ma.gurushealth.ru

Калциум: Ако вашето дете не пие млеко

Видео: Како да се подготват и да ги преземат на калциумот од eggshell

Калциум: Ако вашето дете не пие млеко

Деца од една до три години треба 500 мг калциум на ден-за деца од четири до осум години - 800 mg на ден.

Видео: Дали треба да се третираат алергични калциум? - Д-р Komarovsky

Ако вашето дете е доволно млеко за пиење поради алергии, нетолеранција на лактоза, или едноставно не му се допаѓа, тој е малку веројатно да се добие доволно калциум и витамин Д, потребни за силни коски. Да им помогне на вашето дете да се добие точниот износ на тоа калциум, замени млеко кои содржат калциум производи. Ако здравјето на детето е во ред, но тој не сака млеко да пијат, да се вклучат во неговиот млечни производи исхрана и да почне да се готви јадења од зеленчук со изобилство на содржина на калциум. Еве неколку препораки за вклучување на калциум во исхраната на вашето дете.


Користете млечни производи

  • Подгответе збогатен млеко: поврзете две чаши за пиење млеко со половина чаша млеко во прав. Излади пред да го користите. Користете го како резултат на смесата е местото каде што се користи нормално млеко. Една чаша укрепени млеко е еднакво на 1,5 чаши на редовни млеко.
  • Додади во млекото вкусови: јагода, чоколадо, оној што се користи да се направи безалкохолни пијалаци. Кук eggnog, какао и милкшејк.
  • Подготви коктел од овошје со млеко или сладолед.
  • Користете млеко во места каде што нормално треба да додадете вода во варен житни култури, супи, gravies.
  • Место на млеко во прав во печење. За секоја чаша брашно трае две лажици млеко. Таа е погодна за секој печење.
  • Место на млеко во прав и други јадења: месо за фунта (0,5 кг) потребни пол чаши млеко. Не заборавајте да го додадете две лажици вода. Хамбургери треба да бидат сочни. На тепсија трае две лажици млеко во прав. Тоа го прави овие јадења се повеќе густа и не толку водени. За зеленчук погоден сос млеко.
  • Подготват десерти (со користење на збогатен млеко): месо, пудинг, сутлијаш, леб пудинг, тиква крем.
  • Кога готвење, да додадете сирење садот. Тоа може да се стави во тестенини, пица, лазања, пченка тортиљи на. Исто така вкусни топли сендвичи сирење и cheeseburgers.
  • Користете зеленчук кои се богати со калциум. Мешунките: грав или грашок супозиторија месо со грав во зачинета црвена souse- салата со три вида fasoli- салата на парична казна зрна, кисели краставички и syra- бубрег грав и сирење. Зелен зеленчук во салати, супи и јадења.
  • Ако користите тофу, изберете оние на неговиот вид, каде што голем број на калциум.

Видео: Роман Головин

Дополнителни калциум за деца кои не јадат млечни производи. Давање на калциум е можно, но тешко во исхраната. Тоа е подобро да ги искористат предностите на извори на храна. Добро се апсорбира млечни и калциум карбонат. Додатоци на калциум може да биде во форма на сируп (на пример, како што се бренд «Нео-Calglucon»), таблети за џвакање (две оценки: «Caltrate Џуниор» и «Calci-Chew») или капсули ( «Dical-D» ознака). Содржина на калциум и доза е наведено на етикетата. Ако вашето дете треба да потрае неколку таблети, се шири своите прием на денот - па калциум се апсорбира подобро. Избегнувајте коски и доломит: олово и други елементи во трагови може да биде во нив.


Калциум збогатена со железо. Калциум збогатени со сок од портокал е одличен извор јасно слој на калциум. неговата содржина во тоа е исто како и во млекото. Сепак сок се уште е лоша замена за млеко, бидејќи тоа не содржи витамин Д и протеини. Да се ​​добие доволно витамин Д, вашето дете може да има потреба витамински додатоци. недостаток на протеини во овој случај е исполнет со помош на месо, живина, риба, печен грав, јајца и ореви.
Во некои области, леб и друга храна збогатена со калциум. За да дознаете колку калциум е потребно за еден дел, внимателно да ги прочитате етикети на пакети. Леб обично содржи 25 mg калциум на парче (можеби и повеќе).


Витамин Д. Додатоци на калциум може да содржи или не може да содржи витамин Д. што е најдобро за вас зависи од тоа дали вашето дете доби витамин Д од други извори. Кога ќе го замени на кожата на сонце, нашето тело почнува да произведува свои витамин Д, но тоа * број зависи од бојата (темна кожа луѓе произведува помалку од тоа), и други фактори. Овој витамин е присутен и во други освен за млечни производи, како што се жолчка од јајце, специјално збогатена житарици (прочитајте ја етикетата на пакувањето) и лосос. витамин Д премногу е токсичен. Препорачаната просечната дневна доза за деца - 200 МЕ (интернационални единици).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Млечни алергија кај детеМлечни алергија кај дете
Калциумот не штитат од фрактуриКалциумот не штитат од фрактури
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…
Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!Пијалок, деца, млеко - да бидат здрави!
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Местење на концентрација на калциум и фосфат. Екскреција на калциум и фосфат бубрезитеМестење на концентрација на калциум и фосфат. Екскреција на калциум и фосфат бубрезите
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Млеко и млечни производи во текот на бременостаМлеко и млечни производи во текот на бременоста
Алергии на храна кај децата постари од 7 годиниАлергии на храна кај децата постари од 7 години
» » » Калциум: Ако вашето дете не пие млеко