ma.gurushealth.ru

Појавата на новороденче семејство

Појавата на новороденче семејство

Видео: Бебе почина за време на породувањето, а мајка ми побара од него да се одржи проштална ...

Појавата на второ дете - весела и среќен пат за целото семејство, иако постаро дете, тоа може да биде поврзана со тешко искуство.

Дете кое се користи за да биде во центарот на вниманието и од кои претходно не се бара многу трпение, сега се принудени да се сфати голем број на сериозни (и многу важно) животни лекции. По раѓањето на нејзиното второ дете, многу родители признаваат дека се чувствуваат виновни пред високи дете, бидејќи неговата наметнување на друг член на семејството, и тие се плашат дека поместување на центарот на внимание на позадината може да биде сериозен удар за неговата психа. Но, тоа е исто така еден од едукативни моменти. Изгледот на второто бебе може да биде за постаро дете одлична можност да направиме чекор напред во развојот, и за вас - да ги споделат своите чувства, нека оди преку разочарување и тага и да се покаже дека таа е во состојба да ги прифатат промените и да се справат со нив.

Видео: Честитки за новороденчето и мајката празнична топки во прозорецот на десната комора


Како резултат на чувство на вина, многу родители ќе почнат да ја ослабне правила кои се однесуваат на спиење. Сепак, и покрај сè, тоа е потребно да се придржува на стариот режим, да се даде постаро дете чувство на стабилност и безбедност. Сега на искушението да му дозволи во нејзиниот кревет, но ако така сакаат во времето за да биде поблиску до него, тоа е подобро да се направи на неколку дена ^ искачи да спие во својата соба.


Докажано начини да се олесни донесувањето на ново бебе

  • Подготви вашето дете за претстојниот настан. Дури и пред раѓањето на бебето брат или сестра се купи книга за комуникација на неколку деца во семејството. Можете да направите ваква книга себе и да се каже кога бебето ќе биде, кој ќе остане со постарите, кога мама и тато да оди во болница, што ќе биде животот на семејството, кога ќе се вратат дома со новороденче.
  • Прилагодете ја вашата правила на спиење, но не ги скрши. За околу еден месец по раѓањето на нејзиното второ бебе еден од родителите, можеби ќе треба да спие во една соба или постаро дете често го посетуваат во текот на ноќта, ако тој е навистина загрижени од појавата на новороденче во семејството, или постојано бараат внимание. Во прилог на овие иновации време, остатокот на постапката за утврдување и спиење треба да остане ист. Детето треба да оди во кревет во исто време, и спие во истото место. Ако тој се чувствува во врска со фактот дека новороденчето спие со вас во иста просторија, објасни му дека кога тој бил мал, и тој спиеше до мајка ми да се јаде млеко во текот на ноќта. го увери дека штом помлади постарите, тој, исто така, ќе се преселат во вашата соба, како и високи во тоа време.
  • Кога ситуацијата се стабилизира, тоа се навраќа на старите правила. Штом состојбата во семејството барем малку нормално, да им помогне на вашето дете се сеќавам што спијат го поставите правила. Од правилата даде на децата чувство на стабилност и безбедност, важно е да се потсетиме на постаро дете, тој спие во текот на ноќта сам во својот кревет и добива наутро, кога сонцето сјае светло.
  • До 3 години не се движи на детето во кревет. Ако се сеќавате, ние Ви препорачуваме да се постават постаро дете во креветчето, додека тој е 3 години, па дури и ако треба да се купи вториот креветчето или изградба на привремени чамец (на пример, playpen, кревет или помошен кревет) за новороденче. Креветот се одржува пријатна атмосфера детството, тоа е многу важно за еден постар дете кој е принуден да растат брзо во многу начини. Сега не е време, нека прв навикнати да го лиши од овој comfort- доведе до семејството на второ дете.
  • Кажете му на вашето дете зошто тоа е профитабилен за да биде висок. По повод, се обиде да го привлече вниманието на фактот дека бебето не може да направи многу за она што е веќе достапни преку: дете не може да оди на крем продавница мраз, вози спуст на санки или игра со миленици.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Подготовка на другите деца до појава на бебетоПодготовка на другите деца до појава на бебето
Љубомора помеѓу децата во семејството, љубомора постаро дете на помладитеЉубомора помеѓу децата во семејството, љубомора постаро дете на помладите
Твојата неродено дете веќе е роден во васТвојата неродено дете веќе е роден во вас
Како да се подготвите вашиот постар дете да се појави во семејството надополнување? Расте вашиот…Како да се подготвите вашиот постар дете да се појави во семејството надополнување? Расте вашиот…
Каде новороденче да спиеш?Каде новороденче да спиеш?
Семејството на породувањеСемејството на породување
Заеднички мајката и детето престој по породувањетоЗаеднички мајката и детето престој по породувањето
На второ дете во семејството: кога и како?На второ дете во семејството: кога и како?
Времето поминато со вашето детеВремето поминато со вашето дете
» » » Појавата на новороденче семејство