ma.GurusHealth.ru

Загуба и влошување на квалитетот на косата кај децата, причини, третман

Видео: губење на косата кај жените: третман на професорот trichologist Москва https://alopecia-areata.com

Загуба и влошување на квалитетот на косата кај децата, причини, третман

Понекогаш косата на главата на детето да стане досадна, чистење и скршени, шлаг на краевите и да падне.

Видео: Гледајте тестенини Soultz за раст на косата Осврти [Soultz губење на косата Осврти]

Проблемот на губење на косата не е само влошување на изглед, но исто така и во фактот дека тоа може да биде симптом на сите неправилности во телото.


Причини за губење на косата и влошување на квалитетот:

 • Хормоналните дисфункција. Особено во пубертет.
 • Хиповитаминоза. Недостаток на витамин А, Б витамини, фолна киселина, витамин F, биотин, пантотенска киселина. Недостаток на цинк, калциум, силициум, и селен.
 • Нервниот стрес. Нарушување на автономниот нервен систем (види. "Вега на дистонија").
 • Заболувања на кожата: себореичен дерматитис, псоријаза, trichophytosis, итн
 • Варење.
 • Хронични заболувања.
 • Намален имунитет.
 • Алергија.
 • Наследноста.
 • Различни фактори доведува до нарушување на кожата храна: тесна Шапка или премногу топло, главата во нејзиниот потење.
 • Користење на сиромашните шампон или вода со хемиски адитиви.
 • Ниски или високи температури: шампон во многу топла вода, прегрее во сонцето, детето не носи капа во зима, често сува косата со топла фен за коса и така натаму ..


Губење на косата може да биде придружена со појава на првут, чешање, прекумерна сувост на косата, или, напротив, косата е развлечен, валкани брзо, salyatsya. Причината за ова себороичен дерматитис, оштетен формирање на себум. Детали за првут и себороичен дерматитис може да се најде во поглавјето "првут".

Губење на косата кај децата третман


I. собор. Препорачана храна богата со витамини. Препорачливо е да се вклучат овие храна во исхраната:


- зеленчук, моркови, цреши, се зголеми колковите, тикви, домати, спанаќ, лук, зелка, пиперки, грав, морето buckthorn, црна рибизла.
- житни култури wholemeal (леб од пченично брашно), трици, пченица микроб. Бруер е квасец.
- месо, црниот дроб, бубрезите, риба (а не мастите сорти), остриги, жолчка од јајце.
- Млечни производи.
- ленено семе масло и други растителни масла, ореви, лешници, семки од сончоглед, семки од тиква.


II. Општо лекување. потребно е губење на косата третман во прилог на надворешниот (маска за коса, медикаментозни шампони) да се отстрани од главните причини на болеста (витамин недостаток, хормоналната нерамнотежа, дигестивни патологија и т. Д). Назначување неопходните подготовки внатре.Принципи на пристап:


Третман на основната болест која предизвика губење на косата. На совети лекар.
Витамини и минерали. Земени поединечно или како дел од мултивитамини и витамини и минерали комплекси:

 • Витамин А (бета-каротин) и цинк.
 • Витамин Е, селен, и витамин Ц.
 • Витамин Б комплекс, фолна киселина, витамин F, биотин, пантотенска киселина, квасец е.
 • Елементи во трагови: калциум, силициум, бакар.
 • Полинезаситени масни киселини: риба, масло, ленено семе масло.
 • Мултивитамини и витамин-минерал комплекси кои содржат овие компоненти. Комплекси за зајакнување на косата. Додатоци за зајакнување на косата.


III. Фитотерапија. Извор на витамини и минерали, стимуланси, раст на косата може да биде фабрика. Користени коприва, шипка, морето buckthorn, Роуан, Јуни Нај рибизла, алое серија, црн бозел, Тасев биле корен, конска опашка како додатоци во исхраната, хербални лекови, инфузии и други билен чај.

Phytogathering № 1 (опаѓање на косата):
билката Hypericum 3 дела, 3 делови на мудрец лисја, коприва лисја 4 дела, 3 делови на burdock корен, невен цвеќиња 3 дела, 2 дела од оригано билка, шишарки на 2 дела, конска опашка билка 3 дела.

Вари 1 час. L. мелено колекција на 1 чаша врела вода, инсистираат 30 минути, вирус и да пијат во текот на денот како чај.


Fitosbor број 2 (коса тоник).

Земете еднакви делови на трева едноподруго, Viola tricolor, коприва лисја и јагоди. Запарвам 1-2 часа. L. во чајник и пијат како чај. Можете да ги користите овие билки поединечно.
Инфузија на burdock корен. Вари 1 час. L. burdock корен 1 чаша вода, инсистираат да се излади. Земете 1/4 до 1 чаша дневно, во зависност од возраста.
Коренот на Тасев биле. Тоа е растение хормон, ја враќа на хормоналниот баланс и промовира активно раст на косата. Вие може да се пијалак самиот корен или користете glycyram дрога од 2 недели до 6 месеци.
Инфузија на Тасев биле корен. Вари 1 лажица масло. l. 1 чаша рендан корен зовриена вода, 30-40 минути, или во врела вода бања за 10-15 минути да се филтрира. Земете јас лажичка - 1 лажица 3 пати на ден.


IV. Надворешни третман.
Медикаментозни шампони. Медикаментозни шампони се достапни во аптеките. Најпознатите - е серија на "Friderm". Добро се покажа серијата "Migliorin" швајцарската фирма "Vivasan". Медикаментозни шампони и други специјални анти-губење на косата лекар ќе препорача. Губење на косата проблем вклучени дерматолозите, cosmetologists и trichologists.
Рициново нафта и burdock. Тоа може да се користи самостојно или во сооднос 1: 1. Маслото се нанесуваат во скалпот за 2 часа пред миење или може да се остави во текот на ноќта. Масло за триење може дополнително да се збогати витамин;
E (неколку капки на мрсна раствор на витамин А, Aevitum дрога).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пушењето може да предизвика губење на косата кај мажитеПушењето може да предизвика губење на косата кај мажите
Jak-инхибитори за третман на алопеција кај мажитеJak-инхибитори за третман на алопеција кај мажите
Здрава храна за кожата на децатаЗдрава храна за кожата на децата
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Алопеција ареата: Третман, Причини, СимптомиАлопеција ареата: Третман, Причини, Симптоми
КозметологијаКозметологија
Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…Анти-битен (анти-bit) шампон содржи пиретрин (0.148 g во 100 ml). Косата е навлажнета со вода и…
Алопеција ареата: третманАлопеција ареата: третман
Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…Алопеција (ќелавост, алопеција) -нема или проретчена коса (обично на главата). Алопеција може да…
Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.Што да правите ако коса падне жестоко по породувањето.
» » » Загуба и влошување на квалитетот на косата кај децата, причини, третман