ma.gurushealth.ru

Мерење на ректалната температура

мерење на ректалната температура

Само многу малку деца детството поминува без зголемување на телесната температура, која е обично знак на некој вид на инфекција.

Треска укажува дека имунолошкиот систем е активно во борбата против вируси или бактерии. Така, во овој поглед, тоа е позитивен знак дека телото се штити. Меѓутоа, ако температурата на телото е многу силна и е брзо се зголеми, што се издига неколку степени на час (до 40 ° C), детето може да оди во конвулзии.
Бебето не може да се одржи стабилно термометар устата за да се измери температурата усно и наметнати на чело "ленти одредување на топлина" на неточни. За мали деца, што се смета за најсигурен мерење ректална температура. Тоа е прилично едноставна, но тоа е подобро да се учат во однапред посебно да не се грижи за мерење на температурата кога вашето дете е болно за прв пат. (На руски традиционално телесна температура измерена во аксиларните (пазувите) регион. Аксиларни, и ректална температура се разликуваат од околу 0,5 ° C во ректален доминација).
Американската академија за педијатрија не препорачува користење на жива термометри, кои лесно може да се скрши. Во принцип, да се спречи случајно контакт со жива, ве советуваме родителите да ги отстрани сите жива термометри од дома. Во замена меѓу основните потреби за потребата на детето за да имаат ректален дигитален термометар и, ако сакате, на увото (или дупнато) термометар. Ректална термометри овозможи најмногу точно да се измери температурата на мали деца.
Постапката за мерење на ректална температура дигитален термометар следната.

 1. Избришете на врвот на медицински алкохол термометар или со вода и сапун. Измијте кул (не жешко) вода.
 2. Носат еднократна употреба пластична капа.
 3. Нанесете мала количина од типот врвот вазелин маст.
 4. Место на бебето со лицето надолу на неговиот скут или на цврста површина. Држете ја мирно, ставајќи раката на долниот дел на грбот, веднаш над задникот.
 5. Со другата рака го вклучите термометар и вметнете ја во анусот до длабочина од 1,27 до 2.54 cm. (Не го внесете подлабоко.) Користете два прста за да се одржи на термометар во место, стави раката на задникот на детето.
 6. Држете го термометар во место за околу една минута пред аудио сигнал.
 7. Отстрани термометар и да се провери читања. Повеќето дигитални термометри продаваат со еднократна заштитни kolpachkami- измери температурата на бебето, извадете ги и фрлете се користат капа. Следниот пат кога ќе ги собереш нова.


Ректална температура над 38 ° C може да биде показател на топлина кај детето. Ако мислите дека треската може да се должи на физичка активност или бебето е премногу топла облека, триесет минути подоцна повторно се измери температурата. Ако детето е помалку од два месеци, а температурата се искачи до 38 ° C или погоре, веднаш јавете се на вашиот педијатар.
За постарите деца, алтернативите се дупнато термометри. Тие се измери температурата во внатрешноста на увото, но точноста мора да биде правилно вметната во уво на детето.

Еве како да се користи термометар:

 1. Носат на врвот на термометарот пластична капа.
 2. Внимателно вметнете ушниот канал.
 3. Притиснете го копчето за вклучување.
 4. По неколку секунди, можете да проверите на дигитални читање на температурата на вашето дете.


бебе температурата, исто така може да се мери со усно или ректален термометар во пазувите, но индикации не се онолку точни колку што во случај на ректална или уво мерења. Меѓутоа, овој метод е прифатливо за деца постари од три месеци.

 1. Поставете го врвот на термометарот допир детето во пазувите.
 2. Цврсто притиснете ја рачката надолу кон страничниот ѕид на градниот кош за една минута додека се слуша звучен тон.
 3. Проверете на дигитални читање.

Се облекуваат бебето

 • Поддршка на бебето во нејзиниот скут, повлечете портата маици и повлечете го преку главата. Прсти нека не се на облека се држат до лице или уши.
 • Не обидувај се да им помогнам на бебето преку ракав рачката. Наместо тоа, се држиме еден во него надвор од вашата рака, фатете ја рачката и да помине низ ракавот.
 • Поддршка на грбот и главата на детето, пак, ослободување на рацете на рачката.
 • Потоа се водат на портата маици и, полека кревајќи брадата и на врвот на лицето, извадете го.

пријатна пакет

 • Најверојатно, на првите неколку недели од вашето бебе поголемиот дел од своето време завиткани во чекање бебе ќебе. Ова не само што дава топол - се чини дека мало компресија на телото му дава во повеќето новородени чувство на сигурност.
 • Да ја заврши нежно бебето, се шири ќебе со виткање еден од неговите делови. Место на вашето бебе на ќебе, се соочи и шеф на навалените агол.
 • Заврши на лев агол околу телото и навивам под него. Покријте нозете на бебето долниот дел и заврши десната страна оставајќи отворени само на главата и вратот.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Долгорочни слаба треска кај децатаДолгорочни слаба треска кај децата
Мерење на температурата на телото на новороденчетоМерење на температурата на телото на новороденчето
Заштитните својства на поткожното масно ткиво. Загубата на топлина со кондукцијаЗаштитните својства на поткожното масно ткиво. Загубата на топлина со кондукција
Ако детето има на телесната температураАко детето има на телесната температура
Температура панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, нискиТемпература панкреатит (заболување на панкреасот), subferilnaya (37-38), високи, ниски
Попречни водилки е најмалиот бесконтактен термометарПопречни водилки е најмалиот бесконтактен термометар
Како да се сведе на температура на детето? Како да се делува на покачена температура кај бебињата?…Како да се сведе на температура на детето? Како да се делува на покачена температура кај бебињата?…
Акушерство и ginekologiya-Акушерство и ginekologiya-
Дијагноза на температурата на телотоДијагноза на температурата на телото
Нормална телесна температура. Регулирањето на телесната температураНормална телесна температура. Регулирањето на телесната температура
» » » Мерење на ректалната температура