ma.gurushealth.ru

Како да се мијат правилно termokombinezon. Избриши kombenizony деца. Грижа пророчки на ткаенина мембрана

Многу мајки купување termokombinezon започне да се погоди на симболи кои се на етикетата, наместо на потсетник. Некои од нив се лесно да се дешифрира - како што се миење температура пеглање. А остатокот значи? По сите симболи на етикети - тоа се покаже како правилно да се грижи за таква облека.
Како да се мијат правилно termokombinezon. Избриши kombenizony деца. Грижа пророчки на ткаенина мембрана

Ајде да видиме како да се правилно миење termokombinezon!

Клучните препораки до сите termokombinezonam:
- набљудуваат температурата на перење, означени (обично не повисока од 40 °)
- Не впие (во боја може да фрли)
- Избегне предозирање на детергенти
- не го користат алатки таму каде што е белило (скоро сите прав) и исплакнете
- во согласност со упатствата за сушење и пеглање
- не се исуши на радијатор или печка
- оставете го производот да се исуши на сопствените

Како да се мијат на termokombinezon мембрана?
Ако термички валкани во некои места - тоа е најдобро да се одржи на овие избледени обичен сунѓер под млаз вода.
Ако светлото не е дел од zastiryvayutsya тужбата, обидете се со додавање на loofah средства - Collonil, Domal.
Ако многу нечистотија и zastiryvanie не се реши проблемот, се претвори во костум внатре кон надвор (претходно се зацврсти на патент) и се мијат во машина без центрифугирање (подобро деликатни циклус), на температура не повисока од 40 °.
(Zastiryvanie но пред тоа не боли).

За време на миењето, користат специјални средства само за мембрана ткиво (информации подолу).
Не користете хлор кои содржат агенси.
Сите не-специјализирани детергент - на ваш сопствен ризик.
Ако ние ги користиме на конвенционалните прав изберат без белилото (на етикетата што е напишано, на пример: Плима Апсолутна за обоени алишта - не содржи белило!)
Имајте на ум дека за белење во прав расипат многу мембрана и плакнења и сапун целосно пречка порите.
материјал ќе престане "работа".
Не исплакнете и не присилува!
Исто така, овој костим не може да се сушат на радијатор или други уреди за греење (патем однапред за учител во градинка)

Општи препораки за заштита Lenne (Lenne) / Кери (Кери):
- пред перење затворите патентите и Velcro
- набљудуваат температурата на перење наведено на етикетата
- Не впие (во боја може да фрли)
- Избегне предозирање на детергенти
- плакнења не ги користат
- во согласност со упатствата за сушење и пеглање
- не се исуши на радијатор или печка
- оставете го производот да се исуши на сопствените

Препораки за други комбинезон нега
Грижа за вода отвратителен ткаенина
Облека направена од вода отвратителен ткаенини бара заштита, како и од мембрана. Измијте го desirably како што е малку што е можно, бидејќи при миење на тоа ја губи својата водоотпорен својства.
За да ја вратите водоодбојност својства на облека за посебни импрегнација во форма на течности и аеросоли.
Покрај тоа, за различни видови на материјали, постојат голем број на специјални алати.
Сепак, пред да го користите било кој од нив, објектот треба да се мијат или чиста (Соединение нечистотијата може целосно да го уништи слој).
Облеката е подобро да не се мозочен удар. Во екстремни случаи само од страна на поставата топла железо.

Производи за нега на синтетички изолација
Препораки од ТМ Кико / Donilo:
- пере на 30 ° C, со користење на само мека прав што содржи не белење компоненти.
- не впие или белило.
- Производот може да се пере рачно, како и во сите видови на машини за перење, но во овој случај, користете го режимот деликатна режим миење или на штедење енергија.
- пеглање на ниска топлина, не повеќе од 110 ° C, без пареа од поставата ткиво.
- производот може да се сушат во машина за сушење барабан при ниски температури.

Производи за нега на sintepon
Производи може да се пере рачно или во машина за перење во деликатна перење разбира, на температура од 30 степени. Исушете овие ставки брзо.
Доколку е потребно, тие може да се пеглаат лесно жешко железо.

Што прават икони на етикетите на облека?

миење

Што прават икони на етикети облекаНе мие
Што прават икони на етикети облекаТоа може да се перат во машина за перење
Што прават икони на етикети облекаРачно перење само
Што прават икони на етикети облекаШто прават икони на етикети облекаМиење на температура не повисока од 30 ° C
Што прават икони на етикети облекаШто прават икони на етикети облекаМиење на температура не повисока од 40 ° C
Што прават икони на етикети облекаШто прават икони на етикети облекаМиење на температура не повисока од 60 ° C
Што прават икони на етикети облекаТоа може да се перат со врела

екстракција

Што прават икони на етикети облекаНе присилува во центрифуга
Што прават икони на етикети облекаМожете да ги присилува центрифуга
Што прават икони на етикети облекаСо притискање на центрифуга на ниска температура
Што прават икони на етикети облекаСо притискање на центрифуга на средна температура
Што прават икони на етикети облекаПритискање на центрифуга на високи температури

сушење

Што прават икони на етикети облекаНе разбирам сува
Што прават икони на етикети облекаможе да се сушат
Што прават икони на етикети облекаСушење вертикално суспендиран sosotoyanii
Што прават икони на етикети облекаСува на хоризонтална површина
Што прават икони на етикети облекаСушење не е стегајќи
Што прават икони на етикети облекаСува во сенка

Даска

Што прават икони на етикети облекаНе ги испегла
Што прават икони на етикети облекане на пареа
Што прават икони на етикети облекаможе да се пеглаат
Што прават икони на етикети облекаЖелезо на ниска температура (110 ° C)
Што прават икони на етикети облекаЖелезо на средна температура (150 ° C)
Што прават икони на етикети облекаЖелезо на висока температура (200 ° C)

Кајгана

Што прават икони на етикети облекаНе белилото
Што прават икони на етикети облекаможете да ги избелите
Што прават икони на етикети облекаБез хлор белилото
Што прават икони на етикети облекаМоже да се избелени со хлор

Видео: Пролет jumpsuit со мембрани Осврнувајќи се избере? моето искуство

хемиско чистење

Што прават икони на етикети облекаНе се исуши чисти
Што прават икони на етикети облекаМоже да биде подложен на хемиско чистење
Што прават икони на етикети облекаБило растворувач може да се користи
Што прават икони на етикети облекаСекое растворувачи може да се користи, освен за трихлоретилен
Што прават икони на етикети облекаРастворувач може да се користи со содржина на масло

Избриши деца kombenizony

Вашето дете има излезе со прошетка. Тој имаше одлично време, ползејќи на колена во песокот, пливаат во базени на чамци и игра Скок со мало куче на соседот. А ти, гледајќи бебе ританки, бидете сигурни дека на перење е неизбежна. И побара од вас да се запрашате на прашањето: "Дали е можно да се избрише?". Температура, типот на миење и чистење ќе зависи од материјалот и грејач, од кои се произведува облека.

ќе треба

- четка или сунѓер;
- детергент во прав (посебен детергент);
- машина за перење, слив.

настава

1 Увид ританки. Барате етикета со симболот. Тоа обично се сместени во една страна цвест на внатрешниот производ. Ова крпа лента мора да укажуваат на материјали од кои го направија прерамки и беџови на грижата за работа. Ако видите прецртана слив на вода, а потоа измијте на производот не се препорачува и треба да се оди на хемиско чистење.

2 Ако легендата има икона за перење, да бидат подготвени за да одговараат на постапката. Внимателно ја испита сите џебови, па дури и на најмалите. Децата често се оставени во џебовите на ракавици, камења и други накит улица. Нежно отстранување на џеб, со сува мека четка за чистење на прашина, песок купот. Нежно избришете го со влажна крпа со надворешниот ткаенина тврдокорните нечистотии. Затворете ги сите патенти за да одговараат. Откопчавам белезници, крзно podstezhki и декорации ако тие се на копчињата или лепенка.

3Detskie комбинезони, за кои е дозволено рака мие, лесно може да се перат во машина за деликатни циклус. не е потребно впива пред миење на производот. Водата треба да биде на 30 степени целзиусови. Не вреди да се ризикува и jumpsuit миење на повисоки температури, бидејќи може да фрли или се смалуваат на поддршка материјал. Понекогаш на ткаенина после миење тоа е уште дамки од лошо плакнење прав. За да се избегне ова, се на прав е помалку од вообичаената норма. Не експериментирате со омекнувач.

4 Ако греалка во комбинезони е долу, се стави на топката во 2-3 тапан машина за пинг-понг. Ова го спречува лепење надолу во една грутка. Кога стегајќи се изложуваат на минимален број на вртежи. Ако моделот на машина не обезбеди оваа операција, тоа е подобро да одговараат на стискаш раце.

5 Леј coverall за сушење на рамна површина на памучна. Тресат неколку пати и се исправи на производот на изолација рамномерно распоредени.

Грижа пророчки на ткаенина мембрана

Облека на мембрана ткиво (Reymatek-Reimatec, Reima Kezhual-Reima Обичните) не е погодна за конвенционалните детергенти миење. Нормални прав сабо на саќе структура на мембраната, што доведува до губење на своите специфични особини. На мембрана во овој случај престанува да "дише" - својствата на воздухот пропустливост е намалена. Истото се случува кога ќе го користите клима уреди и средства за белење.

Детергенти кои вклучуваат хлор и неговите деривати имаат обратен ефект на ефектот на запушување на порите на ткаенина мембрана. хлор молекули врши на мембрана перфорирање операција, со што почнува да се подобри "дишат", но, како последица на тоа, влажно. Така, намалување на вода отвратителен заштитни својства на ткаенина мембрана.

Можно перење течност или сапун не содржи хлор. Мембрана со таков перење останува недопрена, иако тоа е вистински проблем на затнат порите со нечистотија. Во овој случај, на својствата на мембрана се намали со употреба на специјални производи за нега на мембрана ткаенина. Овој метод се користи само во екстремни случаи каде што е потребно да се ослободи од тврдокорните нечистотии. Обидете се да не носат облека од мембранозен ткиво на таквата состојба.
Мембрана облека во секој случај не може да се перат во машина за перење, не може да се впие, не може да се свитка. Ова исто така има негативно влијание врз специфичните својства на ткаенина мембрана.

Потопете на производот не е потребна. Обично контаминација лесно се отстранува со миење на рацете. За да се избегне оштетување на перење на мембрана се прави рачно, на температура од 30-40 степени. Кога перење производи од мембрана материјали се препорачува посебна достапни на пазарот на течни детергенти. По миењето на производот се исцеди од рака, но без извртување. Можете да ги користите добро абсорбента памучна крпа да се отстрани вишокот на влага.

Како сува костим REIMA (REYMA)

Мембрана облека сушат на коренување во хоризонтална положба на собна температура. Во просторијата во која се врши сушење треба да се вентилација. Не на било кој начин не го изложувајте на директна сончева светлина да се избегне горење на горниот слој на мембраната облека.

комбинезон посебна грижа REIMA (REYMA)

Мембрана облека во секој случај не може да се пегла, како топлина може да го оштети структурата на ткивото.

Да се ​​врати на водоодбојност на надворешната мембрана на облека ткаенина, се користи специјален флуор-базирани спреј. Флуоридни соединенија овозможи да се воспостави вода отвратителен филм, кој нема да го попречат движењето на воздухот. Покрај тоа, филмот ја попречи навлегувањето на надворешните загадувачи и подобрување на отпорност на ткивото на ултравиолетово зрачење.

ISOSOFT ткаенина (Izosoft)

ISOSOFT (Izosoft) - материјал со топлина запечатени површина со висока топлина изолација способност и многу лесно!

Таа има меѓународен сертификат за квалитет ISO 9001 (Белгија).
што "добрите" izosofta:
- многу мек
- двапати потопло конвенционалната синтетички изолатори (не е точно дете замрзнување во комбинезони со греалка)
- тенок (не волуметриски) и лесно (детето е удобно и да се движат слободно во комбинезон на таква печка)
- лесно обновува својата форма по компресија и не го изгуби по голем број миења
- Тоа не предизвикува алергии
- лесно да се мијат и брзо се суши (т.е. за било мајка - тоа е практичност)

владата температурата костуми со изолација ISOSOFT (Izosoft):

од 5 степени на -15-20 степени - доволно тенки или Поло кошула со долги ракави
од -15-20 степени до -40 степени - потреба руно јакна или топол џемпер.

Како да се мијат со прерамки со греалка ISOSOFT (Izosoft):
- обично машина за миење (во stiralka) на температура од 30 - 40 степени (често на владата "деликатна")
- во секој случај, не користете белило агенти
- измие без натопување (на пример, се стави во stiralku и веднаш се префрли на перење)
- не се исуши во близина на радијатори, печки, итн

Видео: Како да носат облека мембрана?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Желатин сунѓер (spongia gelatinosa). Претходна медицинска желатин, добиен со делумна хидролиза на…Желатин сунѓер (spongia gelatinosa). Претходна медицинска желатин, добиен со делумна хидролиза на…
Додатоци за вештачко хранење и ракување (pacifiers и шишиња)Додатоци за вештачко хранење и ракување (pacifiers и шишиња)
Долу со валкани пелениДолу со валкани пелени
Деца носат "почетокот". Совети за избор на бебе облекаДеца носат "почетокот". Совети за избор на бебе облека
Сапун од црвиСапун од црви
Организација на работното место за настани. стоматолошки инструменти за обработка на секвенцаОрганизација на работното место за настани. стоматолошки инструменти за обработка на секвенца
КозметологијаКозметологија
Бебе облека за перењеБебе облека за перење
Стерилизација на бебешки шишенца и брадавицитеСтерилизација на бебешки шишенца и брадавиците
Купување на мебел и бебето додатоциКупување на мебел и бебето додатоци
» » » Како да се мијат правилно termokombinezon. Избриши kombenizony деца. Грижа пророчки на ткаенина мембрана