ma.gurushealth.ru

Методи за спречување на болести во детството

методи за спречување на болести во детството

Видео: Третман на детски болести од природни методи

спречување на десната левучар болест кај деца се прилично едноставни и се тесно поврзани со здрав начин на живот кој вклучува правилна исхрана, седентарен начин на живот и стврднување на телото.

Видео: Zakrevskii Вјачеслав. природни методи на лекување на детски болести (акушер, фитотерапевт)

Во текот на зимските месеци, детето треба да добие повеќе витамини и минерали, кои се предвидени на сметка на урамнотежена исхрана - Потребни се дополнителни извори на витамини во случај ако детето одбива храна која содржи одредени супстанции, или ако на имунолошкиот систем е ослабен. Истражувањата покажуваат дека витамини и минерали се подобро се апсорбираат од страна на човечкото тело од природна храна (главно - зеленчук, житарици и млечни производи), отколку од други извори. Во овој случај, децата се повеќе подложни на недостаток на корисни елементи од возрасните.
Затоа, исхраната на детето треба да вклучува многу зеленчук и овошје, млечни производи, житарици, во комбинација со месо и производи од риба. На детето треба да добие околу пет порции овошје и зеленчук дневно, по можност - три порции зеленчук и две порции на овошје. Portia е голем број на производи во волумен со мал број на деца кои најдобро ги задоволува потребите на неговото тело.

Видео: Солена соба - модерен метод на превенција на респираторните заболувања

Два пати на ден, по можност во утринските часови и во вечерните часови, им даде на вашето дете нешто од млечни производи. Најкорисна се млечните производи кои обезбедуваат подобра апсорпција на калциум во телото, и да содржи лактобацилите (пробиотици). Ова корисни бактерии кои живеат на цревната флора и одржување на својата рамнотежа. Најголем број на живи организми кои се корисни за цревата содржани во задебелени букви или (ако детето нема тенденција за дебелината и се движи доволно) масни јогурт, кисело млеко, матеница и обичен јогурт. производ бренд или тип на млечна киселина бактерии содржани во него, не играат голема улога - спротивно на она што се тврди во реклама, тие се за истото. При купувањето се обрне внимание на датумот на производство, како пробиотик култури се краткотрајни.
Користат дроги специјално наменет за зајакнување на имунолошкиот систем, може да prokunsultirovavshis само лекар, кој ќе ги советува алатка која ги задоволува индивидуалните потреби на организмот на детето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се зајакне имунитетот на децатаКако да се зајакне имунитетот на децата
Здрава исхрана за децаЗдрава исхрана за деца
Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?Дали ми е потребен бебе под една година дополнителни витамини?
Витамини и минерали за бебетоВитамини и минерали за бебето
Треба да го земам витамини за очи?Треба да го земам витамини за очи?
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Исхрана е важно кај ревматоиден артритис?Исхрана е важно кај ревматоиден артритис?
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!
Витамини и минерали за децаВитамини и минерали за деца
» » » Методи за спречување на болести во детството