ma.gurushealth.ru

Менување на пелени, како да се промени пелени новороденче

Видео: 7. Колку често треба да се промени пелени новороденче

Менување на пелени, како да се промени пелени новороденче

Каде и да се одлучи за промена на пелена вашето дете - било да е тоа на вашиот нов менување на маса или до друг на вашиот кревет, мора да се подготви сајт, така што сите што треба (барем пелени и некои салфетки), беше на дофат на раката.

Додека менување на маси се очигледно норма кога станува збор за сместување, но некои луѓе, вклучувајќи и еден од нас дури и сакаат да имаат повеќе од една таква маса дома, треба да знаете (ако не се веќе знаете) дека тие не се задолжителни. Ако одлучите дека не сакате да се промени пелени беше ограничен географски местото каде што има менување на маса, а потоа, исто така, размислува за тоа каде тоа е подобро и полесно да се одржи пелени околу куќата (врба машина, кога ќе почнете да си замине). Така, може да се утврди колку далеку може да се оди да се направи овој договор. Некои луѓе претпочитаат да се користи едноставно менување на МАТ наместо на табелата. Затоа, подот, кревет, кауч, па дури и на задното седиште од вашиот автомобил лесно може да служат за истата намена, ако сте удобно таму да се промени пелени. Некои особено загадувањето епизоди можат да бараат не само на нова пелена, но, исто така, екстра пар на рацете, нова облека, па дури и Крстоносните до чешмата. Во такви случаи, тоа ќе биде многу подобро ако го изберете вашиот "станица за промена на пелени" во близина на саканиот извор.

Кога и како да се промени пелени?

Пелената треба да се менува често, од 4 до 6 пати на ден, по можност по хранење, и секогаш кога бебето плаче, изразувајќи непријатност. Откако ќе се чувствуваат "риби" мирис, промена облека таа веднаш, во спротивно по некое време почнува да се чеша или Тингл и да ви даде да знае за тоа плаче.

По чистење на препоните и задникот на детето треба внимателно да се избрише. Ако папокот не го исцели, оставете ја отвори, ја одбил горниот дел на пелени и го обезбеди на двете страни на лепило ленти. Не е договор пелена е надмината, во спротивно тоа ќе излегуваат во јавноста.

Избор пелени. Во моментов, најпопуларните еднократна употреба пелени - тие се смета за повеќето практични. пелени големина е избран во согласност со тежината на детето (детали може да се најде на пакувањето). Ако се покаже дека вашето дете алергични на еднократна употреба пелени, можете да користите специјални пелена хигроскопна волна (во форма на ленти или шорцеви), кои се продаваат во аптеките. Вие исто така може да се користи перат пелени, дека повеќето економски и еколошки, иако не е секогаш лесен за вас.

Видео: Како да се носат бебе пелени

Како да ја сменам бебе пелени?

Ако ова е ваша прва бебе, тоа може да биде дека оваа акција ќе ви или дури и срам плашам, но за некое време ќе мора да го задржи prodelyvat. Не паника, вие брзо ќе се користи за да се! Во старечки дом нека не се на медицинскиот персонал стори сé што е за вас: Воз себе да се промени пелени, под водство на персоналот на болницата. Дури и ако на прв мислите дека сте прави многу непријатно, не заборавајте дека вашето бебе е многу флексибилна, така што не го боли и не му наштети!

Да се ​​мијат темелно тенка кожа на задникот на вашето бебе, ќе треба да се приклучи на вода и сапун, или ако детето има на дебелото црево движење слатка, Алепо сапун. Кога црвенило задникот многу ефикасна природна козметика врз основа на алое вера или маслиново-вар крем (варен со основните masel- тоа не е неопходно да се фаќа).

Не користете влошки

Во последниве години, многу студии се произведува алармантни резултати: тие потврдија токсичноста на конвенционалните влошки. Во повеќето случаи, салфети хлор белилото, тие може да содржи до 15 синтетички хемиски компоненти, силно иритирачки на кожата. Дури и ако се има предвид дека денес повеќето производители се откажа од пропилен гликол (со што се зголемува способноста на други хемикалии да навлезат во кожата) и кршење на хормони parabens, брише сепак содржат различни токсични супстанции. Покрај тоа, употребата на влошки е штетно за животната средина, бидејќи тие се распаѓаат во рок од неколку векови.

Во итен случај, можете да го користите комплетно биоразградливи органски влошки (иако тие премногу иритирачки) кои не се избелени и произведени со користење на пречистена вода, средства за чистење кои произлегуваат од шеќер и растителни масла и растителни екстракти кои имаат модерирање ефект, како што се алое вера.

промена техника пелени

Како да се носат пелени?

  • Стави пелена под задникот. Вие сте сега се расчисти кожата на бебето со вата натопена со млеко или со влажна крпа, а потоа темелно се исуши кожата. Подигнете го задникот на детето, и ги става под тој дел од пелени, кои се лепливи ленти (половина од пелени треба да го покрие неговиот задникот).
  • Заврши. Во втората половина на пелената треба да ги собереш и да го меѓу нозете на детето. Ако папочната врвца се уште не беше исцелен, навивам горниот дел на пелената, така што папокот беше отворен.
  • Безбеден. Прицврстете го пелени со лента, но не ги заостри силно дека пелени не испушта вода.

Пред да почне да се промени пелени на бебето, имајте на ум дека некои деца може да пишам повторно, веднаш штом ќе биде отворено. Обидувајќи се да ги задржат своите релативно затворени, колку што е можно во процесот на менување на пелени, можете да се, на површината каде што има промена, и облеката на вашето дете дека сето ова не се намокри непотребно се заштити.

Ако вашето дете е "соработка" со вас дека поголемиот дел од децата и се уште не научат да се превртам (некои се во можност да го направи тоа за 4 месеци), мора прво да се подигне нозете на детето со една рака и стави чиста пелена под бебе друг. Осигурајте се дека ткаеше страна е за новата пелена има предни и странични со рака назад. А потоа се отвори стариот пелена и ја бришам газ бебе предниот дел (внатрешната страна), кога ќе бидат отстранети. И покрај тоа што јасно не треба да ги избрише стариот пелена пред да ја отстраните, правејќи го тоа, можете да ги отстраните значителен износ на измет пред првиот преземе бебе брише. Ако старите пелени не е премногу валкани, оставајќи ја префрлија врз себе, но се уште се под задникот на детето, може да помогне да се спречи ситуација каде што се уште валкани газ може да дамка на новата пелена пред да успее да го избрише. Аватарот на пелени, исто така, служи за да се апсорбира можен нов дел од урината, што може да се појави за време на отворената промена на чекор во пелени.

Следно, ги исчистите со влажна бебе брише, влажна крпа или крпа бебе газ и други контаминирани локалитети. Потоа отстранете стариот пелена со салфетки од дете (ако веќе не сте) и да се најде на "сигурна" место за нив, така што не е во текот на фактот дека нозете на детето да падне во стариот пелени и се валкани или ако има нова валкана делот каде што се тогаш треба да се мијат, ако случајно ви падне на пелени и неговата содржина на подот.

Да обезбеди нова пелена едноставно ги има следните: На предната страна од пелени се наоѓа централно меѓу нозете и ја зајакна врвот на најмалку исто ниво на стомакот, и тоа на грбот - обично до за нивото на папокот. Проверете дали бравите се прицврстени еднакво на предната и помеѓу бутовите нема празнини. Исто така, за да се спречи истекување, бидете сигурни дека важничене околу нозете не се претвори во еластична работ на пелената.

Еднократна пелена промени пелени (кои се продаваат во повеќето аптеки, а понекогаш и тие се нарекуваат таму чаршаф) може да биде многу корисно да се заштити вашиот менување на маса, бебе колиба, кревет, секс, или нешто што може да се претпочитаат за промена на пелена. Тие се особено добро кога не сте дома, бидејќи тие може да се користи како прв отпад за да се промени пелени, а потоа ставете го во една валкана пелена да биде лесно и брзо отфрлени. Ако сте дома и да не се плашат од понатамошна перење, истата цел може да послужи како крпа.

За опасностите од слободен пелени седи

Многу од вас знаат точно она што ние подразбираме, велејќи дека ние мора да се биде внимателен и да не се дозволи на пелени назад "седи" премногу ниски или бесплатно на вашето дете. водоводџии во метод стил (без навреда на водоводџиите) остава премногу простор за помалку од пожелно содржина која може да се лизга надвор од пелената на бебето. И дури и ако брзо да стане господар на менување на пелени со импресивна техника и совршен "пакување", пазете се од оние "добронамерник" пријатели (и педијатрите), кои имаат тенденција да плаќаат помалку внимание на конечниот резултат на нивните напори да се промени пелени од вас!

Безбедност при менување на пелени

Никогаш не го оставајте вашето дете без надзор.

Цело време, држете го со едната рака. Дури и ако тој се уште не е во можност да се подигне главата (и повеќе се превртуваат), тоа е подобро да се има оваа добра навика формирана од самиот почеток.

Избегне паѓање од менување на маса, бебе безбедно прицврстени. Ако користите чаршаф за менување на маса, бидете сигурни дека тоа, исто така, не е утврдена на масата. Овие мерки, сепак, не се замена за да се чека до табелата со испружена рака.

Видео: млади boytsa.Kak смени курсот пелени правилно

талк вдишување може да предизвика оштетување на белите дробови на бебето. Ако сакате да го користите бебе во прав, изберете прав без талк. Прво нежно тријте помеѓу вашите раце и потоа се применува на задникот на детето.

Чувајте пластични кеси, игли и сите други потенцијално опасни, но треба предметите надвор од дофат на деца.

Зборот за момчиња

Бебиња-момчиња се познати по тоа дека неселективно "истури" на нивните родители, баби и дедовци и педијатри. Знаејќи го ова константен ризик, само задржете раката, пелени или крпа над вашиот пенис момче што е можно подолго при промена на пелена, и дека може да го ограничи износот на време ќе остане ранлива. Ако сте во линијата на огнот, обидете се да си ги убеди дека ова се случува на најдоброто од нас. Иако тоа не е премногу може да им помогне на оние од нас кои се посветени на медицинската професија, кој го напиша многу повеќе од еднаш, мислам дека исто така доста утешна мисла дека урината на крајот е стерилен телесни течности. Ако успеа да се промени пелени, без да се опишуваат вас, но, сепак, сте пронашле дека урината истекува од пелени, и да се обидат да се испрати пенисот бебето надолу пред затворање со нова пелена.

Збор за девојки

Бебињата, девојки, се разбира, имаат повеќе "осамена малку агол", која е неопходна за да се справат со менување на пелени, а како основен принцип не заборавајте да се погледне на друго место во потрага на измет дошла таму. Сепак, не постои потреба за активно триење со влажна крпа, во обид да се отстранат сите нормални бел исцедок, кои обично се наоѓа помеѓу наборите на labia усни. Всушност, ако го направите тоа, може да предизвика непотребни иритација.

За многумина од вас тоа ќе биде нешто очигледно, но, всушност, ќе го промовира добро здравје и потенцијално намалување на веројатноста за појава на инфекции на уринарниот тракт. Исто така, треба да ве потсетам дека девојките треба да ги избрише од пред да се врати за да се избегне контакт со измет во областа каде урината излегува (наречен уретрата). Сигурно измет може да се направи својот пат таму, без вашата помош, но барем не го додадете во калта.

Неидентификувани објекти, вклучувајќи пелени

Многу родители се губат кога за прв пат се најде јасни или жолтеникаво, како монистра, желатинозна честички во пелени на своите деца, но можете да бидете сигурни дека тоа е едноставна (и безопасни) објаснување. Понекогаш се користи за производство на внатрешна пополнување на пелената материјали имаат тенденција да се формираат мали желатинозна монистра, кога пелената е "преоптоварен" со течност. Само промена на пелени на бебето често, и тие повеќе нема да се појави.

Исто така, заеднички челик Мал безопасни кристали кои произведуваат пупки и кои се појавуваат за време на периоди на релативна дехидрација. За оваа причина, тие понекогаш се појавуваат во урината во пелени на новородени момчиња, или да ја напуштат портокалова или розова тенки траги на пелени.

Конечно, тоа не е невообичаено за бебиња остави малку розова или крвава изглед пелени песни во текот на првите неколку дена или недели. Крварење, кое е предизвикано од изложеност на мајчините хормони пред раѓањето и обично се решава на свој, но тоа навистина може да се фрли младите родители во времето на шок.

Ако сте загрижени за неидентификувани објекти или боја дамки кои се појавуваат во пелената на бебето, не заборавајте да се консултирате со лекар на вашето дете.

Пелени во канта за отпадоци

Некои производители на пазарот за продажба на системи за рециклирање пелени имаат развиено систем за да се намали мирис поврзани со валкани пелени. Овие системи обично се користи вградениот deodorizers, пластични кеси и запечатени контејнери за блокирање на мирис. Иако многу луѓе сакаат да ги користат, главните жалби на некои родители е дека овие системи се неправилно отстранување на мирис, кога работите почнуваат да мириса посилни, и постојат дополнителни трошоци за купување на замена пакети. Тие исто така се помалку корисни за оние родители кои сакаат да се промени пелени во различни места низ целата куќа, наместо на официјално место за менување на пелени, каде што обично е инсталиран систем за ѓубре. Станува збор за личен избор (како и колку чувствителни на вашиот нос и колку често ќе го фрли ѓубрето) ако системот е тоа што го намалува мирисот на отфрлените пелени, екстра пари. Родителите кои веруваат дека умерено влажни или валкани пелени, всушност, не е толку многу мирис, може да изберете систем кој емитуваат многу силен мирис пелени. Други се чувствуваат многу полесно да се фрли надвор мирис пелени во еден од огромен број на пластични кеси за отпадоци (или пакети на весници, или од лебот, и така натаму. Итн ...) кои ние нормално се акумулира. Со тоа, ние се намали мирис на пелената, така што тоа може да се стави во редовна канта за ѓубре во вашиот дом или сад со ѓубре надвор од домот. Кога вашето дете ќе почне да се појавуваат повеќе компактен стол, кој обично се случува кога ќе се воведе цврста храна, ако не и пред тоа, тоа е разумно во прв да се ослободи од измет од пелени во тоалет, а потоа се фрли во корпата за пелени.

ова пакување

Дали некогаш сте размислувале дека едноставно виткање техника валкани пелени пред да го исфрли, таа е всушност многу корисно. Само зграби еден стар пелени и го стави токму на внатрешната страна и се прилепува надвор од страните, токму на ист начин како што се поставени нов пелени, да се стави на своето дете. Стави салфетка кои сте ги користеле во центарот на областа на препоните. Подигнете го предниот дел на пелени и го свитка како вреќа за спиење. Кога ќе се случи во компактен тркалаат, се странични споите и се наведнуваат нив во текот на извртени дел за да се тркалаат и понатаму останува затворен и содржината беше внатре. Оваа техника не само што заштедува простор и ги намалува мирис, но, исто така, ја намалува веројатноста дека може да се тест измет.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Долу со валкани пелениДолу со валкани пелени
На авионот, заедно со мало детеНа авионот, заедно со мало дете
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
Пелени за бебиња, пелени изборПелени за бебиња, пелени избор
МокрењеМокрење
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Дали новороденче да се разбуди, како да се разбудиДали новороденче да се разбуди, како да се разбуди
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Мираз детеМираз дете
Доделете одговорностДоделете одговорност
» » » Менување на пелени, како да се промени пелени новороденче