ma.gurushealth.ru

Стерилизација на бебешки шишенца и брадавиците

Стерилизација на бебешки шишенца и брадавиците

Шишиња и pacifiers по употребата се "удобни" на животната средина за микробиолошки раст, па тие треба да бидат сигурни да редовно чистење и стерилизирање.

Видео: Зошто не треба да се стерилизираат брадавиците? - Д-р Komarovsky

Стерилизирани шише или цуцла може да остане стерилна за 3 часа, ако не се искачи капакот на садот во кој се јавува стерилизација.

Миење на децата опрема

Откако ќе го храни детето треба да се мијат сите прибор и други додатоци во топла вода со сапуница. Покрај тоа, шишиња и брадавиците по млечни мешавини или други млечни производи (јогурт, житарки), прво добро исплакнете со ладна вода (инаку подквасвам млеко и густа филм покритие ѕид од шише). Бидете сигурни да се измијат на брадавиците и чиста вода. Тоа е погодно да ги исчисти четка за шишиња (ќе ви треба една мала четка да се користат само за бебето шишиња). Ако одеднаш нема да се четка, може да се чисти на шишиња за млеко "баба" начин. Натопи шише лажичка неварен ориз и други житни култури (погодна и eggshell) и пополнете шише со вода до половина. Потоа ги заостри вратот на шишето со рака и се тресат шише неколку пати.

Ако ви даде шише пире со растително масло или zhirnovat супа, исто така, ќе биде тешко да се исчисти шише. Обидете се да се измијат шише кафе или сода бикарбона.

Стерилизација на бебе шише во тава

Да се ​​стерилизираат шишиња во нормален сад, направете го следново: Ставете ги на дното на голем сад polotentse- постават отворен шишенца, pacifiers и други додатоци во тенџере (шише е подобро да се постават на негова страна, така што тие се полни со вода) и се оставаат да зовријат под капакот затворен околу 10 минути. Фрижидер веќе стерилизирани јадења на собна температура, без отворање на капакот во суд, а потоа преземаат шишиња и цуцли и ставете ги на чиста крпа нив и да им даде време да се исуши.

Стерилизација на шишето бебето во микробранова печка

Шишето може да се стерилизираат во микробранова печка. Некои шишиња се опремени со посебен покритие за стерилизација директно во микробранова печка.

На насловната се полни со вода, се стави на брадавиците на врвот на брадавицата обезбедени специјални клешти да помогне во отстранување на брадавиците и прикачете го шишето без допирање на брадавиците со рацете. Таквите шише е затворена и се става во микробранова печка за неколку минути, а потоа се полни со смесата и се собираат со користење клешти. Многу современи шишиња содржи збир од повеќе специјални пинцети за собранието, кој исто така е подложен на стерилизација.

Стерилизација на бебешки шишенца и брадавиците во посебен стерилизатор

Се стерилизира брадавица може да биде во посебен стерилизатор.

Видео: Преглед на Стерилизација шише! Пароброд, електрични стерилизатор, микробранова микробранова, на вриење

Ова стерилизатор може да се варат брадавиците и пластични шишиња. На стерилизатори може да се стерилизираат само 4-6 шишиња (тие се обично продаваат како комплет) и разни додатоци. Некои стерилизатори има место за стерилизирање на градите пумпа.

Секој ден треба да се набави чиста шишиња и брадавиците однапред. Неопходно е да се задржи на брадавиците чиста тегла со капак - ова може да биде една мала тегла на храна за бебиња со капа завртка или тегла половина литар со пластичен капак. Тегли за брадавица складирање, исто така, треба редовно да се мијат со зовриена вода.

Дупки во брадавиците треба да се чистат обичните чепкалка за заби и да помине низ нив прилив на вода.

Четка или четка, кои се користат за миење садови, се мијат темелно во вода со сода бикарбона, а потоа се вари, и нека се исуши, се чува во затворен сад.

Брадавиците-шеми што ќе се даде на клиника или матичен лекар, обично во стерилна пакет за прв хранење, и се претпоставува дека ќе мора да ги фрлаат по една употреба. После тоа, стандард препорака е дека сите адаптации за хранење и pacifiers треба да се чистат и, ако е можно, да бидат стерилизирани пред првата пријава.

  • Можете лесно да ги стерилизира сите уреди со ставање на нив во врела вода за околу 5 минути. За таа цел, се продаваат посебно стерилизатори.
  • Типично, многу родители имаат тенденција да шишиња рака мие и брадавиците во топла, вода со сапуница и да се исплакнат веднаш по јадење да се одморат во храната шишето не се држи и да не се исуши на ѕидовите на шишето, тоа се наведнува и пукнатини.
  • Четки за шишиња и брадавиците не се скапи и неопходна за да се исчисти дури и тешко да се постигне места.
  • Можете или да го ре-стерилизирани шишиња и цуцли помеѓу употреба или да ги измие со многу топла вода во машината.
  • постојат голем број на пластични корпи за машини за миење садови на пазарот специјално дизајниран за да им служи на една цел - да ги чува сите од овие мали предмети кои се користат во исхраната на детето, - брадавиците, капи и други додатоци за деца кои инаку би се заглавени или не во багажник на машината.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Школување на детето на вештачко хранењеШколување на детето на вештачко хранење
Додатоци за вештачко хранење и ракување (pacifiers и шишиња)Додатоци за вештачко хранење и ракување (pacifiers и шишиња)
Во Финска, на аукција ќе се продава најстариот шампањВо Финска, на аукција ќе се продава најстариот шампањ
Ризиците од вештачко хранењеРизиците од вештачко хранење
Складирање на вештачка исхрана за децаСкладирање на вештачка исхрана за деца
Како да се подготват за млеко шише хранењеКако да се подготват за млеко шише хранење
Вештачко хранење на бебето при раѓање, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 месециВештачко хранење на бебето при раѓање, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 месеци
Истекувањето на мали шишиња на детето формулаИстекувањето на мали шишиња на детето формула
Ленени и дезинфекција шишињаЛенени и дезинфекција шишиња
Адаптации за исхрана на новороденчињаАдаптации за исхрана на новороденчиња
» » » Стерилизација на бебешки шишенца и брадавиците