ma.gurushealth.ru

Видео контролирани робот со 860q камера - n. Избор Бебе монитори професионален совет. Мобилни бебе монитори се секогаш со вас.

Видео-П-860 - е роботски систем за видео надзор за детето. има 2,5" ЛЦД-монитор, ноќни светла, 3 канали, видео / аудио, итн Главната разлика -. Овој далечински управувач на камерата, која има ротирачки механизам и може да се ротира во хоризонтална и во вертикална насока.
Видео контролирани робот со 860Q камера - Н. Избор на бебето монитори - професионален совет. Мобилни бебе монитори - секогаш со вас.
Прво, главната разлика. Како што споменавме погоре, бебе монитори робот контролиран комора 860Q - N има вграден во хоризонтална, вертикална вртлив механизам. Која е предноста на таква соба, не е тешко да се разбере. Прво, ова е значително зголемување на аголот на камерата. Ако редовно бебе монитори може "види" Само околу 70 ° -80 °, со бебето следи ротирачки механизам може да се побара од сите страни, како и аголот на ротација на камерата е 270 ° хоризонтално и 120 ° вертикално.

И што е најважно, дека можете да ги контролирате камерата подалеку од приемникот. Под приемник монитор има камера далечински управувач клуч. Со притискање на копчето "на лево", Пренесува сигнал приемник комора и ротирачки механизам што го прави потребните движење. Исто така, таму е предвидено автоматски режим хоризонтална ротација (движење). Кога ќе притиснете на копчето центар на приемникот бебе монитори, посебно неговата камера почнува да се постојано се движи полека на лево и десно хоризонтално.

Ако вашиот бебе пораснале и почна да се движи низ собата, тоа е препорачливо да се купи само како бебе монитори. Бидејќи никој не може да гарантира дека нема да започне shkodnichat точно кога тој ќе седи надвор од дофатот за локацијата на камерата.

И да се обезбеди целосен преглед на сите во собата е можно за да се поврзете дополнителни камери. Во овој модел, бебе монитори обезбеди три канали на видео и аудио сигнал. Ова може да биде камера со иста хоризонтална, вертикална механизам за вртење, и обична камера, кои работат во истите фреквенции.

Треба да се напомене дека на бебето монитори ви овозможува да го промените каналот, како на камерата рачно или автоматски. Тоа е, во секое време може да се претвори едноставно кликнете на саканиот канал. Ако ви треба алтернативен поглед на секоја камера, во собата на владата "вртење" канали. Слика од една камера на другите ќе се разликуваат со задоцнување од 8 секунди.

Сега за стандардна спецификација. Прво, тоа има бебе монитори 2.5" бои TFT-LCD монитор со резолуција од 640x240 пиксели. Ова е стандардна големина и резолуција на модерната бебето монитори. Можете да го видите и најмалите детали лесно. И во комбинација со инфрацрвена ноќ осветлување на таквите бебе монитор дава максимален резултат во сите услови.

Што се однесува до инфрацрвена ноќ светлина, можно е да обрнете внимание на следново. Го вклучите или исклучите режимот автоматски. Бебе монитори се анализира адекватноста на покриеност и, доколку е потребно, таа оди во ноќта на владата. Опсег инфрацрвени сијалици - 5 метри. Ова е сосема доволно за дневна соба. На растојание од повеќе од 5 метри видливост во текот на ноќта постепено се намалува.

Важно е да се напомене дека бебето монитори содржат вграден чувствителни микрофон за пренос заедно со видео и аудио во паралела. Ова ви овозможува да се обезбеди максимална заштита на децата. Но приемник има аудио контрола на звук. Исто така, во пакет вклучува слушалки за употреба во режим на бебето монитори "страна бесплатно".

Сега опсег на пренос на сигнал. На тврди опсег од 100 метри е растојанието увери пренос. На приватен дом или стан тоа растојание е доволно. Прашање опсег бебе монитори - е баланс помеѓу нормалното функционирање на производот (комуникации) и безбедност. Бебе монитори треба да испрати стабилни видео сигнал на потребното растојание до примачот, но не подалеку.

Многу производители, анализа на ова прашање, заклучи дека приватните и безбедно користење на опсегот на бебето монитори одговара на 100 метри на отворен простор. Ова растојание во стан или куќа како што поминува низ ѕидови се намали на прифатливо вредност.

И последната важна предност е дека уредот има аудио-видео излез. Бебе монитори може да биде поврзан со телевизор, или за гледање на голем екран, или на видео рекордер за снимање.

Избор бебе монитори - професионален совет

Како што знаете, постојат два типа на податоци - кабловска и безжичен. Првата опција е многу едноставна, па на него, ние нема да застанеме. Но, во втората - многу повеќе интересно, бидејќи преносот на сигналот се одвива преку transceiving уредите што работат во даден опсег на фреквенција. До денес, огромен број на модели кои се користат е безжична технологија, и затоа, во овој напис, ние не ќе ги разгледа аналогни бебе монитори, наместо да се обрне внимание на втората, повеќе популарен бенд.

Значи, повеќето од производителите се користи за пренос на слика и звук на добивањето на монитор безжична конекција, работи на одредена фреквенција. За среќа, многу ретко може да се најдат на модел со аналоген сигнал, како програмери се движат кон повеќе совршен дигитален видео, кое, меѓу другото, и има сериозни заштита од пречки и следење. Тоа е причината зошто постепено да оди во заборав поевтини модели работат на фреквенција од 900MHz. Во блиска иднина се очекува значително зголемување на нови производи кои ги користат фреквенција на 2.4GHz. Патем, со зголемување на моќта речиси двојно се зголеми и опсегот на сигналот. мајки сега може да се види на вашето бебе, дури и кога сте на улица (на пример, ако мониторот е пренослив, работи на батерии Батерии на пенкало). Бебе монитори идеална опција на избор за употреба во земјата или во вашиот дом се токму компактни модели на новата генерација.

За жал, заедно со одлични квалитативни карактеристики, безжична комуникација е изложена и под влијание на други електронски уреди. Затоа, пред да го купат Бебе монитори, проследено со трошење на одредено време во изготвување на листа на домашна употреба, кој треба да донесе безжични телефони, микробранови печки, Bluetooth (Bluetooth) и WiFi уреди. Ако фреквенцијата на која работи било кој од овие уреди, се совпаѓа со фреквенцијата на евтини бебе монитори, која нема калибрација сигнал висок квалитет - наместо на паметни електронски асистент ќе добиете разочарување поради вмешаност, што влијае на квалитетот на сликата и звукот. Од друга страна, пак, се поскапи бебе монитори имаат тенденција да не имаат овој недостаток, од високо-технолошки решенија се користат во нив.

Можете исто така треба да се обрне внимание на локацијата на употреба. Во срцето на густо населен град е подобро да не се користи поевтини модел со слаб ниво прием, бидејќи просторот околу буквално полнети со различни уреди кои произведуваат радио сигнали. Но, за село или градина, употребата на модел ниска цена може да биде само правилна одлука (особено ако вашиот буџет е ограничен). И, конечно, треба да привлече вашето внимание на друга нијанса - сигурност и заштита од пресретнување. Неодамна, се повеќе и повеќе родители се размислува за тоа како да се избегне каков било упад во нивните животи. Во овој случај треба да бидат избрани со скапи бебе монитори канали сортирање функција и енкрипција на сигналот.

Единицата родителот (за прием на уредот)

Во повеќето случаи, бебе монитори родител единица има екран во боја со дијагонала од 1.8 до 7 инчи. Всушност, изборот на големината и квалитетот на екранот, треба да се базира на тоа како точно сакате да го видите вашето бебе. Врз основа на искуството на продажба, може да се тврди дека најголема побарувачка за екрани со дијагонала од 3 до 5 инчи. Помал екран често се одлучат за преносни уреди, кога ќе треба да се добие не само повеќе или помалку квалитет на сликата, но, исто така, пристоен батеријата. Па, на поголем екран повеќе се одлучуваат за стационарно употреба, на пример, во кујната.

Како и за леснотијата на користење, на приемниот уред (кој користи родители) е дизајниран за максимално олеснување на контрола. Копчиња и функцијата избрани во менито се интуитивни, дури и за луѓе кои се многу оддалечени од студијата на електронски новитети. Сепак, благодарение на неверојатниот раст на популарноста на екран на допир технологија (екран на допир) во сегментот на мобилни на пазарот, продажба на бебе монитори доаѓаат со екран на допир. За жал, во моментов, таквите модели се многу повисока цена од своите конкуренти со конвенционалните монитори. Како што велат тие, за сите добри падови плати добра цена ...

преносливост

За среќа, повеќе од 80% на модели достапни на пазарот се развива со окото на преносливост џеб. Затоа, големината на згрижувачки мали блокови. Плус, постојат голем број на додатоци за да се носи на појас или бебе монитори за монтажа на ѕид, кој додава погодност и им овозможува на мама секогаш да бидат свесни за она што се случува во собата на детето, не гледа во неа од секојдневните грижи дома. Многу производители се качил дури и понатаму со презентирање на купувачите на моделот, дизајнот е многу потсетува на мобилни телефони.

ноќно гледање

Еден од многу важни функции без кој многу родители не сфаќаат бебе монитори, беше присуството на инфрацрвена светлина (или ноќно гледање). Во текот на ноќта може да се добие црна и бела контрастот на сликата, без вртење на светлина и не им пречи на бебето уште еднаш. Автоматскиот или рачниот режим подесување при слаба осветленост или во текот на ноќта, благодарение на вградениот инфрацрвени LED осветлување - сето тоа, сепак, и ја зголемува цената на уредот е врвно неопходни функција. Затоа, ако дозволуваат ресурсите, тоа е подобро да се купи бебе монитори кој произведува инфрацрвена слика барем на растојание од 2 метри.

Двонасочна комуникација

Може да биде изненаден, но тоа е токму оваа функција е многу популарен меѓу мајки. Ако детето е безбедно во креветчето во градинка, зошто да не разговара со него, не гледајќи нагоре од неговата сегашна работа, на пример, во кујната? Замислете колку прекрасно да се слушне одговор "agukane" од неговата сакана бебето и да бидат среќни да знаете дека вашиот глас доаѓа до него без изобличување!

Многу бебе монитори се способни да работат со две, три, па дури и четири камери, но како стандард се продаваат само на еден. Од друга страна, јасно по вашиот маркетинг план, производителите се нудат да ги купите дополнителен камера за бебето монитори во значителен попуст, која за многу родители е многу важна. Два, три, или дури четири камери ќе покрие многу повеќе територија, која може да биде многу сериозен момент при изборот на уред за следење на мали деца или кога ќе треба да се погледне еднаш за две или три деца. Повторно, ако детето порасна и почнува да оди на нивните сопствени, дополнителни камери ќе бидат многу корисни, бидејќи тие можат да бидат поставени во други простории и во ходникот.

Друга функција е прекрасно сигналот се применува на уредот родителите кога детето почнува да се движи или да направи звуци. Бебе монитори, со звук сензори се исклучително чувствителни вграден микрофон гарантира дека ќе бидат известени дури и слабо крик на вашето бебе. На пример, оваа опција ќе биде многу корисно, ако во текот на ноќта да го исклучите мониторот, кои ќе се активираат само кога сензорот ќе ги сними звук. А логично продолжување на основната функција е способноста да се испуштаат светлосен сигнал. Во крајна линија е дека е погласен плаче дете - колку повеќе осветлени диоди. Особено, оваа опција е употребата на бебето монитори може да биде корисно ако дојде и да ја посетите, бидејќи на бучавата во позадината во собата не можете да слушнете секој звук кои доаѓаат од единицата родител. Комбинираната решение често се користи кога се инсталирани тело звук сензори бебето единица во исто време и движење. Овој пристап обезбедува максимална ефикасност, значително поништува појавата на ситуација кога детето буден во креветот стенка и плаче и сите мајки моментов ...

температурна сонда

Мошне ретко да се најде модел со уште една функција - мерење на температурата во собата на бебето. Овие бебе монитори постојано го следи флуктуации на температурата, која им помага на мама или тато да реагираат брзо на аларм емитирана од уредот. Па, и по што ќе мора да дејствува во согласност со околностите - отворање / затворање на прозорецот, завиткан бебето потоплите или обратно потенки ќебе.

Скоро сите популарни модерен бебе монитори го прават тоа можно да се прилагоди на квалитет на звукот. Понекогаш поставувања скриени длабоко во менија, но повеќето од јачината на звукот се наоѓа директно на случај на родител единица (што ќе се согласите, е многу поудобно).

Во последниве години стана многу повеќе популарна бебе монитори во кои директно во фабриката се снимени приспивни песни и / или бајките. За жал, многу модели на квалитетот на звукот не е до звукот на добар говорник, но родителите не им е потребно. Само притиснете на копчето - и вашето дете ќе пеат песни или раскажуваме приказни. Дали ви треба оваа функција - тоа е тешко да се каже. Како алтернатива, многу мајки се користи компактен MP3 плеер и звучници, а за останатите присуство на оваа дополнителна опција станува многу, многу важен момент. Како што знаете, модерна технологија се повеќе се префрлаат на т.н. "жетварите" или уреди "сите-во-едно". Затоа, еден од водечките производители на бебето монитори, исто така, не седат со скрстени раце постојано ослободување на нови производи совршено избалансиран. Можеби ние наскоро ќе видите модел во кој самите ќе бидат во можност да пее една песна или добро читање бајки?

А сепак, и покрај изобилството на функции, истражувања родител спроведена од страна на компаниите, проучување на побарувачката на пазарот за производи за да се грижи за децата, покажуваат дека само четири поени навистина сериозно заинтересирани купувачи при изборот на оптимален модел на бебето монитори. Главните критериуми се: јасна слика, квалитетот на звукот, отпорност на пречки, и безбедноста на пренос на податоци.

Мобилни бебе монитори - секогаш со вас

Видео-телефон, таблет и лаптоп

Оваа статија е посветена на сите мајки и татковци, кои во оваа возраст на технологија, бурните начин на живот и напредни комуникации бара безбедност на децата и постојано визуелна контрола на омилено дете и на Единицата што се грижи за него. Тоа се случува само во мојот живот, а понекогаш и со појавата и комуникација е многу убав човек сам со детето се претвора во хистеричен и безмилосен човек. Излегува дека бебето монитори треба за Babysitting J.

Еднаш еден мој пријател, кој неодамна стана татко, ме замоли да помогне да се најде и одберете уредот со кој деноноќно за следење на бебето и дадилка во друга соба, малку мисла, додаде тој, дека тоа е можно да се слушне и да се види на улица, на работа, на службено патување ... и, на кратко, секаде и во секое време, така што кога ќе спие во друга соба со затворени врати може да се слушне преку лаптоп, таблет или будење плаче дете. Тој, исто така, сака да се направи тоа што е можно помала и жици, се разбира, што е можно поевтино.

Задачата е јасен и точен како и секој инженер, јас се качи во интернет. Бев во потрага по бебето монитори, бидејќи системот за надзор скромен безбедност кој го поддржува пристапот до Интернет ќе беше пријател на илјадници реклами рудникот во 15.

Кои клучни карактеристики Јас привлече неговото внимание:

Достапност на бебето монитори поврзување на Интернет. Мојот пријател сакаше да се види и чуе вашето бебе било каде во секое време. Интернет - одличен изум кој ви овозможува да го направите тоа. Секој нормален телефон и таблет и лаптоп овозможи бесплатен пристап до интернет, а со тоа, овие уреди ќе бидат во можност да се земе слика на видео со звук од бебе монитори.
Тоа треба да биде што е можно помала жици. Она што го прави нашите лаптопи безжичен глушец и тастатура? Се разбира WiFi! Ова е најбезбедно и најсигурен метод за безжичен пренос на податоци. Бебе монитори мора да има WiFi функција за пренос на видео слика од било каде во станот. Ова ви овозможува слободно да носат бебе монитори во секое место, без никакви дополнителни конфигурација, и повлечете и капка кабел.

Цената треба да биде помал.

По долга прошетка на интернет и анализа на комерцијално достапна бебе монитори, дојдов до заклучок дека ниту еден од моделите не се целосно исполнети нашите критериуми за селекција.

Сите монитори што сум го видел, се состои од два уреди - камери (најчесто на WiFi) и приемен уред со монитор.

Радиусот на работата на овие бебе монитори е ограничена на 20-30 метри, што е неприфатливо за мојот пријател. Ниту еден од ме најде бебето монитори е во состојба да се поврзете на интернет и видео пренос на сликата е само посебен уредот што прима и никаде на друго место. Одев од камерата малку понатаму 30 м. И сите на видео што не ќе видиме.

Цената на бебето монитори ме најде, во зависност од квалитетот, и се движи 2500-20000 рубли.

Збунет намалена функционалност бебе монитори и размислување за проблемот, јас сугерираше дека неговата одлука - мобилен бебе монитори се состои од два уреди, PTZ камери и пристапни точки.

Контрола камери (вртење лево / десно, горе / долу) и да добијат од тоа видео слика со звук е можно на мобилен телефон, таблет или лаптоп од било каде во светот каде што има пристап до интернет, во секое време.

Благодарение на механизмот за завртување, може да се изврши увид во целата соба, и присуството на инфрацрвен осветлување, бебе монитори ви овозможи да видите во целосна темнина, а не нарушувајќи светлина на детето, бидејќи спектар на инфрацрвена светлина е невидлив за човечкото око, но видливо на камерата.

За детектор на движење ќе ве извести ако бебето почнува да се движи, или во видното поле на некој камерата на да се движи.

Вграден микрофон ви овозможува да слушате на бебето плаче, и вграден звучник ќе пренос на глас на бебето монитори.

Исто така постои и можност за откривање на континуирано снимање на видео или движење.

Бебе монитори има аудио влез и излез, овозможувајќи ви да се поврзете надворешен микрофон и звучник од компјутерот.

Достапноста на бесплатни WiFi ти овозможува да носат камера на било кој дел од станот. За цената на ова бебе се следи како оправдано. Па, најважното пријател и неговата сопруга беа среќни, бидејќи сега тие се гледа не само за вашето бебе, но исто така и за медицинска сестра, кој седи со дете во нивно отсуство.

Бебе монитори може да се прошири во прилог на сите можност за додавање на уште три видео камери на системот да ги инсталирате во други соби.

Видео Бебе Монитор "DM503"

Цена: 8980 рубли.

Моделот е комбинација на карактеристики и на видео и бебе монитори: со сигурни растојание од примање / праќање на видео сигналот до 100 метри, звукот - до 300 метри! На звук кои доаѓаат преку микрофон, а не "врзани" видео, па не биде прекинат дури и кога сликата е невозможно.

Предмет: Главната цел - Далечински видео надзор за мали detmi- Покрај тоа, медицинска сестра може да се користи за следење на стари и болни лица кои имаат потреба од постојана грижа.

Компактен уред кој може да го замени во живо дадилка. Тоа е благодарение на него, млада мајка може да преземе итни домаќинство задолженија, а не да се грижите секоја минута и да не работи во градинка. Паметни gadget не само сите "гледа"но, исто така, "слуша"Што се случува во креветчето на детето, тоа одржување родители информирани.

Бебе монитори, како извор на лесен и удобен за згрижување на деца, дали досадни родителство - убав и едноставен.

Со Бебе Монитори:

вие можете безбедно да одат за нивниот бизнис, додека сеуште има можност за постојани и "ненаметлива" надзор;
не се расејува и постојано да се кандидира до вратата и да го слушнете - дали детето спие или не (патем, ова често води кон нејзиното будење);
секогаш лесно да се идентификуваат "насилник" нарачате во градинка, дали радосна маче или некои ваше бучава (на пример, ако сте заборавиле да го затворите прозорецот во лето).

Покрај тоа, бебе монитори придонесе за формирање на автономија на детето (бидејќи не постои момент "бебе разговор" со него).

Бебе монитори се состои од два модули: предавателот, односно, видео камери, и примачот (монитор со големина на дијагонала LCD екран 2 инчи). Уредот обезбедува стабилна еден начин видео и аудио комуникација помеѓу мајката и детето, медицинска сестра и пациентот - без разлика каде истото се применува.

Три канали на пренос на податоци и способноста да изберете една од 4 дигитални кодови за секој канал (т.е. 12 во сите варијанти) безбедно заштитени од надворешни електромагнетни зрачења и мешање. Ако еден од каналите кои имаат пречки, може да се обидете да изберете дигитален код или дури и да преминете во друга. Канал. Така секогаш се обезбеди висок квалитет на комуникација.

Сите компоненти на бебето монитори "DM503" направени од сосема безбеден нетоксични пластика, и затоа е дозволено да работат во близина на деца. Вграден предавател камера работат на фреквенција од 2,4 GHz, и нема негативно влијание врз здравјето на детето.
2-во-1: бебе монитори и бебе монитор

Главната предност на овој модел е тоа што пренесува видео сликата и звукот на различни фреквенции, и затоа има различен опсег за комуникација за аудио и видео сигнали. Што е во корист тука? Многу едноставно! Ефективни Видео пренос на далечина е 100 метри, додека звукот од камерата се пренесува на примачот на растојание од 300 метри. Конвенционалните Бебе монитори ретко се пренесува сигнал во таква далечина, како за овој висок предавател е потребна енергија, што значи дека постои ризик за бебето. Се согласувам, тоа е подобро да се жртвува за да ги видат своите деца од целосно се изгуби контакт со нив.

Дизајнот и употребата на бебето монитори

родител единица "DM503" опремени со дијагонален екран 2" (50 mm), која е направена врз основа на активна матрица LCD-.

Структурата на монитор предвидува користење на батерии (три видови на Ni-MH "АА"), Обвинет од полначот со електричната мрежа. во делот за полнење се поставени два прекинувачи: прв - одговорен за менување на каналите на сигналот, вториот - промени на дигитални кодирање.

"DM503" опремен со вграден во функција на VOX (глас активација) кој реагира на бучавата во собата на бебето (бебето плаче, гугање, итн) и водечки надвор од мониторот "хибернација"Во која е ангажиран во отсуство на звук, заштеда на енергија од батеријата. Можете да во своето дискреционо да се промени на чувствителноста на микрофонот камерата на таков начин како да се реагира само на бебето да плаче и силни звуци, а не на каротидна неговата глупост во кревет.

Над монитор е линеарна скала, која се состои од пет светилки, LED диоди, кои укажуваат на нивото на гласност, фиксна дете единица. Дури и ако звукот на звучниците е исклучен, се уште ќе знаете вашето бебе плаче или играње тивко. Ако се плашите да се излезе на рецепција и се изгуби контакт со бебето, ова бебе монитори постави токму за вас. Кога производството на ѕвонче говорникот прием монитор да предупредува. Исто така, покажува дека тој и ниско ниво на батеријата.

родител единица "DM503" Исто така е опремен A / V кабел, овозможувајќи им на прикажување на сликата, емитува камерата на ТВ екранот или на надворешен монитор.

бебе монитори, камера ви овозможува лесно да го смени аголот и аголот на бебето единица, со што имаат можност да добијат најзгодно и пожелна за слика. На посебните карактеристики на дизајнот треба да содржи многу практични, корисни уред за прикачување, кој ви овозможува да го поправат единица бебето директно на бебе креветчето на.

Леќи на камерата бебе монитори "DM503" опкружен со инфрацрвени LED диоди кои обезбедуваат својата работа во текот на ноќта. Префрлување на ноќта визија се одвива автоматски кога условите на светлина. Инфрацрвена светлина е невидлив и не иритираат бебе.

На комората, како на мониторот може да се напојува од електричната мрежа или батерии од тип 4 "АА". Но батериите за тоа во кутијата не се вклучени, се предвидени само AC адаптер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Во Јапонија, создаде robot- "Аватар"Во Јапонија, создаде robot- "Аватар"
ФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациентиФДА одобри употреба на првата медицинска робот за преглед на пациенти
Робот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САДРобот за спинална хирургија Rosa 'рбетот систем одобрен во САД
Информации за пациентите роботски хирургијаИнформации за пациентите роботски хирургија
Растворлив мозокот сензор за мерење на интракранијален притисок (ICP)Растворлив мозокот сензор за мерење на интракранијален притисок (ICP)
Опрема и алати за лапароскопијаОпрема и алати за лапароскопија
А новата генерација на апарати за ендоскопиА новата генерација на апарати за ендоскопи
Роботски систем за биопсија на мозокот symbisРоботски систем за биопсија на мозокот symbis
Користење на монитор за следење на вашето детеКористење на монитор за следење на вашето дете
Во светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салатиВо светот на робот во 2012 година покажа робот способен за подготовка на салати
» » » Видео контролирани робот со 860q камера - n. Избор Бебе монитори професионален совет. Мобилни бебе монитори се секогаш со вас.