ma.gurushealth.ru

Ленени новороденче

Ленени новороденче

Една од многуте функции на новороденото бебе е фактот дека тој нема способност да ги координираат своите активности и го прави т.н. vskidyvaniem, т. Е. неволни движења на нозете и рацете, често поради страв од своите движења.

И да ги смири детето може да го притисне само на неа. Суштинска компонента на знаење на надворешниот свет е чувство на допир, која се развива во дете само ако тактилен контакт со било кој објект, без разлика дали тоа е мајката телото, колиба или пелена. Затоа, прстите на повеќе на детето доаѓаат во контакт со околните објекти или тело, толку подобро и побрзо развој тактилни чувствителност.
Постојат два начини на менување на вашето дете: слободен и тесни ленени. Слободен ленени многу добро за ноќно време, кога детето е сосема сам долго време, без мајка. Во овој случај, даде дете на истата позиција во која тој беше во утробата, што придонесува за нејзиниот брз сигурност. Овој метод не го попречува процесот на новороденчето движења, односно. Е. Тоа може да го допре лицето, цицање на прст, се движат на нозе, и така натаму. Ваквите движења придонесоа за фактот дека детето постепено се навикнува на вашето тело и да научат да ги контролираат своите постапки (околу еден месец по раѓањето). Како по правило, од моментот кога детето веќе не се плаши од својата сопствена иницијатива, потребата за промена на вашето дете ќе исчезне.

Тесни ленени, т. Е. ленени, кога детето не е во положба на фетус, а со директно нозете, придонесува за повеќе смирени однесување на детето. Меѓутоа, кога будењето на детето е многу исплашен, бидејќи не може да се направи вообичаените движења да го зошто лекарите не се препорачува во тек да се користи овој вид на ленени бебе.
Тоа е докажано дека децата кои воопшто не се swaddled како бебиња растат се повеќе немирни, тие се многу тешко да се заспие и често се разбуди од страна на извршување на разни несакани движења.
Критериум за престанок на менување на вашето дете е отсуството на несакани движења, тоа е. Е. Vskidyvaniem, ако тие се уште постојат (до околу пет до шест месеци), време на спиењето е подобро да се користи ленени.

Ставање на еднократна пелена, заврши брановидни рабовите околу нозете за да се спречи истекување. Исто така, бидете сигурни дека вашиот пенис момчето покажувајќи надолу кога се менува пелени, урината не е да се погоди на стомакот и градите. Употреба на специјална торба за валкани пелени наместо кофи за да се избегне мирис. Ако живеете во две-приказна куќа, да ги задржи чисти пелени (пелени) на секој кат, така да не мора да се кандидира околу со валкани пелени, или да ги фрли во нормална ѓубре.

Ако користите со крпа пелени, ги стави на рампа, која може да се измие во тоалетот. Во овој случај, кога станува валкана пелена, можете само да го фрли на дихтунзи во тоалет. Ова во голема мера го забрзува промена на пелени.

Наместо менување на маса, можете да го користите обична маса покриена со oilcloth и Тери крпа. На масата се стави една убава кошница за мали нешта, но под маса лесно да се одржи резервни пелени или пелени, влажни марамчиња, бебе прав, итн Кога на маса не е потребна за промена, може да се користи за други цели.

 • Со оглед на зачестеноста на промената на пелени, се создаде во-куќа на два "точки на ленени". Чувајте ги собите каде што често поминуваат време со вашето дете, сите што ви треба за брзо пелена промени, вклучувајќи влажни марамчиња, лосион марамчиња, пелени и пластични кеси за валкани пелени, ако немате кофа во близина.
 • Чувајте се што ви треба на маса за промена, така што никогаш не треба да ја напушти вашето бебе сам на маса, додека не се кандидира за пелени.
 • Висат на ѕидот зад табелата се менува со парче ткаенина пораби на тоа со проѕирна пластика, торбички и се чуваат таму долна облека и чорапи бебе.
 • Избор помеѓу пелени и пелени, се размислува за придобивките од секоја опција: еднократна употреба пелени да се промени полесно и побрзо, и тие имаат лепенка наместо на пиновите. Тие веќе не апсорбира помалку проток, и ретко треба да ги промени. Можете да ги фрлаат по употребата, наместо на бришење. Патување со пелени е многу полесно затоа што не мора да носат или мијат валкани пелени далеку од дома- поради тоа крпа пелени се намокри брзо, тие треба да се менува често, со цел да се намали веројатноста за појава на пелена осип на детето. Сепак, тие се пријатни за телото и обично се поевтини.
 • Ако одлучите да го користите со крпа пелени: цел или купи за да започнете четири десетина пелени и сметаат дека она што од шест до дванаесет парчиња дневно ќе ви треба. Подебели пелени апсорбира повеќе, што значи помалку протекување и смени belya- купат боја игленик или бар на сапун, кој се држи подалеку од деца. Сапун олеснува пирсинг игли преку ткаенина pelenki- користат водоотпорен филм со лепенка за да се спречи истекување.
 • Кога се менуваат пелени: девојки секогаш ги избрише од пред да се врати за да се спречи инфекции на уринарниот routes- во првите неколку недели од животот на новороденчето, особено ако доите, можеби ќе треба да се смета влажни пелени за да бидете сигурни дека вашето бебе е добивање доволно течности. За да се олесни -podscheta Подгответе магацинот на пелени со одреден износ што ви треба за тој ден.
 • Користете 15- или 25-вати во соба на детето, да се создаде меки осветлување во текот на ноќта, кога ќе се промени пелени или се хранат децата.

Кога се чуваат неотворени кутии брише ги чуваат во превртена позиција, така што на флуидот во пониските слоеви, импрегнирани и други. Кога ќе се отвори контејнерот, горниот крпа ќе биде влажно и свежо.

Како да се земе вашето дете во ленени


Кога ќе дојде до детето со намера за промена на пелена, зграби еден, а потоа уште играчка да се земе вашето бебе е во постојан движење. Остави некои нови играчки само во случај на промена да се одржи интерес на детето.

Со една рака, држете подмладокот и да го користите сигурносен појас за менување на маса, дури и ако мислите дека тоа е лесно и не слајд надвор на масата. Никогаш не го оставајте вашето бебе без надзор на маса.
Се шири тепих или мека крпа во предниот дел на табелата на случај на дете есен.
Ако вашиот нервничене така се врти, се плашат дека не може да се задржи на табелата, тоа е подобро да го swaddle на подот.


Ако не можат да се справат со бебето за време Менување на пелени, пробајте ги следниве методи:

 • Пат нежно со прстите нагоре и надолу по нозете и стомакот на детето.
 • Стави некои забава музика и "танц" под него, ритмички се движат рачки бебе.
 • Висат голем нераскинлива огледало на ѕидот веднаш до масата на промена. Детето ќе биде интересно да се погледне во огледало во мене и за вас, и ако тоа ќе се вртат, а потоа во насока на ѕидот, а не на раб на плочата се менува.
 • Држете играчка заби и висат во близина на местото на повиваат детето се обиде да го грабне и да игра. Промена на играчки на секои неколку дена.
  Ајде бебе безбедни играчки и предмети кои тој може да го допре и да се притисне, без никаков ризик.
 • Стави шише вода со сапуница во близина на табелата се менува. Удар неколку балони во воздухот, пред да ги тргнеме на пелени.
 • Прашајте го вашето дете да ја покажат својата папок, очите, носот, ушите и устата за да се одвлече нервничене, па тој ја грабна валкани пелени или извалкана со нивниот измет, пред да го измие.
 • Направи забавни лица и гримаси, да го привлече вниманието на љубопитните трошки на неговиот лик, и да не се мијат валкани газ.
 • Балон висат над масата на промена за неколку дена, додека на воздухот е надвор од неа.
 • Даде на вашето дете книга-распоред и побара од него да се најдат одредени слики.
 • Стави кукла ракавица на една или две се справува вашето бебе или да ги користите за себе, додека менувањето на пелените.
 • Овозможете му на детето да пораснал повлече пелени, се расплетува, се стави под пелени prodelyvat или било која друга мали чекори кои ќе направат да се чувствуваат како странка во постапката за промена на пелени.

Научете како да се промени пелени расте-бебе, не е тоа ставање.

Видео: Како да swaddle новороденче

Пелена осип кај дете

 • Ако пелена осип на телото на вашето дете не помине една или две од денот, прашајте го вашиот лекар или сестра на педијатрија да го испита и да ви даде совети.
  Елиминирање на кисела храна, како што се цитрус или домати. Тие можат да предизвикаат осип.
 • Perepelenyvayte често вашето бебе, да се промени пелени веднаш, штом тој ги имаше валкани.
 • Го смените типот на пелени кој го користите, или купување на друга компанија пелени или одат со крпа пелени пелени и обратно.
 • Ако користите газа пелени кои се себе перење, обидете се со благ детергент и дополнително плакнење, не користат хлор кои содржат супстанции.
 • Користат помалку марамчиња и само ако бебето е лошо валкани.
 • Обиди се со нов вид на специјални салфетки или купи за да се заштитат од пелена осип.
 • Осигурајте се дека вашиот марамчиња не содржат алкохол, тој предизвикува сувост на кожата.
 • Користете топла, влажна алишта и минимум сапун (сапун, генерално, не е задолжително).
 • Прелива со чаша топла вода и додадете половина лажичка сода бикарбона во шише со спреј и се мие газот бебето без триење.
 • Се создаде бариера на влага, бидејќи влагата помага пелена осип.
 • За лекување на пелена осип, употреба на прав и се пасира, кои содржат цинк оксид крем, вазелин, намалување на потрошувачката на зеленчук.
 • Следниве лекови се користат внимателно и со ограничен број само по консултација со вашиот лекар.
  треба да се почитуваат * Посебна грижа ако детето има осип на кожата со помош на следниве лекови:
  * Maalox;
  * Млеко на магнезиеви;
  * Антифунгални лекови.
  Насловна лекови:
  * Лесно натопете кул инфузија на кожата чај бебето, а потоа посипете го со пченкарно брашно;
  * Aloe- * Витамин Е * овес бања.
 • Нека свеж воздух ќе ви помогне. Овозможи на кожата да се исуши пред да биде swaddle бебе. Овозможете му на детето да легнат гол онолку колку што тој сака, и да спијат на една голема, добро течност абсорбента член. Swaddle дете послободно да се овозможи поголем проток на воздухот да циркулира.

Подгответе се за една ноќ discomfiture

 • Користете пелени за една или две големини поголеми од нормалната големина на вашето дете.
 • Осигурајте се дека големината пелена тесни против нозете на детето, а не обесени.
 • Ако тоа е лабава, употреба на пластични панталони во текот на пелени.
 • Солза надворешниот полиетилен филм на еден пелени и се вметне во внатрешноста на вторите. Течноста ќе навлезат во вториот пелени и бебето ќе остане сува.
 • Вметнете го во пелени влошки на газа или Тери крпа. © Стави во крстосување пелена или дихтунзи. © Кликнете големата ноќ пелени.
 • Менување на пелени момче, имаат за цел пенисот надолу за да урината не тече во пижами.


Како да се направи пелени одржи на телото на бебето
Ако вашето дете сака кинење пелени:

 • Прилеп зад Velcro пелени.
 • Стави бебе ританки или панталони, поради што тоа ќе биде потешко да се допре до пелената.
 • Користете пелена иглички да се зацврсти на пластичните јазичиња на пелени.

заштеда на пари

 • пелени Цените варираат во различни продавници, па дури и мала разлика во цената на еден пакет може да резултира со неколку години на огромна заштеда на пари.
 • Направете сами влажни марамчиња, со користење на еден од следниве опции.

Видео: Како да swaddle или swaddle новороденче?

Купи ролна хартија крпи, кои апсорбираат влага и. Наместо хартиени крпи може да се користи парчиња Тери крпа или фланелен. Микс:

 • 1/2 чаша вода
 • 1 лажица бебе сапун или шампон бебе
 • 1 маса лажица масло бебето

Варијанта 1. Загрејте ја смесата во микробранова печка.

Опција 2: Додај 1 лажица бебе лосион.

Опција 3- кошница 1 лажица бебе шампон и лосион врзивно средство половина чаша на чаша вода 11/2.
Варијанта 4- Микс 2 лажици бебе масло, 1 лажица лажица дете бања гел, 2 чаши вода и се вари.

Олицетворение 5 кошница 1 лажица лажица гел со алое вера.

Опција 6. Додадете неколку капки лаванда масло за мирис.

 • Истурете ја смесата во контејнери за ролни хартија крпи, затворете го капакот и се тресат на сите ролни без потопени.
 • Ако удар е премногу сува, додадете вода. Ако тие се премногу влажни, нека се исуши малку.
 • Експеримент со ниска цена пелени со низок квалитет.
 • Наместо скапи дезодоранси дискови стави во кошница за валкани пелени за полнење на освежувач на воздухот во автомобилот.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прстите на рацете и нозете на новороденчеПрстите на рацете и нозете на новороденче
Техники за вршење на фиксација новороденче манипулација. Техниката на ленениТехники за вршење на фиксација новороденче манипулација. Техниката на ленени
Како да се смири плаче бебето кога плачеКако да се смири плаче бебето кога плаче
Натал развој на детето за недели и месеци, фазитеНатал развој на детето за недели и месеци, фазите
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Ленени и дезинфекција шишињаЛенени и дезинфекција шишиња
Дома детето самДома детето сам
Комуникација со новороденчеКомуникација со новороденче
Проверка на бебето рефлексиПроверка на бебето рефлекси
Заеднички мајката и детето престој по породувањетоЗаеднички мајката и детето престој по породувањето
» » » Ленени новороденче