ma.gurushealth.ru

Како да се поправи односите со наставникот по градинка за родителите и децата? Што треба да знаете за наставникот на вашето дете?

Ако сте меѓу мајки кои сакаат брзо да се повлече од породилно отсуство на работа, порано или подоцна, ќе мора да ги праќаат своите деца во градинка.

Во моментов, изборот на предучилишните установи е огромен. Ова општински детски градинки, приватни детски градинки, центри за ран развој, дома-како градини, и многу други. Всушност, без оглед на тоа кои услови ќе се нудат и колку пари би платиле за образованието на детето, најважна работа - она ​​што луѓето работеа со него.

Совети за правилен избор на градината ќе можете да прочитате во нашиот напис Градинка vs едукатор.

Значи, ако веќе сте се одлучиле каде точно ќе се вашето дете, условите и квалификациите на персоналот сте задоволни, тогаш тоа е време да се направи контакт со наставниците дете. Тоа не е никаква тајна дека почитувањето на родителите - клуч за добар однос со детето. Но, исто така, кажете за карактеристиките на ликот на учител на новиот оддел е потребно - тоа ќе ви помогне да се воспостави врска во модел "детето старател".

Обидете се колку што е можно, да ви каже повеќе за нејзиното бебе едукатор

1. Од првиот ден, водејќи го во градината, обидете се колку што е можно, да ви кажам нешто повеќе за него учител. Не двоумете се да се зборува за карактеристиките на образованието во вашето семејство, така наставникот ќе биде полесно да се разбере на детето и го најде пристап. Кажете старателите за омилена класи бебе, игри, карактеристики на темперамент. Тоа е важно да се напомене дека тој сака да јаде и она што храна со категорично одбива. Кажете ни како да стил на вашиот син или ќерка во кревет. Можеби детето има одредени здравствени проблеми, кои треба да ги знаете учител (алергии, хронични болести, и др.)

2. Кажете му на вработените во градинките и во фактот дека бебето се уште не е во можност да се направи. Нема ништо лошо во тоа што бебето не се прашува за тенџере или да се користат на свој да се јадат. Тоа беше во градината на својата учат закопчување и врзување врвки за чевли, бидејќи пред сите ова не мама и тато. Ако детето се слави со одредено однесување, наставникот треба да знае за тоа. На наставниците ќе бидат во можност да се разбере зошто детето е агресивен или обратно, е затворен, ако го забележите во времето. Повеќе наставникот знае за дете, толку подобро ќе се разберат едни со други и да се воспостави контакти.

3. Исто така треба да се обрне посебно внимание на прашањето на образованието во вашето семејство. Дали ви се поттикне на вашето дете да јаде, како да се казнат непослушност. Па, ако самиот учител ќе почнам да зборувам за тоа, но не е сè во него е решен.

Ако вашето семејство користи физичкото казнување на децата, да бидат подготвени дека во градината на наставникот имаат проблем со тоа, бидејќи максималната казна е дозволено тука - е да се отстранат детето од целокупната игра со ставање настрана за висок стол. Ова нема да биде доволно во случај на вашето бебе и старател ќе треба да погледне долго време да дојдат до него.

Ако вашето семејство користи физичкото казнување на децата, да бидат подготвени дека во градината на наставникот имаат проблем со тоа, бидејќи максималната казна е дозволено тука - е да се отстранат детето од целокупната игра со ставање настрана за висок стол. Ова нема да биде доволно во случај на вашето бебе и старател ќе треба да погледне долго време да дојдат до него.

Која е причината зошто има конфликти

Конфликти со вработените во градинката може да се појават поради објективни причини, а не се објективни.

Прво, да се забележи на кои можете да го земе лесно и да се избегне конфликт. Ако вашето дете се извалкани, тој неправилно завршен копчиња, скршено колено или модринка појави еднаш, не веднаш да го нападне на наставникот. Таквите ситуации често се појавуваат ако го кодот си се со бебето. Тоа е подобро да се носат бебето облека не ви пречи валкани и да ми кажете што треба да се биде внимателен на прошетки. Побарувања на персоналот ќе се постигне само дека наставникот ќе се стави на дете до него и не е дозволено да си игра со другите.

Ако имаше нешто посериозно, детето доби силна модринка, фрактура, сече, внимателно се погледне во причините за инцидентот. Прво на сите, исто така, ќе го води предучилишна установа. Ако се докаже вино едукатор (на пример, тој ја напушти деца без надзор), што ќе се примени на најстрогите мерки, вклучувајќи и отпуштање од работа. Но, понекогаш деца се случајно повредени дури и најпознатите внимателен учител. Потоа, според описот на работното место, наставникот мора веднаш да ги извести родителите во врска со инцидентот и да ги обезбеди потребните медицинска нега.

Како да се дружат со учител и дадилката

Обидете се да не се тврди дека вработените во градинката, од самиот почеток. Ако вашето дете не беше внимателен, едноставно да се објасни дека бебето се уште не е навикнат на новите услови и независност, па некои од прашањата што треба да се следи (за да се провери дали тој носеше хулахопки, се врзуваат врвците да им помогне на потсетам ги мијат рацете по одење во тоалет).

Видео: Подготовка на децата за во градинка. совети педијатар

Дариј Милер, образовен психолог: "Ако мислите дека наставникот е груб и невнимателен на вашето дете, се обиде да го отфрли емоции и се погледне на ситуацијата од надвор. Обрнете внимание на односот на наставниците не само ти, туку и на останатите момци. Сите деца во групата на учителот - само дел од работата. Тоа треба да се однесуваат на сите пријателски, но неутрални. Така што е најдобро за детето. Шансите се, сега само игра на чувствата на родителите, и ќе се лажеш. Обидете се да се дружат со еден професор. Се жалат за тоа, ќе имаат време да се секогаш ".

2. заеднички учтивост ќе ви помогне да себе си во позиција за градинка персонал. Бидете сигурни дека за да го поздрават и да каже збогум на наставникот и медицинска сестра, учат, како е вашиот ден во групата.

3. Не се мрзливи да се запрашаме како денес се однесувал на вашето дете што да јадат, со кого играше, без разлика дали тоа е тешко за него да спијам. Овие прашања ќе го стимулира наставникот да биде повеќе внимателен на бебето, за да се одговори на нив во детали. Покрај тоа, и ќе биде сфатен како се грижат и загрижен родител.

Која е причината зошто има конфликти

Конфликти со вработените во градинката може да се појават поради објективни причини, а не се објективни.

Прво, да се забележи на кои можете да го земе лесно и да се избегне конфликт. Ако вашето дете се извалкани, тој неправилно завршен копчиња, скршено колено или модринка појави еднаш, не веднаш да го нападне на наставникот. Таквите ситуации често се појавуваат ако го кодот си се со бебето. Тоа е подобро да се носат бебето облека не ви пречи валкани и да ми кажете што треба да се биде внимателен на прошетки. Побарувања на персоналот ќе се постигне само дека наставникот ќе се стави на дете до него и не е дозволено да си игра со другите.

Ако имаше нешто посериозно, детето доби силна модринка, фрактура, сече, внимателно се погледне во причините за инцидентот. Прво на сите, исто така, ќе го води предучилишна установа. Ако се докаже вино едукатор (на пример, тој ја напушти деца без надзор), што ќе се примени на најстрогите мерки, вклучувајќи и отпуштање од работа. Но, понекогаш деца се случајно повредени дури и најпознатите внимателен учител. Потоа, според описот на работното место, наставникот мора веднаш да ги извести родителите во врска со инцидентот и да ги обезбеди потребните медицинска нега.

Ментор на детето се жали

Не секогаш жалби за неконтролирано дете зборува за неспособноста на наставникот. Најчесто, постојат жалби премногу активни, агресивни и се движат деца. Разбирам дека ако наставникот нема доволно искуство, кажете ни нешто повеќе за тоа како да се направи договор со детето, но можеби тоа го прави смисла да се сврти кон психолог да им помогне на вашето дете да се прилагодат на детски колектив.

Видете исто така: Агресијата кај деца: Причини и Совети психолог

И, конечно, малку повеќе ... Постојат моменти кога наставникот едноставно не ми се допадна. Се чини да биде ништо да се жалат, но поради некоја причина не ви се допаѓа. Не брзаат да ги собереш на детето од градината. Запомнете, дека тука не оди на старател, и, пред сè, на неговите пријатели. Градинка - тоа е само фаза во животот на детето, а ако во оваа фаза на професионалци кои работат со нив - тоа е добро.

Мајка Марина од нашиот форум, изјави нејзината приказна: "Еден од едукатори на син ми не ми се допаѓа. Не можам да кажам ништо лошо за неа: таа врши методички работа, работа со деца, дисциплината на неа секогаш, но некако тоа не се загрева со деца зборуваат. И покрај ова, детето од градината, јас не одам да ги собереш. За друг персонал нема жалби, и односот на вториот гувернанта на децата во групата Јас сум многу импресиониран. И децата на строго да се жалат. сопствен пристап секој наставник е. "

Старателите се изврши многу тешка работа и заслужуваат почит за тоа. На вашата врска со нив во голема мера зависи нивниот став кон своите деца, па се обидуваат да ги изгради мудро.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на детето за градинка.Подготовка на детето за градинка.
Начин на адаптација за градинкаНачин на адаптација за градинка
Конечниот изборКонечниот избор
Како да се подготват за родителите и детето во матине во градинка?Како да се подготват за родителите и детето во матине во градинка?
Колку години да се даде на детето во градинка?Колку години да се даде на детето во градинка?
Подгответе детето на училиштеПодгответе детето на училиште
Зошто ми е потребен градинка дете?Зошто ми е потребен градинка дете?
Дадилка или градинка?Дадилка или градинка?
Дома детето самДома детето сам
Размисли за тоа кој ќе остави детеРазмисли за тоа кој ќе остави дете
» » » Како да се поправи односите со наставникот по градинка за родителите и децата? Што треба да знаете за наставникот на вашето дете?