ma.gurushealth.ru

Рано садење на дете на нокшир

Рано садење на дете на нокшир

Со "природна хигиена" се однесува на садење на дете за дефекација и мокрење, без употреба на оваа еднократна употреба пелени.

Значењето на садење не е како да заштедите пари на пелени, или дури и на дете многу рано научил да одиме "на тенџере" себе. Значењето на садење на детето не се чувствува непријатност за време на движења на дебелото црево или мокрење "во него" (во пелени или панталони), и секогаш беше чиста, имаше здрава кожа и не заборави како да се чувствуваат нивните потреби.

Садење дете со раѓањето и навикнат на бебето да тенџере - тоа е апсолутно различни нешта. Навикни на тенџере на децата кои се користат да одат во пелени, и садење - се разбира, така што не е потребно да се научи детето - само малку да му помогне. Бидете чисти - еден од вродени потреби на човекот и детето како и за возрасни, сака да биде чиста, да не се лаже, па дури и неколку минути во нивните секрети. Затоа, главната цел на садење - природни хигиена, а со тоа заштеда на здравјето на детето.

А детето од раѓање сигнализира движење или звук (разгровтана, задишан, превртував и претворање), кога тој сака да напише или какао. Мамо може да ги препознае и да му помогне на детето, држејќи го во тоа време во било кој капацитет - мијалник, базен (вообичаените детски сад за ова речиси не се вклопува). Ако сигналите мајка на детето не одговори, детето, според еден од 1-1.5 месеци, уште 3-4 месеци, таа почнува да се направи својот "бизнис" без предупредување, само во пелена или панталони.

Секој кој не може (на пример, се наоѓа во болница), или не сакаат да се користи метод на садење со раѓањето може да почнете да садат малку подоцна, но пожелно е се додека детето е еден месец. Колку порано ќе почнете да садат - толку е поголема веројатноста дека ќе биде лесно за мама и бебе. Кој ќе почне подоцна (како имаме), особено ако детето е индексирање или трчање, тој беше принудени не само да се засади детето како да го избрише локва или собираат купови.

Постојат неколку начини за садење:

Видео: садење, ХИГИЕНА бебе. Навикни на дете од садот. Првите 2 недели

 • Засадување на "сигнал", поднесена од страна на децата (тој се врти, puffs). Овој метод е погоден за најмалите деца. Кога садење мајка секогаш добра реченица "pis-pis" или "АА" на дете со овие звуци поврзани за повик за да го испразните мочниот меур или ректумот.
 • Садење според мама сигнал. Мајка држи бебе во соодветна позиција и вели: "pis-pis" или "ах". Овие звуци - сигнал за детето. Тој ќе ги признае, но не по раѓање, но неколку месеци по почетокот на садење. Поставена од мајките треба да сигнализира или пред одење, или ако детето не пишувам за долго време, или помеѓу спиење. Тоа е кога детето "за секој случај" подобро да се оди во тоалет.

Со цел да не се пропушти моменти кога детето дава сигнали, мора да биде во можност да се концентрира на она што се случува околу, да ги задржи вашето внимание на овој момент "овде и сега". Сите неуспеси садење на децата во врска со недостатокот на оваа вештина, исто како и неможноста да се земе задоволство во вашиот живот, особено улогата на мајката.

За деца со чувствителна кожа садење се од суштинско значење за одржување на здравјето на кожата и здравјето. Но, за предвремено родени бебиња може да биде не е можно - понекогаш ќе мора да почека за бебето растеше посилни, и користат ова време за пелени. Родителите кои не се запознаени со теоријата и практиката на садење на децата од раѓање, сметаат садење многу тежок процес и многу непријатно за бебето. Всушност, детето е многу полошо да страдаат од пеленски осип, или да биде, иако кратко, во валкани пелени за еднократна употреба од мајка ми даде сигнал дека тој сака да го користат тоалетот.

Неколку факти за садење на детето:

 • садење природно и хигиенски (нормално дишење kozh0a детето е секогаш чиста, сува и здрава);
 • дете брзо учи да ги контролираат своите физиолошки потреби;
 • садење е од корист за физичкиот и психичкиот развој на детето;
 • кога садење на детето е во можност да се чувствуваат сите на вашето тело да се движи природно, како неговото движење не окови;
 • Мамо учи да се чувствува потребите на своето дете како свој, за да биде во состојба на "овде и сега", која е корисна и за мајката на врската - дете и за здравјето на двете;
 • садење повремено - нема потреба да потрошат пари за пелени;
 • садење еколошки оправдани како апсолутно не му штетат на животната средина.

А одлична алтернатива (или безбедносна мрежа далеку од дома) се врнежи од еднократно пелени (пратеник) од природни материјали. Пратеник, имаат тенденција да биде скапо, но тие треба да бидат мали. Во секој случај, за еднократна употреба пелени ќе чини родителите поскапи, но сепак донесе многу штета на здравјето на детето и на животната средина. Ако потрошите пари на нешто корисно и безбедна работа, не е тоа?

Неколку факти за еднократно пелени:

 • тие се безбедни за здравјето, како што се изработени од памук, свила и волна;
 • Не ме вознемирувај дишењето на кожата и не е премногу крена температурата на телото;
 • обезбеди целосна слободен (физиолошки) diapering;
 • употреба на пратеникот финансиски профитабилни - се чини пет пати поевтини од пелени, тие исто така може да се користи за уште едно дете;
 • Вие не треба цело време да го надополнува резервите што се користење на еднократна употреба пелени;
 • тие не му штетат на животната средина;
 • контраиндикации за употреба на пратеникот бр.

Видео: Садење во тенџере

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Природната селекција кај новороденчињатаПриродната селекција кај новороденчињата
Шестмесечно бебе изненади докторите од страна на нивните способностиШестмесечно бебе изненади докторите од страна на нивните способности
За еднократна употреба пелени за новороденчињаЗа еднократна употреба пелени за новороденчиња
Како да се процесира и да ја оплоди почвата под зелка?Како да се процесира и да ја оплоди почвата под зелка?
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Школување на дете во тоалетШколување на дете во тоалет
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
МокрењеМокрење
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
» » » Рано садење на дете на нокшир