ma.gurushealth.ru

Инфрацрвен термометар мерење на температурата безконтактен. Термометар избере најдобриот

Инфрацрвен термометар мерки температурата речиси моментално (2 до 7 секунди). Затоа може да се направи не секое дете да се задржи термометар под рака за неколку минути, инфрацрвена термометар е идеален за мерење на температура кај децата.
Инфрацрвен термометар - Мерење на noncontact температура. Термометар - Изберете најдобар

Инфрацрвен термометри се уво, фронтална и бесконтактен.

Инфрацрвен термометар уво користи слабата побарувачка, како што има некои недостатоци: Инфрацрвен уво термометар точни температура само во отсуство на воспаление на средното уво на пациентот. Исто така, ако детето мерење на температурата ќе плаче, термометар ќе се покаже, исто така, покачена телесна температура.
На секое мерење е потребно, да се користи за еднократна употреба обвивка која ги штити мембраната на сондата за уво. Тоа е, тоа е потребно да се уште повеќе да се трошат пари на еден збир замена "капи" и тоа е под претпоставка дека цената на уво инфрацрвен термометар е околу 1.000 рубли. многу ретки случаи на оштетување на тапанчето беа снимени.

Безконтактни фронтален инфрацрвен термометар ја мери температурата без да се допира телото на пациентот. Главната предност на метод за мерење не-контакт - комплетна хигиена. Ако термометар за контакт треба да се дезинфицираат пред секое мерење на температурата во различни луѓе, не-контакт термометар Тоа не треба било каков третман.

Термометар - Изберете најдобар

температурата на телото - е една од главните показатели за состојбата на неговото здравје. Девијација од нормата на човековите температура е директно поврзана со проблемите во неговото здравје. Можеби тоа не е таму веќе еден таков човек, кој не знае како и што е уште поважно од измерената температура.

Денес во аптеките, специјализирана медицинска опрема продавници, супермаркети и домашни апарати и електроника, претставува голем број на различни термометри (термометри) - жива, електронски и инфраред, контакт и бесконтактен, за еднократна употреба и заменливи млазници. Секој има свои предности и недостатоци.

Живин термометар.

Меркур termometrTraditsionny живин термометар за многу години нема да оди подалеку од нашиот дом. И покрај појавата на прецизност електронски термометри, многу се уште се потпираат само живин термометар. Живин термометар претставува стакло колба со капиларна кој содржи жива (2 грама).

Името на "максимум", го добил поради фактот дека жива по топлината останува во горната точка греење и не падне во фрижидер. За да се врати во првобитната положба, термометар треба само vstryahnesh.

предности:

Висока точност температура мерење (дозволена грешка на не повеќе од 0,1 степени).
Различни начини да се измери температурата (аксиларни, усно, ректално).
долг работен век (ако не се откажат од термометар и нежно се справи со неа, ќе се пробие на живин термометар во ништо). Таа не бара периодични замена на батерии.
Нема проблеми со вршење на дезинфекција (но не може да се вари).
Ниски трошоци за термометар (15-25 рубли).

недостатоци:

Многу кревка и несигурна домување дизајн го прави лесно да се скрши термометар, што неизбежно ќе доведе до контаминација на токсични жива и стаклени парчиња.
Континуирано мерење на температурата со време - околу 10 минути.
Рационализација форма го зголемува ризикот од "губење" на термометар со мерење на ректален.
Мали деца е пожелно да го користат орално.

Дигитални или електронски термометар.

Дигитална или termometrElektronny мерки електронски термометар телесна температура со помош на специјален вграден чувствителен сензор, и мерење на резултатите се прикажани во дигитална форма на екранот.

Електронски термометри имаат голем број на дополнителни функции во меморијата на последното мерење, звучни сигнали на времето на мерење и мерни резултати, заменливи совети за хигиенски употреба, водоотпорен домување итн

Сепак, за попрецизно мерење на температурата на телото, електронски термометри бараат повеќе интимна контакт на сензорот за мерење со површината на човечкото тело.

предности:

Прво на сите, употребата на безбедност: во живин термометар не е и не може да се подели.

Простата читање на мерењата на температурата.
Мерењето многу краток температура време, само 30-60 секунди. Но, во случај на мерење на температурата во пазувите, на време се зголемува за 1,5-3 минути.
Автоматски ќе се исклучи по одредено време.
Термометри со позадинско осветлување може да се користи дури и во темнината.
Речиси сите современи модели, постои меморија која ги зачувува историјата на последното мерење (од 1 до 25).
Постои заменливи мерна скала "Целзиусови-Farenteyt".

А широк спектар на модели на различни форми и бои. Постојат специјални мода за деца со светли бои или во форма на брадавиците со флексибилни совети помалку трауматично.

недостатоци:

Неопходно е да се точно да се придржуваат до упатствата во работењето на термометар и мерење на температурата.
При мерење на температурата во пазувите за да се добие најмногу точни резултати, мерење на температурата е значително подолго од тврди минимум. Во повеќето модели, постојат строги правила во наставата "По писокот на мерењето е завршено, се одржи на термометар уште има толку многу минути." Како резултат на тоа, мерење на температура е неопходна за да се посочи одделно, што не е многу поудобно.
Повеќето модели, особено евтин модел домаќинство, не може да се мијат и дезинфицираат. Оваа можност мора да се разјаснат веќе во купување, бара асистент на продажба или да ги прочитате упатствата за работа на термометар.

Бара периодични замена на батерии. Додека конвенционалните батеријата трае 2-5 години, во зависност од фреквенцијата на користење, обвинение што тие можат да завршат на повеќето неуместен момент. Затоа, пожелно е да секогаш имаат резервни сет на батерии.
Цената на електронски термометри се движи 150-1000 рубли. Сепак, оваа сума е далеку право просториите demercurisation во случај на скршени живин термометар.

инфрацрвен термометар

Инфрацрвен термометар инфрацрвена чекори termometrPrintsip: чувствителна мерење елемент отстранува податоците човечкото тело инфрацрвено зрачење и покажува на дигитален дисплеј, во вообичаената температура. Овој тип на термометар се појави неодамна, но веќе стекна својата популарност.

предности:

Ги има сите основни функции на електронски термометри (мерење на меморија, сигнализација, авто, итн.)
Многу брзо ја мери температурата (од 5-30 секунди).
Заменлив совети овозможи да се решат прашањата на хигиена и дезинфекција.
Безконтактна модел ни овозможува да се измери температурата дури и плаче бебиња и спиење пациенти.

недостатоци:

Во зависност од условите на мерење може да биде голема грешка во евтини модели и мерење точност може да го надмине 0,3-0,5 степени.
Мерење на температурата само во одредени делови од телото (челото, ушите, виски).
Кога воспаление на средното уво, уво модели даде неточни резултати.
Исто така, неточни мерења за да вреска и плаче бебе.
Се бара периодични калибрација.
Има случаи добивањето тапанчето повреди кога невнимателно ракување со термометар.
Високата цена (од 1 300 до 5 000 рубли).

Termopoloski

TermopoloskiTermopoloska - А чувствителни на топлина филм. Termopoloska преку постоечките кристали во тоа, под влијание на температурата на телото, е во состојба да ја менува бојата.

Termopoloski имаат голема грешка во мерењето. Ова се должи на фактот дека има толку многу фактори кои влијаат на мерење: осветлувањето, присуството на пот, совршен печат на површината на кожата, итн

Termopoloski постојат во различни верзии. Тие може да се подели на "треска" или "не треска". Тоа е, тие сигнал за тоа дали е потребно да се измери температурата на овој термометар, што ја покажува точната температура или не.

Потребата за termopoloskah може да се појави на патот, па оди на одмор или патување, ве молиме да бидат termopoloskami. Од termopoloski не заземаат секој простор и речиси и да нема тежина, проблемите со кои нема да бидат доставени, и доколку е потребно ќе дојде во рака.

Може термометарот покажува погрешна температура?

Може термометарот покажува погрешна temperaturuNesmotrya дека електронски термометри неодамна влезе во нашиот секојдневен живот, постои стереотип дека електронската лага, и жива термометри покаже моменталната температура. Но, всушност, не е во ред опрема и луѓе кои не знаат како да ги користат и да не се прочита упатството за употреба.

Се разбира, не може да се каже дека сите дигитални уреди имаат многу висок степен на точност. Често ставен на продажба лажни термометри познати производители, особено ако ги купите во аптека не е, како и во конвенционалните супермаркет на домашни апарати и електроника. Понекогаш уреди на кои можат да имаат лошо конфигуриран мерење сензори, уредот може да биде предмет на преоптоварување, шок или удар, или само да биде лоша.

За Вашиот мир на умот и доверба во точноста на термометарот, подобро е веднаш по купувањето да се споредат читања со уште еден термометар, или бараат помош од специјалист работилница.

Постојат заеднички начини да им помогне на секој крушка, дури и на повеќето точни, покажуваат погрешна температура:

Ако се измери температурата усно, пред мерење на температурата - топол чај пијат или јадат топол оброк, или обратно, да пијат ладна пијат и да јадат сладолед.

Кога мерење на температурата во пазувите - Земете студен туш или топла када.
Пред мерење на температурата, оставете испотени пазувите.
Држете го губат жива или дигитален термометар во пазувите.
Мерење на температурата на вреска бебе биберон термометар.
Место на чувствителен дел (мерење сензор) инструмент таму каде што не треба.
Мерење на ректалната температура без првиот празнење на ректумот.
Се фокусира на аудио сигнал на уредот, а не на фактот дека, според инструкциите што ќе се покаже точен резултат.
Мерење на температура од помалку од поставеното време.

Каде подобро да се купи термометар?

Жива термометри обично се продава во аптеките. Електронски термометри, исто така, се продаваат во аптеките, но тоа е подобро да се купи електронски термометри во специјализирани продавници медицинска опрема, особено сложени модели. Овој специјалитет продавница трговците на мало ќе биде во можност да ви даде стручни совети за различните модели на термометри и објасни правилата на нивната примена. Во аптека ќе ви го продаде за квалитет термометар, но детални инструкции ќе добиете не може.

Не се купи термометар во супермаркетите на домашни апарати и електроника. Модели на електронски термометри, кои се продаваат во аптеки соодветно се сертифицирани и да се обезбеди точно мерење на температурата. Оние термометри модели кои се продаваат во супермаркетите, не гарантира за точноста на мерењето.

Вреди да се запамети дека термометри се од истата група на стоки, кои не се враќа. Се разбира, доколку инструментот е неисправен или погрешни, ќе го замени, поправка или враќање на пари, но само по соодветна испитување. Но, ако не ви се допаѓа моделот термометар или неговата функционалност, таа не треба ништо да се направи ќе биде невозможно. Затоа, мора да ги добиете сите потребни и корисни информации пред да ја купите електронски термометар треба да одлучи - дали ви одговара на овој модел термометар или не.

Услови за мерење на температурата на телото со електронски термометар

За прецизно мерење на температурата на телото е да се обезбеди на Сит се вклопуваат максимум сензор за мерење на површината на кожата за подобар пренос на топлина. Препорачуваме да се измери температурата во устата или ректумот на (мерење на температурата во ректумот, одговараат на повеќето актуелни).

Ако се измери температурата во пазувите, термометар треба да биде поставена вертикално, односно оската на тело, отколку нормално, како и обично. Или следете ги следните алгоритам за мерење на температурата:

Пред мерење на температурата треба да се избриша сува пазувите.
Кренете рака
Место термометар вертикално пазувата
Полека намалување на рака, без да се далеку од сензорот за кожа - излез термометар во нормална позиција.
Ставете ја раката на телото, или лежат на вашата страна.

За попрецизно мерење е потребно да се задржи термометар под мишка подолго време отколку што е напишано во упатството. Не обрнувајте внимание ако звукот дојде во прв план.

Како можам да го замени на батеријата во електронски термометар?

Обично електронски дизајн термометар обезбедува лесен начин да ја замените батеријата. Типично, капакот на батеријата ќе се затвори малку, која е во прилог на бравата со завртка или мали. Доколку е потребно, на батеријата во електронски термометар може да се замени во секое час работилница или сервисен центар за поправка на апарати за домаќинство.

Зошто ни се потребни електронски термометар, ако веќе имаш живин термометар?

Главната предност на електронски термометри во споредба со традиционалните живин термометар е отсуството на жива. Ако се скрши живин термометар со жива загадуваат околниот простор, и може да влезе во телото и да предизвика сериозни труење, како жива е високо токсичен отров.

Како дома да се провери точноста на мерењето електронски термометри?

Проверете дома читање електронски термометар е многу едноставна. Неопходно е да се спореди со резултатите на електронски термометар со читања на живин термометар, мерење на температурата во одредена средина.

Става во чаша со топла вода. Ставете ги во чаша жива и електронски термометар, така што на мерење елемент и електронски термометар жива крушка термометар жива беа на исто ниво.

Почекајте 10 минути.

По читањето на термометар со жива веќе нема да се промени, да ги споредиме читања термометар. Ако мед термометри читање разликата е помала од 0,1 степени, електронски термометар неисправни.

Како може да се објасни на недооценено читање електронски термометар?

Недооценено читање на електронски термометар поврзани со лабава одговара на мерните елемент на кожата. Затоа, за прецизно мерење на температурата на телото е да се обезбеди интимен контакт помеѓу кожата и мерење елемент на термометар. Кога термометар е да се задржи во тесна врска е потребно во текот на целото време мерење на температурата.

Како да се измери температурата

Во повеќето случаи, температурата измерена во пазувите или препоните браздата на. Нормална температура мери со тоа, што е за 36,6 степени.
Пред termomemetriey мишка, со изобилство на пот, избришани сува со чиста крпа, и да ги испита дали тоа црвенило. TK, овие фактори можат да влијаат на точноста на мерењето.
Температурата се мери со уста (орално) погоре и може да биде до 37,1 степени.
Ректална температура - е температурата измерена во ректумот. Нормалната стапка на 37,4 степени. Со цел да се измери ректалната температура е најдобро да се користи специјален термометар. На врвот на термометарот мора подмачкани бебе масло или вазелин и нежно вметнува во ректумот на 1.5 -. 2 cm детето подобро да се стави на стомакот.
Тоа е важно да се земе во предвид дека едно лице вообичаено се флуктуации во температурата на телото во текот на денот, во утринските часови е минимална, и пораст на вечерта.

високи температури

Тоа секогаш е најдобро да се имаат дома потребно антипиретик лекови, соодветни возраста на детето. Пред да го користите да ги прочитате инструкциите внимателно, најчесто овие лекови се земаат строго измерени.

Постојат два вида на треска. Топло (црвено), треска, кој се карактеризира со црвенило на кожата, детето е непостојана, раце и нозе топло. Во овој вид на треска и користени техники физички ладење: детето треба да му се одземе, сунѓер избрише навлажнета со вода температура од околу 32 степени. На чело може да се стави на студ, ако користите мраз пакет, бидете сигурни да се стави само на растојание од 10 см. Од главата на бебето, можете исто така да се направи ладни во местото на премин на големите крвни садови (во вратот, препоните браздата на). Не треба да се брише малите деца вотка. Алкохолот во мали децата брзо се апсорбира, што може да предизвика труење и влошување. Потребни дете пијалок нудат подобри вода или кисели плодови пијалаци солени, билни чаеви (роза, камилица, малини). Често се ре-измери температурата на телото за контрола на државата, доколку температурата не се намалува, даваат антипиретици.

Бела (студени) треска. Карактеристично за бледото кожата, ладни раце и нозе, летаргија. Овие симптоми се предизвикани од спазам на малите крвни садови и периферни циркулаторни нарушувања. потребата на детето за да се скрие, да пијат многу топло, и покрај антипиретици, антихистаминици (подобро suprastin) и antispasmodic (Не-бањата, папаверин). Ако вашето дете не е добивање на подобро, ќе се нарушува неговата состојба, повикајте брза помош или да ги prokonsultiruytest по телефон.

Високата температура кај детето

Кога треба веднаш повикајте брза помош, а кога тоа е можно да се справат со температура од "дома лекови" дали да им даде антипиретик или да му даде време на телото да се бори против инфекција - секој родител некогаш сте се прашувам овие прашања ..?

Прво и основно - ако температурата помина во раст кај децата помлади од 3 месеци, без одлагање, уште една минута, јавете се кај вашиот лекар. Perebdet подобро! Слично на тоа, треба да правам ако детето го одбележа болести на срцето и белите дробови или метаболички болести.

Треска кај новороденчињата
Лекарите се сериозни во врска со температура над 37,2 степени. Во овој случај, првиот месец од животот на детето вообичаено се смета за нормална температура на 37,5. Терморегулација бебето се уште се развива, така што има влијание вклучувајќи собна температура, материјалот и износот на предмети за облека за него, на испиената количина алкохол дневно на течност. Значи за да се започне, отстранете јакна на детето и по некое време повторно pomerte температура.

Често челото на детето останува кул, а остатокот од телото е буквално "гори". Во овој случај, важно е да се процени на температурата на нозете и рачки на бебето. Ако тие се топли, а потоа како антипиретик може да се користи кул rubdown: раце, нозе, прегратки. Лекови треба да се користи кога температурата ќе се зголеми повеќе од 38,5 степени. Тоа е во овој температура убива повеќето бактерии и вируси. Светската здравствена организација не препорачува да се намали температурата до 39 степени.

Кога обратна ситуација: челото - топла и екстремитетите - ладно (дека злоупотребата sidetelstvuet krovobrascheniya), треба да се даде антипиретик и консултирајте се со доктор. Најбезбедно за деца е антипиретик сируп. Плаќаат поголемо внимание на доза! Не водени од карактеристиките на возраст, пресметува дозата врз основа на тежината - 0-15 антипиретик милиграм на 1 кг телесна тежина.

прва помош комплет grudnichka
Во потрага за лекови често ја напушти вредни минути. Детето плачеше, каприциозен, барајќи за пенкала и расте болно бара куп на различни лекови бебе. Едноставни совети - да се направи за одделни бебе комплет за прва помош. Треба да се чува подалеку од дофат на локацијата на детето (на врвот полица или заклучени во фиока). Тоа треба да биде се што ви треба: водород пероксид - за лекување на рани, стерилен памук стапчиња и дискови, стерилна газа, Зеленка, клизма №1, чај од анасон или копар - да се ублажат испарување, термометар, аспиратор за отстранување на слуз или носна, медицина од обична настинка, и конечно zharoponizhayushee.
Како што стареат имаат прва помош комплет да се надополнуваат лекови. Тоа ќе антибиотици, и сирупи или кашлица таблетки и така натаму.

Народни лекови со зголемување на температурата кај децата
Мед, малина, лимон чај - познат уште од детството антипиретици. Од која возраст тие може да даде трошки? ..
Педијатри Препорачуваме да не даваат пијалаци за деца под една година. Новиот производ, па дури и на слабеење на телото, може да предизвика негативни реакции. На пример, алергии, проблеми со дигестивниот тракт.
Меѓутоа, со 8-11 месеци, кога исхраната на детето ќе kompotik сокови и може да се користи инфузии и лековити чаеви. Особено:
1.Napitok од колковите.
5 чл. l. сушени колковите става литар вода, донесе до вриење и се вари за 5-10 минути. Завиткани, оставете го на топло место за 8 часа. Се обидуваат и да пијат една чаша на секои 2-3 часа во текот на денот. Евентуално, може да додадете мед, џем.
2.Malinovy ​​инфузија
Тоа може да се користи како исушени плодови и малина лисја. 1 лажица масло. l. бобинки се прелива со чаша врела вода за 20 минути, вирус и пијат топла 2-3 пати на ден.
Опција 2 - подготвување на пијалок базира на мешавина на малина овошје и вар цветови (50:50). Оваа алатка не е само антипиретик, но, исто така, со мизерна плата.
3.Sladky мед.
Овој пијалок ќе поднесе жалба слатко и мали гурмани. 1 лажица масло. l. мед, 1 лажица масло. l. шипки, 1 лажица масло. l. малини и, на пример, 1 лажица масло. l. рибизли истурете 100 ml врела вода за 10-15 минути. и пие 3 пати на ден (пред јадење).

Прием наука лекови
Антипиретик аналгетици се земе само по оброците, бидејќи тие ја иритираат стомакот.
Вие не треба да им даде на вашиот ибупрофен пијалок дете (и неговите аналози) црна рибизла сок или грозје - тоа ќе се забави апсорпција.
Аспиринот е неспојлива со и кондиторските производи кои содржат конзерванси. Тоа не е неопходно да се и домати, јајца и сирење џем.
Антибиотиците во секој случај не треба да се раствори или да пијат сок од портокал, сок и млеко. Конечно, аскорбинска киселина (витамин Ц) го подобрува ефектот на витамин Е (токоферол) и витамин А (бета-каротин). Затоа, при земањето на витамин Ц не е препорачливо да се потпреме на зеленчук и овошје, портокалова и црвена боја.

други симптоми
Грип и САРС, неспорно, најчестата болест во периодот на зима-пролет. Сепак, не само што се случи со зголемување на температурата. Важно е да се забележи на симптомите на други болести. Тешка главоболка може да укажуваат на менингитис. На вториот и третиот ден на осипот може да се појави кај децата. Важно е да се дијагностицира правилно осип пред вас, уртикарија (алергии на храна или лекови) или конвенционален potnichka. Јавете се на лекар, да не се меша!
Повраќање и дијареа укажуваат на т.н. стомачен грип. Да се ​​внимава на столче на детето, со цел да се избегне дехидрација. Со честите столче и повраќање е подобро да се консултираат со лекар.

Температурата помина ...
Температура стивнаа, детето се врати во нормален живот. Често, сепак, по температурата на бебето се појави носна и болки во грлото. И ако на средства да се справи со течење на носот се јасни, а потоа како да се надминат болки во грлото не е јасно, бидејќи детето не е во можност да го исплакнете. Можете да ги ограничи спрејови и "слатки" од болки во грлото. И може да се сети вдишување на пареа.
Најлесен начин: се прелива пијалак чајник 1-2 лажици. l. наплата (види. Рецептот подолу) чаша врела вода за 2-3 минути и прашајте го детето, преземање на бескорисно во вашата уста, дишат устата.
Медицински такси може да се купат во аптека. Тие мора да ги содржи мајка и маќеа лисја, хлебните, барски рузмарин, едноподруго, камилица, лаванда. Во било која комбинација и пропорции.
Има мал ефект анестезија и мед и морков пире (во сооднос 1: 2). Замолете го вашето дете да го одржи пред голтањето во устата за неколку минути.

Имунитетот на детето расте и постепено се засилува, се приближува возрасни стандарди само за 7-8 години. Особено загрижувачки педијатри сметаат дека на возраст од 2-5 години. Во тоа време, децата се често болни, развој на имунитетот на одредени болести. Тоа не е потребно во овој момент да се вклучат во имуномодулаторни лекови. Дајте му на бебето да се вклучите во! Како превенција е најдобро да се користи популарен и докажани алатки со векови.

За лекови:

Аспиринот е забрането за деца под 16 години, можеби, може да доведе до сериозни оштетувања на мозокот и црниот дроб.

Аналгин и не треба да се користи.

На главната препорачливо средства за намалување на температурата се ацетаминофен и ибупрофен. Тие се признати како повеќето безбеден и ефикасен.

Ибупрофен може да произведе изговара намалување на температурата кога ќе падне под 36 степени.

Ако детето претходно имале напади на висока температура, за да се намали тоа треба да се користи кога бројките за околу 37,5 степени.

Ефектот на антипиретик агенти во форма на супозитории обично подолго од онаа на лекови во форма на суспензии, таблети и така натаму. Д.

Антипиретици дејствува како сируп по околу 20 мин., А во форма на супозитории во 30-40 мин.

Употребата на свеќи за мали деца, уште подобро т. Да. На децата на топлина често повраќање.

На температурата се намалува кога се користи антипиретик 1-2 степени (оние 39-38 или 38-37). Ова е обично доволно за да се ублажат состојбата на детето, не се обиде да ја намалам врати во нормала броеви. Се фокусира на фактот дека температурата не надминува 38,5 степени. Заедно со лекови, се користи физичка методи на ладење.

Ако антипиретик препарат кој содржи боја, вкус и други такви додаток (сирупи), алергиска реакција може да се случи во дете. Затоа, за деца со алергии е подобро да се користи форма на таблета.

Ако осип, спотови, напорно дишење, и други вознемирувачки вас никакви симптоми, веднаш јавете се кај вашиот лекар.

Консултирајте се со доктор во секое температура, која трае повеќе од еден ден.

Медицинската инфрацрвен термометар за мерење на температурата во уво

140 UAH.

Електронски термометар за мерење на температурата на телото преку ушниот канал. Главната предност на овој мерни технологии во тоа што мерењето трае 1-2 секунди. Тоа е, вие не ќе мора да се соблечам и да не се наруши инфрацрвен термометар уво на детето ќе се измери температурата е речиси "летаат" .
Употреба:

Повлекувањето на надворешното уво, внимателно вметнете врвот на сензорот во ушниот канал, притиснете го копчето за скенирање, да го ослободи. Кога ќе го слушнете звучен сигнал, мерењето е завршено. Потоа отстранете термометар од увото. На екранот ќе се прикаже мери температурата.
За повторно мерење, притиснете го копчето за скенирање и да чекаат додека не се појави на екранот на симболот на уво, а потоа повторете го чекор 1.
Оневозможување: термометарот се исклучува автоматски по една минута, ако не се изврши било каква акција.

Забелешка: Во периодот од секое мерење мора да биде најмалку 12 секунди, во спротивно нема да видите какви било промени на LCD екранот.

спецификација:

Должина: 11 x 3.5 x 3.5 cm.
Нето тежина: 35g.
Модел: ЕТ-100B.
Точност: ± 0,2 C.
Мерен опсег: 34,0 C ~ 44,0 C.
Батерии: CR2032H 1 (вклучени).
Водоотпорно куќиште.
Примена: мерење на човечкото тело температура преку ушниот канал (погодна за деца и возрасни).
функција меморија за последните 10 резултати.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мерење на температурата на телото на новороденчетоМерење на температурата на телото на новороденчето
Мерење на ректалната температураМерење на ректалната температура
Ако детето има на телесната температураАко детето има на телесната температура
Температура панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, нискиТемпература панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, ниски
Попречни водилки е најмалиот бесконтактен термометарПопречни водилки е најмалиот бесконтактен термометар
Физиолошки метод на контрацепцијаФизиолошки метод на контрацепција
Акушерство и ginekologiya-Акушерство и ginekologiya-
Дијагноза на температурата на телотоДијагноза на температурата на телото
Научниците измислиле уред кој Ви овозможува да се допре на времетоНаучниците измислиле уред кој Ви овозможува да се допре на времето
Smart термометар тимпаниSmart термометар тимпани
» » » Инфрацрвен термометар мерење на температурата безконтактен. Термометар избере најдобриот