ma.gurushealth.ru

Заспаната новороденче област

Видео: Приспивна за деца Музика за деца тивка музика за спиење

Заспаната новороденче област

спиење е најважниот дел од соба на детето и бара внимателна подготовка.

Некои корисници преферираат да се одржи на бебе во нејзината спална соба, по нејзината изменета. Каде би детето не спие, секогаш да ги поставите на грбот. Истражувањата покажаа дека тоа значително го намалува ризикот од синдромот на ненадејна смрт детето. По околу 4 месеци бебе природно ќе спие на нивна страна или стомакот.

ВНИМАНИЕ. Во транзицијата на детето да спие отстранат сите перници, ќебиња тешки и полнети играчки од областа на спиење. Овие предмети може случајно падне на бебето и му го отсече пристапот до кислород, предизвикувајќи сериозна штета на вашиот модел.

лулка

Видео: Бетовен - Приспивна 6 ЧАСОВИ НЕВЕРОЈАТНИ приспивни песни за бебиња Бебе Спиј Музика

кревет

Лулка (Сл. A)

Лулка - полско креветче за патување на бебето во првите неколку месеци од животот. Тоа може да се купат во продавница за детски производи или да направите свој од издржлив фиока, на креветот, во своите деца душекот. Многу корисници сметаат за лулка на многу практична работа, бидејќи тоа може да perenosit- дете, па можете да поставите до него, а не да се грижите за тоа, додека спиеш.

Видео: класичен деца. Релаксирачка музика за спиење

Одбери тесни и удобен душек, растојанието помеѓу лежиштето и ѕидови не треба да надминува 2,5 см. Лулка дизајн мора да биде силна, мора да се постави на стабилна, мазна површина.

Crib (Сл. Б)

На детето треба да спие во креветчето додека не расте доволно и може да се оди на редовни кревет. Според сегашните прописи, шини безбедност мора да биде издржлив и не распоредени повеќе од 6 cm од едни на други. На горниот гредата се наоѓа најмалку 66 cm над долниот рамнина на душекот. Креветче душек и ѕидовите треба да бидат обезбедени. Помеѓу душекот и ѕидот на креветчето треба да биде не повеќе од 2,5 см. Осигурајте се дека вашиот креветчето ги исполнува условите наведени погоре, особено ако тоа е вашето семејство не е првата генерација.

На креветот може да се закачи заштитни перница или мека раб, така што детето не удри со главата во барови. Осигурајте се дека јазли се зајакна и надворешната страна барови.

ВНИМАНИЕ. Кога детето станува се повеќе мобилни (обично по 9 месеци), ги отстрани сите перници, т. Да. Детето може да застане на нозе и да излезе од креветчето.

Вашиот кревет (Сл. Б)

Многу корисници преферираат да се стави на детето во својот кревет. Ова е прифатливо ако имате тесни matras- мека може да предизвика ненадејна смрт детето синдром (види. П. 245). Ако се привлечени кон оваа варијанта, ги отстрани сите перници, ќебиња тешки и големи. Подготви светлина ќебе за бебето. Најсигурен конфигурација место за спиење - ова е, кога бебето е помеѓу двајцата родители, тело кое делува како заштитен оградата. Перница не е целосна замена за другиот родител. Отстрани креветот тешко перници.

ВНИМАНИЕ. Не дозволувајте бебето спие на перница. Тоа може да се спречи пристап до кислород, предизвикувајќи сериозна штета на вашиот модел.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Појавата на новороденче семејствоПојавата на новороденче семејство
Подготовка на другите деца до појава на бебетоПодготовка на другите деца до појава на бебето
Новороденче спиењеНовороденче спиење
Што ми е потребно да спие детеШто ми е потребно да спие дете
Детето често се буди секоја вечерДетето често се буди секоја вечер
Карактеристики на развој и нивното влијание врз сонот од раѓање до една годинаКарактеристики на развој и нивното влијание врз сонот од раѓање до една година
Дајте му на бебето да плаче пред спиењеДајте му на бебето да плаче пред спиење
Бебето спие во 1 годинаБебето спие во 1 година
Спиј месечно бебеСпиј месечно бебе
Ко-спие со новороденче, спие во креветот на родителитеКо-спие со новороденче, спие во креветот на родителите
» » » Заспаната новороденче област