ma.gurushealth.ru

Нега и хигиена на новороденчето девојка

Видео: интимна хигиена бебиња. Курсеви за бремени жени во Москва. Експертите велат / Вели експерт /

Нега и хигиена на новороденчето девојка

Видео: Како да се измијат бебе девојка, хигиена на гениталиите девојки

Чувајте ги чисти.

Видео: Хигиена девојки - д-р Komarovsky Училиште

Освен ако прашањето не се однесува на течна столица, нема потреба да темелно да се исчисти сите скриени агли кои го сочинуваат вулвата на твоето новородено девојче. Всушност, кога podmyvanii девојки сапун не е потребно, можете да го користите само вода или бебешки марамчиња за нежно отстранување било остаток на урина, измет, секрети или крв. Обидете се да ги избрише детето од пред да се врати. Премногу бришење може да предизвика иритација на labia majora, па дури и да доведе до фактот дека наборите на кожата се држат заедно.


Адхезија на усни
Кај бебињата, девојки и млади девојки понекогаш се развиваат состојба наречена адхезија на усни. Во оваа состојба, наборите на малите усни се спојуваат. Тоа обично започнува од дното и се крева напред. Во повеќето случаи останува отвор доволно големи за нормално урина. На адхезија малите иритирачки усна за време на продолжената стимулација на ткивата во текот на процесот на лекување. Оваа состојба обично се решава кога девојките на пубертетот, поради зголемено ниво на естроген, помага да се подмачкува на ткиво. Како и за новороденчето, вашиот педијатар може да ве советуваме да го користите вазелин или да го продаде рецепт естроген крем за да им помогне на се разделуваат поврзани усни.

Видео: Грижа за гениталиите на девојки


вагинален исцедок
Во новороденче девојки често се јасни или бел исцедок од вагината. Овие секрети помогне да се заштитат на вагината на леплива измет и слично. Кога се менуваат пелени, можете нежно да ја бришам вишокот на распределба, но вие не треба да се искачи длабоко или силно и сето тоа се фаќа. педијатар јавите ако празнење станува жолта или зелена боја или мирис се појавува поради ваквата поделба може да бара понатамошни испитувања и / или третман.


вагинално крварење
Понекогаш ми се чини дека многу бебиња се мини-менструација со крварење од вагината. Ова е нормален ефект на мајчините хормони, кои обично оди во рок од неколку недели.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нова страница 2Нова страница 2
Претставници на моделирање агенции регрутира девојки со анорексија веднаш до клиникитеПретставници на моделирање агенции регрутира девојки со анорексија веднаш до клиниките
Функционирањето на женскиот репродуктивен систем кај децатаФункционирањето на женскиот репродуктивен систем кај децата
Карактеристики грижа на новородени девојчиња. превенција и хигиена болест девојкиКарактеристики грижа на новородени девојчиња. превенција и хигиена болест девојки
Сапун од црвиСапун од црви
Вагинален исцедок со жени: видови, причини, третман, симптоми, знациВагинален исцедок со жени: видови, причини, третман, симптоми, знаци
Гениталиите на момчињатаГениталиите на момчињата
Нега на новороденчето во првите денови од живототНега на новороденчето во првите денови од животот
Црви во девојки (девојчиња) и нивниот третманЦрви во девојки (девојчиња) и нивниот третман
Карактеристики giigeny новородено дете. Здравјето на новороденчето момче. Бебе хигиена и негаКарактеристики giigeny новородено дете. Здравјето на новороденчето момче. Бебе хигиена и нега
» » » Нега и хигиена на новороденчето девојка