ma.gurushealth.ru

Хипервитаминоза d кај деца симптоми и третман

Хипервитаминоза D кај деца, симптоми и третман

Кај доенчињата често се случува на витамин Д интоксикација - хипервитаминоза предизвикани од прекумерна доза на витамин Д или зголемување на индивидуалните чувствителност кон него.

Причини за хипервитаминоза Д кај децата

Големи дози на витамин Д2 во третманот на рахитис може да предизвика појава на тешка интоксикација придружена со хиперкалцемија и значајни промени во органите. Појави хипервитаминоза D-се развива за време на се груба доза на витамин Д (3 000 000-15 000 000 МЕ).

Преголема доза на витамин Д ја зголемува апсорпцијата на калциум во цревата, што резултира во зголемување на таложење на калциумови соли во вид на цевка коски, бубрезите, крвните садови, белите дробови и други органи. Гледано токсични промени во клеточната мембрана, прекинат активностите на разни органи, имунолошкиот систем е скршен. 

Патолошки состојби произлегуваат како резултат на акумулација во телото на витамин во вишокот на износот. Најчесто се јавуваат кога се администрира за терапевтски цели витамини. Предозирање витамини е најопасна за бремени жени (оштетени овошје), новороденчиња и постари лица (поради несовршени влезни заштита од вишокот витамини од надвор механизми). Хипервитаминоза D манифестира со зголемување на концентрацијата на калциум во крвта, артериите и калцификација лезија pochek- хипервитаминоза А - зголемување на интракранијалниот притисок на течноста, коските и кожата porazheniyami- хипервитаминоза К - "нуклеарна" жолтица novorozhdennyh- хипервитаминоза Ц - во близина ендокрини промени, гликозурија и нарушувања на крварењето. Повеќето од Б витамини, особено витаминот Б1, може да предизвика алергиски реакции. Во напредна хипервитаминоза обично покажуваат симптоми слични на симптомите на витамин недостаток е тоа, воведувањето на кој предизвика хипервитаминоза. Превенција хипервитаминоза се состои во точната доза на витамини и појаснување самоповредување витамини, особено масти растворливи витамини Д и хипервитаминоза А. третманот варира во зависност од состојбата на жртвата и витамин внесуваат карактер што предизвика хипервитаминоза.

Симптоми на хипервитаминоза D за деца

Рани знаци на труење се повреда на општата состојба на летаргија, спиење нарушувања. Детето одбива да јаде, гадење, повраќање, одложување на зголемување на телесната тежина, запек. Во тешки случаи се јавуваат кахексија, генерален мускулна хипотонија. Во кардиоваскуларниот систем се означени пригушени тонови, аритмија, систолен шум на врвот. Крвниот притисок се зголемува. Електрокардиографски промени укажува на оштетување на миокардот. Зголемување на црниот дроб и слезината. Понекогаш постојат полиурија, албуминурија, пиурија. содржина на калциум во крвта достигнува 12,4-15 mg%, често откриени hyperasotemia. Рентген брзо задебелување на надкостница и џебовите на интензивна калцификација и вакуум во епифиза на долгите коски. Постојат случаи на хипервитаминоза Д-фатални настани, и мултиплекс склероза срцето, крвните садови, и многу органи.

апетитот на детето е многу полошо до целосна упорни непрехранбени, таму се повраќање, констипација, жед, немир или летаргија, поспаност. Ако не се преземат мерки во време, се развива дистрофија со тежина зад себе, а потоа се јави успорен раст физички раст. Може да има пад на крвниот притисок, бавно отчукувањата на срцето, зголемување на црниот дроб, зголемено мокрење.

Дијагнозата на хипервитаминоза Д кај децата

Дијагнозата се поставува врз основа на симптомите се појавуваат, и крв и урина. Со зголемување на калциум во крвта содржина драматично, таму е појавата atsetona- во урината се зголемува калциум и фосфор содржина, се појавува протеини.

Третман на хипервитаминоза Д кај децата

Во третманот на првенствено веднаш престанете со земање на лекови на витамин Д. на моќта исклучи храна богата со калциум, се администрира во исхраната го зголеми бројот на зеленчук јадења, пиење многу течности администрира.

Применуваат dezintoksitsiruyuschuyu комплекс и стимулирање на терапија. Исхрана: ограничување кравјо млеко, сирење и друга храна богата со калциум, употребата на витамин А (за 10 000 ME дневно), Б група и В, ензими. Потребната интравенска инфузија на гликоза, плазма, трансфузија на крв, администрацијата на y-глобулин, инсулин со гликоза. Во последните години на стероиди употреба - преднизон, преднизолон стапка од 1 mg по 1 кг бебе тежина на ден за 1-2 недели.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Фосфат-дијабетес-поврзана доминантна X-поврзана болест со длабоко оштетен размена на калциум-фосфор…Фосфат-дијабетес-поврзана доминантна X-поврзана болест со длабоко оштетен размена на калциум-фосфор…
Размената на витамин Д. Метаболизмот на холекалциферолРазмената на витамин Д. Метаболизмот на холекалциферол
Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Нов сончање не го спречува произведе витамин ДНов сончање не го спречува произведе витамин Д
Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…
Videhol (videcholum). Молекуларна соединение холекалциферол (витамин DZ) со холестерол. Безбојни…Videhol (videcholum). Молекуларна соединение холекалциферол (витамин DZ) со холестерол. Безбојни…
Недостаток на ретинол (витамин А)Недостаток на ретинол (витамин А)
Дијагноза и прва помош за хиперкалцемија и хипокалцемијаДијагноза и прва помош за хиперкалцемија и хипокалцемија
» » » Хипервитаминоза d кај деца симптоми и третман