ma.gurushealth.ru

Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење

Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење

видео клипови: "Мени за деца". Урда, кондензирано млеко, урда во РМЦ-M70

Млекото е идеална за деца.

Видео: Детски мени во multivarka REDMOND РМЦ-M70 (урда, кондензирано млеко, урда)

Јас нема да кажам повеќе: млекото мора да биде .За деца за нивниот раст. Некои од нив имаат алергија од млеко или не може да се вари на шеќер кои се содржат во него (лактоза), но повеќето од млеко за деца само корист, придонесувајќи за нивниот развој. Соја млеко не е толку хранливи како редовни млеко, и ако вашето бебе не можат да пијат кравјо млеко, што poite млеко од соја мешавина на 2-3 години. Од страна на време цревата формира доволно да се вари кравјото млеко. Дете треба да пијат 16-24 унци (455-680 грама) на млеко на ден. Тоа нема да му наштети на бебето, ако тој не се обидува да го замени голтање пијалок. Млеко и млечни производи се прават значителен износ на протеини во исхраната на детето и се важен извор на калциум и витамин 1). Калциум се потребни за формирање на здрави заби и силни коски и витаминот Д помага неговата апсорпција. Деца на возраст меѓу три и годината мора да биде 500 мг калциум на ден и 200 меѓународни единици (МЕ) на витамин Д А чаша млеко обезбедува 300 мг калциум. Една чаша јогурт или половина унца (45 g) сирење исто така, содржи 300 mg на калциум, витамин Д, но не е таму. Калциум-збогатена портокал приноси сок калциум, но тоа не се обезбеди витамин Д и протеини.
Не, не, да, и постојат извештаи дека млекото е штетно за луѓето и тоа не е особено неопходно да се даде на своите деца. Понекогаш тие дури и се обиде да се оправда на цврсти прес-конференции. Но, ова е само неактивен мечтите. Докази за штета млеко несигурни и не стои до контрола. Пастеризирано млеко се продава во продавниците за храна, тоа е безбедно и корисно за детето. Нејзиниот квалитет е регулирано со строги прописи.
Од страна на време вашето дете е една година, а тој почнува да се јаде на маса и да пијат од чаша, мајчиното млеко и детето формула може да го замени пастеризирано полномасно млеко. Тоа е можно, но не е задолжително. Ако бебето се уште е во процес на транзиција кон нормалната исхрана или не сте сигурни дека ако тој добива доволно хранливи материи, покаже мудрост и оставете го детето во мешавина на млеко. Сепак, повеќето од смесата со млеко треба да биде во чаша, и не треба да се злоупотребува хранење брадавица или брадавиците. Зошто тогаш даде пастеризирано млеко по една година е нормално, и таму е до една година? Затоа што кога детето ќе наполни една година, храна, тој троши, компензира за недостатоците во млекото на витамин Ц и железо, затоа што во текот главни оброци и ужини во стомакот на детето е поврзан со млекото и ја олеснува неговата perevarivanie- и конечно, бидејќи на гастроинтестиналниот интестиналниот тракт во година станува се повеќе зрели. Никогаш не poite дете непастеризирано млеко, и возраст не е важно тука. Зошто јас препорачувам имот целиот млеко? Бидејќи масти е важен извор на енергија. На прашањето за обезбедување на масти малите деца се особено зависна од млеко. По бебето е две години, полномасно млеко, тоа е во ред. Истото може да се каже за 2 отсто, 1 отсто и обезмастено млеко, ако детето го сака, и ако постојат други извори на масти во неговата исхрана. Обично децата како млеко со ниска содржина на масти е помала од полномасно млеко, и, според тоа, помалку го пијат. Главната причина зошто децата се обидуваат да го учат на млеко со малку маснотии, е во тоа што, во повеќето случаи родителите се пие, и многу удобен, кога сите во семејството ја користат истата млеко. Сепак, постои ризик дека детето ќе се јаде доволно масти, па да не го користите малку маснотии млеко, освен ако семејството маса е вообичаено да се јаде месо, кога готвење се користи техники за да се намали количината на масти во исхраната, и ако на маса се ограничи на детето во путер и pripravah6 салата. Ако се двоумите, дали бебето е добивање доволно масти, му даде полномасно млеко. Ако не сакате да ја купите полномасно млеко само за детето, компромис ќе биде полумасно млеко. Лажица полу-обезмастено млеко по сад во 4 мл (115 g), ниско-млеко пијалок во целата своја страна млеко.
Направете млеко пијат семејството маса и го понуди на бебето во чаша 3-4 унци (85-115 грама). Пијте себе, но ако не може, да ги преземе вода. не треба да пијат пијалоци, како сода или сок - тие се привлечни за децата, и тој, исто така, сака да ви се придружат. Не го присили да јаде млеко, во спротивно тоа ќе биде најмногу мразел својот пијалак. Само стави на маса и да чекаат. Свесен сум дека некои од културните традиции одбие млеко како пијалок на маса за семејството. Ако тоа е случај, се грижи за друг извор на калциум и витамин Д, и да бидат особено внимателни во врска со премногу атрактивни за бебето пијалоци. Водата е најдобар избор. Поради некоја причина што јас не ги разбирам, малите деца сакаат да се пие наместо да јадат. Ако се постави на маса сок, овошен пијалак или лимонада, вашето дете може да има лошо.
Тоа е во ред, ако од време на време aromatiziruete арома млеко. Но, бидете внимателни: ако сте толку сакаат да пијат млекото за бебиња, а во прилог на тоа многу напори, детето ќе се види вашиот интерес. Пиење млеко не се сврти кон него, а ваша одговорност, тој ќе ви се манипулира. Дури и децата кои не се откажат од млеко, постојат моменти кога се пие многу малку. Особено често тоа се случи веднаш штом бебето одби. Не биде нервозен и не притиснете на детето - само да почекаме и да пијат својот дел. Кога на бебето е подготвен, тој почнува да пијат млеко повторно. На крај, тој гледа во вас, одлучи дека млекото е вреди да се проба.

јогурт


Исхраната на вашето бебе, можете да започнете со пишување на кисело млеко од околу 8-10 месеци. Јогурт корисно за цревната микрофлора, тие се хранливи и обично со апетит се апсорбира од страна на децата. Сепак, мора да биде во можност да го изберат правото јогурти. Јогурти станаа многу популарни во нашето време, но не секогаш се замисли што вистински јогурт. Ова јогурт обично го има префиксот "био", а нејзината граница рок на траење ^ месец (и повеќето од овие јогурти и не имаат рок на траење од 5 до 10 дена), но производи, термички обработени, не се веќе на јогурт. Тоа треба да се каже за пломби на јогурт. По можност, се разбира, јогурт со природен вкус (без полнење), но тие имаат кисел вкус, и многу деца ги јадат помалку веројатно. Но, јогурт со овошје пломби како деца, но понекогаш тоа може да предизвика алергии. Вие не треба да се дава на деца како јогурт, зачинет со вештачки супстанции. Дете до една година и половина не е неопходно да се даде повеќе од 100 грама јогурт дневно, овој производ е одлична ужина или десерт за ручек. Јогурт е лесно да се вари, така што може да се понуди на детето и за вечера.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кондензирана гастритисКондензирана гастритис
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Нетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причиниНетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причини
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!
Млеко и млечни производи во текот на бременостаМлеко и млечни производи во текот на бременоста
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
А малку за млечни кујниА малку за млечни кујни
Што е детето млеко е подобро?Што е детето млеко е подобро?
Млеко во колитисМлеко во колитис
» » » Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење