ma.gurushealth.ru

Делови на телото кај новороденчиња

Делови на телото кај новороденчиња

делови од телото

кожа

Во кожата на новороденчиња се скоро секогаш имаат различни места и воспалена области. Повеќето од нив се одвива постепено. Сепак, иритација може да укажуваат на сериозно заболување, па затоа е препорачливо да се оди на лекар или сестра дамки кои се чини необично.

Ушите, очите, устата и носот

Измијте си ги ушите треба само однадвор не навлезат во ушниот канал. Користете со Тери Мит наместо памук брисеви, кои само се наметнува на сулфур во ушниот канал. (Сулфур формирана во ушниот канал да го заштити.)

Очите постојано се мијат со солза течност, па нема потреба да се ископа било капки ако детето е здраво. Устата обично не бара дополнителна нега.

Носот е опремен со одличен само-чистење систем. Пофини влакна на носната слузница постојано им помогнам на слуз, каде што се акумулира во поголеми влакна. Тоа иритира нервните завршетоци во носот, што предизвикува детето да кивнете или Бришење носот. Бришејќи на бебето по капење, нежно отстранување исушена слуз од носот шамиче област. Не ја иритираат дете таа постапка, ако тој не му се допадна.

Понекогаш, особено кога во собата се загрева во текот на зимата, во носот кај дете акумулира толку многу исушена слуз, таа го спречува дишењето. Ова може да се види со секој здив на интензивни движења на долниот дел на градите.

Постарите деца и возрасните може во овој случај, устата дишењето, но повеќето деца не може да ги задржи отворена уста.

ноктите

Ноктите се полесно да се намали кога бебето спие. Тоа е поудобно во овој случај да се користат специјални пинцети, не ножици. Ако нежно поднесе нокти нокти датотека, тогаш тоа не се формира мртов агол, која детето може да се пробијат неговото лице, и го намалува ризикот од повреда на прстите. Ако пее една весела песна, лекување на бебето ноктите, а потоа оваа постапка ќе стане многу повеќе пријатни за него.

видео клипови: "делови од телото" Картички за деца Doman метод на патот

фонтанела

Мека земја на круната на детето се формира во местото каде што коските на черепот не сте имале време да расте заедно.

Видео: Развој на цртан филм за камион и Mishutka - учат делови од телото - загатки за деца

Родителите непотребно се плаши да се допре фонтанела. Тоа е покриена со звук како церади, филм и штетата што е речиси невозможно. Во добра светлина може да се види како фонтанела пулсира со фреквенција компонента на просечната вредност помеѓу фреквенцијата на дишењето и срцето.

папокот

Во матката, исхраната на детето низ крвните садови на папочната врвца. Веднаш по раѓањето, лекарот пресекува папочната врвца и преврски. Остатокот од телото на детето дел од папочната врвца пресушува и обично исчезнува по 2-3 недели, а понекогаш и подоцна.

Кога папочната врвца не е веќе останува рана, која ги исцелува за неколку денови или дури и недели. Секогаш мора да се чуваат чисти и суви, така што нема да се врати на инфекција. Ако папокот е сува, таа е покриена со кора, а потоа ги лекува. Кога не постои папочната врвца, детето може да почне да се искапат во бањата. Вие само треба добар впие област папокот по бања пешкир или памук, додека, се додека не се целосно исцелен. Неколку дена пред да падне папочната и до целосно заздравување на папокот можат да бидат доделени на мала количина на крв или гној. Ако случајно наруши кора раната при облекување, исто така може да се појави на неколку капки од крв. Ништо не е во ред со тоа.

Пелени треба да се заврши под папокот неизлечена, за да го сув. Ако неизлечена папокот појави водени исцедок, тоа мора да биде внимателно заштитени од влажни пелени и кожата околу него секој ден за да ги избрише со крпа натопена во алкохол. Ако исцелување е бавен, ткивото во раната може да се добие гранули во природата, но тоа не е страшно. Лекарот може да препише лек кој ќе го забрза својот пресушување и исцеление.

Ако папокот и кожата околу него беа црвени и имаше непријатен мирис исцедок, можно е дека инфекцијата се донесе. Во овој случај, ќе треба што е можно поскоро да се јавите на вашиот лекар или медицинска сестра, бидејќи овие инфекции може да има сериозни последици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Синдром тесен внатрешен ушниот канал. Синдром на широк внатрешен ушен канал.Синдром тесен внатрешен ушниот канал. Синдром на широк внатрешен ушен канал.
Течење на носот кај дете, симптоми, причини, третман, што е опасно и како да се третираатТечење на носот кај дете, симптоми, причини, третман, што е опасно и како да се третираат
Бариерната функција на носот. Заштитна функција на носотБариерната функција на носот. Заштитна функција на носот
Рачни техники на дишните патишта - воведување на воздух низ устата, носотРачни техники на дишните патишта - воведување на воздух низ устата, носот
Новороденче носотНовороденче носот
Коска ушен канал. Коска ѕидот на ушен каналКоска ушен канал. Коска ѕидот на ушен канал
Воспаление на надворешното уво кај децата: превенција Совети за летоВоспаление на надворешното уво кај децата: превенција Совети за лето
Анатомски и топографски карактеристики и функции на органите на lacrimalАнатомски и топографски карактеристики и функции на органите на lacrimal
Otomycosis болести предизвикани од развојот на ѕидовите на надворешниот ушен канал (понекогаш на…Otomycosis болести предизвикани од развојот на ѕидовите на надворешниот ушен канал (понекогаш на…
Како да се искапат новороденчеКако да се искапат новороденче
» » » Делови на телото кај новороденчиња