ma.gurushealth.ru

За еднократна употреба пелени за новороденчиња

За еднократна употреба пелени за новороденчиња

За еднократна употреба пелени (скратено - ОП) биле измислени во 1957 година, со цел да се олесни возрасни нега на бебе.

Видео: пелени за новороденчиња. Преглед пелени. нашата селекција

Тие измислиле хемиски инженер на компанијата "Проктер & Gamble »В. Милс. Рекламирање нè убедува дека пелени не знае "што сака дете", но инвеститорот себе верува дека пелени не треба бебе - пелени потребно за оние кои се грижат за детето. Така, ОП знае што сака некој кој се грижи за бебето, и она што тие сакаат производители. Некои сакаат да се олесни нивната заштита, од друга - да се направи профит. На само еден чии интереси не се земени во предвид - тоа е дете.

Видео: Бебе пелени / пари одредување на мозоци

Некои факти за еднократна употреба пелени:

  • Еднократна употреба пелени се направени од не-природни материјали (целулоза и полиетилен). Целосно состав на материјали кои го сочинуваат пелени, на потрошувачот е непознат.
  • По долготрајна употреба е секогаш проблем тоалет обука. На детето, кој е долго време во пелени, не се чувствуваат нивните потреби, тој "шета по себе", облека за него - тоалет (пелени, бидејќи на облека).
  • Родителите не се во можност да го признае колку често и колку се моча нивното дете. (Во случај на здравствени проблеми или дете во ризик од дехидрација, тоа е многу важно да се знае тоа.)
  • Може да се јави алергија на супстанции кои се дел од пелената.
  • кожата на бебето од пелената не дише. Апсолутна непропустливост ОП обезбедува пластичен филм, тоа не му дозволува на кожата да дише, и "дише" само горниот слој хартија.
  • Постојат контраиндикации за употреба.
  • ОП прилично скапи финансиски семејство.

Употребата на не-физиолошки ОП и штетни за целокупното здравје на детето, како и нивните постојано носење на одложувања физички, и поради тоа, и интелектуален развој. рана возраст, детето учи преку движење и тактилни дразби, и ако тој има една третина од телото постојано или поголемиот дел од времето е во затворена парк на пелена, а потоа целосно да се откријат на светот и да уживате во животот, за жал, тоа не функционира.

Ако ОП не апсорбира влага од кожата на детето, тогаш тој може да има пелена осип, бидејќи изолација за некое време во контакт со кожата и се апсорбира преку него, продорен во телото. Дури и во зима лебди пелени, бидејќи температурата на пелени тело се зголемува за 0,5-1 степени на третиот дел од телото, покрај тоа, каде што е многу чувствителна област на гениталиите. Во текот на летото на ОП не е само одеднаш - тоа ужасно лебди кои носат дополнителни страдања дете. Ако ОП апсорбира влага, desiccate на кожата на детето. Па, како пелена опфаќа значителен дел од телото на детето, тоа е незгодно да се движат (што често се ограничува на стомакот).

Видео: Преглед на пелени за новороденче големина - 1

Дигресија. Противниците на ЕП во случај на врнежи и продолжено доење, а не смеса, рече дека "биолозите" во однос на прогресот. Се разбира, тоа не е. Напредок - развој, подобрување, движејќи се од пониска кон повисока фаза на развој, од едноставни до комплексни ниво. Што се развива во смеси, за еднократна употреба пелени за детето и за родителите? Не е важно. "Памперс - напредок, кој му помага на детето да се остави зад себе."

За жал, понекогаш луѓето да сфатат напредок под привремена или краткорочни поедноставување на животот, без размислување за далечните во времето на последиците од своите постапки. Како, на пример, може да се смета за напредок за еднократна употреба пелени, ако тие го одложи развојот на детето за неговото здравје, не дозволувајте мајка ми да се разбере она што го сака нејзиното дете - оваа способност, едноставно, не се развива. Африкански жени, кои се традиционално на самите деца, лесно можат да се откажат од раѓање, разбирање на потребите на детето од еден од неговите звук или движење, и мајки кои се нарекуваат себеси "прогресивно", се чини дека за да биде нешто сосема невозможно. Значи, кој е повеќе прогресивни, што е повеќе развиени?

Видео: За еднократна употреба пелени за бебиња - д-р Komarovsky

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
Пелени за бебиња, пелени изборПелени за бебиња, пелени избор
МокрењеМокрење
Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Ленени и дезинфекција шишињаЛенени и дезинфекција шишиња
Мираз детеМираз дете
» » » За еднократна употреба пелени за новороденчиња