ma.gurushealth.ru

Пелени за новороденчиња, видови на пелени, перална, колку често да се промени пелени новороденче?

Пелени за новороденчиња, видови на пелени, перална, колку често да се промени пелени новороденче?

чистење на бебето

Нема потреба да се мијат на бебето во секоја промена на влажни пелени. Ако имаше столче на детето, тоа може да се користи за чистење на чиста вода и памук брисеви или марамчиња, а бебето лосион. Комерцијалната влажни марамчиња се многу удобен, но тие често содржат во својот состав ароми и други хемикалии кои можат да предизвикаат иритација на детето. Девојките треба да се измијат од напред кон назад. Очистувањето на момчињата, неопходно е да се земе резервни пелени и лабаво заврши таа околу пенисот. Оваа е да се осигура дека бебето не ќе ви ги споделите во струја пред да имаат време да го заврши во пелени или да носат пелени. Дај кожата нежна децата да се исуши. Тоа е многу важно, менување на пелени, измијте ги рацете со сапун и вода, така што нема да се шири штетни микроорганизми.

Пред сè уште дебатираат што е подобро и покорисно: еднократна употреба пелени или стари докажани пелени.

Се разбира, употребата на модерните пелени се многу ја намалува количината на валкани пелени и е потребен за ослободување на мајката и бебето време, што може да се користи за релаксација и дружење.

Кога се менуваат пелени новороденчето

Многу родители се менуваат пелени и пред хранење, и по него. Премногу зафатени родители сметаат дека имам доволно пелени само еднаш - обично по јадење, како претседавач со деца најчесто за време на оброк. Многу деца влажни пелени не се мачат, но меѓу нив има и многу чувствителни, што е неопходно да се промени една чаша пелени. Ако детето е добро покриени, тоа не се чувствува ладни и влажни пелени. Меѓутоа, ако тоа се открива, тоа може да се замрзне.

Видови на пелени за бебиња

За еднократна употреба пелени (пелени)

Премногу денес родителите да изберат да ги користат за еднократна употреба пелени, бидејќи на нивната практичност и способност да ги апсорбира повеќе влага. Пелени може да изгледа суво на допир, бидејќи тие лесно се апсорбира течноста, но, сепак, треба да се менува толку често колку што газа пелени. Тоа се случува дека паузи пелени и надвор истури абсорбента материјал (кој го претвора течноста во гел). Некои родители погрешно ги преземат овие зрна од инсекти или дури и мислам дека детето има осип. Сепак, оваа супстанца е сосема безопасни.

Користете еднократна пелена е многу едноставна. Најважната работа - да се избере соодветен на големината на пелени. На пакувањата за секогаш наведени тежина за кои тие се наменети за хигиена деца, па лесно ќе го најдат патот во нив.

Не купите повеќе од еден пакет на пелени наменета за доенчиња - штом вашето бебе ќе почне да се добиваат на тежина, тие стануваат неговата тесна.

Podmoyte и исушете бебето со крпа, го стави назад во на табелата се менува. Расплетува пелени и да ја однесете во левата рака. На десната страна се сфати на глуждот на нозете на бебето и подигнете колковите. Лист под долниот дел од грбот и задникот назад на пелената. Спуштете нозете и да помине помеѓу предниот дел на пелената. Сега треба да се обезбеди Velcro на пелени појас.

За да се разбере како да се облекуваат на бебето, кои се уште не е во можност да се движат активно, таму е едноставен, докажано во текот на владеењето на годините: носат и го опфаќа како ќе се облекуваат и се сокри себе, плус уште еден слој.

крпа пелени

Ако користите крпа пелени, треба најмалку 20 парчиња. А во исто време ви заштеди пари (тие се многу поевтини од пелени), ќе треба да се трошат многу време и напор за да се мијат. Многу родители сакаат пелени, кои се продаваат веќе завиткани и обезбедени со поврзувања ( "Velcro"). Ако преферираш традиционалниот тип на пелени, мора да се сеќавам две работи. Најдебелата слој на здипли пелени треба да оди на местото каде што повеќето течност паѓа. Не се свитка пелени, така што детето требало да им помогнам на широк нозе.

За новороденче со нормална големина, можете да го користите и обично квадратна или правоаголна пелени. Прво го свитка по три пати, а потоа затегнете долниот крај на една третина. Како резултат на тоа, една половина од свитканите пелени ќе има шест слоеви на материјал, а вториот само три. За момчиња двоен слој треба да биде поставена во предниот дел. За девојки најдебелата слој на пелената треба да биде напред, ако таа лежи на стомак и назад, ако таа спие на грб. Ако кука на пелена игла prosun-оние под два прсти, да не случајно недоделкан бебето. На врвот на иглата полесно да им помогнам низ неколку слоеви на ова прашање, ако тоа се пред-подмачкани со сапун.

Претходно, родителите се стави на врвот на газа пелени водоотпорен панталони, вашето дете не се влажни мојот кревет (или родителите). Модерни пелени се направени од високо-технолошки порозна материјал кој им овозможува на кожата да дише дете (многу корисна за превенција на пелена осип), но тоа не е целосно водоотпорен. Тој е малку течност поминува. Алтернативно, можете да сугерираат да го користите само две пелени. На вториот обвиткана околу бутот во форма на една престилка или тенка лента е повлечен и поминаа помеѓу нозете.

крпа пелени

Тесни ленени, која во минатото се практикува активно, одамна е признат како несоодветно, а во времето на будење најдобро да се обезбеди на детето со целосна слобода, без ограничување на неговите движења. Елеци, маичките, панталони, ританки и unitard - тоа е она што ќе му овозможи да се движат активно и не замрзне. Меѓутоа, во првите денови на животот поголемиот дел од денот на бебето спие, и за време на спиењето, можете да се осигура вашето дете удобност, лабаво го завиткано во пелени.

Повеќето педијатри во моментов се склони да веруваат дека најсоодветен може да се смета за слободно ленени бебе, во која на долниот дел од телото му е завиткано со прегратки и долниот дел на ногата и на тој начин можат да се движат слободно. Се разбира, во овој случај, на бебето треба да биде облечен во елек.

Значи, на рамна површина - тоа е најдобро да се користи на менување на маса, но одговара и на бебето колиба - Ширење на пелени, така што неговите рабови се паралелни на рабовите на табелата. Стави бебе пелена, така што нејзиниот горен раб е на ниво на пазувите. да ја покрие со левата половина од пелени, криејќи под работ на неговото тело. Опфаќа само пелена десната страна на детето, криејќи работ на задната страна на бебето, и прицврстете го со свиткување агол пелени под горниот раб. На долниот дел од пелени пати во половина и ставете ја на бебето на стомак и нозете. Ширење на овој дел од пелени, заврши на рабовите на задната страна на детето и се свитка страни на горниот крај. Сега вашето бебе удобно завиткан - топлина, и рацете и нозете може да се движи слободно.

Сепак, постојат ситуации кога е педијатар или невролог препорачуваме ленени како метод на лекување.

Истражувањето спроведено од страна на лекарите и психолозите тврдат дека кај децата кои се родени во позиција бедро, процентот страдање од клаустрофобија доста висока. Чувајте го ова на ум, и ако вашето бебе е категорично се противи ленени, не се обиде да го принудат - можеби причина за овој неуспех на ограничување на слободата лежи во областа на психологијата.

Расчистување и undershirts

Ако сакате да се облекуваат на вашето дете, а потоа продолжи во следниот редослед. Ја подготви елек, копче-пред или плуг, се повлече рачката бебето лежи на грб и се повлече на нејзиниот ракав. Завртете го копчето за бебето на спротивната страна и се движат на облека под грбот. Нежно да се преврти на другата страна и се повлече од под undershirt го бебето. Повлечете вториот копчето и повлечете на бебето на нејзината рака. Мирисот undershirt на бебето пред и прицврстете или врзете.

Собирање лизгачи нога, се повлече на ногата на детето. Стегнете на реваншот. Укинување на бебето со нозете, така што задникот неговата доаѓаат надвор од површината на табелата се менува и ги заостри до врвот на панталони. Ако лизгачи се формираат како комбинезони и имаат патент на рамо, а потоа вртење на бебето од една на друга страна, треба да се донесе на ремени во грбот и ги стави на рамениците. Поврзување на предните и задните лизгачи, им обезбеди на своите рамена.

перат пелени за бебиња

Ќе ви треба сад со капак, делумно исполнет со вода, каде што е потребно да се свитка користи пелени веднаш штом ќе ги отстрани од детето. Да се ​​отстрани дамките, да се прелива половина чаша хлор може да биде од 4 литри вода. За да го отстраните измет од пелени, одвај го со нож во тоалетот или само исплакнете под млаз вода. Капацитет пелена плакнење за секое миење.

Измијте пелени со благ сапун или посебен детски прав во машината за перење. По миењето, тие треба да биде 2-3 пати да се измијат додека тече водата е кристално јасен.

Кога пелени стануваат вкочанети, сива и ќе ја изгуби апсорпција на сапун, може да омекне и да ги мијат со средство за елиминирање на тврдост на водата. Не користете омекнувачи. Тие остави филм на површината, што го загрозува својства на абсорбента прашање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Долу со валкани пелениДолу со валкани пелени
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
МокрењеМокрење
Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Влажни марамчиња за бебињаВлажни марамчиња за бебиња
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Мираз детеМираз дете
Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебетоШто ви е потребно за да се однесе во болница за бебето
» » » Пелени за новороденчиња, видови на пелени, перална, колку често да се промени пелени новороденче?