ma.gurushealth.ru

Алергиски конјунктивитис пролетната кај децата, причини, симптоми, третманот

Алергиски конјунктивитис пролетната кај децата, причини, симптоми, третманот

Алергиски конјунктивитис пролетната јавува кај дете поради индивидуални хиперсензитивност.

Ова се однесува на фактори како што се поленот на одредени растенија, ултравиолетови зраци, а меѓу етиолошките фактори на различни конјунктивитис треба да се нарекува куќна прашина, првут од животински влакна. Егзацербација на алергиски конјунктивитис се главно во пролет и лето. Децата се повеќе подложни на болеста од возрасните.

Видео: Алергии - Симптомите и можните причини, третман на алергија

Ако детето страда од пролетната алергиски конјуктивитис, се препорачува:

 • секој пат по враќањето дома од прошетка да се мијат со топла вода во текот на миењето темелно исплакнете очи;
 • како и во многу други болести на алергиска природа, да ги преземе сите можни мерки за отстранување на алергени од дома: редовно го направите мокро чистење на простории, особено простории. За промена на воздухот во станбени области користи на клима уредот. Ако куќа не е климатизиран, затегнете го отвори за воздух со cheesecloth. Тоа е задолжително да се отстрани Ал простории сите теписи, килим изтривалка, ролетни, завеси, салфетки. Не купувам меки играчки на децата. Исто така е важно да не се чуваат во една соба на книги на детето, и во други области на книги и списанија мора да се чуваат во стаклени кутии или на посебни полици (зад стакло). Весници, исто така, треба да се чуваат во затворени области - во кабинети, фиоки во табелите, во кутии, итн;.
 • се откажат од употребата на пердув перници, дебели јоргани и јоргани, волнени ќебиња за да се стави на duvet;
 • облека чуваат во кабинети, со пластични корици;
 • опремена кујна издувните вентилација;
 • мора да се елиминира употребата на разни зачини;
 • го прават тоа по правило: секој лабава статии се чуваат во посебни контејнери кои се цврсто затворени;
 • во станбена област во секој случај не пушат,
 • елиминирање на детскиот контакти со мачки, кучиња, хрчаци, верверички, папагали и така натаму.

Дете за време на егзацербација на алергиски конјунктивитис пролетната потреба од помош:

 • неколку пати на ден, веднаш измијте ги очите што доби алерген. Изведување на постапката за перење со користење на конвенционалните пипета со користење на топла зовриена вода;
 • со цел да се спречи компликации на алергиски конјуктивитис, пролетен коњуктивитис микробиолошки треба да биде 1-2 пати за да се капе во очите на топол 2% воден раствор на борна киселина;
 • ако детето има болест придружена со тешка чешање, не може да му се овозможи да ги протриеш очите. Инаку, на микробни инфекции може да се воведе во окото, а потоа и алергиски конјунктивитис комплицирано микробиолошки;
 • ако неподнослива чешање очи препорачливо 0,2% раствор на дифенхидрамин (капки за очи). Ова решение беше instilled 2-3 капки во двете очи 3 пати на ден. Значи и го олеснува чешање;
 • фотофобија кога детето, кој е често придружена со пролетната алергиски конјунктивитис, да носат очила за сонце.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алергија на храна. Етиологија, патогенеза. Алергиски лезии на дигестивниот систем се храна, лекови…Алергија на храна. Етиологија, патогенеза. Алергиски лезии на дигестивниот систем се храна, лекови…
Алергиски ринитис. причиниАлергиски ринитис. причини
Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…
Chromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromilChromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromil
Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеАлергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Офталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окотоОфталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окото
Воспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптомиВоспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптоми
Офталмологија-lekrolin во третманот на хронична алергиски конјуктивитисОфталмологија-lekrolin во третманот на хронична алергиски конјуктивитис
Конјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманотКонјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманот
» » » Алергиски конјунктивитис пролетната кај децата, причини, симптоми, третманот