ma.gurushealth.ru

Јадења за деца од 1 година стар, рецепти

Јадења за деца од 1 година стар, рецепти

Видео: сирење тепсија за дете 1 година - како да се готви

Кога детето се појавува доволен број на задните заби, тоа често не станува интересно да се јаде pureed храна: каша, зеленчук и месо пиреа и kiselki.

Трошки сакаат да гризат, џвакање, активно ракуваат во чинија со лажица и вилушка, а потоа, како и возрасните.

Пренесување на детето на масата за возрасни, бидете сигурни дека храната ги задоволува потребите на бебето во џвакање и во согласност со своите можности храна. Клучот за успех во овој случај - постепено воведување на исхраната на детето постојано поголеми парчиња храна. Ако на седум-осум месеци за готвење ориз житни ви каша внимателно пред земјата во мелница за кафе, една година може да понуди дете каша од цели зрна ориз и половина (во присуство на добро формиран џвакалниот апарат) се обиде да се применуваат трошки за појадок сутлијаш. Нов вкус и облик на познатите јадења да им даде на вашето дете многу позитивни емоции - затоа што сите ние љубовта на различни - и позитивен ефект врз апетитот. Покрај тоа, навикнати да џвака храната, за да го одвои од голем дел од лажица, а потоа со нож и вилушка, детето е во прилог на културата на храната. Кога правилата на однесување на масата не се наметнува на родителите, и влезе во игра "направи како што правам јас" (што во крајна линија значи ", и тука се јаде како тоа"), детето ќе ги сметаат за "навиваат" и постепено компликација на правилата нема да предизвика протести .

Печење - тоа е здрав начин да се даде нов звук познати производи во дует, триото или квартет. За почеток, може да се обидете само пече во кутии обичните каша млеко (ориз, гриз, просо), со додавање пред да го испрати во рерна во малку масло, ванила и тепани јајце. Ако користите кадрава калапи за печење, можете лесно може да се претвори едноставен тепсија во мини-торта, подготвени поење колачи со вкус на сируп или џем. Наместо житарици може лесно да се користи или слатка кајмак сирење со суво грозје, во овој случај, тепсија може да биде подготвен да ги красат шлаг или рендано со шеќер, павлака. Исто така, заврши урда тепсија може да се стави неколку spoonfuls на шлаг со шеќер протеини, а потоа уште неколку минути да се одржи на садот во рерна да се даде на протеини се претвори во деликатна Бакнеж. Лесно микробранова е доста погоден за печење. Сепак, сите јадења во која имате потреба при користење на јајце како една од состојките потребни за да се пече на своја внимателно да се избегне контаминација на салмонела и други опасни болести. Затоа, подобро да го користат печење печка. Покрај тоа, во рерна за секој сад се врти бујна и миризливи.

Видео: рецепти за деца

Кога ќе го совладате едноставни еден-компонента фугите и сирење рецепти, време да се движи кон комбинации дуетот: рендан или пире месо и компири, месо, тестенини, риба, компири, месо и зеленчук, сирење, макарони, сирење, житарици. Постепено додавање на нови компоненти, продолжи кон комплицирано квартет форми: .. нудли, сирење, месо и варени јајца, компири, сирење, домати, јајца, карфиол, јајца, компири, сирење, итн тепсија секогаш има простор за имагинација и дури и моментално фикција.

Друга предност на јадења - способноста да се "кријат" во најмала рака нејзината омилена Бебе производ на таков начин дека тој никогаш не се погоди неговото присуство меѓу бројните слоеви на јадења. На пример, многу родители се "скриени" од детските урда или риба. Воздушеста, шлаг со кисела павлака, жолчка од јајце и шеќер, урда, можете лесно да се научат да не ги нуди десерт тепсија колачи. И ги мразев риба со сирење, павлака слој генерално се чини вкусен дете. Експеримент, исто така, веројатно знаат подобро што да вкус вашиот дремев!

Видео: сирење тепсија Рецепт за годишно дете

Јадења рецепти за деца од 1 година

Рецепт матеница тепсија со сирење особено уживаат мрзливи домаќинка. Неговиот добро подготвени кога во продавницата не сакаат да одат, а во ладилник во прилог на млеко и јајца не постои ништо друго. За оваа јадења ништо не е потребно многу повеќе. Ќе треба половина чаша матеница или обезмастено млеко, 5 јајца, 4 лажици рендан кашкавал. Матеница поврзете со јајца и размахване додека не се изедначи. Додадете рендано сирење, сол, повторно се меша и се прелива во плитка форма, подмачкан. Потоа го доставува во рерна. Околу истиот рецепт може да се готви и ферментирани млечни производи. На пример, земете половина литар јогурт, 5 јајца, 6 лажици брашно и 2 лажици путер и сирење (Патем, во овој рецепт може да се направи без сирење). Сите состојки се уредно се поврзете и да го достави во рерна.

Месо тепсија, исто така, не се многу од вашето време. Пропржете ги во тава малку мелено месо со печени кромид и рендан морков. Подготвени мелено месо со зеленчук печатот и го постави настрана. Посебен неколку домати кора и семиња и се сече на мали коцки. На вриење солени вода до половина тенки шпагети. Сега стави во подмачкан форма прв тестенини, тогаш мелено со зеленчук, ситно домати и на крај посипете гратин рендано сирење и замрзнати путер. Дваесет минути во рерна тепсија подготвена. посипете со магдонос и ги повикувам сите на масата.

Сега со слатки јадења. За јадења на макарони со сирење и ореви, ќе треба 100 грама тестенини, 400 грама урда, 2 лажици путер, 4 лажици шеќер, 4 јајца, дошле преку месо мелница од суво грозје и половина чаша излупени ореви (за деца е подобро да се користи cashews или лешници , тие не се многу високо во калории и помалку алергиите), лимон кора од лимон и сол. Урда со електричен миксер, победи жолчки од јајце, шеќер, стопен путер и рендан кора од лимон. Протеини размахване одделно со сол. Варени тестенини треба да се меша со кајмак жолчка суво грозје сурова тежина и мелени ореви, најновите прелива протеини. Целата маса се стави во подмачкан форма и се пече во рерна додека готви. Ако тепсија, варен во согласност со овој рецепт, служи како торта и се прелива сос слатко млеко, сируп и се украсуваат со јагоди, деца апсолутно ќе го сакам.

Поедноставна тепсија кајмак "секој ден" е можно само да се подготви 200 g на ниски-масти урда, додавајќи 50 g стопен путер, 1 жолчка од јајце, две лажици шеќер и 1 лажица млеко. Ако пудинг не е да додадете шеќер, може да се стави во тестото тресна ким, сол и сирење. Ако готви слатка пудинг - ванила, боровинки, јагоди, грозје или суви кајсии вкус.

Многу интересна тепсија добиени од урда со тиква и persimmon. За големи јадења, ќе ви треба една фунта на урда, една фунта на чисти семе и кожи од тикви зрели и сочни persimmons, три четвртини чаша гриз, две чаши млеко, две жолчки од јајце, шеќер и ванила вкус. Излупени и ситно persimmon semechek- чорба додека не омекне. Исто варени гриз со млеко и шеќер. Тиква сече на парчиња и задушени во путерот во тава. На готовиот малку ладни каша додадете рендано сирење, јаболка, жолчки од јајце, ванила и шеќер, сите измешани и шлаг во мешавина од EPE. Крајна подмачкана парчиња форма ширењето braised тиква, што беше влегоа во шлаг мешавина од гриз со persimmon и јајце. На готовиот пудинг е добро служи како посебен сад, може само малку да се нагласи необична вкус сос или сок од persimmons, кои се напои намалување на парчиња на јадења.

Прекрасна пудинзи добиени од задушени јаболка, кајсии, цреши, и други шумски плодови, кои одат и во јадења, како што се оризот пире. Обидете се да излезе со був свој рецепт оригинални јадења, кои може да стане омилено јадење на вашето дете. И не заборавајте да се даде името на вашиот малку ремек-дело. Јас мислам дека тие ќе ви кажам лесно вашиот малку помошник!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хранење на масата кога да се воведе месо и путерХранење на масата кога да се воведе месо и путер
Рецепти за вашиот мени бебеРецепти за вашиот мени бебе
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
Месо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на дететоМесо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на детето
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
Кога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајцеКога тоа е спроведено кајмак и жолчка од јајце
Хранење на детето во 6 месеци, третман, диета мени, шест-месечно бебе хранаХранење на детето во 6 месеци, третман, диета мени, шест-месечно бебе храна
» » » Јадења за деца од 1 година стар, рецепти