ma.gurushealth.ru

Што е подобро да се купи креветчето дете. Кои шетач е најдобро за новороденчиња да се купи?

Кратко време пред појавата на бебето светлина на моите родители прашање - "Што е подобро да се купи креветчето новороденче?". Почесто млади родители се обрне внимание на изгледот на креветчето и како таа се вклопуваат во внатрешноста. И, почесто измамени прекрасен дизајн, родителите плаќаат многу пари, па дури и без прашалник од кој се направени.
Што е подобро да се купи креветчето дете. Кои шетач е најдобро за новороденчиња да се купи?

Кратко време пред појавата на бебето светлина на моите родители прашање - "Што е подобро да се купи креветчето новороденче?". Почесто младите родители обрне внимание на изгледот колиба и како тоа ќе се вклопуваат во внатрешноста. И, почесто измамени прекрасен дизајн, родителите плаќаат многу пари, па дури и без прашалник од кој се направени.

Избор на креветче за вашето бебе подобро да не се брза, и водени само од страна на критериуми како што се убавина несоодветна. Таа мора да се запомни дека за прв пат по раѓањето на бебето, колиба ќе биде речиси засолниште само за него. Прво и основно, тоа е потребно да ги исполни сите барања на детето, и само тогаш во внатрешноста на собата.
Материјалот за изградба на креветот.
Првото нешто што треба да барате при изборот - е материјал за изградба на креветот. Секаде и во секое време од најдобрите материјали се смета за природен дрво. Овој еко-пријателски, "dyshashy" материјалот што треба да биде целосно безопасен за детето. Покрај тоа, тоа е лесно да се чисти, и може да се задржи вашето бебе креветчето совршено чиста лесно. Исто така, треба да се напомене дека постојат материјали како што се високо влијание стиропор или пластика, кои често се визуелно се разликува од вистински дрво. Се разбира, производството на овие материјали е пожелно да се купи. Не грижете се ако некои од креветите не се дрво - главната работа што тие не беа премногу. Идеално, ако го изберат, потребно е да се запознаете со хигиенски сертификати и сертификатите за сообразност - јасно е наведено во нив што материјали произведени производи и како тоа е штетно за бебето.
Класичен колиба.
Ова е најпопуларниот тип на легла. Тие се наменети за деца на возраст до три години. Овие колиба се голем број на различни функции - постојат на тркала и на пропадна, и лесно на нозете. Повеќето модели имаат вграден во фиока - тоа, за погодност, може да се стави на бебе постелнина или, на пример, децата играчки. Ова малку ја зголемува цената на креветчето, но го прави поудобен, тоа ви заштедува од тоа да имаат да ги купите дополнителен плакарот или салон. При изборот исто така, треба да се напомене дека сите руски производители на јасли се придржуваат до заеднички стандард - кревет големина 120 х 60 см, и странски производители креветчиња не се врзани за сите стандарди или. Повеќето колиба има неколку одредби од висината на кревет - на пример, рачно може да се прилагоди на висината на дното на креветчето. Некои кревети имаат отстранлив страничниот ѕид - тоа е многу погодно кога бебе веќе пораснале - тој може да се искачи само во креветчето. Повеќето производители снабдување страна на силиконски креветчето и пластични корици - тоа ќе помогне да се заштитат на непцата на детето од повреди кога тој ќе почне почетнички.
Креветче - лулка.
Во првите денови по раѓањето, некои бебиња може да го заплаши голем отворен простор во класичен креветчето - во овие случаи, тоа е подобро да се користи лулка кревет. Тоа, секако, има некои недостатоци - само деца до 1 година стар може да спие во него и тоа е веројатно дека 3-4 месечно бебе расте, а вие треба да се купи нов кревет. Но тие недостатоци не може да се спореди со предностите - повеќето опремени со држачи за ракување - односно, што ќе направиш, секогаш може да се стави лулка до него и вашето бебе секогаш ќе бидат надгледувани. Колевки се отстранлив капак поддршка на машина се перат. Ова ќе помогне во одржување на чистотата на креветот и во голема мера ги зачувате вашето време лесно. А добра замена за лулка може да послужи шетач со отстранлив кошница.
Колиба - трансформатори.
Креветче - трансформатор е прилично функционално парче на мебел. Всушност, ова е заеднички кревет, кој е во комбинација со полици, детски салон или менување на маса. Со купување на оваа опција, ќе се обезбеди вашето дете одлична дестинација за одмор, од раѓање до 6-7 години. Штом детето расте, се пука на ѕидот и да добијат кревет, колиба или удобно троседот, како и самостојна салон, детско маса или на полица - сето тоа зависи од вас функционалност. Исто така, треба да се напомене дека некои модели на легла како вашето дете расте спиење може да го продолжи. Тоа може да бидат доста корисни.

Видео: Што да се купи количка, кој шетач е најдобро да се купи за новороденче

Колиба - колиба.
Неопходни за купување на честите премини и патување со детето. Повеќето модели се свитка и да се одвиваат само една рака движење. Кога здипли, креветот е компактен и лесен патување торба и тоа и игра област, и удобен кревет кој ќе се обезбеди вашето бебе силна безгрижен сон ширевте. Обично такви кревети се направени од материјали кои лесно се чистат и да се избришат. Постојат многу различни модели - некои опремени со тркала да се движат, некои имаат лулка функција. При изборот треба да се разгледа она што карактеристики се потребни за вас - за секоја дополнителна функција ја зголемува цената на креветчето.
Тоа е се основните правила на избор за колиба. Сега можете да самоуверено да се купи креветчето кои ќе бидат корисни и корисни за вашето бебе.

Кои шетач е најдобро за новороденчиња да се купи?

Пред раѓањето на моето дете, јас го купив во продавницата "здраво бебе" евтина шетач трансформатор. Со неа и се 1,5 години, другите не се купи инвалидски колички. И ја избра кабриолет затоа што сакав да се купи еднаш и да заборави. Исто така, мислам дека за штедење.

Сега знам дека шетач трансформатор - многу лесен и ефективен работа. Заменете тоа само може шетач 2 во 1. Главната работа - да се знае каков вид на шетач е најдобро да се купи трансформатор.

Значи сакам да го споделат нивното искуство и да ви кажам што да се разгледа кога купување на pushchair трансформатор, за да не се повторат грешките.
Кои шетач трансформатор изберете

Подучени од своите грешки, а сега можам да ви советува како најдобро да се избере еден шетач трансформатор.

Првиот услов за превоз трансформатор - е леснотијата со тежина.

Шетач трансформатори тежина од 11 кг до 26 кг. Како што знаете, разликата е огромна. И кога ќе се разгледа на тежината на детето, облека, ќебиња, шетач (со тежина од 15 кг) се добива едноставно nepripodemnoy. Колички лулка тежат помалку од (од 10 до 18 кг), така што може да се со мир на умот за да го повлечете лесни шетач трансформатор, без размислување дека некој шетач полесно ...

Видео: Како да се избере креветчето за новороденче - Видео упатства

Вториот услов - тоа е лесно лулка на бебето во количка трансформатори. На пример, јас го купив шетач, кои не вклучуваат точка дека постојат деца кои треба да пумпа, така што тие се упокои. Амортизери биле конзервативен извори. Затоа, јас се вози превоз исклучиво на тревниците, јами, дупки и било која област каде што нема асфалт, ликвидација на грутки воланот на земјата или снег (во зависност од сезоната).

Третиот услов - е воланот. Тркала биле со гумени гуми. Се вели дека таквиот превоз тркала се претвори помека. Претпоставувам дека не знам. Но тие станаа главоболка за мене, овие гумени гуми затоа што морав да ги прободен 5 пати (веројатно поради тоа што отиде на непроодни терен :). Едно тркало во продавница "здраво бебе" вредност во 2010 година на 500 рубли. На крајот, се покажа непрофитабилен.

Ви препорачувам еден од најлесните и најевтин детски колички трансформатори

Сега, со висина од моето минато искуство, копање на интернет, јас може да ве советува шетач трансформатор Geoby c508 (јас би го купат тоа). Но, како што јас лично имам еден шетач не е, тогаш би можел да биде во ред, така што првиот го прочитате коментарите на интернет.

Евтин и лесен шетач трансформатор Geoby C508

Кои се добрите:

Лесни шетач трансформатор - 12 кг
Маневрирање - вртливата предните тркала
Постои посебна функција на лулка на бебето кога ќе го вклучите прекинувачот вклучите во лулка
На тркалото не може да биде пробиен
Прифатлива цена - 5000-7000 рубли

Кои се недостатоците:

висината не е прилагодлива рачка за мама или тато
Мал дијаметар на тркалата (18 см)

Еден од најлесните колички Трансформатори geoby c508

Всушност, постои огромна разновидност на инвалидска количка, но двете главни услови за трансформатори колички ретко забележани, дури и во многу скапи колички. Првиот услов е - лесно превоз, вториот - мал лулка бебе. И двете од овие услови се исполнети во овој шетач Трансформатори Geobi s508. Исто така угодно евтина цена на овој шетач.

Бебе колиба: Критериуми за избор

Дури и пред раѓањето на бебето е потребно да се размислува за дизајн на својата градинка. Ви препорачуваме целосно Фурниш бебе соба за две или три месеци пред раѓањето. Тоа не е неопходно да се слуша на старото верување дека не може да се купат работи за бебето за во иднина. Верувај ми, кога ќе се роди бебето нема да немаат ниту време, ниту желба да одите на шопинг за шопинг. Тоа е особено важно да се купи најнеопходните работи, од кои еден се смета колиба. Во оваа статија ние ќе се обидеме да се укаже на основните критериуми за кои ќе се направи избор. Значи, како да се избере креветчето за бебето.

Видео: Како да се избере еден шетач? Која е најдобрата Купи?

Најважно е материјалот на производство. Се разбира, најдобар материјал е природно дрво. Силно не е прифатливо да се купи пластични креветчето. Запомнете дека дрвото е дрво слично. Можете да ги купите креветот на меки бор или сигурен даб. Што се однесува до бор материјал, тоа може да биде "отпечатоци" Zubikov или вдлабнатини од играчки. Од друга страна бор креветче најевтините. Oak е најстариот цврсти и издржливи дрво. Тоа е достоен за тоа соодветно премногу скапо, но овој кревет ќе ви служи верно за многу години.

Сите јасли имаат заштитни браници. Тие се направени во форма на гранчиња. Имајте на ум дека тие се доволно блиску. Неопходно е дека на нозете, рацете или главата Karapuzikov не заклани. Тоа е многу погодно ако висината на перваз е регулирано. На пример, кога бебето е само роден, а не може да се зголеми, родителите поудобно кога reshetochki се ниски, што би бебето не е многу високо кревање. Кога на бебето старее и почнува да се покаже фантастичен скокање способност, снаодливост и да се обезбеди податоци за индексирање, стои да се подигне reshetochek ниво погоре.

На дното на креветчето може да биде цврста или reechek. Тоа е подобро да се одлучат за reechnyh ден. Со тоа, вие може да се исуши на самиот душек и на дното на креветчето. Што се однесува до дизајнот, а потоа постои целосна летот на вашата имагинација. Можете да изберете нешто едноставно, класичен стил, или, обратно, опцијата игри забава.

Избор на highchair

Бебе highchair - нешто потребно и корисно. Детето учи да седат како возрасен, да се користат инструментите. Во прилог на вечера за специјална маса тоа е полесно отколку во скутот на мајка си. Помеѓу различните модели на столици секој родител, со оглед на сите добрите и лошите страни, ќе најдат свој.

Мултифункционален стол комбинира неколку уреди - стол, кочии дневна, лулка стол и замав. Поради анатомската вметнување, таков модел е погоден дури и за мали деца. Високо столче е лесно да се свитка, зазема малку простор, лесен за транспорт. Во недостаток е прилично висока цена.

Столче-трансформатор се користи за исхрана, и ако тоа е расклопуваат, тоа само може да биде столче со маса. Типично, ваквите модели се направени од пластика, седиштето е опремен со перат ткаенина појаси задолжително. Таквите столици се наменети за деца на возраст од шест месеци до 35 години. Сепак, столовите-trasformery прилично масивни и тешка, имаат остри агли и тешко седиштето, потпирачите за грб позиција што не е регулирано.

Компактен столици се поделени во 2 типа - високите столчиња, бустери, кои се прикачени на стол возрасни, и столици, во прилог на врвот на табелата. Бустери се направени од пластика, шарки - пластика и ткаенина. Овие модели се совршено решение за сопственици на мали кујни. Но, постојат и minuses - во овие столици немаат footrests, Потпирачот за грб не прилагодливи потпирачи за рацете непријатно. Прикачи на столот не може шарки на секоја маса.

Најчестите опција - стол маса. Направени од пластика или метал лесно столици, маси. Често, тие се опремени со тркала, овозможувајќи лесен потег на маса, седиштето е покриена со вода отвратителен ткаенина, двојно работната површина со отстранлив горниот слој. Меѓу недостатоците може да се идентификува широк нозе - столот врти стабилна, но тоа трае многу простор. Друг недостаток -kleenchataya ткаенина не дишат поради што потење дете.

Најважното нешто да се разгледа кога изборот на Чаир - тоа е назад и седиште. Агол не треба да биде исправен, а седиштето не треба да биде премногу мек - сето тоа боли рбетот нападната од страна на незрели деца.

За многу мали деца треба да останат во фотелја во различни позиции - седи, доверливост, лаже.

Не помалку значајни се и сигурносни појаси - тоа е подобро да се избере пет-точка, во која нозете на бебето се прицврстени и појаси, се облекуваат како ранец на рамениците.

Маса треба да се прилагоди во длабочина и висина. Многу удобно модел на кој е можно да се отстранат преку и да се движат на дете да заедничка маса. Рабовите на countertop, опремени со амортизери, не надуена храна или играчки падне на подот.

footboard присуство обезбедува поддршка нозете на бебето, тоа е важно за формирање на правилна положба на телото. Повеќето модели имаат на рака сепаратор за нозе. Ако детето има зголемен тонус во нозете, тоа им помага на мускулите да се релаксираат.

Без оглед на стол и да изберат, се сеќавам дека тоа е првенствено наменета за исхрана. Ако детето е веќе индексирање, не можете да го оставиме тоа на стол за долго време. слобода и активност ограничувања имаат негативно влијание врз неговата психо-емотивна состојба.

Душекот во бебе креветчето - совети за избор

Да почнеме со изборот на душек во креветчето за новороденче.

Видео: Како да се избере бебе креветчето

Во првите месеци од животот на детето поминува многу време легнал, па затоа е многу важно правилно да им овозможат на бебето креветот. За тоа како опуштено и удобно спиење дете зависи од неговата здравствена состојба, како и мир и расположението на неговите родители. Но, тоа не е важно само за удобност на бебето, тоа е неопходно за да се обезбеди правилна положба на 'рбетот на детето во текот на спиењето. Педијатриска ортопедија препорачуваме да се избере за малку поцврста душеци. Тоа е мазна, прилично крути површината на душекот ќе помогне да се формира 'рбетот на детето и ќе се избегнат идните проблеми како што се сколиоза и други болести на мускулно-скелетни систем. Друг важен критериум за избор на душек во колиба е еколошки и Хипоалергично материјалите од кои е направен. На резервоарот за полско креветче душек може да послужи како кокосови влакна, природен латекс, како и комбинација на овие материјали.

Компанијата Yekaterinoslavskie Мебел работилница има развиено серија на душеци за деца од раѓање до четири години. Оваа серија е наречен Бебе Удобност и во моментов се состои од четири модели. Сите душеци Серија Детско Comfort ги исполнуваат основните критериуми за избор на душек во креветчето бебе. Серија Детско удобност душеци имаат висок ортопедски ефект, а со тоа да придонесе за спречување на болести на 'рбетот и помогне да се постигне правилна положба на телото. Покрај тоа, овие душеци се направени од природни материјали кои се еколошки и не предизвикуваат алергии. Така, децата Кокос Комфорт душек во кревет составена од слоеви на кокосови влакна и природни лен, латекс душек Лукс перфориран латекс содржи природни и латекс душек Comfort состои од кокос слој од една страна и од друга латекс. Поради ова, на душекот може да се користи построги кокос партија пред година на детето, и по една година да се сврти кон помека, латекс страна. Секоја серија Детско Комфорт душек поставен во отстранлив капак, кој е водоотпорен и лесно се пере на 30 степени.

Компанијата Yekaterinoslavskie Мебел работилница препорачува изборот на душек во креветчето на новороденче во серијата Детско удобност.

Како што детето расте, тој станува се повеќе и повеќе активни во исто време продолжува да се формира скелетни систем и мускулоскелетниот систем, со што се зголемува товарот. Во предучилишна и училишна возраст исто така е многу важно да се спречи развојот на болести на 'рбетот, па опремување на места за спиење и предучилишна студент треба да се пристапи одговорно. Ortopedichnost душеци за деца од четири години да се обезбеди добар пролетта блок Bonnel и Pocket пролет, заедно со кокосови влакна, природни лен, и модерна високо-квалитетни полнила Naturfoam. За постарите деца е исто така многу важна еколошка и Хипоалергично душеци материјали.

Со оглед на сите овие критериуми, компанијата Yekaterinoslavskie Мебел работилница создаде серија на душеци Активни бебе. Активни Детско душеци се дизајнирани специјално за спречување на болести на 'рбетот и мускуло-скелетниот систем на децата. Овие душеци не се само удобен, комфорен и пријатен, но, исто така, имаат висок ортопедски ефект, а со тоа се обезбедат точни формирање на држењето на телото на детето во времето кога тоа е активно расте и се развива. Се препорачува за деца од предучилишна и училишна возраст да се избере душек во серија на активни бебе.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Креветче и постелнина за бебињаКреветче и постелнина за бебиња
Појавата на новороденче семејствоПојавата на новороденче семејство
Сите времето запира за моментСите времето запира за момент
Ние се дојде до работаНие се дојде до работа
Купување на опрема, без стравКупување на опрема, без страв
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Каде да спијам дете до 5 годиниКаде да спијам дете до 5 години
Мираз детеМираз дете
Каде новороденче да спиеш?Каде новороденче да спиеш?
Заспаната новороденче областЗаспаната новороденче област
» » » Што е подобро да се купи креветчето дете. Кои шетач е најдобро за новороденчиња да се купи?