ma.gurushealth.ru

Џемпери добрите и лошите страни на децата. Пешаци и џемпери лошите страни

Видео: Бебе патнику џемпери купат

Џемпери може да се монтирање во форма на метални прстени, куки, кои се прицврстена во вратата, загради, клипови. Сите од нив, со исклучок на куки може да се отстрани и да се транспортираат на други места, што е, не се строго врзани за одредена вратата.
Џемпери за деца - за и против. Пешаци и џемпери - лошите страни

Тоа оди "saltatorial" сопственост зависи од типот на ременот во прилог на седиште. Тие се поврзани или со еластична бенд (не многу сигурен) или пролет (најдобра опција). Ремени треба да се прилагоди во должина.

На седиштето треба да биде доволно длабоко, така што детето под никакви околности не може да испадне од тоа. А добра опција - седиште во форма на "кукавици", одредување на дете под пазувите, со крути ортопедски назад.

Џемпери за деца - добрите и лошите страни нивната употреба одамна изрази. Еве некои карактеристики на употребата на џемпери:

  • Развивање на мускулите на нозете, го стимулира вестибуларниот систем. Како по правило, децата сакаат да се вклучат и да добијат џемпери скокање од морето на позитивни емоции.
  • Соодветна употреба на џемпери како симулатор за деца со слаби мускули, рамениот појас и рацете, со магичен растенија нозете, кои често се гледа во невролошки болести, како и во процесот на рехабилитација по повреди на нозете. Меѓутоа, во овој случај, во текот на една употреба на симулаторот треба да се намали за 10-15 минути, а часовите се одржуваат во движења постојан надомест активни бебето возрасни и само во консултација со лекар ...
  • Пешаци и џемпери големо задоволство на децата, тие се забавуваат, се остава да се сврти, гледајќи наоколу. Родителите можат за 15-20 минути за да живеат во неговото задоволство.

За деца, веќе научиле одиме, може да се купи играчка шетач, патнику или инвалидска количка, што на дете ќе се пред него. Децата тоа го сакаат.

Видео: проходилки џемпери и лошите страни

Мерки на претпазливост за користење на џемпери.

  1. За да оптоварување на телото на ногата на детето Тоа не беше претерано, бебе Тоа не треба да биде во долги џемпери 15-20 минути во исто време (може да се направи 2-3 "пристап" во текот на денот). Со подолги скокови можат да развиваат абнормални вкочанетост на стапалото, кој ќе се спречи децата во учењето одење.
  2. Товарот на кревка 'рбетот. Ако детето не се седи сам, тој треба да "висат" во џемпери за специјални ремени кои се навој под пазувите. Ова е направено со цел да се намали на 'рбетот. Подоцна, овие ленти може да се оддели.
  3. повреди. Виси џемпери, да падне и да бидете сигурни дека детето не е во состојба да ја погоди главата на работ на мебел. Џемпери треба да имаат сигурност јажето на кое тие се откажам, ако се намали надвор од главниот (што е многу веројатно во себе). Но, дури и во случај на дете кое паѓа од џемпери сериозни последици, најверојатно, нема, бидејќи детето пад од својата висина.

Пешаци - лошите страни

Но, ако сето тоа е толку јасно, нема да има спор околу тоа дали да се користи патнику или не. Исто така, постојат голем број на недостатоци кои се во сопственост проходилки:

Застој во развојот на моторните вештини

Како што е добро познато, употребата на Вокер, во голема мера го забавува развојот на трошките на моторни способности. Ова се случува затоа што не постои потреба од движење доволно ментална стимулација на децата. Што дете учи да се стремиме да оди без помош на другите, да се стави ова било - или напор ако лесно може да се движи бебе патнику?

скелетни деформитети

Во овој случај, ако предци многу често се злоупотребуваат патнику, засекогаш оставајќи нивното дете, постои ризик за деформација на нозете и искривување на 'рбетот. Бидејќи во овој случај, ако користите Вокер, под никакви околности, да не ги напуштат своите бебиња повеќе од 30 минути, така што нема да предизвика развој на здравствени проблеми.

Развојот на малиот мозок

Детски лекари сметаат дека воведувањето на патнику не е најдобар начин влијае на нормалниот физиолошки развој на малиот и неговата функција. Ова се случува поради фактот дека детето во бебе патнику за долго време, да се навикне на фактот дека при одење тој не треба да се одржува рамнотежа, како пешаци умерено поддржуваме на сите страни. Како резултат на ова церебеларна развој отстапува од вообичаеното, и кога ќе се обиде да ги раздели на бебето постојано паѓа далеку.

Покрај тоа, како сите ние се разбере, основните вештини за вашето бебе е способност правилно да падне. Оваа вештина не само спасување на носот и главата на бебето од непотребни повреди. Дете се наоѓа во Вокер, како и способност да учат да падне одземени далеку. Се разбира, дека ниту еден од татко не го сакате за бебето падна и се полнети за удари и модринки.

Но, се сеќавам - никогаш не паѓа, детето никогаш нема да научат да го направи тоа право. По сите, вие не може да го задржи во живот Вокер. Додека детето е мала, ризикот од сериозни повреди е многу мал - тоа се случува да падне malehankih висината на сопствените раст. И во есен, тој е обучен да се група на мускули и да се заштити важен принцип органи. Оваа вештина не само заштита на деца и возрасни.

Недостаток на чувство на опасност и претпазливост

Барем некои од живото суштество е т.н. чувството на закана. Чувството на закана е постојан придружник на живиот организам карактеристика инстинкт за самоодржување. Во исто дете кое оди во Вокер, на сите страни се браници. Ќе се судрите со бебето на столче или на ѕидот, без посебна непријатност, тој не се чувствува. Детето не научат да се чувствуваат на рабовите, да се избегне судири и во наредниот, тој може да доста сериозно повредени.

Познавањето на светот околу нас

Како што е јасно, бебето е многу интензивна учи светот околу нас. И во главниот плетење случува тактилниот метод - низ рацете и устата. Дете се наоѓа во Вокер, лишени од такви способности како пешаци се ограничи неговата способност да се до тоа - нешто. Од една страна тоа е одлично - шанса дека детето ќе достигне небезбедни елементи е нула. А од друга - да се постигне дури и за своја играчки Станува дете невозможна задача.

надуени трауматски

Со сите позитивни квалитети на своите патнику доста трауматично. Пешаци се многу често имаат тенденција да се тркалаат, штрајк на ѕидовите и секој столб врата. брзина бебе патнику, морам да кажам, сосема пристојно - околу 10 км / ч се сфати дека кога се патува со таква брзина врски тепих, на пример тепих и ламинат, може да биде предуслов ѓубрето патнику .. Сличен пад значително поопасни отколку ако детето паднал по себе, без Вокер.

Prepyadstviya со нозете

Бебе патнику е речиси секогаш се спротивстави од подот со вашите прсти. И за правилен раст и развој на детето со нога треба да оди стои рамномерно на целата единствен простор.

Затегнати назад мускули

Значи pipsqueak долго време е во Вокер, тој често се чинат премногу напон грбни мускули. Бидејќи на бебето не е само доживува непријатност, и ризици на искривување на 'рбетот. Ова се случува поради наметнатите престој во исправена положба и неможноста да го промени - pipsqueak, бидејќи се уште не може да го направи без помош на другите да се каже возрасен, тој беше исцрпен.

Видео: проходилки бебе џемпери

Џемпери - лошите страни

Детски џемпери, секако корисен за мајки кои треба да се направи нивниот бизнис или пауза од дете се до зло. Се разбира, бебе џемпери дава радост. Детето е активен, темпераментен и весели, проширување на нивните хоризонти и тренер на вестибуларниот апарат. Детето е во можност самостојно да го контролира телото, а со тоа развој на координација на движења. Џемпери - совршен Гимнастичка опрема. Но, ова е, всушност, се стави крај на употребата на детски џемпери. Понатаму, според лекарите, почнуваат континуирано minuses.

Видео: Џемпери за деца со свои раце | Тато не ти мајка

Во колку месеци може да се сади во џемпери? Не порано од 6-7 mi месеци, кога детето е веќе доста самоуверено држи назад. Производители препорачуваат користење на уникатни "замав" на возраст од 3-4 месеци. Тоа не е неопходно да се следат овие препораки. Премногу голема веројатност за оштетување на 'рбетот. По сите, дури и дете седиште советува само 4 месеци.

Да се ​​биде во џемпери, детето е турнат од нозете на подот чорапи. Во иднина, сличен на "вештина" негативно може да влијае на одење. Случаен осцилации слабо се апсорбираат од страна на мозокот трошки, се обидува да се поправи во меморијата на бескорисни информации. Тој товар може да го забави менталниот развој. Потпирајќи се на нозе, бебето става вирус неразвиени мускулите и коските на нозете. Неправилно обезбедени џемпери, скршена рака, невнимателно движење на детето може да доведе до сериозни повреди.

Ако и покрај сите овие причини, мислите дека се потребни на вашето бебе џемпери, пријде поблиску до нивниот избор и претходно да се консултира со педијатар. Постојат болести во кои употребата на џемпери апсолутно контраиндицирана. Не заборавајте: детето мора да биде во џемпери не се повеќе од 15 минути, во присуство на родителите.
Како да се избере џемпери
Прво на сите, џемпери мора да биде сигурен и безбеден можности. Затоа, посебно внимание на ролки кои го поддржуваат трошки во пазувите. Ролки мора да се прилагоди во согласност со растот на детето. На овој начин ќе може значително да се намали товарот на 'рбетот и перинеумот.

Како да се избере џемпери со помал ризик од трауматски? Купи џемпери со spacer - бар што ги држи на линии - колку што е можно, од главата на бебето. Не е лошо, ако џемпери се опремени со еластична шок мозок и паралелно - осигурување во случај на прекин. Прилагодливи амортизери ви овозможува да ја промените фреквенцијата и висина на скокови.

Донесување на одлука за тоа како да изберете џемпери, не се обиде да ги зачувате на здравјето на детето. Купи со висок квалитет модел, чија веродостојност е сертифициран.

На џемпери се корисни и имаат контраиндикации?

Пред да започнете со користење на џемпери, сигурно сакате да ги земат на добрите и лошите страни. Сигурен како тоа ќе биде корисно за вашето дете да се користи симулатор.
Значи, ние сакаме да ви даде листа на предности и контраиндикации за користење на џемпери.
предности:
1. Прво на сите, џемпери - симулатор, која е наменета за зајакнување на телото на вестибуларниот апарат на детето. Преку употреба на џемпери, детето зајакнува мускулите на нозете и грбот, ја подобрува моторните функции на телото.
2. бебе учи да се контролира неговото тело. Ја подобрува координацијата на движењата.
3. дете учи да се дефинира својата позиција во однос на други работи.
4. Од џемпери, детето може да се чувствуваат различни брзина, translational и ротациона движење.
5. Џемпери донесе големо задоволство на децата, која има позитивен ефект врз севкупната состојба на телото.
6. Мајка ми се чини повеќе време за домаќинство задолженија. Вие не треба да се грижите дека бебето се судрат или паѓа.
7. џемпери бебето може да се добијат повеќе информации од лежечка или седи во креветчето. Како резултат на тоа, неговиот интелект развива.
8. симулатор може да биде неопходен атрибут во третманот на одредени абнормалности во телото на детето. Меѓутоа, во овој случај неговата употреба мора да се назначи искусен лекар.
Сега ајде да зборуваме за контраиндикации.
1. Детето не е во состојба да се задржи и главата. Во овој случај тоа е потребно да се чека и да почне со користење на џемпери малку подоцна.
2. присуство на воспалителни процеси на кожата на детето што може да донесе болка и печење при во џемпери.
3. присуството на болести, поради што употребата на џемпери само по консултација со вашиот лекар.
Како што можете да видите, на листата на контраиндикации е мал, и во секој случај, употребата на џемпери е само прашање на време.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се избере hodunki.dlya цел да не се наштети на бебето со користење на Вокер, мора да го…Како да се избере hodunki.dlya цел да не се наштети на бебето со користење на Вокер, мора да го…
Добрите и лошите страни на вегетаријанска исхрана. односи религијаДобрите и лошите страни на вегетаријанска исхрана. односи религија
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Додатоци за бебето avtokreclaДодатоци за бебето avtokrecla
Транспорт на деца во автомобилТранспорт на деца во автомобил
Дома детето самДома детето сам
Untitled DocumentUntitled Document
Децата на колектори: на добрите и лошите страни на децата собирДецата на колектори: на добрите и лошите страни на децата собир
Х-зраци на панкреасотХ-зраци на панкреасот
Инсталирање на седиштето на безбедноста на децата автомобил столчеИнсталирање на седиштето на безбедноста на децата автомобил столче
» » » Џемпери добрите и лошите страни на децата. Пешаци и џемпери лошите страни