ma.gurushealth.ru

Транспорт на деца во автомобил

Транспорт на деца во автомобил

Видео: Нови правила за транспорт на деца во автомобили. Избор на столче!

Повреда на патниците.

Од повреди здобиени во сообраќајна несреќа загинаа повеќе деца отколку која било друга повреда. Тоа е тешко да ја преувеличуваме важноста на безбедносните ремени за возрасните и постарите деца, како и автомобил места посебен детски за мали деца. Во САД, на пример, во сите 50 држави донесоа закони со кои се бара деца до 4 години се кога се вози во безбедно прицврстен детски седишта за автомобили. Многу родители се жалат дека децата не сакаат да седат во овие столици или носат појаси. Сите овие изговори да не се во вредност од месинг farthing. Сите деца се исполнат условите, ако родителите навистина сериозно инсистираат на нив. Ако почнат да прават исклучоци, детето ќе биде во секое време за да влезат во спор ,, и го заморуваат и rodite4-леи. Најважното правило е да се добие потег на, додека сите патници не се преземат мерки на претпазливост.

Кога децата во автомобилот се носи ова има уште една предност: тие се однесуваат многу подобро.

Избор и монтажа на детски седишта за автомобили

Постојат места за бебиња, инсталирани сообраќај низводно, автомобил места за постарите деца, каде што седат со кои се соочува напред, и посебни дополнителни перници на места за предучилишно и основно училиште деца (види го следниот дел.). столче на детето, која е во судир, навидум може да изгледа сосема недопрени, но тоа е веројатно дека ќе се распадне на парчиња на следниот судир. Затоа, за купување седиште втора рака автомобил, секогаш да бидете сигурни дека тоа не е случајно. Прочитајте ги упатствата приложени со стол и внимателно го постави, а потоа доколку е можно одиме и да видиме сервис, каде специјалист ќе се провери точноста на неговата слободна инсталација.

Видео: Правила за превоз на децата во автомобил

Јас неодамна доби обука за да се квалификува техничар инсталирате седишта дете автомобил. По една недела на теоретска и практична настава, јас сè уште имаше проблеми кога тие се инсталирани. Експертите велат дека ќе се појават такви проблеми за време на инсталацијата на осум од десет места. Со други зборови, ако ви овозможи инсталација на специјалист на столче, вашето дете ќе биде посигурен.

Столче за бебиња

Дури и во прва посета на вашето бебе во автомобилот - дома од болница - тој мора да седат во седиштето на детето автомобил кој ги исполнува условите од Законот за безбедност на сообраќајот. Потребата за такви места е диктирана не само со закон, но, исто така, здравиот разум. Некои луѓе веруваат дека во случај на судир, тие ќе бидат во можност да го задржи детето во неговите раце. Ова не е така. Кога возилото се движи со брзина од 60 km / h, што наиде на пречка, бебето тежи 4,5 килограми, го повлекува на своја сила рака е над 90 кг. Ако тока вашето бебе седи на твојот скут, ги појасите, тоа е многу поопасен.

Додека детето е една година, неговата тежина не е достапен 9 кг, само безбедно место за него е седиштето на детето автомобил кој е инсталиран на задното седиште за грб контра-движење. Ако вашето бебе тежи 12 килограми, но тоа е уште само 10 месеци, тој се уште има да седат со кои се соочува наназад, како и како дете кое навршило 14 месеци, но кој тежи само 8,5 килограми. Децата кои немаат години и кои тежат помалку од 9 кг, се изложени на сериозен ризик од оштетување на грбот и вратот ако седат со кои се соочува напред во насока на патувањето. Можете да ги купите столче кој е поставен само назад назад релативно движење и кои може да се користи да го носи детето, или универзален столче, која подоцна може да се постави со кои се соочува напред кога бебето старее.

Запомнете дека децата под 12 годишна возраст, во секој случај не може да се транспортира во предното седиште на автомобил опремен со воздушни перничиња (како што се сега се опремени со речиси сите нови автомобили). Перница може да се спаси животот на возрасен, но таа работи со сила која може да предизвика сериозни повреди на деца, па дури и да го убијат.

Автомобилски седишта за деца постари од една година

Кога детето е една година и тој добива најмалку 9 кг тежина, тоа е можно да се седи свртено нанапред додека се движат. Ако имате универзална детско седиште автомобил, едноставно го флип над и да се обезбеди нова позиција. Внимателно прочитајте ги упатствата за прицврстување на сигурносни појаси и, во седиштето на нов дизајн, систем кој не дозволува на седиштето за да навалите напред. Ако купувате нов стол за детето, соодветно на неговата возраст, тоа е најдобро да се избере онаа која подоцна може да се користи и кога ќе порасне.

автомобил места најдобрите децата се опремени со пет точки сигурносни појаси: два ремени прицврстени на рамената, две нозе и се минува меѓу нозете. Некои столици се опремени со исклучително силна пластика штитови, но јас не би ги препорачувам. Во судир, детето може да му наштети на нив.

При инсталирање на места строго следете ги инструкциите за неговата употреба и да бидат сигурни да се провери силата на монтажа, се однесува на специјалисти. Деца под 18 kg мора да бидете сигурни да го користите овој столче. Кога нивната тежина надминува одредена вредност, тие може да се промени во специјални перници кои се инсталирани на задното седиште.

Видео: Следете ги правилата за превоз на децата во автомобил

екстра перници

Овој уред е наменет за децата кои пораснале во детски седишта за автомобили. Службен сообраќајни прописи предвидуваат дека децата треба да го користите додека нивната тежина не достигне 36 килограми и висина 145 см. Еве зошто. Без оваа перница дете седи премногу ниска, и стандарден безбедносен ремен може да го оштети внатрешните органи во случај на судир.

Кога детето седи на перница, ременот за скутот паѓа на коските на колкот кои се на полно оптоварување, и лента за на рамо се наоѓа на рамо и градите, а од вратот на детето.

Седејќи на една засилувач перница, детето треба да носат стандарден безбедносен ремен, одредување на долниот дел на грбот и рамениците. Користењето на само ременот за скутот не обезбеди адекватна безбедност во судир. Некои родители не сакаат да ги користат како влошки, со оглед на тоа губење на пари. Сепак, имајте на ум дека сите на уредот за детско седиште е најевтин, но во исто време тоа обезбедува неспоредливо поголем степен на сигурност и удобност за бебето.

Основни правила е да се запамети

  • Никогаш не држете дете под 12 години во предното седиште на автомобил опремен со воздушни перничиња.
  • Најбезбедното место во автомобилот за сите возрасти - средината на задните седишта.
  • Направете го тоа по правило не дури и го стартувате автомобилот додека сите патници не се носи.
  • Кога се вози автомобил не може да се задржи деца на неговиот скут и да ги зацврсти своите безбедносен ремен.
  • Дури и ако мислите дека сте правилно инсталиран дете столче, секогаш постои шанса дека сте направиле грешка (тоа е многу потешко отколку што звучи). Ги користат услугите на специјалист, кој е слободен да се провери инсталацијата.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Седишта безбедносното возило (седишта за безбедност на децата), како да се избереСедишта безбедносното возило (седишта за безбедност на децата), како да се избере
Додатоци за бебето avtokreclaДодатоци за бебето avtokrecla
Поранешниот домаќин на "такси" беше жртва на автомобил крадциПоранешниот домаќин на "такси" беше жртва на автомобил крадци
Во несреќа во Швајцарија загинаа 22 децаВо несреќа во Швајцарија загинаа 22 деца
Вистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанијаВистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанија
Летечки автомобил доби дозволаЛетечки автомобил доби дозвола
Францускиот напаѓач пукаше на деца и родителиФранцускиот напаѓач пукаше на деца и родители
Оригинален начин за борба против метеж во КинаОригинален начин за борба против метеж во Кина
Инсталирање на седиштето на безбедноста на децата автомобил столчеИнсталирање на седиштето на безбедноста на децата автомобил столче
Повреди кај децатаПовреди кај децата
» » » Транспорт на деца во автомобил