ma.gurushealth.ru

Каде да спијам дете до 5 години

Каде да спијам дете до 5 години

Видео: 3 едукативни игри на 1,5 години [supermom]

Изборот на места за спиење вашето бебе ќе значи многу за развојот на неговиот физички способности.

Толку смешно да се види како детето почнува да се нагоре, а потоа одиме, а потоа работи ... но забавно доаѓа до крајот, кога тој почнува да се фрламе во текот на страничните ѕидови на креветчето - е како падобранец. Затоа, треба да се размислува за преселба на бебе во нормален кревет пред да го совладале уметноста на пука колиба.

Збогум на креветчето - тоа е голема пресвртница на патот на животот, и горчливо и слатко во исто време. (Некои родители едноставно не можат со неа да се каже збогум и да ја задржите оваа скапоцена сувенири, потсетува на раните денови од животот на детето, дури и откако го завршил училиштето!) Повеќе од 90% од децата на возраст под една и пол години спие во колиба, но за две години на број е намален на 80% и 40% во три.

Бидејќи тоа е невозможно да се предвиди однапред кој ноќ вашиот храбар дете за прв пат да се избега од креветчето, паметно е да се намали на душекот на дното по детето ќе наполни една година, и да се види дека во креветчето немаше играчки или браници во која тој јас би можеле да излезат. Надворешниот странични ленти треба да биде на ниво на clavicles бебе. И да се стави мека МАТ или тепих на подот (со не-пропадна влошки), бидејќи пад од таква височина може да резултира со сериозни повреди.

Кога ќе бидете подготвени да се преселат на дете до друг кревет, се сеќавам дека уморни, Moody деца особено конзервативна и омраза промени. Па ајде вашето дете прв се навикнува на нов кревет - тоа место за мирен игри, масажа или спиење во текот на денот, кога бебето е пофлексибилен и во согласност направи.

Детето е полесно да ги прифатат како релокација, ако се држиме до вообичаените здруженија на спиењето (омилена играчка, бел шум, приспивните и лаванда масло).

На дете имал желба за промена на креветчето:

  • излезе со кратка приказна или да прочитате книга за спиење во редовен кревет;
  • Да ти кажам една тајна за тоа како сите добри во вашето бебе;
  • земе детето со вас во продавница, така што тој може да заедно со вас да се избере нова постелнина;
  • Направи книга за легнал да спие, која ќе се разгледуваат заедно секоја вечер. Лепак во нејзините слики спиење домаќинство (и кучиња!).

Ако сте бремени, тоа е најдобро да се пренесе на вашето дете од креветче на редовни за неколку месеци пред да се роди уште едно дете (под услов дека висок е веќе доволно голема за да спијат во редовен кревет). Ако некој друг ќе се роди детето, можеби ќе треба да биде за некое време да го напушти постарите дете во колиба. Но, бидете внимателни: ако го постари во обична кревет, а една недела подоцна во неговото креветче постават на бебето, постаро дете може да се чувствуваат љубомора - ако го даде на вашата омилена работа непоканети гости!

Откако вашето дете ќе се преселат на редовно легло, тој може да излезе од него, кога тој сака. Значи треба да се обезбеди соба (вклучувајќи ги и приклучоци, завеса жици и остри агли) и не дозволувајте им на децата скитници надвор од собата во текот на ноќта.

Место на влезот на портата на детската специјални детето да остане во собата. Ако тој се качува преку нив, ќе треба да поминат малку време се обидува да се научи детето да остане во соба или дури и ја затвори вратата. Кажете нешто како: "Душо, ова портата! Тие се неопходни за да остане во собата ..., така што по година во кревет пееме, да се прочита, и сакаат едни со други добра ноќ ... и потоа ја затвори портата ... благодарение на нив ќе бидат мирни и сладок сон во својата соба цела ноќ. "

Ако вашиот малку гимнастичарка качува низ портата, најверојатно ќе треба да ја затвори вратата на рачката и висат специјална заштитна покривка, така што вратата не може да се отвори од градинка.

Мисли прво на сите за безбедноста - особено сега!

Замореност деца фабрики, и оваа нервоза може да доведе до проблеми. На ист начин, како уморен жонглер почнат да паѓаат предмети, уморни деца се импулсивни и несмасна, и се влезе во неволја.

Од предучилишна возраст, најчестите повреди поврзани со кревети (во прилог на губење на бебе креветчето, како што реков погоре), се резултат на скокање на кревет или пад легло кревет. Знам колку е тешко е да се воведе правило "Нема повеќе мајмун скокање на креветот" ... но колку што треба да биде луд за да се овозможи четиригодишно дете да спие на второто ниво на легло кревет? Ако знаете некој што го овозможува ова, кажете им дека во итни соби секоја година се евидентирани повеќе од триесет и пет илјади поплаки во врска со пад од легло кревет ... и повеќето од жртвите - децата на возраст од три до пет години! И уште полошо е тоа што голем број на жртви на траума на главата.

Тоа е причината зошто комисија за безбедност на потрошувачките производи препорачува следново:

  • Деца под шест години не треба да спијат на врвот легло креветот.
  • Родителите треба да се вклучат кревет светилка, така што децата се види каде упатуваа ако слегува од горниот слој.
  • Децата не треба да игра во врвот ниво.
  • Родителите не треба да се стави кревети до навивачите на таванот и други уреди монтира на таванот.

Исто така, бидете сигурни дека креветот во кој вашето бебе спие, нема шини и колони, меѓу кои може да се залепи со главата. И, конечно, (знам дека ова го реков и порано, но јас - педијатар, па ова треба да се повтори), мора да имате добра работна чад аларм детектори, противпожарни апарати и планот за евакуација во случај на пожар.

Ако ги следите овие едноставни правила, вашиот малку мајмун ќе спијам добро и слатко ... но од тоа и ќе спијат подобро.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Креветче и постелнина за бебињаКреветче и постелнина за бебиња
Појавата на новороденче семејствоПојавата на новороденче семејство
Како да се спие за деца на возраст од 2-3 годиниКако да се спие за деца на возраст од 2-3 години
Распоред на попладне дремат 1-3 годиниРаспоред на попладне дремат 1-3 години
Одвикнување од спиење здруженија кои се мешаат со детето да се смири на сопственитеОдвикнување од спиење здруженија кои се мешаат со детето да се смири на сопствените
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Детето често се буди секоја вечерДетето често се буди секоја вечер
Каде новороденче да спиеш?Каде новороденче да спиеш?
Заспаната новороденче областЗаспаната новороденче област
Бебето спиеБебето спие
» » » Каде да спијам дете до 5 години