ma.gurushealth.ru

Безбедност на храна

Видео: Светски ден на здравјето 2015: Безбедност на храната

безбедност на храна

Видео: Светски ден на здравјето 2015 година за безбедност на храната

Научниците спроведување на истражување во областа на храната, се согласуваат дека повеќето сериозна закана за здравјето е загадена храна.

Продавници и производителите се бара да ни снабдување со чисти и здрави производи. Сепак, тоа е нашата кујна е најверојатно местото на контаминација на храната, па одговорноста за безбедноста на храната се потпира на рамениците.

 • Задржи топло храна топли места, а студот - ладно. Најбрзиот бактерии се размножуваат во 4,4-60 ° C. Подесување на фрижидер така беше 4,4 ° C или намали температурата во него. Ако ептен да се добие топла храна, температурата, односно, треба да биде повисока од 60 ° C.
 • Никогаш не го оставајте расиплива храна од фрижидер подолго од два часа, што вклучува подготовка време. На собна температура, бактериите се размножуваат брзо, и храната станува несигурно. Ако по влегувањето во продавница не веднаш да си одам дома, земајќи ги со него пренослив фрижидер.
 • Ако си ја купил свежо месо (пилешко, риба), и не се случува да го користите неколку дена, го стави во фрижидер. Замрзнување не убиваат бактериите. Откако во фрижидер, контаминирана храна и останува како по одмрзнувањето.
 • Одмрзнување храна во ладилникот, а не на масата во кујната.
 • Месо, јајца, млечни производи, повеќето свеж зеленчук и конзервирана храна треба да се чува во фрижидер. Со отворени конзервирана храна, ништо нема да се случи, ако ќе ги покрива со капак и ставете го во фрижидер. исто така, мора да има отворен кечап и мајонез.
 • Пред приготвување на храна, измијте ги рацете темелно. Ова исто така важи и за оние кои се случува да ви помогнат.
 • Бактериите живеат во кујнски крпи, сунѓери и крпи. Затоа, секој ден се откажам чиста кујна пешкир и го замени крпа, валкани се мијат со топла вода со сапуница. Секој ден се дезинфицира сунѓери, четки и најлон гребење. За оваа пет минути да ги впие во раствор кој се состои од една лажица содржи хлор белилото на чаша вода. Обработка во машина за миење садови ќе помогне само ако тој има посебен циклус дезинфекција. По натопување сунѓери, четки и гребење треба темелно да се измие со чиста вода. Обидете се да не се истури белилото на вашата облека, во спротивно тоа ќе биде грозен дамки.
 • Кога складирање, оди до продавница и готвење, секогаш имајте на сурово месо, живина и риба далеку од друга храна. Ставете ги во пластична кеса. По butchering производи од месо и пред да започнете со друга храна, измијте ги рацете, нож и сечење одбор во топла вода со сапуница. Сплит кокошка и да се исчисти, да се чисти и дезинфицира кујна пешкир сунѓер за миење садови.
 • Вриење (длабоко пржени) месо, живина, риба и јајца треба да биде како да се уништат бактериите. температура за готвење треба да бидат мазни: да мелено месо, тоа е еднакво на 160 °, живина - 170 ° - Свинско месо - 160 ° - за месо, печено едно парче, 145 ° и јајца - 150 ° (температурата на која на протеини набори и жолчка само почеток да навивам). Ако готвите во микробранова печка, не се повлече од храна, сè додека таа е целосно подготвена. Следете ги сите инструкции од температурата на готвење и бројот на минути кои се потребни за целосно готвени јадења.
 • Бидете сигурни да се измијат овошје и зеленчук под млаз ладна вода, дури и ако планирате да ги чисти. На кора мора бактерии, и вашата задача - да ги спречи да падне на себе (или зеленчук) овошје. Нож допирање на инфицирани кожата, го носи бактерии на овошје. Печурки секогаш да се мијат - не слушаат гаранции гурмани, тоа не е потребно.
 • Откако ќе се намали било производ, чувајте го во фрижидер.
 • Не користете белило при миење на производи. Нивните компоненти можат да навлезат, дека е безбедно за здравјето. Сепак, не толку одамна се појави во продажба на чистење решение, специјално дизајниран за зеленчук и овошје. Тоа им помага да се отстрани од нив плочата и нечистотија.
 • Се избегнат сите непастеризирано сокови од овошје и зеленчук.
 • Да не се користи за време на готвењето germinated зеленчук - тие се особено опасни за деца. Температурата и влажноста на воздухот е потребно за ртење, се идеална почва за бактерии. Тие можат да бидат заразени, и луцерка зеле.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Складирање на вештачка исхрана за децаСкладирање на вештачка исхрана за деца
Внимателно, салмонела!Внимателно, салмонела!
Што треба да знаете, со давање на месо на своите домашни миленичиња?Што треба да знаете, со давање на месо на своите домашни миленичиња?
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
На saltiest брза храна во светот во САДНа saltiest брза храна во светот во САД
Труење со храна за време на бременостаТруење со храна за време на бременоста
Признавање на очајни gluttonsПризнавање на очајни gluttons
Готвење Совети за безбедност диететичар Клиниката Кливленд, Соединетите Американски ДржавиГотвење Совети за безбедност диететичар Клиниката Кливленд, Соединетите Американски Држави
Процесот на медицински сестри (одржување) во хроничен панкреатитПроцесот на медицински сестри (одржување) во хроничен панкреатит
Организација на угостителскитеОрганизација на угостителските
» » » Безбедност на храна