ma.gurushealth.ru

Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на пелени?

Пелени сте еден од оние пронајдоци кои го прават животот полесен за младите родители и нивните деца. Модерни мајки едноставно не може да го замисли својот живот без пелени, и многу компании произведуваат многу варијанти на овие производи. Како тие да дознаете и да се разбере што да изберете за вашето бебе?
Кај новороденчињата постои една карактеристика што е исто така важно да се разгледа. По сечење на папочната вена и артерија во рамките на тоа тие се затворени и подготвени во стомакот, додека остатокот од папочната врвца паѓа далеку, обично на 4-5th ден.

Папочната рана целосно заздравува пред крајот на првиот месец, но овој пат таа треба посебно внимание. Особено во рок од неколку дена по раѓањето, кога на местото на папокот е многу ранливи - затоа што преку него на телото на бебето инфекцијата може да се добие.

Со цел да се избегне непријатни последици папочната рана мора да бидат обработени по капење со раствор на хидроген пероксид или chlorophyllipt. И со цел да се забрза исцелување на папокот, тоа е потребно да се обезбеди пристап до него на воздух. За да го направите ова, користете исклучиво облека од природни материјали, како и пелени за бебиња со намалување за папокот. Тие се ретки. Се разбира, проблемот на папокот важи само за првиот месец од животот на бебето, така што постои намалување на папокот само пелени за најмалите.

на "дишење" пелени наместо вообичаените полиетиленски филм, посебен. Неговата површина има многу мали дупки (видливи само под микроскоп). Големината на micropores е таква што тие се слободни да помине воздух, но се задржи водата поради тоа што има поголема молекула. Се разбира, овој филм е многу поскапи од конвенционалните полиетилен, па "дише" пелени се карактеризираат со висока цена. Видови podguznikovPrichem, неговата способност да помине воздухот, како пелени се чуваат во било која ситуација, дури и кога се влажни и влага ќе се претвори во желатинозна маса и да ги блокира сите мали дупки, целосно блокирање на пристапот на кислород, од страна на делови се уште дише. За овој филм не поминува во текот на целата површина, и се отстранува само во саканиот дел од пелени. Страна на истиот, слободен од филмот, продолжи да обезбедува слободна циркулација на воздухот.

Пелени за бебиња

Откако ќе се роди бебето во семејството, возрасни промена на системот на вредности, нови цели, потчинета на создавање на атмосфера и удобност за новороденчето. Родителите се брзаат за да се обезбеди нивното дете со сите потреби, и тоа е потребно да се биде најдобар квалитет. Ние бевме не е исклучок, и пелени за новороденчиња.

Денес производители пелена нудат на пазарот широк спектар на производи, се карактеризира со големи димензии опсег. Дури и за предвремено родени бебиња произведени најмалата големина -. 2 до 3 кг, иако овие пелени не се изложени на секоја фирма. Конвенционалните пелени за новороденчиња се сметаат за производи до 5 килограми. Други пелени тие се разликуваат не само големината, но, исто така, структурата. Од првиот месец од животот на бебето исцелување папочната рана потреба од посебна грижа, во предниот дел на пелената е посебен за намалување на папокот, дозволувајќи им на мама да се грижи без да се менува пелена на него.

Посебни својства и абсорбента рампа, која е направена од неткаен материјал, брзо се апсорбира не само урината, но, исто така, течност измет на новороденче како кожата на бебето во таков тендер возраст е многу чувствителна на иритација. Исто така, пелени за бебиња се предвидени со еднократно елементи, кои им овозможуваат не само на производот безбедно на бебето на телото, но да им даде на мајка ми способност за контрола на поаѓање на детето.

Не се купи пелени со многу абсорбента, како и во првите месеци од животот на бебето премногу често се ослободат себеси и без разлика колку е сигурен пелената да се одржи на бебе во еден производ не може да биде долго за новороденче. Таквите модели треба да одиме на патот, во спротивно може да се користи производот со конвенционалните абсорбента слој. Не заборавајте на воздушна бања за 10-15 минути се потребни на секоја промена на пелена.

Тоа е пожелно за иднината купување пелени за новороденчиња. Нашите деца се зголемува и стекнување на тежина многу брзо, како и употребата на мал пелена на бебе порасна е полн со притискање на стомакот и триење на кожата во rezinochek област. Ако е така, постои потреба за набавка на стоки за иднината, право нешто да се купи неколку пакети на пелени и неколку пакети од следниот големина.

Се разбира, секој мајка критериум пелена избор, врз основа на нивните лични искуства. Главната работа е да се запамети дека со правилна употреба на било каква штета тие се донесе во, но игнорирањето на правилата на користење може да доведе до дерматитис и други проблеми со кожата. Правилниот избор и користење на пелени - како што се грижат за бебето, како редовна прошетка и приспивна песна во текот на ноќта.

Видео: Јапонски пелени лунен

Како да се избере пелени за новороденчиња

Во рамките на подготовките за породување, не смееме да заборавиме да се стави во една кеса на пелени во болница, затоа што тие доаѓаат во рака, веднаш по раѓањето на бебето. Тоа може да изгледа дека изборот на пелени е тешка задача, бидејќи продавниците се толку многу различни пакети на пелени, дека очите се разминуваат. Сепак, вооружени со неколку совети, процесот на селекција ќе биде многу полесно.

Кога ќе се роди бебето, тоа е во однос на позадината на светот е толку мал и нежен дека не е подготвен да дојде во контакт со нешто груб, тешко, нееластичен, која е причината зошто најважниот услов во изборот на пелени - тие мора да биде мека.

Ние препорачуваме употреба пелени Huggies Новороденче со памук на надворешниот слој. До сега, масовно производство на пелени не се користат еколошки материјали, но сега Huggies нуди најмалите деца пелени biohlopkom.

Втората важна работа при изборот пелени - големина. Да се ​​направи тоа што е можно поудобно, и вие и вашето бебе, треба да изберете соодветна големина на пелени. Пелени Huggies Новороденче достапен во две големини. Првиот големина е наменета за деца чија тежина е помеѓу 2-5 килограми, пак, вториот големина за деца кои тежат помеѓу 3-6 килограми. Во породилно препорачуваме се пелени првиот големина, бидејќи ретко родилна тежина поголема од 5 кг.

Важно е дека пелени не се меша со бебето да се запознаат со овој свет. Сметаме дека, сепак, дека новороденчето, што е она што го прави толку јадење и спиење, всушност, тој е многу активен движи рацете и нозете, па затоа е важно да не се попречи движењето бебе пелени.

Пелени Huggies Новороденче имаат широк ластик на грбот, која им овозможува на бебето да се движи слободно и на предниот дел на пелената се вклопува и во стомакот. Пелени Huggies Новороденче прикачите две лепило клипови што може постојано да аплицираат и да ги отстрани. Покрај тоа, дете на тендерот нозе опкружува еластична и мека rezinochka.

Несомнено е дека главната задача на пелената е сув газ дете и неговите родители се исуши облека, пелени, така треба да биде висок капацитет за апсорпција. Huggies Новороденче имаат оваа способност.

Најважните и суштински принцип при изборот на пелени - дека тие се удобно и мека, и, се разбира, дека тие ни се допадна мајки.

квалитет пелени

Сега еднократна употреба пелени се продаваат насекаде во улица, на пазарот, на киосци. Да се ​​грижи за квалитетот и безбедноста на пелени, сетете се на власт "-1 купи пелени исклучиво во специјализирани продавници и аптеки! Станува збор за здравјето на вашето бебе! За жал, името на производителот и да формираат значително идентичен пакување може лажни сокрие. Купување пелени во аптеки и продавници, ќе имате повеќе гаранции и може да се провери сертификат за квалитет.

Квалитет пелени секогаш се меки на допир, имаат мека врвен квалитет слој, слично на ткиво и не се фаќа за деликатната кожа на детето. А поцелосен вклопуваат и ефикасно спречување на истекување е обезбедена од страна на присуство на еластична rezinochek. Квалитативни пелени имаат широк еластичен појас, посебно пред држење лента и лепенка, кои не доаѓаат незалепен во контакт со вода, бебе масло, крем или во прав (како што е наведено на пакувањето на посебен карактер).
Зборувајќи за квалитет, а не да се спомене и достапноста и дише слој "дише слој"Кои обезбедуваат циркулација на воздухот, спречување на детската кожа од иритација и прегревање.

Најважната точка во ова прашање е квалитетот на абсорбента јадро. Абсорбента слој треба да остане рамномерно дисперзирани по употребата, не скитници во пелети или грутка.

Со купување пелени, бидете сигурни да проверите на датумот на производство и рок на траење од 2 години за повеќето од нив. Ве молиме исто така, своето внимание кон интегритетот на пелени на пакувањето се многу чувствителни на промените во влажност и температура. Од истата причина, со цел да се зачува оригиналниот квалитет, да обезбеди соодветно чување на пелени купи. Тие треба да се чуваат на суво и ладно место, а во секој случај, не во бањата или во кујната, каде што температурата и влажноста на воздухот постојано се менуваат. Мора да внимаваш на безбедноста на откупените "во продавница" пакување.

Видео: Како да се носи пелена (пелени)

Крем под пелена

Особено внимание се посветува на производи за нега на кожата во областа на пелени. кожата на бебето е многу деликатна и чувствителна, против оваа позадина, како и честите движења на дебелото црево (до 15-20 пати на ден) мокрење, лесно може да предизвика примарна иритација на кожата. Имунитет во раните периоди од животот се намалува, што ја зголемува чувствителноста на деца од инфекција од било микроорганизми кои продираат преку оштетување на кожата бариера. Така, на здравјето на кожата зависи првенствено на неговиот интегритет.

Контакт со надразнувачи може да се намали со чести менување на пелени, како и чистење на белите дробови. За такви чистење, користат специјални нафта-потопено марамчиња Byubhen, кои се импрегнирани со масло од бадем, екстракт од невен, и смирување на кожата. Исто така корисни "бариера" производи за намалување на триењето и заштита од предизвици во форма на децата посебен крем, намалување на триење, се создаде заштитен филм на кожата на бебето.

За овие цели идеални "за бебиња крем" Byubhen. Кремот содржи комплекс Byubhen - активна заштита на кожата. Крем грижи за иритирана кожа, ја храни и ја поддржува неговата природна заштитна бариера. Вклучено во својот состав цинк оксид и пантенол се обезбеди изразен анти-инфламаторен ефект.

Примени потребно е тенок слој на крем пред секое менување на пелени. крем остатоци мора да се отстранат, така што кремот не му овозможува на пелени за да "дишат". Избор на пелени, се обрне внимание на нејзиниот квалитет - се одликува со абсорбента слој, мека површина, цврстина на елементи. Од друга страна, детето може да имаат индивидуални чувствителност на кожата на одредени компоненти на пелени, така што повеќето соодветна компанија да се собираат поединечно. За бебиња со чувствителна кожа има пелени, направени со користење на растителни екстракти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прва помош за ненадејна породувањетоПрва помош за ненадејна породувањето
Папокот болести кај децатаПапокот болести кај децата
Метод папочната артериски катетер е отстранета. Индикации за отстранување на папочната катетерМетод папочната артериски катетер е отстранета. Индикации за отстранување на папочната катетер
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Мираз детеМираз дете
Папокот новороденче, како да се справи папокотПапокот новороденче, како да се справи папокот
Делови на телото кај новороденчињаДелови на телото кај новороденчиња
Како да се искапат новороденчеКако да се искапат новороденче
Аномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочнатаАномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочната
» » » Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на пелени?