ma.gurushealth.ru

Мираз дете

мираз дете

За некои тоа се чини очигледно дека тоа е неопходно да се купат во раѓањето на детето.

Некој прави списоци, признавајќи ја потребата на некои работи и предмети од роднини и пријатели. Некој во потрага по готови списоци во книги и на интернет. И некој купува сè. Очигледно, тоа не е на место да го цитирам тука најдобрите, според мое мислење, листата на мираз за бебето.

облека

салфетки (Светлите и топли фланелен flannelette).

Ако си оди за да swaddle на бебето (барем до 1 месец), ќе треба 10-12 и 8-10 светлина топло пелени. Исто така пелени дојде во рака во секојдневниот живот: здипли пелена замена перница бебе, чиста пелена треба да се постават на промена на табелата / табла (или кое било друго место каде што ќе се грижат за бебето и промена облека него), пелени ќе бидат корисни за вас во клиниката (да се постават на скалата или менување на маса во канцеларијата на лекар), како и за други цели.

пелени (За еднократна употреба и еднократно).

Ако одлучите да се користи еднократно пелени, потребно е да се шие газа на не помалку од 20 парчиња. За еднократна употреба пелени, исто така, подобро да се купи, бидејќи тие се многу удобно за спиење, Крстоносните на лекар или одење на улица. За еднократна употреба пелени се подобро да не купуваат во големи количини одеднаш. Изборот е голем, а некои од нив ќе одговараат на вашето дете се уште не е позната. Купи две мали пакети на пелени за најмалите од различни производители. Кога ќе почнете да ги користите, ќе се разбере она што е најдобро одговара на вашето дете.

Елеци и блузи (Светлина и топлина).

Ако swaddle вашето бебе, може да се стави 6-8 raspashonok светлина и како многу топло. Купи елеци и со затворен и отворен рачки.

Плетена блуза на копчето за да се носат удобно со лизгачи. Ги купи 6-8 парчиња.

тело.

Размислете за купување 3-5 парчиња. Тие се многу удобен, тие може да се користи во рамките на панталони и пелени, и тоа само со чорапи.

Лизгачи и комбинезони (Светлина и топлина).

Ако не swaddle вашето бебе, може да се купи за 10 парчиња различни лизгачи и комбинезони. Практично лизгачи и комбинезони, се прицврстени на грбот и на стомакот.

Капи и шапки (Светлина и топлина).

Децата не им се допаѓа кога тие се стави нешто на неговата глава, па пробајте да изберете од најпознатите пријатно и удобно за бебето хауби. Удобно плетени капи. Купи 3 и 3 светлина топло хаубата.

Видео: layette за бебето што ќе бидат корисни во првиот месец, Дел 1

чорапи.

Белите чорапи под телото може да се купи 3-5 парови. Топли чорапи ќе бидат доволни и 2 двојки.

За да излезете на улица, ќе треба топол отворен комбинезони (Подобро од 2 парчиња).

и еден топла плик за бебето и топла капа.

Објекти за капење

Елементи, кои ќе треба да се искапат вашето бебе:

бања.

Искапат вашето бебе, пожелно е во посебно место, така што треба да се купат специјални бебе бања. Тоа е подобро ако тоа е доволно голем.

Лизгајте за пливање.

Корисно, особено за прв пат, за да се обезбеди безбедно и удобно капење бебе.

Термометар за вода.

Со текот на времето, ќе знаеш подобро од термометарот, кои треба вода за капење, но прв пат тоа е императив да се провери температурата на водата во бањата.

бања додатоци.

Бебе сапун, гел бебе, бебе шампон без солзи, избрише сунѓер. Првиот пат кога вашето бебе не е да се мие со сапун и вода или гел секој ден, тоа е еднаш неделно е доволно да се искапат така. И во други времиња во бањата може да се додадат разни decoctions на билки или додека раната исцели папочната, се капеме во слаба бледо розова раствор на калиум перманганат.

Пластични бокал.

Неопходно е да се измијат бебе после капење. Тоа треба да биде лесно (без вода) и удобен.

Бања пешкир агол.

Бебе крпи.

Хигиенски производи.

За нега на кожата по грижа за капење "под пелени".

Видео: мираз за бебето. Што ви е потребно за новороденче?

спиење

Колиба.

Класичен дрвен колиба е удобно и ќе ви трае долго време. Во продавниците ќе најдете многу алтернативи ако не сакате да се купи обичен креветчето.

Постелнина.

Се фокусира на вашиот избрани сет на кревет и ќебиња.

Oilcloth.

Неопходно е да се постават на душекот.

Ќебе.

Најмалку две (светлина и топлина) во кревет. Поединецот треба да ги купите ќебиња за на улица.

Бебе превоз.

Изборот на колички голема. Оптимално - класична голем лулка со високи страни (до шест месеци). Вториот бебе шетач ќе треба кога тој беше во можност да седат. При купувањето на инвалидска количка критичен во однос на изборот на тркала, како што често се доставуваат мајки во неволја (од "добивање заглавени во снегот" до "се тркалаат далеку зад воланот"). Carrycot шетач треба да се направи на безбеден материјал. Претпочитаат познати фирми.

Кенгур или прашка

Тие се погодни за употреба кога не можете да ги гломазна шетач.

Avtolyulki или столче.

Потребни за патувања во автомобил. Се осигури безбедноста на вашето дете, а вие - удобноста на патот.

Во првата година од животот, може да се бара и други предмети.

На пример:

  • highchair;
  • децата маса за вработување;
  • playpen;
  • промени;
  • Вокер et al.

Видео: Дауер за бебето сум очекуваат дете -№13

Секојдневна нега на новороденчето

Секое утро пред хранење треба да се врши секојдневно тоалет бебе:

Видео: Дава за новороденче со рацете. Референци за бебето

Да се ​​измие.

Може да се варат малку вода додека таа е многу мала, или обична вода од чешма на собна temperature- после миење избрише лицето со крпа.

Наводнување очи.

Секогаш од надворешниот раб на внатрешноста, со користење на натопена во зовриена вода памук рампа.

За чистење на ушите.

Можете да ги користите памук пупки, но ушниот канал не е потребно да се допре, да не го боли.

Чистење на прскалките.

Бескорисно трошки може да се чистат со извртени памук флагели или посебен памук пупки. Таквата постапка не може да навистина како дете, па се обидуваат да го помине брзо, така што нема да го вознемируваат. Вклучување на тоа, стави една рака на челото на детето, одредување на главата, додека другите нежно влегува во памук flagellum носната премин.

Мора да внимаваш на ноктите.

Ноктите дете да му даде многу проблеми, особено до трошка се уште е слабо држи рацете и често се гребење. Мора да се намали вашите нокти во полукруг на рачките и права линија на нозете, не постигнување на кожата. Најдобро време да гримаса безбедно ноктите трошки - тоа е неговиот сон. Пред да се намали вашите нокти бебето, се третираат алкохол ножици.

Процес папочната рана.

На првиот покровителство лекар ќе ви каже точно како треба да се справи со папочната рана. Обично лекарот препорачува дневна основа за процесот на папочната рана се додека не се целосно исцелен. За таа цел, раствор на хидроген пероксид и Зеленка (брилијантен зелена). Прво, со користење на хидроген пероксид и памучни стапчиња (дискови) паднале отстрани корка, а потоа се суши и да се дезинфицираат zelenkoj рана со памук. Процент на решенија и процедури за спроведување на оваа техника ќе му кажете на вашиот лекар, следете ги неговите совети.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
МокрењеМокрење
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Подготовка на другите деца до појава на бебетоПодготовка на другите деца до појава на бебето
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Што може да чекаШто може да чека
Ленени и дезинфекција шишињаЛенени и дезинфекција шишиња
Оваа листа на мираз за новороденче во есен ќе биде така корисни. Што треба да знаете кога купување…Оваа листа на мираз за новороденче во есен ќе биде така корисни. Што треба да знаете кога купување…
» » » Мираз дете