ma.gurushealth.ru

Релокација на детето од креветот на родителите

Релокација на детето од креветот на родителите

Релокација на детето од креветот на родителите во своите

Ако детето поминува повеќе време во вашиот кревет отколку во нивната сопствена земја, или никогаш не спиел во својата соба, следат нашите совети:

  • Во рок од една недела, почесто си играат со детето во неговата соба. За некое време таа треба да стане главното место за Игрите во куќата. Од време на време тој седнува во креветчето со играчки, и да се грижи за бизнис насекаде во близина. Ако и ова ќе го издржи само неколку минути, не го сила да седат таму dolshe- го одземе детето од креветчето, а подоцна и се качат на уште еден обид. Обидете се да се постепено зголемување на времето за тоа бебе ќе биде во можност да седат тивко во неговата креветчето. Ако тој спие на креветот, ја играат со него или читаат книги.
  • Штом стана јасно дека детето ужива играјќи си во својата соба, како и во креветчето или на креветот, дури и за две до четири ноќи родител спие во градинка со него, продолжување на вообичаен начин да му помогне да спијам. Со други зборови, во оваа фаза има само една иновација: спиеш во room- неговата сè друго е сочувана непроменети, односно, може да продолжи да се ниша, се хранат бебето, или го носат на раце ... Секој пат кога бебето ќе се разбуди во текот на ноќта, му помогне да заспие, како што беше порано.
  • По неколку дена на таква помош може да почне да го спроведе својот план за обука.

Изнесување на децата од креветчето во кревет


Не е важно колку е голема на искушението да се преселат во активен дете "возрасни кревет", ние не го препорачал на 3 години. Освен во случаи кога бебето е избран од креветчето или таа стана блиску до него, дека е подобро да го оставиме тоа на истиот чамец, каде што ќе се чувствуваат безбедно. Ако е можно во вечерните часови за да се вратите на познат атмосфера кревет тоа ќе биде полесно да се направи нови достигнувања во развојот во текот на денот. Покрај тоа, на возраст од три деца е многу импулсивни и поради тоа што вашето бебе ќе биде потешко да се разбере и да ги следат инструкциите (на пример, не се во текот на ноќта од кревет), преместување на кревет во овој момент може да се обратат и на вас во еден тежок тест. Подгответе се да бидете што детето ќе се појавуваат секоја вечер во вашиот кревет.


Сепак, ако детето избира од креветчето, постои прашањето за неговата безбедност. Можете да ги користите на крошна за креветчето, која е во прилог на периметар и безбедно држи бебе во внатрешноста, или веќе го пресели во кревет.


Пред остварување на овој настан, бидете сигурни дека во овој момент не постои друг големи промени во животот на детето. На пример, ако тој е сега учат да одат во тоалет, ако семејството се очекува да се додаде (два месеци), бебе наскоро ќе одат во градинка или пак само се пресели или се за да го стори тоа, сега не е време да се преселат на дете во кревет.


На релокација на креветчето во кревет поминале повеќето тивко и без проблеми, продолжи кон следниот план:

  • Чекор 1. Безбеден. Безбедно на соба и се става детето во близина на нејзината соба, каде што може да талкаат во средината на ноќта. Ако живеете во вашиот дом и деца е на вториот кат, а потоа ја затвори потекло на скалата. Покрај тоа, затворете ги прозорците и да ги отстрани столици, столици и други слични мебел на која детето може да се судрите. Ако се плашите дека тој може да се повреди во текот на ноќта авантури, во собата на прагот од својот чувар соба. Тоа може да се инсталира во детската мали nightlight дека бебето беше во можност да го најдете вашиот начин на нов кревет ако се разбудам и да добијат во текот на ноќта, а тоа не е исполнет неговата модринки и удари, а ќе се шета низ неговата соба.
  • Чекор 2. Одберете душек. Земете вашето дете во продавница за мебел и му овозможи да се избере душек или кревет. Многу родители сакаат да изненади нивната машина бебе-кревет или други фенси објекти, но во оваа фаза на присуството на рамката не е задолжително. Доволно да се купи двојно душек, извори и заштитни огради за страната. За време, додека детето ќе се навикне на фактот дека спие на душек кревет да спие на подот, па тој не падне од височина. Покрај тоа, бидејќи тоа ќе биде полесно да се искачи на креветот и се будам со него. Купи некоја забава комплети постелнина или посебен перница. Во никој случај не би го нарекол нов кревет "возрасни", бидејќи овој збор може да го заплаши бебето, веќе вознемирен и вчудоневидени брзото темпо на развој. Наречи го тоа едноставно "вашиот нов кревет."
  • Чекор 3. Добие придружник на спиење. Нека вашето дете изберете посебен "Мајка мечка" или "Папа мечка", кој ќе спие со него во нов кревет. Играчка до некоја мера го замени ќе ноќе. Ставањето на бебето да спие, го потсетува дека "Мама мечка" ќе го одржи цела ноќ, и кога тој се буди, родителите доаѓаат да го видат.
  • Чекор 4. Расклопување кревет (заедно!). Кога нов кревет донесено дома, прашајте го детето да ви помогне да дознаете својот стар кревет. Ова ќе му овозможи да се чувствуваат како полноправна членка на процесот на ресоцијализација, а во исто време да се каже збогум на креветчето. Понекогаш е доволно да го продаде играчка шрафцигер! Нека само ви помага да се соберат нови кревет и ќе го избере она играчки ќе спие со него. Играчки треба да биде не повеќе од две или три, или средината на ноќта тие може да се возбуди на детето.
  • Чекор 5. Место на креветот во место. Ставете го во аголот на собата на headboard и од една страна тоа е влегла на ѕидовите - од безбедносни причини. Од друга страна, се закачите на заштитна ограда. Така, детето ќе биде добро заштитена, како што беше во креветчето.
  • Чекор 6. Објасни правилата кои се однесуваат на спиење. Ако детето е веќе зборуваме, пред првата ноќ да остане во кревет со него, да разговараат за правилата. На пример, да му кажам: "Сега ви се случува да спие во својот кревет, така што во чест на приказната, пее приспивна песна, се умилкувам на телото, а потоа ќе биде цела ноќ спијат убедливо во малку кревет. Во утринските часови, кога ќе изгрее сонцето, можете да ги споделите со нас дека
  • Се разбудив, а ние ќе се грижи за вас. "
  • чекор 7. Изведување на ритуалот на подготвува за кревет. Во првите неколку дена по бебето се сели во кревет прошири приказни за 10-15 минути подолго, и лага во прегратка со бебето, па се смири и се чувствува удобно. И ако не се веќе го прават тоа, бидете сигурни дека ќе се добие да игра во неговата соба во текот на денот тоа е за него удобно и среќен место, и не е поврзано исклучиво со разделба со вас.


Ако вашето бебе е лесно и забавно ќе се движат од креветчето во кревет, ќе се најдете меѓу среќници дека оваа промена беше даден без никакви проблеми. Ако од самиот почеток имаше тешкотии, да се прочита на.

Во текот на ноќта остане со детето во неговата соба


Многу често, деца со голема неподготвеност да се движат од креветчето во кревет. Во овој случај, еден родител (но не и двете!) Може да биде неколку дена да ја поминат ноќта со детето во неговата соба. Само не одат во кревет-Наредете на посебен кревет покрај неа. Предупреди дете: ". Мама (или тато) ќе спиење неколку ноќи во вашата соба, па сте имале подобро да се навикнеш на нов кревет"


Ако детето ќе станат од кревет и сака да се пресели во со вас, тивко се постават врати и објасни дека тој мора да спие во својот кревет, и - во неговата. Од трет или четврти пат, минимизирање разговор или дури и да продолжи тивко, така што нема да предизвика детето да продолжи со обид. На првата вечер тој, најверојатно, ќе станам од кревет многу често! Бидете трпеливи, и секој пат само тивко да се врати на своето место.
Ќе треба да се оди во кревет во исто време со детето и се врши во неговата соба цела ноќ. Ако тој се разбуди и ќе најде таму, тоа ќе биде уште повеќе се плаши од спиење во нов кревет, па дури и да почнат да мислат дека не можете да се потпираат на вашиот ветувања. Не грижете се, тоа ќе потрае не повеќе од една или две вечери во detskoy- тогаш бебето ќе се смири и да спијат убедливо во текот на ноќта во својот кревет.

Престанок на заеднички ноќевања


Откако детето започнува да спијам добро во вашиот кревет, обидете се да го остават на мира. Во вечерните часови на тој ден, кога ќе дојде да се врати назад на неа, за време на ритуал пред спиење каже на дете дека денес чест приказна со него и се бакнуваат на ноќта, а потоа тој ќе спие во својот кревет, и ќе се врати во својата соба.

Ако тој почнува да го возвратат ударот и да излезе од градинка, тивко му се врати, го стави во кревет и да излезе брзо, велејќи: "Добра ноќ, мојот добар. Не се нагоре повеќе. " Ако детето и понатаму неговите авантури во секое време упорно го врати на расадник додека тој заспива. Тој може да оди педесет пати, но на крајот се заспие безбедно, ако дејствуваат соодветно. Упорност ќе се исплати удобно, како што детето ќе се разбере дека заобиколат правило не работи и се уште треба да спие во мојот кревет. Ако по првите неколку излези, тој послушно се населува во кревет и ќе спијат преку него остатокот на ноќта, во утринските часови да бидат сигурни да го славиме и да му кажам за остварувањето на сите возрасни чие мислење е од големо значење за него. Можеби дете ќе се врати еднаш или двапати, но наскоро да научат да не се од кревет и да одат да спијат мирно.


Ако по враќањето во вашата спална соба дете ќе биде тешко да протестираат и да ја напушти расадник за неколку ноќи по ред.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Креветче и постелнина за бебињаКреветче и постелнина за бебиња
Појавата на новороденче семејствоПојавата на новороденче семејство
Како да се спие за деца на возраст од 2-3 годиниКако да се спие за деца на возраст од 2-3 години
Одвикнување од спиење здруженија кои се мешаат со детето да се смири на сопственитеОдвикнување од спиење здруженија кои се мешаат со детето да се смири на сопствените
СтравовиСтравови
Новороденче спиењеНовороденче спиење
Конечно спиеКонечно спие
Здрав сон, чекор по чекорЗдрав сон, чекор по чекор
Каде да спијам дете до 5 годиниКаде да спијам дете до 5 години
Детето често се буди секоја вечерДетето често се буди секоја вечер
» » » Релокација на детето од креветот на родителите