чисто мијат во бањата кога детето е активно и завршува 15-20 минути пред јадење.
Па, ако за време на часот звучи весели музика.
Пред секоја постапка пливаат е пожелно да се направи масажа и вежби (видете ја статијата "Масажа и гимнастика новороденчиња").
Времетраењето на првата седница на 10-12 минути. Дневен едрење време се продолжува за 10-15 секунди. И на крајот, времетраењето на вработувањето се донесе до еден час.
температурата на водата во текот на првите седници на 36,5 степени. Тоа постепено се намалува и достигнува 28-30 степени до крајот на годината.
Се додека детето не се користи за постапките за вода, пливање Наставата се одвива во многу внимателно, бебето не се плаши ништо.
Во текот на првата лекција длабочината на водата треба да биде 40-45 см. Еден месец подоцна, бања е целосно исполнет.
За време на патувањето за бебето да се создаде удобност: различни шарени играчки, добро осветлување.
Деца, додека пливање може да се научи странски јазик.
По зимски пливачки можност во рок од 30-40 минути за да остане во собата и само тогаш се оди на прошетка.

Часови по пливање деца

Моќна алатка за зацврстување и физичко образование, вроден рефлекс базен детската клиника, обука родител за улогата на домашните инструктори пливање, потребните приспособувања, третман на бања и се користи кога навигацијата објекти, објавување на површината на водата на грбот и градите, првите елементи на нуркање

Учење да пливаат деца има долга историја. Уште во четири илјади години пред нашата ера во антички Египет за зајакнување на здравјето на идните војници бебиња научи да плива на раѓање. Во моментов, овој вид на зајакнување на здравјето на децата е широко распространета во сите континенти. Во нашата земја, базени, училишта за деца се организирани во пред околу дваесет години. Во текот на изградбата на нови и реконструкција на старите детски клиники во својот состав обезбедува базени за деца од сите возрасти, вклучувајќи новороденчиња. Во Белорусија, детски базени работат во голем број на детски поликлиники Минск, регионални центри и поголеми градови. Настава бебиња да пливаат тоа се базира на вродена способност да се плови се должи на нивната интраутериниот развој во течен медиум. Сепак, без одредување на пливање рефлекс на три - три и пол месеци угасне. Ако детето да почне да се научат да пливаат пред тогаш кога тој сè уште задржано способност да се лесно да плови на вода, рефлексно го одржат својот здив кога потопен во вода, тој брзо се населиле во вода и ќе се задржи на него, па дури и нуркаат. Ран детски базен промовира брзо нивното физичко и психомоторен развој, пониски својствени доенчиња првите месеци од животот зголемен тонус флексорните тетиви, која обезбедува забрза формирањето на бебето моторни вештини. Покрај тоа, кога навигацијата кожата на бебето се соочува со корисни масажа дејство на вода, а со тоа ја подобрува циркулацијата и го зајакнува нервниот систем. Пливање бебињата им овозможува на почетокот на користењето на водата калење ефект со прилагодување на температура. Вршење на вежби водата вклучува процесот на дишење на поголем волумен на белите дробови се зголемува нивниот витален капацитет, подобрување на крвта со кислород. Сето ова, заедно со калење ефект на водата е добра превенција на болести. И што е најважно - пливање во рана возраст придонесува за појавата на позитивни емоции. Овие деца имаат тенденција да се однесуваат мирно спијам добро, тие постојано весела расположение, што резултира обновување мотор, насмевка.

Најпогодни возраст да почнат да учат да пливаат - на третата или четвртата недела од животот. Pre-бебе треба да се покаже на област педијатар и се консултира со него за ова прашање. До почетокот на часовите по пливање бебе треба да бидат здрави. Во иднина, лекарот го гледа повеќе од вообичаено. Пливање запишување на сите деца на првите месеци од животот, сега функционира базени со детски клиники, за жал, се уште не може. Затоа, тие треба да ја играат улогата на ресурсни центри за едукација за родители овој тип на стврднување на децата.
Родителите се на почетокот настава бебиња да пливаат мора да совладате методи на настава работа и техника поддржува постови прво со кукла на маса без вода, а потоа во бањата, и само тогаш може да започне своите студии со бебето. Треба да бидат подготвени однапред за оваа вода термометар, Чајникот или стомна за состојбата на топла вода, песочен часовник, сапун, чаршафи, крпи, играчки, лебди и potoplyaemye.
Учење да пливаат доенчиња се состои од 5 периоди, од кои секоја има своја програма и времетраење. бебе постојано мора да помине сите од нив. И додека тој не поседува совршенството на траењето на програмата, не е возможно да се движи кон следниот. Најтешкиот првиот период. Тоа вклучува 25-30 сесии и има за цел да се развие стврднување на бебето и неговата способност без страв да се обвиткуваме со загреана вода. Дека детето се чувствува во помирни вода и посигурни на првите лекции со него во бањата е мајката. Ова му помага на детето да се сака како воден процес.
Првите неколку сесии на првичниот период е најдобро да се одржи во специјално опремена за оваа бања во базенот детската клиника, каде искусен методист учат родителите техники и поддржува основните движења во водата, и неговата сестра-физиотерапевт - прелиминарен сет на масажа и гимнастика. Потоа 2-4 недели на обука, може да продолжи во вашиот дом бања, проследено со ре-посетите базенот детската клиника, таму за да се провери дали методот се изведува наставата пливање бебе, со дадената задача на следниот период, и му помогна да учат под надзор на лекар. Ако мајката има добро познавање на техниката, доволно е да го носи детето на клиника еднаш месечно 1, кога соодветен датум за прием на нови работни места. Ако територијалниот детската клиника слив може да има, во консултација со педијатар област, за да започнете класи дома на свој бања.
Пред секоја класа aerate бања и мијат со топла вода бања со сапун четка. Да се ​​третира на ист начин и се користи за поука, играчки. На водата во бањата мора да биде апсолутно чиста. Часовите се одржуваат секој ден во исто време, еден час пред јадење или по истиот интервал од време после тоа е подобро во првата половина од денот. Спорт треба да се донесе на вашето дете на радост, задоволство. Со бебето цело време ќе треба да се зборува, насочување на своите постапки. Повеќе целосна вработеност, придружени со низок волумен распеана музика. Времетраењето на првата сесија 10-15 минути, а потоа секој ден треба да се зголеми за 10-15 секунди. Температурата на водата во текот на првите сесии -37 °. Тоа постепено се намалува до 0,5 °. Тоа е можно да се применуваат следниве класи коло во првата период: 5 лекции првиот времетраењето - од 11 до 15 минути на температура на водата од 37 °, по 4-16-18 минути на истата температура на водата од 10-12 -19-20 минути на часови температурата на водата 36,5 °, 13-15-ти - односно 21 - 22 минути на температура од 36 °, 16-19-ти - 35 минути на температура од 23-24 °, 20-22-ти -25-27 минути на температура од 34,5 °, 23-25-ти -28-30 минути на температура од 34 °.
Средно детето во вода се додека не се навикнува на тоа многу внимателно, обидувајќи се да не се исплашат. На водата во бањата во првиот месец на часови истури малку. Ако детето е немирно, класи се прекине и повторно ќе продолжи кога тој се смирува.
На првата 5-6 часови во домот на мајка седи во када со проширена нозе назад кон главата негов крај. Пред тоа, таа, се разбира, треба да се мијат со сапун во туш. Детето е потопен во вода во хоризонтална положба на грб, така што само лицето му беше над водата. врши некои основни вежби со него. Но, пред да ги започнете, мора да се запознаат со различните видови на поддршка бебето во вода.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Предвремено пензионирање е штетно за здравјето на мажитеПредвремено пензионирање е штетно за здравјето на мажите
Пливање во базен за деца. Базен за деца совети за СилаПливање во базен за деца. Базен за деца совети за Сила
Како да се зајакне имунитетот на децатаКако да се зајакне имунитетот на децата
Пливање бања за доенчиња. Пливање доенчиња.Пливање бања за доенчиња. Пливање доенчиња.
Ризици на брз физички развој на дететоРизици на брз физички развој на детето
Безбедност на децата на водаБезбедност на децата на вода
Главните видови на спа објекти и принципите на клиничка работа во нивГлавните видови на спа објекти и принципите на клиничка работа во нив
Рехабилитација и лекување во malvazinskogo клиника, Република ЧешкаРехабилитација и лекување во malvazinskogo клиника, Република Чешка
Украина општество за Здружението слепи. Вработување и обука на слепитеУкраина општество за Здружението слепи. Вработување и обука на слепите
Како да се научат да пливаат бебе? Многу родители се обидуваат да ги учат своите деца да пливаат…Како да се научат да пливаат бебе? Многу родители се обидуваат да ги учат своите деца да пливаат…
» » » Методи на учење пливање за доенчиња во кадата. Методи на настава бебиња да пливаат