ma.gurushealth.ru

Мерење на температурата на телото на новороденчето

Мерење на температурата на телото на новороденчето

Температурата на телото е најважната алка хомеостазата (постојаноста на внатрешната средина).

температурата на телото на бебето треба да биде околу 37 ° C. Во текот на денот, оваа бројка може да варира, на пример, во утринските часови да бидат помали.

Видео: Како да се измери температурата на едно дете? - Д-р Komarovsky

Тоа е најлесниот и повеќето прецизен начин за да се измери температурата на телото на детето: тоа е потребно да се додадат на дигитален термометар во неговиот анус. Вие исто така може да се користи еден обичен стакло термометар, но тоа е лесно да се скрши, а тоа е опасно.

Забрането е да се измери температурата на бебето со поставување на термометар во устата.

  1. Подгответе термометар. Исплакнете со топла вода и туп сува. Спроведување на врвот на малку вазелин или други лубрикант.
  2. Подгответе детето. Го стави на грбот на "рамна површина и отстранување на облека и пелени. Или, поставите бебето на стомак на колена.
  3. Вметнете ја термометар. Лизгајте бебе задникот и тип на термометар во ректумот не подлабоко од 2,5 см.
  4. Држете термометар за 2 минути. Ако задникот на детето се наметнува, тој нема да се чувствуваат непријатност.
  5. Отстрани термометар. Стави пелена или swaddle на бебето.
  6. Проверете ја температурата. Ако е над 38 ° C, веднаш контактирајте со Вашиот обезбедувач на здравствена заштита.

Ректален термометар може да го стимулира утробата. Пред мерење на температурата на лист под пешкир на бебето.

Советот. Може да се измери температурата под рака на детето. Запомни: тоа може да биде малку пониска од температурата во ректумот. Споредба на температурата може да се мери само во истото место.

Видео: Новороденче со контрола на допир единица

Во комбинација со други фактори, тоа ја одредува својата оптимална за метаболички процеси во телото. Многу луѓе веруваат дека температурата на телото е константен и еднаков на 36,6 ° C. Сепак, дури и во една и иста личност зависи од различни фактори: време од денот (најниски вредности - во 3 часот, што е највисока - 17-18 часа), моторна активност, на собна температура, влажност, брзина на воздух , емоционален стрес, хормонална рамнотежа, за природата на моќта.

Пред било каква бројки на температурата на телото се смета за нормално? Во мерењето во пазувите - на 37,0 ° C, во ректумот - до 37,8 ° C (во топли луѓе). За здрави бебиња горната граница на нормалните температурата може да достигне 37,5-37,8 ° C, особено ако се мерат по perekutannogo дете температура веднаш по јадење, или во попладневните часови.

Се до втората половина на XIX век во европски клиники телесна температура е измерена емпириски, т.е. едноставен рака апликација. Првиот термометри биле измислени од страна на Галилео на крајот на XVI век, а потоа - С. Санторо во почетокот на XVII век. Дури во 1861 година, познатиот германски лекар Карл Герхард thermometry смета за "премногу комплицирана процедура."
Што, каде и како да се измери температурата на телото?

Зголемување на мали температурата може да се должи на изобилство внесот на храна, особено богата со протеини.

живин термометар

Во блиското минато, прашањето за како да се измери температурата на телото, може да се одговори недвосмислено - медицински, т.е. живин термометар. На прашањето "каде што" Имаше две главни опции - под рака и во ректумот. Мерење во ректумот (ректална) попрецизно одразува внатрешната температура на телото, но од различни причини (етички, хигиенски) не е многу честа појава. Покрај тоа, мали деца, оваа постапка може да биде опасен поради ризик од перфорација на ректумот.

температура аксиларни (под рака) малку инфериорни во однос на точноста ректална, но е почест во повеќето земји на светот.

Ние исто така може да се измери температурата во устата и ушите. Но, како што на почетокот медицински термометар беше стакло и содржат жива дете може да се види преку тоа, и жива се проголтан. Тоа е многу штетно, бидејќи тоа може да предизвика оштетување на слузницата на гастроинтестиналниот тракт предизвикани од скршено стакло и жива - токсични елементи: ако не се собира, испарува, и неговите пареи се отровни. Точноста на мерењето на температурата во устата подолу се должи на фактот дека топломерот може да влијае на физички стрес за време на мерењето, добивањето на топла пијалок, храна, тахипнеа, термометар и позицијата општа неспособност да се затвори устата на пациентот. Покрај тоа, кога на несоодветно постапување на термометри постои ризик на крос-инфекција, превенција од кои бараат посебно внимание.

мерење на температурата во ушниот канал се доволно точни за начинот на утврдување на тоа, сепак, кога со користење на конвенционални термометри понекогаш е можно повреда (перфорација) тапанчето.

електронски термометри

Во моментов, постојат дигитални електронски термометри. Тие се чувствуваат поудобно, побезбедно и побрзо отколку традиционалните жива, звучен сигнал на крајот на мерењето. За разлика од овие живини термометри има на температурата на телото и термо-определување процес ги зема само околу 3 минути. Според точност, тие не се инфериорни во однос на жива.

Купи тоа не треба да биде на пазарот или на киоск, и аптека или респектабилна компанија продавница, обрнувањето внимание на производители. Во моментов на продажба, често се наоѓаат електронски термометри издадени од страна на непознати компании или направени во Кина, како и имитации на познати компании кои не ги исполнуваат потребните услови.

Сепак живин термометар продолжува да биде референца, и со купување на дигитален термометар, се препорачува да се провери неговото сведочење со конвенционалното термометар (двајцата под неговата рака).

Постои дигитален термометар во форма на брадавиците. Се чини дека ова е добра опција за детето, но поради некоја причина тоа не е популарна. Децата често неговата плукаат, и купување останува неподигнати.
Постојат електронски термометар, мерење на инфрацрвено зрачење на тапанчето и околните ткива, што овозможува да се измери температурата на тимпаничната мембрана без директен контакт и речиси веднаш - мерење на времето е 1 секунда. Овој термометар е лесен за употреба, не бара учество од пациентот и не предизвикува непријатност. Тоа е особено корисно кога, на која таа се мери температурата измерена кај мали деца, како и на пациентите кои не комуницираат тешко. Термометарот има облик кој не дозволува да го внесете премногу длабоко во ушниот канал и да предизвика оштетување на тапанчето, е опремен со еднократна заштитна капа, го елиминира ризикот од инфекција.

Термометарот е опремен со батерии статус следење и нејзината внатрешна температура, која не треба да надминува оперативниот опсег и разновидна време на мерењето. Во прилог плоча со возраста норми температура која е малку повисока од под рака, но пониска од ректална. Непобитен предност на овој уред е тешкотијата за местење на резултатите, на пример, дете-malingerers, кои поради некоја причина што треба (неподготвеноста да одат на училиште).

Сепак, постои значителна штета. И покрај фактот дека тоа е доволно точни, неговото сведочење со повторени мерења можат да бидат различни. Ова се должи на фактот дека тоа е тешко да се доволно прецизно да ја насочи во топла тапанчето и надворешниот слушен канал температура на ѕидот подолу. Затоа, дури и малку ја промени својата позиција во ушниот канал, тоа е можно да се добие различни резултати. Ние високо фебрилни пациенти не е фундаментално. Можно е, се разбира, да се провери резултатот, со мерење на температурата три пати и се пресметува аритметичка средина од својата вредност. Но, како по правило, родителите се произведуваат лоша математика во кревет на болно дете. Затоа, Ве молиме имајте во предвид дека цената по единица е висока, но да го користите ќе не често. Со тоа, вели, да се одлучи дали да се купи термометар е препорачливо.

И на крај, да не зборуваме за постоење на термометри со течни кристали (Треска скенирање), кој се применува на челото лента на пластика, кои се истакнати личности. Доблеста на таквите термометри - ниска thermal- (брзо време на мерењето), но недостаток на - ниска точност. Треска апликација скенирање на термометар челото дава индикација на температурата на кожата (челото), а од температурата на телото.

Истражувањето спроведено на Институтот за педијатрија медицински науки, покажа дека топломерот скоро и да не се даде лажно негативни резултати (висока хипертермија детекција), но дава лажно позитивни, што ја исклучува употребата на клиника.

Можете да ги користите само за време на тестот за скрининг, проследено со контрола на предности во однос на конвенционалните термометар.

Така, за да се измери температурата на телото и да изберат, постојат два типа на термометри: традиционални живин термометар или електронски колега. Место термометар под мишка и детето поправи својата позиција, притискање на раката на телото. Детето не треба да се одржи на термометар страна, бидејќи на топлина е генерирана и термометар може да биде малку повисока во тензија на мускулите.

За мерење време живин термометар беше 5 мин.

Во случај на повреда на терморегулација кај постарите деца (долго subfebrilitet неинфективни потекло) за одреден протокол истовремено мери отчукувањата на срцето, аксиларни (во рок од 10 мин.) И ректален (vtechenie 5 мин.) Температура.

Колку често да се измери температурата на детето и како тоа е подобро да се направи?

Видео: Како да се измери температурата на едно дете?

Без потреба да се измери температурата на бебето не е потребно. Ако мислите дека тоа е жешко, не јаде, непослушен или премногу спиење, проверете со термометар, ако тој имал треска. Не користете жива термометри - топки на жива од скршена термометар може да биде опасно.

мерење ректална температура (преку аналниот отвор) - повеќето точни и најмногу склопот на метод кога станува збор за бебиња. Може да се најдат на овој незгодно, но бебето ќе не боли. Подмачкување на врвот на термометарот новороденче мрсна маст, вода-базирани или вазелин и внесете еден сантиметар (следете ги инструкциите кои дојдоа со вашиот сијалица). Дигитални термометри покажуваат температура доволно брзо и точно - за една минута. Ако термометар покажува 38 ° C или повеќе - во твоето новородено треска, но тоа може да биде знак на сериозна инфекција. Иако во повеќето случаи, топлината на новороденчето не е опасно, децата понекогаш се разболува одеднаш и многу тешко, а тоа е да се дефинира на болеста, како е можно поскоро - дури и ако треба да се јавите на "Брза помош" сред ноќ!

Повик лекар ако новороденче (дете на возраст под три месеци), температурата се зголеми до 38 ° C или погоре. Ако сте загрижени дека детето е болно (дури и ако неговата температура е нормално), исто така се јавите на вашиот лекар.
Иако мерење ректална температура - најмногу точни, треба да се пријде на предметот во пракса. На новороденчето или постаро дете е една година е малку веројатно да лежите мирно со термометар, додека тој беше да се измери температурата. Овие деца ќе се пријде на дигитален термометар, со кој беше ставен под мишка, во увото, или да се применат на временска артерија. Ако тоа покажува 38 ° C или повисока, тоа е најдобро да се провери да се направи мерење на ректален пред да се јавите на лекар, особено ако детето е повеќе од една година. Вие не треба да се додаде или одземе степени во зависност од тоа каде и како ќе се измери температурата. Само кажете педијатар како што се мери и на однесувањето на детето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мерење на ректалната температураМерење на ректалната температура
Ако детето има на телесната температураАко детето има на телесната температура
Температура панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, нискиТемпература панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, ниски
Попречни водилки е најмалиот бесконтактен термометарПопречни водилки е најмалиот бесконтактен термометар
Како да се сведе на температура на детето? Како да се делува на покачена температура кај бебињата?…Како да се сведе на температура на детето? Како да се делува на покачена температура кај бебињата?…
Физиолошки метод на контрацепцијаФизиолошки метод на контрацепција
Акушерство и ginekologiya-Акушерство и ginekologiya-
Дијагноза на температурата на телотоДијагноза на температурата на телото
Инфрацрвен термометар мерење на температурата безконтактен. Термометар избере најдобриотИнфрацрвен термометар мерење на температурата безконтактен. Термометар избере најдобриот
Нормална телесна температура. Регулирањето на телесната температураНормална телесна температура. Регулирањето на телесната температура
» » » Мерење на температурата на телото на новороденчето