ma.gurushealth.ru

Мокрење кај новороденчето

Мокрење кај новороденчето

Видео: Колку често треба еден стол и мокрење кај новороденчето

Бебињата обично ги пишувам најмалку шест до осум пати на ден.

Видео: intertrigo во дете - како да се третираат | # # Chemlechitoprelosti oprelostiudetey #edblack

За разлика од првите денови, кога тие се губат телесната тежина - тогаш тие пишуваат помалку.

Но, тоа не значи дека тие се шест или осум влажни пелени. За еднократна употреба пелени апсорбира многу добро, па понекогаш можете да го поминат целиот ден само четири или пет од нив (ако тие немаат уште еднаш да се менува, бидејќи pokakal на дете). Повторно, ако се отстрани валкани пелени со бебето, лесно да се разбере, не влажни Направете го тоа во исто време (ако бебето е постара - тоа е забележлива, но малку по малку, и да пишува, а мајката е помалку од искуство).

Ако детето не е доволно да се напише - тоа може да значи дека тој малку си го цица. Но, тоа треба да се провери со мерење на тежината на детето. Истото важи и за случај кога детето е малку shits (во првиот месец од животот), или ако рафинирам многу течност, сиво-зелена боја. Тоа е само средство за ориентација, таа ни кажува дека ние треба да се провери тежината. Ако детето е нормално, додава, весел и среќен живот, тоа не е важно колку пати тој се помоча и pokakal.

Сега, ако бевме во можност да се измери точниот волумен на урина - тоа би важно. Кој навистина малку мокрење, пиеше малку течност - тоа е, во нашиот случај, млекото. Но, во пракса, нешто што само веруваат влажни пелени. Едно дете од десет приеми издадени 30 ml всушност urinates помалку, што е онаа која има издадено повеќе од пет приеми за 80 мл.

Покрај тоа, фактот дека детето е peeing многу, не е гаранција дека тој е добивање доволно течности. Децата кои се доени не треба вода, млеко нив тоа добива да биде повеќе од доволно. Ако тие си го цица малку помалку млеко отколку што треба да се напише се уште има многу. Тие ќе имаат многу, многу малку да си го цица, до износот на урината се намали, исто така.

Тоа е причината зошто на начин за лекување на влажни пелени и да прочитате многу малку да помогне да се разбере дали бебе смрди и. Но, оваа идеја се појави во неколку книги, глави, како што се "Како можам да знам дали моето бебе добива доволно млеко", а потоа почна да се шири од човек на човек и се зголеми големината на догма, која, без сомнение, не очекуваат авторите на повеќето од овие книги. Некои мајки месеци френетично се најде пелени, додека доволно да се погледне во прилично атрактивни лицето на детето да се разбере она што го јаде само онолку колку што му треба (и ако сомнежи остане - тоа е, на скалата). Во други случаи, кога сите знаци укажуваат на проблем во пелени во потрага по лажна (и опасни) седација ( "Моето дете има само додава 250 грама на вториот месец од животот!" - "А влажни пелени доволно?" - "Па, да, мокрење тоа многу "-" Па, и не се грижи ") Неодамна, сум сведок спротивното: пет месечно бебе убава смрди, здрав и јак, добро стекнување на тежина, а мајка ми е загрижен, и покрај сè (" Но, знам дека имам доволно! тоа млеко од раѓање малку mochitsya- со шише тој не можеше да vpihnesh! "). Ако детето е, всушност, се помоча малку од раѓање - пет месеци, тој би бил, во најдобар случај, е хоспитализиран.

да те заборавам, ве молам, за децата урина! Ако вашето дете е активен, среќен, здрав изглед и цицање како што тој сака - сите добри. Ако вообичаено додава - сите добри. Ако се е во ред, тоа е само малку влажни пелени, тоа само значи дека вашето дете веќе има урината и резултати во големи парчиња. Ако вашиот три деца ќе одеднаш гладни, ние ќе ве информира за тоа без пелени, и тој самиот, бидејќи на дојката ќе почне да поставува почесто (и тогаш тој се чувствува полн со тоа - и на одмор).

Прашањето за мокрење може да биде релативно значајно во првите недели од животот, кога децата се спие долги часови и промени во нивното здравје не е толку забележлив надворешно. Ако сметаш дека детето не си го цица (бидејќи тоа го прави долго време и имаш болки во брадавиците или поради тоа што стапчиња), или дека тој е гладен (бидејќи плаче од утро до вечер), или дека тој е слаба (бидејќи јас секогаш спие) - тоа може да биде во вредност од одблизу на начинот на кој тој го напишал додека се случува да ги земат. Но, во секој случај, без разлика дали неговата пелена е влажна или сува, без тежат не.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ДефекацијатаДефекацијата
Долу со валкани пелениДолу со валкани пелени
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
МокрењеМокрење
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Изметот на новороденчеИзметот на новороденче
Дали детето доволно млеко? Колку млеко треба дојка, месечно детеДали детето доволно млеко? Колку млеко треба дојка, месечно дете
» » » Мокрење кај новороденчето