ma.gurushealth.ru

Ако детето има на телесната температура

Видео: Зошто бебињата температура 37,1-37,3

Ако детето има на телесната температура

Треска - најчеста манифестација што се настинка, и други воспалителни болести.

Сепак, улогата на покачена телесна температура во различни болести не е недвосмислена и во различни случаи, бара различен пристап во одредувањето на третман стратегија. Истражување покачени вредности на температурата на телото за разни болести во уште XIX. Тој се занимава Сергеј Botkin, кој верува дека во повеќето случаи на намалување на телесната температура не ја елиминира промени болеста својствени на телото и понуди да се разгледа на зголемена телесна температура во адаптивни одговор. Подоцна забелешки Botkin доби потврда.
Заедно со зголемување на телесната температура на позадината на воспалителна болест (треска) и други можни видови на треска. Причините за овие зголемувања може да се прегрее, како и индивидуалните карактеристики на регулирањето на телесната температура.

Што температурата на телото е нормално за вашето дете?


Како што знаете, на нормална температура на телото здраво дете е - 36-37 ° C. Сепак, се покажа дека секое тело има своја температура. Највисоката температура на црниот дроб, нешто пониски температури другите внатрешни органи. Температурата на кожата е најголем во регионите аксиларни - 36,0-36,8 ° C. Околу половина од децата аксиларни температура асиметрија случува, температурата на телото повеќе често се остави малку повисока (0,1-0,5 ° C), од десната страна.
Малку пониска температура на кожата на вратот (34 ° C). Ова е корисно да се знае, бидејќи понекогаш родителите се водени од температурата на телото се мери во наборите на кожата на вратот. Особено ниска температура на кожата на рацете и нозете - 24-28 ° C. Бидејќи заедно со мерење на температурата во регионите аксиларни, донесен во нашата земја, е широко се користи дефиницијата деца температура во уста (под јазикот), и во ректумот, тоа е важно да се знае дека температурата на устата над пазувите на 0,1 - 0,4 ° C, а во ректумот - од 0,5-1,0 ° C.
Температурата на телото зависи од возраста. Предвремено родени бебиња во врска со нивните карактеристични одлики (низок метаболичка активност, мала тежина на релативно голема површина на телото, чистење на поткожното масно ткиво слој, несовршени регулатори) Температурата на телото е во голема мера зависи од температурата на околината.

Температурата на телото кај доенчиња во просек од 0,3-0,4 ° C повисока отколку кај возрасните, и во поголема мера отколку кај возрасните, е предмет на флуктуации.


температурата на телото на детето зависи од многу фактори. Добро познати дневни флуктуации на температурата на телото: најниска телесна температура кај децата е обично 4-5 часа во утринските часови, што е највисока - во 16-17 часа. Дневен амплитудата на осцилација на температурата на телото во девет-месечно бебе е околу 0,9, за деца 2-5 години - 0,6-1,0 ° C. Кај деца постари од 5 години во останатиот дел од телото се движи температура од 0,3-0,5 ° C.
За време на интензивна мускулна оптоварување (за мобилни игри, физичко образование и продолжено плаче, плачат) температурата на телото на вашето бебе може да се зголеми за 1-2 степени (до 38 ° C). температурата на телото на детето се зголемува по оброкот, при зголемување зависи од составот на храната јаде (максимум по месни производи).
Понекогаш родителите сметаат дека температурата на телото навидум совршено здраво бебе оди подалеку од "нормална". Излезе дека околу 5% од децата се особено регулирање на телесната температура. Тие имаат нормална телесна температура може да биде на 0,5 ° C над или под нормалните. Таа не бара корекција, ако детето е тоа добро. температурата на телото Чаби детето со високи ексцитабилност, постојано во движење, секогаш неколку десетини од еден степен повисоко од апатични, претпочитајќи тивка бучни игри вежби на детето - читање книги, цртање, и така натаму.
Така, добро, ако знаете што точно е температурата на телото, тоа е индивидуална норма за вашето дете. Сепак, не го злоупотребувајте мерење на температурата на телото во здраво дете, без претходна знаци на болест. Не се создаде проблемите со самите себе, затоа што не секогаш може да се објасни на детето нормално флуктуации на температурата на телото. мерење бесконечна температура ќе nevrotizirovat и да се создаде предуслови за преголемата заштита на детето.
Неколку покачена телесна температура може да биде нормално за вашето дете, но секогаш постои причина за лекување на лекар и истражувања, како дури и малку покачена телесна температура може да биде голема манифестација на флакцидна болест (на пример, инфекција на уринарниот тракт). Ако температурата на телото на вашето бебе надминува 38 ° C, без оглед на она што тој го правел пред тоа, тоа е - манифестација на болеста.

Во кои околности и како да се измери температурата на телото?


Причината за мерење на температурата е повреда на детето благосостојба. Промена на однесувањето на детето: постои зголемена физичка активност, бебето станува претрупан, раздразливост, нарушен сон. Во очите - треска сјајот лице "блескав" кожата е топла на допир. Во други случаи, напротив, детето станува летаргична, апатични, таа одбива да јаде, кожата станува бледа со "мермер", ладна на допир екстремитети, кожа покриени со гуска испакнатини на челото ладна пот, тресејќи дете.
Некои мајки кога температурата Те проценка на детето да се користи на старите национални начин: се применува на челото на детето усните. Начинот, се разбира, се обиде и тестирани, но, прв од сите, многу субјективни и, второ, не го открива присуството на детето има температура. Поточно проценува за да се утврди на температурата на телото може да биде, се фокусира на зголемување на пулсот фреквенција.

Видео: Детето има треска. Што да се прави

Но, се уште подобро кога се проценува температурата на телото на детето, користете термометар. Измери температурата на телото на бебето е препорачливо помеѓу оброци, по повеќе од еден час после вежбање, и пожелно е мерење на температурата на телото не е придружено со крик, конвенционалните отпор и солзи ние (на руски) метод е мерење на температурата на телото во пазувата користење на жива или електронски термометар.
Обично температурата на телото се мери во левата мишка. Термометарот не треба да биде ладно - во спротивно процедурата ќе предизвика негативна реакција на детето. Затоа, пред мерење тоа е препорачливо да 3-5 минути да се одржи на термометар во дланка. Пред да го уклучите живин термометар, тоа е разнишан, така што на живата падна под 36 ° C. Тресењето на термометар подобро со текот на кревет или софа, така што ако се случи да се пробие на страна, тоа не е скршен - токсични жива пареа, и целосно да се соберат на жива од подот прилично тешко.
Детето има термометар во пазувите за 5-7 минути. Во првите 2 минути на живата се зголемува брзо, а потоа и на подемот на степен не е од фундаментално значење. Затоа, ако детето во мерењето на температурата на телото е загрижен, гледа, тогаш otsenki- приближна температура на телото доволно да се одржи на термометар 2 минути. Ако не може да се научи детето да термометар мерења на температурата на телото се обично треба да купуваат електронски термометар за мерење на температурата, која трае околу 1-2 минути.
Во некои случаи, температурата измерена во ректумот (стапката на 38 ° C). За таа цел, на врвот на термометарот е замачкана со вазелин или глицерин. Дете поставени на стомак на колената на родител (деца на училишна возраст се поставени на една страна со колената влечат до неговиот стомак). Термометар лесно воведе во анусот до длабочина од 2 см, имајќи го во оваа позиција за една минута. Околу температурата на телото може да се процени по 20 секунди.
Обично, кога болеста и температурата на телото на детето се мери 2 пати на ден - наутро и по 16-17 часа. Но, во акутната фаза на болеста, кога е можно високо се крева температурата на телото, тоа е целисходно да се мери на секои 3-4 часа. контрола на температурата на телото обично се продолжува до нејзиното нормализација.

Зошто се крева температурата на телото?


Механизмот на зголемување на телесната температура, во принцип, е универзален. Тоа се базира на поттикнување на телесната температура регулирање центар се наоѓа во мозокот, што доведува до зголемување на топлината на телото и намалување на топлина.
За инфективни болести на телесната температура пораст се должи на дејството на телото метаболизмот и распаѓање производи од вируси, бактерии, некои лекови на. Времетраење фебрилни период обично се совпаѓа со периодот на интензивна репродукција на патогени во телото.
Комплекси иритирачки тело регулација на температурата центар, може да се формира не само во инфективни болести, но исто така и во имунолошките реакции во уништување на ткиво во случај на повреда, со задоцнување од slags и оштетување на метаболички производи можат да бидат произведени од страна на клетките на туморот. И во овие случаи, покачена телесна температура одразува активноста на болеста.

Треска - пријател или непријател?


Со зголемување на температурата на телото на родителите на детето, како по правило, се обиде да го намали што е можно поскоро. Дали е ова точно? Со зголемување на температурата на телото во телото се менува односот и процесот на пренос на топлина на топлина процеси. пренос на топлина е поставена на едно ново ниво, соодветно на природата на болеста. Во овој момент зголемување на активноста на заштитните својства на телото, зголемување на протокот на крв, забрзување на процесите на поправка ткиво. Покрај тоа, зголемување на телесната температура над 37 ° C создава неповолни услови за размножување на вирусите и бактериите. Така, зголемување на телесната температура (до 38 ° C) му помага на телото да се бори против инфекции и да се намали температурата на телото е несоодветна.

Видео: Бебе готвач - магијата напивка

Сепак, зголемувањето на температурата на телото го прави телото на дополнителни барања. Подобрен енергетскиот метаболизам, и ја зголемува потрошувачката на енергија, зголемување на ексцитабилност на централниот нервен систем. Промени на внатрешните органи: зголемување на отчукувањата на срцето и дишењето, намалување на производството на дигестивните сокови, ја зголемува перисталтиката.
Треска се јавува стереотипно со оваа болест, без разлика, бидејќи тоа носи на телото на интерес или не. Во одредени ситуации, зголемување на телесната температура може да има несакани последици. Значи, ако вашето дете има претходно имале напади, тие може да се повтори со зголемување на температурата на телото. Ако вашето дете има тешка срцева болест (како што се вродени срцеви заболувања), белите дробови или проблеми со бубрезите, на дополнителен стрес на висока телесна температура може да предизвика влошување на активностите на овие тела. Затоа, некои деца треба да се постигне нормализација на секој, дури и мала, зголемување на телесната температура. Родителите на секое дете да има некои посебна потреба да се дискутира однапред со вашиот лекар, како што го прават во случај на зголемување на температурата на телото на детето.
Друга работа, кога детето се развива хипертермија, т. Е. зголемување на телесната температура над 39 ° C. Тоа е придружено со катастрофални оштетувања на организмот. Денатурација на протеините е нарушена активност на многу ензимски системи, постојат промени во системот за коагулација на крвта е нарушен проток на крв, имунолошкиот систем страда, да развијат сериозни нарушувања на централниот нервен систем. Околу -narushaetsya активност на внатрешните органи. Се разбира, овие промени не се прилагодливи карактер. Во такви случаи, температурата на телото треба активно да се намали.

Како може да се намали високата температура на телото?


Степенот на зголемување на телесната температура не е секогаш одговараат на тежината на болеста. Значи, во случај на акутна респираторна вирусна инфекција тело температура може да се зголеми до 40 ° C, но бебето со добро чувство. И на воспаление на белите дробови, особено во ослабен дете, температурата на телото не може да надминува 38 ° C. Со секое зголемување на температурата на телото на детето треба да се јавите на лекар, бидејќи тактиката на намалување на телесната температура можат да бидат различни.
Меѓутоа, ако температурата на телото на детето надминува 38 ° C, треба да се обиде да го намали пред доаѓањето на лекарот. Ако детето има студ, треска, родителите се обидува да им помогне, често поставени на детето на креветот и неговото засолниште еден куп на ќебиња. Во таква ситуација, напротив, тоа е потребно да се создадат услови за подобрување на пренос на топлина. Така, во пријатна средина (20-21 ° C) и левата дете одземени за 10-15 минути да лежи отворен, па дури и подобро - со директен тоа проток на воздух од вентилаторот. На чело на платно дете стави навлажнета со ладна вода, и често тоа се промени.
Повеќе интензивна акција е sponging. Рацете, нозете и торзото на бебе избрише топло (30-31 ° C) вода и да ја остави отворена или тенка покривка пелена или лист. Тритурација кожата подобрува протокот на крв, и испарувањето на влагата на температурата на телото капки 1-1,5 ° C, до безбедна за телото на детето е на ниво.
Во Водка-оцетна бришење, кога на смеша од (1 лажица вотка, 1 лажица оцет и 1 лажица вода) кои се користат за мелење на дете како можен отелотворување. На мешавина беше топло, тоа е целисходно да се засади во претходно загреана плоча. Водка и оцет испарува брзо од телото на детето, што доведува до пониски температурата на телото. Недостатоци на овој метод е појавата на остар иритирачки мирис, слаба толеранција на децата. Намалување на температурата на телото по воздушна бања или sponging на детето кратко. 1-1,5 часа постапка може да се повтори.
Сосема поинаку треба да дејствува во ситуација кога детето има температура. Како по правило, кожата на бебето е бледо, покриени со "гуска испакнатини", ладни раце бебето и нозете. Во овој случај, намалување на телесната температура треба да започне да се загрее на бебето, со цел да се елиминира spasmodermia. Без тоа не е возможно да се подобри преносот на топлината. Детето се сместува во топол кревет, топла вода шишето применува на нозе. Тоа беше само по кожата на бебето се загрева, се врти розова и да престане треска, можете да почнете ладење процедури.
Физички техники за ладење се во комбинација со лекови. Во зависност од природата на болеста различни средства се користи за да се намали температурата на телото: анти-воспалителни, седативи, вазодилататори. Изборот на соодветен третман произведува лекар, но не предизвика штета на детето, ако треба да им даде на вашиот лекар редуктор испитување треска. Избор на такви средства е доволно голем, но најмалку несакани ефекти (гастрична иритација, крварење) имаат парацетамол и неговата комерцијална колеги (Panadol, kalpol, Efferalgan et al.). Поради можното влијание на црниот дроб и крвта на децата е пожелно да се користи аспирин. Антипиретски својства се некои од растенија: бреза, малини, cornflower, брусница, вар, малина, камилица, едноподруго, мајка-и-маќеа. Намалување на температурата обично е придружена со обилно потење, слабост, често детето заспива.

Што е прегревање на бебето?


Очигледно сите го видел, како на топол летен ден, родителите на децата жртви на трговија да одиме облечени "за времето", - во топли јакни, капи често мораше да се види мали деца под жешкото зраци на сонцето на плажа. Во овој и во друг случај, здравјето на детето во сериозна опасност. Прегревање не е толку ретки, особено кај младите деца кои имаат високо ниво на производство на топлинска енергија на механизми за пренос на топлина не се совршени - на поткожното масно ткиво слој е изразена во поголема мера, и потење, во споредба со постарите деца, ослабени.
Прегревање - треска поради продолжена изложеност на високи температури на околината. Прегревање толерира многу потешки од сличен пораст во температурата на телото во текот на болеста, и на тој начин доведува до сериозни последици дури и фатални. Зголемување на телесната температура за време на хипертермија укажува на исцрпување на телото на обесштетување на своите можности да се зголеми за пренос на топлина. Прегревање е придружена со голема промена во метаболизмот, инхибиција на ензимот системи, во кршење на многу органи и системи. Нарушена активноста на мозокот: постои главоболка, повраќање, вознемиреност, проследено со заматување на свест, напади. Нарушено дишење, активност на срцето, бубрезите температурата на телото во прегрее невозможно со конвенционалните пониски антипиретици. Ако детето прегревање - ова е многу сериозна! Мора да се јавите на бригадата "прва помош", како и за испитување на лекар на детето да се спроведе постапка за ладење. Третманот на овие деца го поминуваат во единиците за интензивна нега.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали постои зголемување на телесната температура на гастритис?Дали постои зголемување на телесната температура на гастритис?
Сетови за складирање вакцина комплет el-вакцинацијаСетови за складирање вакцина комплет el-вакцинација
Температура панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, нискиТемпература панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, ниски
Дијагноза на температурата на телотоДијагноза на температурата на телото
Нормална телесна температура. Регулирањето на телесната температураНормална телесна температура. Регулирањето на телесната температура
Што да направите ако детето има појавено ладна грчеви?Што да направите ако детето има појавено ладна грчеви?
Хипоталамусот терморегулација. thermoreceptorsХипоталамусот терморегулација. thermoreceptors
Температура на pinworms (Enterobiasis)?Температура на pinworms (Enterobiasis)?
37-37,5 Температура, дијареа (лабава столче, дијареа) и повраќање во дете37-37,5 Температура, дијареа (лабава столче, дијареа) и повраќање во дете
Човечкото тело температураЧовечкото тело температура
» » » Ако детето има на телесната температура