ma.gurushealth.ru

Бебе опрема: високо столче, playpen, Вокер, pacifiers, играчки

Бебе опрема: високо столче, playpen, Вокер, pacifiers, играчки

Во текот на изминатите 20 години од страна на потрошувачките производи комисија за безбедност е активно вклучена во дефинирањето на стандарди за да се осигури безбедноста на производи за деца.

Бидејќи многу прописи стапи во сила во почетокот на 1970 година, треба да се обрне внимание на безбедноста на парчиња на мебел, кои биле направени пред тоа. Следниве совети ќе ви помогнат да изберете најбезбедно за опремата бебе (или да се користат нови), и да го користам правилно.

високите столчиња


При користење на високите столчиња се најсериозната опасност од паѓање. За да се намали ризикот, имајте во предвид следниве точки.

 1. Одбери стол со широк база, така што тоа не ги запре кога некој случајно се сопнуваат врз него.
 2. Ако виткање стол, во секое време, тоа се шири, провери веродостојноста на бравата активира.
 3. Кога детето е како седи на стол, зацврсти својата ремени за безбедност во половината и препоните. Не дозволувајте да се разбудам во висок стол.
 4. Не го поставувајте високо столче во близина на маса и далеку од топла или опасни предмети. Покрај тоа, не се стави на столот до онаа од која детето може да биде доволно за да се убивам и над врвот.
 5. Никогаш не го оставајте детето во висок стол без надзор и не дозволуваат постарите деца да се качуваат на него, бидејќи тоа може да над врвот.
 6. Mountable на маса highchair не го замени вообичаените. Но, ако планирате да се користи како модел за време на хранење или на пат, изберете Snap-за на маса. На маса мора да биде доволно за да ја издржат тежината на детето, а не над врвот масивна. Размисли дали нозете на детето не го достигне за нозете на маса. Ако е така, тој може да им помогнам надвор од нив, и да се движат на седиштето монтирање на маса.
 7. Осигурајте се дека сите подвижни капачиња за тубуларна рамка столче седна тесни и не може да се отстрани. Тие можат да бидат причина за асфиксија.

бебе Седишта


Седишта за деца се различни од безбедносни седишта автомобил и има голем број на функции. Внимателно одберете место за вашето бебе. Погледни тежината утврдени со стандардите на производителот и не користат седиште кога детето расте надвор од неа. Подолу се некои препорачува мерки на претпазливост.

 1. Никогаш не го оставајте вашето дете без надзор во седиштето за бебиња.
 2. Никогаш не користете го седиштето за бебиња наместо седишта безбедносното возило. Детско седиште е само со цел да се воспостави поддршка дете со цел да го прошири своето поле на визија или олеснување на хранење.
 3. Кога детето е во седиштето, секогаш се зацврсти неговата ремени за безбедност.
 4. Одбери седиште блоковите на надворешната рамка која им овозможува на бебето да биде длабоко во себе. За да се намали можноста за превртување својата база треба да биде доволно широк.
 5. На дното на седиштето за да бидат опфатени лизга материјал. Во спротивно ќе мора да ставете над својата база гумени ленти за да се намали можноста за лизгање на мазни површини.
 6. Секогаш носете вашето бебе безбедно прицврстени и држете го седиштето со двете раце. Некои од седишта се опремени со рачки за носење. Но, кога тие се користат, и нееднаква дистрибуција на тежината на детето се зголемува веројатноста од превртување. Дури и ако бебето е потклекна под тежината на главата на седиштето може да се навалуваат надолу и детето се лизга надвор од неа.
 7. Најсериозните повреди поврзани со седишта за деца, се случи кога едно дете паѓа од височина. Дури и многу мали деца се во можност да се лулаат на седиштето на било која површина. Затоа, не го оставајте
  Блоковите на нешто над подот. Во активен на детето не се преврти на седиштето, го стави покрај него на тепих далеку од мебел со остри агли и рабови. На мека површина како кревет или мебел тапациран седиште е, исто така, може да се над врвот. Тоа е прилично опасно место да го домаќин.
 8. Никогаш не се стави на детето седиште на покривот на возилото.

бебе колиба


Повеќето родители сметаат playpens (понекогаш се нарекува и игралишта) безбедно место за престој, детето во време кога тие не се во можност да го види во секоја секунда. Сепак, во одредени околности playpen исто така може да бидат опасни за децата. За да се спречи несреќи, следете ги препораките подолу.

 1. Никогаш не го оставајте playpen страна решетката малку намален. А детето може да се влезе во џеб формирана од страна на доделување на нет, заглавени таму и да го задуши.
 2. Кога детето учи да седат или стојат на сите четири (или по постигнување на возраст од пет месеци), ги отстрани сите прикачен на горниот раб на играчки на сцена, па тој не се изгуби во нив.
 3. Кога детето учи да се израмни со стоечка позиција, отстранување на сцена сите кутии и големи играчки кои може да му помогне да излезе.
 4. Децата често навлегува забите залак парчиња винил или пластично обложување на горниот дел од оградата од арената. Затоа, периодично ги провери за солзи и дупки. Ако штетата е мала, тие можат да се отстранат со помош на силна крпа лента. Инаку, оградата ќе треба да се промени.
 5. Мрежа на арената не треба да има празнини, дупки и испакнати теми. Домашни мобилен не е поголем од 0,6 см во дијаметар, така што детето не може да се заглавени во нив. На решетката треба да се постави цврсто на врвот и на дното на оградата! Ако се користат Staples, тие не треба да се ниша или штрчат. дрвени арени растојание од не повеќе од 6 см е дозволено помеѓу крстот греди, така што отворањето не се заглавени на главата на бебето.
 6. Многу опасно кружни затвореност на виткање делови, затоа што детето може да се држи главата во една од дијамант во облик на отвор во комората и се заглавени во неа. Никогаш не користете таквите пречки или дома или на отворено.

Вокер


Американската академија за педијатрија не се препорачува употреба на патнику за бебиња. Во 2004 година во САД, околу 8800 деца на возраст од 15 месеци, испорачани во одделенијата за итни случаи со повреди поврзани со проходилки. Причината за повеќето од нив е пад од скали, кои често се заврши со повреда на главата. Пешаци не им помогне на бебињата учат да одат и да го успори природниот развој на моторните вештини. Ако планирате да го користите движат проходилки, изберете ги задоволи државните стандарди, го намалува ризикот од паѓање надолу по скалите. Neperedvigayuschiesya игралишта се безбедна алтернатива на проходилки со тркала.

pacifiers

Да се ​​подели на нејзините составни делови pacifiers може да се чини да предизвика асфиксија. За максимална безбедност, ги следниве упатства.

 1. Не користете го капачето со цуцла од шише бебе како цуцла. Дури и ако ги поправите со селотејп, силна повлекување сила и дете може да се повлече на брадавица на капа и задави.
 2. Купи цуцла, што практично не се одвои во неговите составни делови. Најбезбедно целиот цуцла. Кога се двоумите, консултирајте се со вашиот педијатар.
 3. На бебето не е во можност да се нафрлат цуцла во уста како целина, заштитните круг помеѓу прстенот и самата брадавица треба да има дијаметар од најмалку 3,8 см. Кругот треба да се направени од тврда пластика и имаат вентилација дупки.
 4. По укинување илјадити цуцла од подот може да се дојде до идеја да го врзуваат на раката на детето или виси околу вратот. Не го прават тоа премногу голем ризик од гушење.
 5. Со текот на времето, да носат pacifiers. Периодично ги провери. Ако гума брадавиците на безбојни или искинати, замени цуцла.

Кутии и градите играчка


Градите за играчки е опасно за две причини: детето може да биде заробена внатре или шарки капак може да падне на главата или на телото, каде што ќе се бара за секоја играчка. Ако е можно, се свитка играчки на отворени полици, детето може лесно да стигнат до нив. Ако одлучите да купите една кутија или градите за играчки, ги следниве упатства.

 1. Одбери кутија целосно без покритие, со лесно пренослив капак или со лизгачки врати и панели.
 2. Ако имате кутија со капак со шарка, бидете сигурни дека тоа е опремен со потпора за заклучување на капакот на секоја височина. Во отсуство на таква ќе престане да ја инсталирате сами или извадете го капакот.
 3. Одбери кутија играчка со заоблени или оштетени агли и рабови на амортизирање материјал или upholster себе, детето не е повреден во падот на нив.
 4. Деца понекогаш се заклучени во внатрешноста на кутијата играчка, така бидете сигурни дека вашата имаат отвори или јазот помеѓу капакот и на самата кутија. Не го блокира дупка, влечење кутија во близина на ѕидот. На насловната страница не треба автоматски да се скинат.

играчки


Повеќето играчка производители се обидуваат со добра волја за снабдување на безбедни производи за деца. Но, тие не секогаш може да се предвиди како детето ќе се справи со нивната стока. извештај согласно надзорните органи за опасните и супстандардни деца. Во САД, што е рекорд на таквите жалби е на потрошувачките производи комисија за безбедност: иницира повлекување се заканува на здравјето на децата играчки од продажба.


При изборот на играчки, секогаш ги следат овие упатства.

 1. Сите играчки треба да бидат соодветни на возраста и способностите на вашето дете. Тоа може да им помогне на препораките на производителот, но на крајот ќе се треба да одлучи дали или не најзаслужен доволно да се развие вашето дете да се без опасност по нивното здравје да се игра играчка.
 2. Потресе - веројатно првото бебе играчки - мора да биде најмалку 4 cm во дијаметар. Бебето е лесно да се водат на устата и грлото, па штракаат помали може да предизвика задушување. Покрај тоа, штракаат не треба да се исклучи од деловите.
 3. Сите играчки мора да се направени од издржлив материјал и не попуштат во парчиња, дури и ако детето ги фрла или притискање на нив за ништо.
 4. Проверете играчки-високотонци. Звучен сигнал мора да биде безбедно прицврстен за телото на играчката.
 5. Пред да им даде на вашето бебе или полнети играчки кукла, провери силата на прицврстување на очите и носот. Периодично ги провери. Отстранете ги сите лента. Не дозволувајте бебето цица на цуцла, или други слични предмети, кои се продаваат во комплет со кукла - тие се мали во големина и може да се проголта.
 6. Голтањето на поединечни делови и вдишување на мали честички играчки претставуваат сериозна опасност за децата. Внимателно ја испита сите играчки во присуство на мали делови кои може да се вклопат во устата и грлото на детето. Одбери играчки со белешка "за три години и помлади деца", бидејќи тие мора да ги исполни државните стандарди, што значи отсуство на мали делови кои можат да се проголтаат или вдишување.
 7. Купи за постарите деца играчки со мали делови треба да се чува подалеку од дофат на бебето место. Импресионира врз нив треба да изберете сите елементи од овие играчки на крајот на играта. И ќе сакате да се провери да се види дали нешто опасно за бебето е лево.
 8. Не дозволувајте вашето дете да си игра со топки. Обидувајќи се да се надува на топката, тој може да се дише. Ако топката пукне, не заборавајте да ги собереш и да ги отфрлите во ѓубре сите белешки.
 9. За да се избегнат изгореници и електричен шок не им даде на младите деца (на возраст од десет години) играчки кои треба да биде поврзан со ѕидниот штекер. Тоа е подобро да се купат играчки, батерија. Бидете сигурни да се закачи во сигурноста на капакот на преградата за батерии.
 10. Внимателно ја испита механички играчки, на пролет, запчаници или шарки, која може да се залепи прсти, косата или бебе облека.
 11. За да се спречи намалување пред да ја купите, проверете играчки за остри рабови и конусни делови. Избегнувајте играчки со стакло или тврда пластика делови кои може да се скрши на мали парчиња.
 12. Не дозволувајте децата да си игра со многу бучни играчки, вклучувајќи играчка-високотонец со невообичаено силен аларма. А ниво на бучава од околу 100 децибели - звукот на пукање со пиштол играчка со ударни капи closeup - може да доведе до губење на слухот.
 13. Фрлање играчки не се препорачува дури и за постарите деца, бидејќи тие се многу лесно може да предизвика оштетување на очите. Никогаш не даде на вашето дете играчка што пука ништо освен вода.

Забелешка: За баби и дедовци
Здравјето и безбедноста внук има за вас од најголема важност, утврдени во ова поглавје информации се корисни за вас во ист начин како онаа на родителите на детето. Како што веќе знаете од вашиот читање, постојат голем број на важни чекори кои треба да се преземат за да се направи вашиот дом побезбедно за вас е во посета на внуче. Се сеќавам како што направи пред една генерација за вашето дете.
Сите информации содржани во оваа глава информација е важна, но ние треба да се нагласат некои од најважните точки кои треба да се разгледа.

 • Прошетка од соба во соба во својата куќа, идентификување на потенцијални опасности. Земете препорачува акција да се направи безбедно за живеење на детето соба, спална соба, кујна, бања и сите други простории каде што може да оди. Обрне внимание на нестабилна парчиња на мебел и ако е можно да ги отстраните каде што детето нема да имаат пристап.
 • Ставете го заштитниот приклучоци во сите неискористени електрични приклучоци.
 • Бидете сигурни дека сите ваши лекови се чуваат на сигурно место, во која еден љубопитен дете не може да се постигне.
 • Чувајте список на важни телефонски броеви во близина на телефонот. Во случај освен јавете се на служба за итни случаи во 01 на инцидентот ќе треба повеќе да се пријавите, и родителите на детето.
 • Во случај на пожар или други итни случаи, мора да имаат план за итна евакуација на зградата.
 • Ако те носам внуче во вашиот автомобил, ќе треба да имаат седиште на безбедносното возило што ќе може лесно да го инсталирате правилно. Таа мора да биде како што е опишано на стр. 288-294 критериуми.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Седишта безбедносното возило (седишта за безбедност на децата), како да се избереСедишта безбедносното возило (седишта за безбедност на децата), како да се избере
Одење ИграчкиОдење Играчки
Додатоци за бебето avtokreclaДодатоци за бебето avtokrecla
Вистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанијаВистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанија
Транспорт на деца во автомобилТранспорт на деца во автомобил
Сите потребни работи на вашиот неродено бебеСите потребни работи на вашиот неродено бебе
Зошто децата се повредениЗошто децата се повредени
Изберете добар кујнски мебелИзберете добар кујнски мебел
Спречување на рамно стапало кај децатаСпречување на рамно стапало кај децата
Купување на мебел и бебето додатоциКупување на мебел и бебето додатоци
» » » Бебе опрема: високо столче, playpen, Вокер, pacifiers, играчки